agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2009, 15:08   #31
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Fikirleriniz çok güzel. Plastik borunun tam ortasından küçük çaplı bir boru geçirip borunun muhtelif yerlerine küçük delikler açmalı toprak konulduktan sonra borudan önce su akıtıp borunun tıkanmadığı anlaşılınca borunun altı tıkanmalı ve üstünden pet şişe ile istenildiği kadar su konulmalı. Zihni sinir gibi oldu ama...

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 15:27   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Boruyu bir kovanın içine oturtup kovayı ve borunun dip kısmını dereden toplayıp yıkadığımız taşlarla doldurduk. Böylece boru sabitlendi. Sonra da plastik bardakların dip kısımlarını keserek çilekleri bardaklara yerleştirdik. Her çileği yerleştirmemizden sonra borunun içine doldurduğumuz toprağı suladık. Böylece toprak sıkılaştı. Sulama için herhangi bir düzenek yapmadık. Üstten dökerek veya damlatarak sulayacağız. Olursa...
Toplam 16 çilek fidesi ektik.
Çok güzel olmuş. Ben daha fidelerimi dikemedim.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 15:59   #33
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Sayın AkınSelçuk, biz de aslında sizinki gibi yapacaktık ama ısıtıcımız yeterli olmadığından bu şekilde yaptık. Fidelerim poşetlerin içinde köklenmeyi bekliyorlardı. Yeterince köklenince çilek ağacını (kule) yapmaya karar verdik.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 18:15   #34
Ağaçsever

yunusx's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2008
bir teknisyen olarak yaptığınız projeye hayran kaldım çok yaratıcı ve güzel bir uygulama olmuş tebrik ederim

yunusx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 18:57   #35
Ağaç Dostu

Sayın sakagun delikleri kaçlık pançla açtınız ? Sizin bardaklar oraya tam oturmuş. Yatayda marul için bir düzenek daha yapacağım malzemesini aldım balkonda bekliyorlar. Onları bu şekilde deleceğim.

Eski 04-01-2009, 19:42   #36
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
63 mm ile deldik ama 56 ile yapsaydık daha iyi olabilirmiş.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 14:59   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Merhaba,

Bu projeden esinlenerek bende yeni ektiğim Alpin çileklerim ile topraksız tarım denemesi yapmaya karar verdim. Silindir boru yerine, 65x65 lik kare kablo kanalı kullanacağım. Balkonumun ön tarafı bunu yerleştirmek için çok uygun.
Bütün planlarımı hidroponik sistem üzerine yapmış ve damla sulama malzemelerimi almıştım. Ancak okudukça ve öğrendikçe aeroponik de yapabileceğimi düşündüm.
Kabaca çizdiğim taslaklardaki sistemlerden birini uygulayacağım.
Sizce hidro veya aero sistemin, kurulum, işletme, emek, bitki sağlığı, ürün verimi vb. konularda avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Bu konuda fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2009, 09:48   #38
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Name:  stacker.jpg
Views: 33965
Size:  18.3 KB

buda saksıların üst üste konmasıyla oluşturulan çilek ağacı, perlit ve pomza kulanılıyor. besin eriyikleri ile en üsteki saksıdan besleme yapılıyor.

Name:  egetropical strawberry.jpg
Views: 116155
Size:  47.3 KB

Düzenleyen egetropical : 06-01-2009 saat 09:53 Neden: düzeltme
egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2009, 09:51   #39
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Name:  egetropical strawberry 2.jpg
Views: 40217
Size:  32.3 KB

serada uygulama örneği.

Eski 06-01-2009, 11:05   #40
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu tip saksıyı bulabilsek çok güzelmiş. Ancak üstten yapılan besin eriyiği verme işlemi ortadan geçerken yanda kalan bitki köklerine nekadar etkili oluyor acaba, Bir standa saatte ne kadar litre pompalama yapılıyor acaba?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2009, 11:12   #41
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

saksıların altlarıda çok delik var. tam ortasında değil, bu tip saksılar türkiyedede yapılabilir. özel siparişle saksı firmaları yapar. sadece kalıp değişecek, ben seneye 500 m2 serada bu tip bir yatırım düşünüyorum.

Name:  egetropical strawberry 3.png
Views: 18325
Size:  8.1 KB

resme dikatlice bakıldığında ortasında içie dogru bir çukurluk var. su yanlardaki deliklerden akıyor.

Düzenleyen egetropical : 06-01-2009 saat 11:43 Neden: ilave
Eski 06-01-2009, 11:52   #42
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

İnşallah yaparsınız, benimki amatörce. Ticari yapacak yer yok. Ama böyle birkaç çilek ağacı yapmak istiyorum,

Eski 06-01-2009, 21:38   #43
Ağaç Dostu

Bu sera ticariden çok sanki gösteri amaçlı gibi geldi bana. Yeri çok geniş kullanmışlar. Ama çok güzel bir görüntü. Evde bizim borulardan daha estetik durur.

Eski 07-01-2009, 16:22   #44
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Çilek Ağacı için bir öneri

Sayın Selçuk,

Sizden özendim bende mutlaka bia ağaç yapacağım herhalde. Agaclar.net' e ilk başladığım zaman aldığım pompayı geçen gün ancak denedim.

ATMAN marka AT104 model, kutusunda 2,2 m yüksekliğe basar denilmesine rağmen 1,7 - 1,8 metrede kaldı. Firmaya gittim fark vererek bir büyük modelini aldım (AT105). Bunuda denedim 2,6 m demesine rağmen 2 metreye ancak basacak gibi. Benim düşüncem 2,3 metreye çıkmak gibiydi ama ya 2 metreye razı olacağım **** tekrar gidip bir model daha büyüğünü alacağım. Fakat fiyat ikiye katlanıyor. AT104 30 YTL idi, AT105 e 42 YTL verdim. AT106 72 YTL' ye fırlıyor. Ayrıca enerji sarfiyatıda katlanıyor tabi ki. 38 watt' tan 60 watt' a çıktık, daha büyük alırsam enerji sarfiyatıda artacak. Bu yüzden çalışmaya başlamadan pompa performansını test etmekte büyük fayda var.

Bu arada yeni bir çalışma daha yaptım. Kesme biçme işlemi ile uğraşamayacak arkadaşlar için kolay bir çözüm olabilir. Tabi düz boruya nazaran fiyat biraz farkedecek ama değer herhalde.

Ø75xØ50 Y Çatal PVC leri üst üste şaşırtmalı dizerek ağaca benzer bir görüntü elde etmek mümkün. Ayrıca elimizdeki pompa hangi yüksekliğe basıyorsa ekleme veya çıkarma yaparak yüksekliği ayarlamakta mümkün. Alt ucunu sizin yaptığınız gibi bir kovaya yerleştirip pompayı içine yerleştirmeyi düşünüyorum.

Yalnız fideleri hangi ortamda yapacağıma karar veremedim. Ben en üsten banyo duşu ile fıskiye olarak püskürteyim istiyordum ama sakıncalarını düşündükçe perlit veya perlit-torf karışımına döneceğim herhalde. Öbür türlü pompanın kesintisiz çalışması gerekecek, sıcak havalarda en küçükl bir elektrik kesintisinde fidelere besin ulaştırmak problem olacak.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar

Eklenen Resimler

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 16:37   #45
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Sayın sarıcan benim bazı küçük denemelerimde kullandığım pompalar var. onlardan kulanman daha sağlıklı olabilir. 12 volt ile çalışıyor. piyasada mazot pompası adıyla anılıyor. 4 metre 600-700 litre/saat kadar su basabiliyor. dc 12 volt adaptörle kullanabilirsiniz. (30 ytl ye almıştım)

ayrıca güneş pili ile çalışan (dc 12 volt) pompam'da 10 metreye kadar 400-500 litre su verebiliyor. (80 ytl aldım sadece pompa) markası Geo Duplo Plus SV ,
http://shop.gunes-pili.com/index.php...e-.html&page=4

zekiabbas beğendi.
Eski 07-01-2009, 16:43   #46
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın Sarıcan, bu düzeneği düşünmüştüm de tepeden yapılacak sulama ile yan çatallardaki fideler besini yeterince alamazlar diye düşünmüştüm. Yoksa çok güzel bir fikir.

Eski 07-01-2009, 17:04   #47
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Egetropical,

Her iki pompanızda ilgimi çekti, Istanbul' da nerede bulabileceğimle ilgili bir bilgi bulabilirmisiniz? Sizin aldığınız yerin Istanbul temsilcileri vardır belki. Güneş pili ile çalışanı internet üzerinden mi aldınız?

Eski 07-01-2009, 17:11   #48
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

istanbulda nasıl alınır bilmiyorum. güneş pili ltd ştinin konya merkezini geçen yıl ziyaret etmiştim. firma sahibi mustafa bey den direkt almıştım. güneş ten elektrik üretme merakım yüzünden bu firmadan aldım. net te "12 v dc dalgıç pompa" diye taratırsanız satıcı bulabilirsiniz. kolay gelsin.

Eski 07-01-2009, 17:44   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlarım müsaade ederseniz bir şey söylemek istiyorum .DC motorlar kömürlü diğer adı fırçalı motorlardır. Devirleri yüksek ve büyüklüklerine göre AC motorlarla mukayese edildiğinde daha güçlü motorlardır ve yüksek devirlidirler.yeterince güneş piliniz varsa güneş enerjisi ilede çalıştıra bilirsiniz,yalnız dikkat edilecek husus AC motorlar kadar uzun ömürlü değillerdir ,uzun süre hizmet veremiye bilirler.yarıyolda bıraka bilirler.Sadece hatırlatmak istedim. Ama mecburen kullanılacağı yerlerde vardır.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 17:01   #50
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Çilek ağacını, 70 lik PVC nin 50 lik çift çatal yan dirsekli tipiyle yaptık. Çilekleri diktik, suyu pompalıyoruz, yan çilek fideleri yanından taşma yapıyor. Suyun (besin) EC değeri 2.3 iyi mi arkadaşlar. Ama ağacın devrilmesinden korkuyorum. Perlitler ıslanınca bayağı ağırlaşacak.

Eski 10-01-2009, 17:40   #51
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Nariçi;

Çok hızlısınız, tebrik ederim. Ben daha malzemelerini yeni toparlıyorum.

Elimdeki pompayı iade ettim, çünki istediğim yüksekliğe basmadı. Bir haftadır pompa araştırıyorum. Kudret Bey yine hızır gibi yetişti, DC motorlu pompa alacaktım, ikaz edince pompa firması ile bilinçli tartıştım. Eğer bizim gibi sürekli veya beşer dakikalık dur kalklarla çalıştırırsanız elektrik motorlarının kömürleri iki ayda biter dediler. Kapalı motor olduğu içinde tamiri mümkün değil.

Dalgıç pompa araştırdım. Onlarında debi ve basınçları eve göre çok fazla. Debi ve basınç ayarı için ilave by-pass düzenekleri yapmak lazım. Yoksa taşar her yeri su basar.

Sizin yaşadığınızda böyle bir problem. Çatalın 50 mm yerlerinden taşması debinizin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Debiyi kısa devre yaparak depoya geri döndürecek bir by-pass devresi yapmanız lazım. Bir başka çözümde ağacın üst kısmına koyacağınız bir besin deposu. Besin deposu dolunca pompa basmayı durduracak, siz bu depodan damlama şeklinde fideleri sulayacaksınız.

Fakat çalışmalarınızla ilgili hiç bir resim koymuyorsunuz. Resim koysanızda ağacın nasıl devrilmeyeceğine çözüm bulsak. Saygılar.

Eski 10-01-2009, 18:07   #52
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Merhaba, Bizim ağacın motoru, akvaryum motoru. Şekil sizin önerdiğiniz PVC dirseklerinden oluşuyor. Çilekler canlanınca resim koyacağım. Hele birkaç yaprak açsınlar. (Bu ara fotoğraf makinasını çocuklar götürdü.) Toplam yükseklik 150 cm. Tabanda depo ve motorun içinde bulunduğu paspas kovası var. Debi durumunu kontrola çalışacağız.

Eski 10-01-2009, 21:04   #53
Ağaç Dostu

Arkadaşlar çok ayıp olacak ama ben her işi bitirdim fakat çilek tohumu bulamıyorum. Bu sitedeki çilek tohumu siparişi verilebilecek yurtdışı firmalarını yokladım internette ama gene sipariş veremedim. Ya Türkiye çıkmıyor sipariş asşamasında ya da çilek tohumu bulamıyorum bahsedilen firmada. Bu akşam tekrar deneyeceğim ama zaten 20 - 25 günden önce gelemiyor yurtdışından.

En azından çilek fidesi temin edebileceğim birileri yokmudur forumda acaba. Fide temini kısmına yazdım ama ses çıkmadı kimseden. Ben bu şekilde zorlanacağımı hiç düşünmediğimden işin başında Osmanlı fidesi üretmeyi düşünüyordum. Fakat bırakın Osmanlı çeşidini herhangi bir çilek tohumu veya fidesine bile ulaşamadım. Seracılara baktım, çilek deyince garip garip bakıyorlar yüzüme.

Varmıdır elinde fide ya da tohum olan ? **** işlevsel bir temin kaynağı bilen ?
Peşin ödeme !

Saygılar hepinize.

Eski 10-01-2009, 21:08   #54
Ağaç Dostu

Teorik olarak ağaca benziyor ama....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SARICAN Mesajı Göster
Sayın Selçuk,

Sizden özendim bende mutlaka bia ağaç yapacağım herhalde. Agaclar.net' e ilk başladığım zaman aldığım pompayı geçen gün ancak denedim.

ATMAN marka AT104 model, kutusunda 2,2 m yüksekliğe basar denilmesine rağmen 1,7 - 1,8 metrede kaldı. Firmaya gittim fark vererek bir büyük modelini aldım (AT105). Bunuda denedim 2,6 m demesine rağmen 2 metreye ancak basacak gibi. Benim düşüncem 2,3 metreye çıkmak gibiydi ama ya 2 metreye razı olacağım **** tekrar gidip bir model daha büyüğünü alacağım. Fakat fiyat ikiye katlanıyor. AT104 30 YTL idi, AT105 e 42 YTL verdim. AT106 72 YTL' ye fırlıyor. Ayrıca enerji sarfiyatıda katlanıyor tabi ki. 38 watt' tan 60 watt' a çıktık, daha büyük alırsam enerji sarfiyatıda artacak. Bu yüzden çalışmaya başlamadan pompa performansını test etmekte büyük fayda var.

Bu arada yeni bir çalışma daha yaptım. Kesme biçme işlemi ile uğraşamayacak arkadaşlar için kolay bir çözüm olabilir. Tabi düz boruya nazaran fiyat biraz farkedecek ama değer herhalde.

Ø75xØ50 Y Çatal PVC leri üst üste şaşırtmalı dizerek ağaca benzer bir görüntü elde etmek mümkün. Ayrıca elimizdeki pompa hangi yüksekliğe basıyorsa ekleme veya çıkarma yaparak yüksekliği ayarlamakta mümkün. Alt ucunu sizin yaptığınız gibi bir kovaya yerleştirip pompayı içine yerleştirmeyi düşünüyorum.

Yalnız fideleri hangi ortamda yapacağıma karar veremedim. Ben en üsten banyo duşu ile fıskiye olarak püskürteyim istiyordum ama sakıncalarını düşündükçe perlit veya perlit-torf karışımına döneceğim herhalde. Öbür türlü pompanın kesintisiz çalışması gerekecek, sıcak havalarda en küçükl bir elektrik kesintisinde fidelere besin ulaştırmak problem olacak.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar
Güzel fikir Sayın Sarıcan fakat çilekler boruların ucundan çıkınca estetik açıdan kalın bir borudan çıkan cılız bitkiler olarak görünmez mi ? Bizim düz borudaki balkonlar bana daha estetik geldi.

Eski 10-01-2009, 21:09   #55
Ağaç Dostu

Çilek fidesi **** tohumu talebimi yineliyorum......

Eski 10-01-2009, 21:24   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Akvaryum için üretilen devirdaim pompaları (kafa motoru) mıknatıslı manyetik motorlara sahiptir. Sık sık açılıp kapanmaya değil, sürekli çalışmaya göre tasarlanmışlardır. Kutu üzerinde yazan litre/saat şeklindeki motor gücü, yer seviyesinde ve yüksüz olarak çevirebileceği su miktarıdır. Hemen hepsinin kutusu üzerinde yükseklik arttıkça debinin düşeceğini gösteren çizelgeler mevcuttur. Yaklaşık 2m. civarında motorun markasına ve gücüne göre %40 ile %70 arasında debi kaybı olur.

Mıktanıslı pervanesi aç-kapa işlemleri sonucu aşınabilir, ortasından geçen seramik mil kırılabilir, mıknatıs ve plastik pervaneyi birleştiren yapıştırılmış noktadan ayrılabilir. Elektirk kesilince durur, elektrik tekrar geldiğinde çalışmaz, tutukluk yapar, elle müdahele gerektirir. Çok fazla elektrik tüketir. Ayrıca ucuz olanların tamamı %100 su içinde çalışır. Eriyik seviyesinin düşmesi sonucu su dışında çalışırsa yanabilir. Bunlar en sık karşılaştığımız sorunlardır ve su basmama veya çok fazla debi düşmesi gibi sonuçlar doğrurur. Bu tip bir motorla çalışıyorsanız ve yedek motorunuz yoksa, mutlaka 1 yedek mil ve 1 yedek pervane bulundurmanızı öneririm.

Bu bahsettiklerimin hepsi Çin ve uzakdoğu kaynaklı motorların ortak sorunudur.
En kaliteli, güvenli ve daha az elektirk tüketenler ise tartışmasız Alman ve Amerikan motorlarıdır. İlk satın almada daha pahalı olmalarına rağmen, uzun süre kullanımda hem sorunsuzluk hem de enerji tüketimi avantajı ile kendilerini amorti ederler.

Çok uzun yıllardır akvaryum hobisi ile ilgilendiğimden hemen hemen tüm ithalatçılar ile dostluğum vardır. Eğer forumdan uygun bir talep gelirse gerek Çin malı gerek Alman, Amerikan malı motorları uygun fiyatla alıp ihtiyacı olanlara ulaştırabilirim.

süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 21:38   #57
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın akinselcuk, çilek genel olarak yanlara attığı kollardan oluşan yeni fidelerden üretilir. Normal çilek fidesi ilkbaharda bende olacak, size ne kadar lazım ?

Eski 11-01-2009, 00:08   #58
Ağaç Dostu

Bunları biliyorum ama tohumu niye yok anlamadım. Çünkü ticari tohumcularda çilek tohumu da paketli olarak satılıyor. Fidenin bu mevsimde olmamasını anlarım ama niye tohumu yok ? Genel olarak stalon gövdeden üretildiği için tohum çok satılmıyor olabiliyor ama bir paket bile olmaması bence garip. İngiliz tohumcuda var Türk firmalarında yok. Ankarada İstanbulda mutlaka vardır.

Zaten kış geçtikten sonra burada bir çok çicekci veya seracıda fide bulma imkanı var. Bana şimdi lazım. Yaptığımız çilek ağaçlarına yetecek kadar gerekli. 25 -30 adet fide mesela.

Eski 11-01-2009, 09:23   #59
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Normal çilek fidesi istiyorsanız, göndereyim şimdi uyuyorlar, nakli en sağlıklı zaman. İsterseniz özele mesaj gönderin.

Eski 11-01-2009, 11:04   #60
Ağaç Dostu

Tamam Sayın Nariçi, Özeldeki mesajınızı okudum. İşbankasından Posta çeki hesabına EFT yapılabiliyormu bir bakayım. Yapılamıyorsa Pazartesi sabah postaneye giderim. Adres bilgilerimi özelden göndereceğim şimdi.

Teşekkürler. Çok makbule geçecek.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024