agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3519Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2011, 10:49   #421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2011
limon mavişin aynı hayallerimdeki gibi.. maşallah.. bir harika görünüyor. bende burdaki şahane görüntülere dayanamayarak tohum sipariş ettim ve az önce geldi.. kullanma klavuzunda dış mekan için baharsonu **** yaz sonu ekilmesi tavsiye ediliyor. yaz sıcakları geçsin dikcem inşaallah.. sabırsızlıkla yazın bitmesini ve seneye bu güzelliklere ulaşmayı bekliyorum. çelik ayıran arkadaşlardanda gelecek çeliklere hiiiiç hayır demem

gülneva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 17:24   #422
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Maviş her geçen gün daha çok açıyor.

Eklenen Resimler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 22:39   #423
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Yazmayayım diyorum ama bu kadar da güzel, köpük köpük bir maviş karşısında yazmadan duramadım

Muhtemeşem bir maviş sevgili zenfree, kutluyorum. Besin , gübre veriyor musun?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 00:30   #424
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Arkadaşlar teşekkür ederim. 15 günde bir sıvı besin veriyorum. Bazen haftada bir de verdiğim oluyor.

Her yıl baharda toprağını değiştiriyorum. Değişim yaparken köklerini ayırarak çoğaltıyorum. Öğleden sonra 16 gibi güneş almaya başlıyor. Suyu çok seviyor. Baharda fillizlenirken kuşlar hiç rahat bırakmadı. Hep uç kısımlarını kopardılar. Çiçeklenmeyeceğinden korkmuştum. Galiba uç alma yerine geçti, çok güzel çiçeklendi.

Eski 17-07-2011, 23:21   #425
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Çok beğenmeme rağmen bu çiçeği istediğim gibi büyütemiyorum. Forumdaki arkadaşların tecrübelerinden hareketle neredeyse her isteğini yerine getirdim hanmefendinin ama nedense gelişmesi çok yavaş.

Yerini mi beğenmedi,toprağını mı beğenmedi,sepete geçirmiştim,sepetin rengini mi beğenmedi? anlamıyorum...

Zenfree hangi tür sıvı besin veriyorsun? Bir de onu deneyelim bakalım. Şimdilik üzerindee 20 küsür tomurcuk saydım.Sevgili Limon ile yakın yerlerde oturuyoruz,benimki hala tomurcukta,henüz çiçeklenmedi...

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 08:31   #426
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili ardabora, iki çeşit sıvı besin var. Vilmorin ve Compo. Hangisi denk gelirse onu kullanıyorum. Vilmorin sardunya gübresi.

Yanındaki bitkiyi sevmemiş olabilir. Bence mavişi tek dikmelisin. Yayılmayı seviyor. Tamamen gölgede mi? Güneşin fazla dik gelmediği saatlerde bir iki saat güneş almasına müsade edebilirsin. Yani ben öyle yapıyorum. Bir de baharda daha çok güneş alacağı bir yere koyuyorum. Sıcaklar başayınca daha gölge bir yere alıyorum.

Eski 18-07-2011, 12:03   #427
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Galeri: 1
Herkesin mavişi çoşmuş nazar değmesin. Benim ki ise bir ay önce hediye olarak geldi ve şu an ki hali geldiği gibi aynı ve hiç çiçeklenecek gibi durmuyor. Buz da koyuyorum zaman zaman.Ne yapmam gerekir konusunda yardım edin lütfen.
Name:  SANY0028 (2).jpg
Views: 9264
Size:  66.7 KB

Name:  SANY0027 (2).jpg
Views: 9449
Size:  60.4 KB

fooflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 13:30   #428
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 8
Sayın fooflower, sanırım mavişiniz uzun süredir aynı toprakta yaşamını sürdürüyor. Benim olsa köklerini zedelemeden biraz daha büyük saksıya alıp özellikle üstten toprak ilavesi yapardım. Gübre de şart tabii ki. Ayrıca bugünlerdeki yakıcı güneşten de biraz uzak tutmak gerek. Sabah saatlerinde bir-iki saat göreceği güneş yeterlidir. Saygılar..

Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 13:37   #429
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

dediğinizi bugün hemen yapacağım. Yarı gölgede duruyor. Gübre ne tavsiye edersiniz?
Teşekkür ederim Hakkı Şen.

Eski 18-07-2011, 13:41   #430
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 8
Ben suni gübre hiç kullanmıyorum. Çiftlik gübresi yani koyun, keçi gübresi hangisini bulabilirseniz ilave edin. Bolca sulayın başka birşey gerekmez.

Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 14:02   #431
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Yaprak yapısı çok farklı, ne beyazınkine, ne de mavininkine benziyor, çok merak ettim çiçeklerini ama bu sene açacağa benzemiyor. Diplerinden sanki yeni sürgün ler patlamış gibi.fooflower size kolay gelsin.

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 14:19   #432
Ağaç Dostu

fooflower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aheste Mesajı Göster
Yaprak yapısı çok farklı, ne beyazınkine, ne de mavininkine benziyor, çok merak ettim çiçeklerini ama bu sene açacağa benzemiyor. Diplerinden sanki yeni sürgün ler patlamış gibi.fooflower size kolay gelsin.
Hediye eden kişi maviş dedi ama bilemiyorum tabii. Yeni sürgünler var. Mavi çiçekleri olduğunu söyledi. Bende merak ettim şimdi. Maviş değilse nedir acaba. Bekleyip göreceğiz çiçeklerini. Ya sabır diyelim artık aheste. Saygıyla..

Eski 18-07-2011, 14:30   #433
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Campanula'lar çok çeşit, sizinki de mutlaka içlerinden birisidir. http://www.cuboimages.it/preview.asp...chiveID=&p=275

Ben de havalar iyice ısınana kadar tam güneşte tuttum. Güneş yakıcı olmaya başlar başlamaz aydınlık fakat tam gölge olan bir yere aldım. Suyu çok sevdiğini ve adeta içtiğini gözlemledim. 2 günde toprağı kupkuru oluyor.

Sevgili Ardabora, bence sizinki de yakında bolca açacak, tomurcuk oluşumları başlamış. Yazdığım gibi ben 2-3 haftaya kadar bitkiyi tam güneşte tutuyordum, sonra gölgeye aldım. Sizinki daha çok gölgede kaldıysa tomurcuklanması gecikmiş olabilir.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 22:19   #434
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Sevgili ardabora, iki çeşit sıvı besin var. Vilmorin ve Compo. Hangisi denk gelirse onu kullanıyorum. Vilmorin sardunya gübresi.

Yanındaki bitkiyi sevmemiş olabilir. Bence mavişi tek dikmelisin. Yayılmayı seviyor. Tamamen gölgede mi? Güneşin fazla dik gelmediği saatlerde bir iki saat güneş almasına müsade edebilirsin. Yani ben öyle yapıyorum. Bir de baharda daha çok güneş alacağı bir yere koyuyorum. Sıcaklar başayınca daha gölge bir yere alıyorum.
Sevgili zenfree, yanındaki bitki derken sardunyaları kastediyorsan,onlar ayrı saksıda,mavişin sepetini sardunyaların önüne almıştım.. fakat mavişin saksısında,yaprakları minikken, mavişin yapraklarına benzeyen bir oluşum çıktı.iki haftadır oldukça büyüdü,dikkatle bakarsan göreceksin,en öndeki sardunya çiçeğinin yanında duruyor,sepet sapının tam altında.(bir önceki resimde)

büyüdükçe yaprak şekli değişmeye başladı,söküp atsam mı? ne olduğunu da anlamadım ki...zat-ı muhterem onu mu beğenmedi acaba?

Ben sabah güneşi alan bir yerde tuttum ben mavişi şimdiye kadar,daha dün tam gölgeye aldım,sanırım tüm gün gölge için geç kaldım. Şu an ortanca ve duvar dibindeki hederaların gölgesinde ikamet ediyor.Hatta alttaki resimden sonra buz servisi yaptım kendisine...Akşamüstü sevdiğim bir aile misafirliğe geldi,ayıptır söylemesi beyler iki kadeh rakı içmek istediler ama buz yok! Nerede? Maviş hanım bunaldı da ona ikram ettik.

Ama sepetler saksılara göre daha çok nem kaybına sebep oluyor galiba...

Sevgili Limon,evet tomurcuklar var,hatta bu akşam minik bir çiçek kendini göstermeye başladı,bu hafta açacak hepsi sanırım.İnşallah sizinkiler gibi çiçeklenir de uğraştığıma değer...

Eklenen Resimler

_Esin_ beğendi.
Eski 19-07-2011, 06:33   #435
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Mavişimin çiçekleri bir yandan soluyor, bir yandan açıyor. Saksı görünmez hale geldi.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 09:51   #436
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Peki hepsi açıp solunca ne yapacağız? Sarkan kısmı budayacak mıyız? Yoksa kendi haline mi bırakacağız?

Eski 19-07-2011, 10:02   #437
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Sevgili sakagun mavişin hem göz hem de kare dolduruyor maşallah, ellerine sağlık...

Bu yaz benim mavişime iyi gelmedi. Daha doğrusu bir hata yaptım. Normalde Soğuk kış günlerinde batıya bakan balkonda , baharla birlikte kuzey balkona alıp çiçeklenmesini bekliyordum.

Kuzeye bakan balkonum mutfak balkonu ve her an seyretmem mümkün olmuyor. Bencillik edip, ilk çiçeğinden sonra batıya bakan balkonda gölge bir konuma aldım. Güneş almamasına rağmen, aşırı sıcak tomurcukların açmadan kurumasına neden oldu. Yeniden kuzeye taşıdım ama geç kaldım...

Bu arada buz uygulaması doğru mu? Ben cesaret edip henüz uygulayamadım.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 11:59   #438
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili ardabora benim gözlemlerime göre maviş bu aylarda gölge ,fakat havadar bir yeri seviyor. Benimki bütün kış güneş aldı, oldukça gelişti. İzmirde Mayıs sonunda gölge bir yere alırken daha göze hoş görünsün diye saksıyı sepete yerleştirdim. Gölge alan biraz kuytu kaldı ve sepet hava almasını engelledi, çok güzel çiçeklenmesine rağman , keyfi kaçtı. Sepetten çıkarıp, daha havadar, gölge bir yerde kendine geldi.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 13:15   #439
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Benimki yaz kış doğudaki balkonda. Yazın çok su istiyor. 3 günde bir altından su çıkıncaya kadar bolca suluyorum. Buzla sulamayı hiç denemedim.

Çiçekler geçtikten sonra kuruyan dalları tutup çektiğinizde zaten elinize geliyor. Onun dışında bir budama yapmıyorum. Baharda kök ayırması yapıp başka saksılara çoğaltıyorum.

Üstten ve uzaktan görünümü:

Eklenen Resimler

Eski 19-07-2011, 13:22   #440
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Sayın Sakagun, maşallah ne yoğun çiçeklenmiş, ellerinize sağlık Benimkilerde iyice açma derdindeler, üzerindeki en küçük tomurcuklar dahi açmaya çalışıyor.
Acaba havaların sıcak oluşundan mı böyle. Ben de bir haftadan beri içeride tutuyorum,poz verdirmek için aldım dışarı. Ben mavişe köyümüz sağlık ocağı Doktorunun eşi sayesinde kavuştum, rica ettim kırmadılar sağolsunlar.

Eklenen Resimler

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 13:33   #441
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Sizinki de çok güzel çiçeklenmiş aheste. Sizin de elinize sağlık.

Kışın bir saksıyı donmasından korkarak eve almıştım. O saksıdaki dallar sanırım güneş yetersizliğinden daha çok uzadı. O da şu anda çok yoğun çiçekli olarak mahallemizden bir teyzenin balkonunu süslüyor. Çiçeklere ilgi göstermeyen birkaç komşum bile mavişi görünce fikir değiştirdi. Seneye kısmetse onların da birer mavişi olacak.

Eski 19-07-2011, 22:08   #442
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Bu çiçeğe hayran olmamak mümkün mü?

Eklenen Resimler

Sevgi Durul ve _Esin_ beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2011, 08:41   #443
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
benim küçük mavişimde açtı

Eklenen Resimler

_Esin_ beğendi.
FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2011, 20:58   #444
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Peki hepsi açıp solunca ne yapacağız? Sarkan kısmı budayacak mıyız? Yoksa kendi haline mi bırakacağız?
Seni yanıltmak istemem ama ben ne yaptığımı yazabilirim. Kendi haline bırakıyorum. Belli bir zaman sonra kurumalar başlıyor, kuruyanları alıyorum, doğal olarak budanmış gibi oluyor. Bahara yeni sürgünler ve yeni kökler geliyor.

Eski 31-07-2011, 07:03   #445
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de aynen zenfree gibi yapıyorum. Bir de çiçeklenme bittikten sonra ayırmak istediklerim varsa ayırıp yeni saksılara alıyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2011, 15:01   #446
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Tamamdır. Üzerinde çiçekler olmakla beraber kurumaya başlayanlar da var. Onları elimle topluyorum. Aynen devam o zaman. Bu arada umduğumdan uzun süre çiçekte kaldı. ben 1 haftada açıp solacak zannediyordum. Taşınacağım diye toprağa geçirmeyip elime geçen her saksıya diktiğim Lisianthus fidelerinden 4-5 tanesini de mavişin saksısına dikmiştim. Onlar da çiçeklendi, seyirlerine doyum olmuyor.

Eski 02-08-2011, 17:29   #447
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Ben de geçen sene kuruyanları elimle toplamıştım, bu sene uçları makasla budadım, bakalım nasıl olacak? Güler Hanım'ın kulakları sık sık çınlıyordur ama mavişler açınca daha çok çınlıyordur

Düzenleyen Kiraz : 07-09-2011 saat 16:33
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 23:58   #448
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Bu yıl mavişten pek iyi bir randıman alamadım ne yazık ki...

Mayıs ayında ,minik bir saksıda, 4-5 gün sulanmadan kalınca kurumaya başlamıştı.Zaten daha büyük bir saksıya ihtiyacı olduğunu düşünerek sepete geçirmiştim.Saksı değişimi için geç kaldığımdan ve neredeyse kurumak üzere olduğundan ancak kendini toparladı sanırım.Sizinkiler gibi çiçeklenme olmadı.Tek tük çiçek açıyor ama hala tomurcuklar var. Bitkinin diplerinde yeni sürgünler başladı,yapraklar gayet canlı görünüyor. Sepete geçirdiğim dönemdeki haline baktıkça,şu anki görünümüne kavuşması bile iyi sayılır..Sabırla bekliyorum bakalım...

Eklenen Resimler

loveforlife ve _Esin_ beğendi.
Eski 11-08-2011, 13:45   #449
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Daha açacak bir sürü tomurcuk görüyorum ben. İlk başta böyle başlayıp bir hafta kadar sonra patlamış mısır gibi açıyor tüm tomurcuklar.

Eski 11-08-2011, 14:40   #450
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Gece 02:30 gibi fecci bir rüzgar ve yağmur başladı.Sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim.Dışarı çıkıp bazı saksıları kenara çektim.Sabah 05:45 te yağmur iyice şiddetlendi,uzun zamandır böyle bir fırtına görmemiştim.Duvar dibine çektiğim mavişim suya doydu,diğer bitkiler gibi. Birkaç gün sonra bahçedeki tüm bitkiler gibi tarla sarmaşıkları da semirir.

Sabahki yağmurdan,dalı kırılan bir kaç rudbeckia ve arka bahçeye kurduğumuz naylon çardağın uçup gitmesi gibi hafif sıyrıklarla kurtulduk )

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024