agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2016, 04:27   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Metin2000 Mesajı Göster
*** ederim.
Tohum siparişini verdim kargoyu bekliyorum.

Metin2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2016, 04:39   #362
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sayın Akın Selçuk,

Atölye imkanlarınız her şeyi yapmaya müsait gördüğüm kadarıyla. Sanatkarlığınıza da diyecek yok.

Benim gönlümden şöyle bir ağaç yapmak geçerdi. Çalıştığım dönemde sizlerle tanışsaydım kesin fabrikada kendim için yapardım bir tane. Bütün parçalar PVC boru ve parçalarından standart parçalar. Alt depo için Ø200x250 PVC boru, kör tapası, kayar manşonu ve Ø200-Ø110 Adaptör olarak düşündüm. Ağaç kısmı Ø110x1500 PVC Boru, Üst depo için ise Ø110x250 PVC Boru düşündüm. Yerine takmadan önce borunun ucunu bir şekilde körleyip silikonla sızdırmazlığını sağlamak gerekecek ve belki sıvıyı alta akıtmak için damlalık bağlamak için delik açılıp damlalık bağlanacak. Ona siz karar vereceksiniz. Deponun üst kısmınıda ışık almasın diye Ø110 kör tapa ile kapatabilirsiniz.

Ben çizimde sizin keserek şekillendirdiğiniz yerleri yapamadığım için o kısımlara sanki yuvarlak bir viyol yerleştirmiş gibi gösterdim ama sizin keserek yaptığınız şekillendirme daha kullanışlı ve pratik. Fakat bu kadar zahmete girdikten sonra fide sayısı fazla olsun diye ortadakini bir miktar şaşırtmak kaydıyla 120 dereceye bölerek her boğuma 3 fide konulacak gibi yaptım.

Ben sadece Ana besin deposu ve daha önceki mesajda yazdığım üst depoyu göstereyim istedim. Yukardaki depoda sıvı bittikçe veya seviye kontrol sensörü alt noktayı algılayınca pompa ile alttaki depodan üst depoya takviye yapmayı düşünürdüm.

Üst depodaki besini damlama metodu ile ister en üst noktadan bütün düşey boruyu tek bir damlalıkla, isterseniz sizin yaptığınız gibi bir kollektörle her fideye ayrı bir damlalık bağlayarak ayarlamaya çalışırdım. Arkadaki basınç sabit olduğu için damla miktarını eşit olarak ayarlamak problem olmazdı diye düşünüyorum.

Başarılarınızın devamını diliyorum. Saygılarımla.
Arkadaş yaptığınız düzenek oldukça güzel ben böyle bir düzenek içinde perlit değil de tor kullanarak yapmak istiyorum bu konudaki tavsiyen nedir.

Eski 20-01-2016, 04:40   #363
Yeni Üye

Arkadaş yaptığınız düzenek oldukça güzel ben böyle bir düzenek içinde perlit değil de tor kullanarak yapmak istiyorum bu konudaki tavsiyen nedir.

Eski 28-01-2016, 14:38   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Mersin Tarım Fuarında sizler için fotoğrafladım, belki bir fikir verebilir.
Eklenti 128772
bu sıstemde sulama nasıl yapılıyor

deli tarımcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 14:11   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Ve devamı....
Akın bey ben yeni başlamak istiyorum bu işlere o yüzden fazla bi bilgim yok bu yapmış olduğunuz sistemde su sürekli devir daim etmesi gerekmekte midir yani motor sürekli çalışması gerekmekte midir ??

recepcap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 19:08   #366
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Merhabalar uzun süre sonra tekrar çileklerden bahsedelim.Daha önceden yazdığım gibi bu düzenekte ilk sene verim iyi alıyorsunuz sonra çileğin gövdesinin uzadığını yapraklar yaşlandıkça yeni yaprakların ortadan çıkma işi sıkıntılı olacağa benziyordu.
Bu sebepten dolayı çileklerimi komple budadım yeni sürgünler atmazsa sökerim seneye yeniden dikerim yeni sürgünler verirsede en azından toprağa yakın gövdeler oluşmuş olur dedim.Sonuç güzel oldu şubat ayının ilk haftalarında budadığım çileklerim mart ayının ilk haftalarında %75 gibisi yeşerdi.Buda bize tecrübe oldu demekki çilek budanabiliyormuş.

Aşşağıya ilk budadığım halini ve şuanki halinin resimlerini ekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen erkanbey : 25-03-2016 saat 18:32 Neden: Daha net resim eklendi
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 11:02   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Erkan bey tebrik ederim.Yazılanları ve çalışmaları baştan aşağı 2 kez okudum.Sizin çalışmanızı denemek amacı ile 1 e 1 kopyalayacağım.Yanlız 1 metrelik pimaş ile çalışacağım.

Wildwolf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 11:26   #368
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wildwolf Mesajı Göster
Erkan bey tebrik ederim.Yazılanları ve çalışmaları baştan aşağı 2 kez okudum.Sizin çalışmanızı denemek amacı ile 1 e 1 kopyalayacağım.Yanlız 1 metrelik pimaş ile çalışacağım.
Teşekkürler hevesli insanlara birazcık yol gösterici olduysak ne mutlu.Ben bu siteden çok şeyler kazandım,kazandıklarımıda paylaşmadıktan sonra hiç bir anlamı olmaz zaten.
Hayat paylaşınca güzel.

Eski 16-03-2016, 12:08   #369
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Merhaba erkanbey,

Doldurulan su ne kadar sürede emiliyor ? Kaç lt su veriyorsunuz ve ne kadarı drene oluyor ölçebildiniz mi hiç ?

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 21:15   #370
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Çekebildiği kadar su veriyorum 10-15 dakka sonra tekrar veriyorum biraz sonra tekrar veriyorum ortalama 10 lt diyebilirim.İhtiyacı olan kadarını alıyor toprak artanı aşşağıya tepsiye geçiyor.

Eski 17-03-2016, 07:47   #371
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Su borusundaki delikleri ne ile deldiniz aşşağıya ince yukarı doğru kalın demişsiniz mesela ne kadar ince ne kadar kalın? Bende bu sene yapmak istiyorum sistemi. Birde dikimden sonra sulama yapınca toprakta çökme veya deliklerden dökülme oluyor mu?

Eski 17-03-2016, 08:51   #372
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Su borusundaki delikleri ne ile deldiniz aşşağıya ince yukarı doğru kalın demişsiniz mesela ne kadar ince ne kadar kalın? Bende bu sene yapmak istiyorum sistemi. Birde dikimden sonra sulama yapınca toprakta çökme veya deliklerden dökülme oluyor mu?
Son sayfaları dikkatlice okursanız sorularınızın cevapları orada var ama kısaca söylim kürdan ile kibrit çöpü arasındaki kalınlıkları baz alın.

Eski 18-03-2016, 10:01   #373
Yeni Üye

Üstadlar kaliteli ve güvenilir şekilde çilek fidesi nereden alabilirim ve ne olarak (frigo,açık kök gibi anlamadığım terimler var)talep etmemi önerirsiniz.Teşekkürler.

Eski 18-03-2016, 10:31   #374
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Ben daha önce madrasol adlı siteden aldım gayet memnun kaldım. Frigo fide, geçen sene sökülmüş fidenin soğuklama ihtiyacı karşılanmış olanıdır. Dikim yaptığınız sezon ürün alırsınız. Açık kök almanızı öneririm. Bitkinin kökleri açıktadır. Herhangi birşeye dikilmemiştir. Siz alıp direk istediğiniz ortama dikersiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Wildwolf beğendi.
Eski 18-03-2016, 15:40   #375
Yeni Üye

Teşekkür ederim Efe bey

efe446 beğendi.
Eski 18-03-2016, 18:15   #376
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Sitede çilek üreten üyelerimiz var direk onlardan temin edebilirsiniz. Nisan ayı gibi çilekler çoğalmaya başlar.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 09:18   #377
Yeni Üye

Teşekkür ederim İsmail bey,Bursa da olup da yardımcı olacak arkadaşlarım mesaj yazarsa memnun olurum.

Eski 22-03-2016, 16:39   #378
Yeni Üye

Fidesan dan 200 adet sipariş verdim.Yarın kısmetse denememiz başlayacak...

Eski 23-03-2016, 22:54   #379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2016
*** ben çilek işine girmek istiyorum ama biraz bilgi almak istiyorum 160 lık su borusu aldım dikey olarak toprağı içine doldurdum ama suyu damlamadan açtığımda toprak aşağıya doğru çöküyor ne çeşit toprak kullanmalıyım çökmeyi nasıl engellemeliyim birde boru dikeymi kullansam daha iyi olur yataymı

Honda 45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 10:31   #380
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Merhabalar arkadaşlar biz böyle bir sistem yaptık buraya koyduk yardım isteyenlerede yardımcı olmaya çalışıyoruz.Ama iki üç seferdir başıma geliyor artık buraya yazmak zorunda kaldım.Özel mesajla yardım istiyorsunuz bende telefondan yazıyorum zar zor yollayacağım arkadaşımın mesaj kutusu dolu.Silsem yardım etmiyor sanacak silmesem ne yapayım?
Bu seferlik yazdıklarımı buraya yapıştırıyorum inşallah buraya bakarda sorusunun cevaplandığını görür.

Soru

Evet mesajlarinizi okudum yine de sorularim var yardimci olursaniz sevinirim.
1. Borulaimizin boyu 150 cm bu sulama icin sorun olur mu?
2. Sistemin birinde icerdeki boruya su motoru takip sulamak istiyorum ama baglanti nasil yapiliyor bunula ilgili gorselleriniz var mi
3. Cogu kisi borularin altina delikli kapak takmayi oneriyor ama boyle yaptigimizda su borusundaki su tamamen asagi suzulmez mi. Yoksa su borusuna da toprak mi dolduruluyor anlamadm.

4. Topragi nette satilan ozel gubre torf ve cocopeat karisimi almk mi daha iyi olur.? Ya sizin onerebileceginiz bir karisim var mi?
Simdiden tesekkur ederim

Başlayalım

1-borunun boyu önemli değil çilek adet sayısı farkeder hepsi bu.

2-ben motorla sulama yapmadım birşey diyemem o yüzden.sulama borusunu büyük borunun ortasına yerleştiriyorsun toprak doldurdukca boru sıkışacaktır zaten.

3-Tabi kapak olacak yoksa su saniyesinde aşşağı geçer dikkat edin alttaki deliklerin çok küçük olacağını belirttim ayrıca sulama borusunu yerleştirmeden önce tabana 5-10 cm toprak koyun sulama borusunu koyduğunuzda kapaktaki deliklerin sızdırıcılığını azaltır.Su anında dibe inmiyor anlattığım şekilde yapın yeterli sulama borusunun içi boş olacak.

4-O şekilde toprakta alabilirsiniz ama kesinlikle normal toprakla karıştırın çilek için kumlu toprak iyidir ve toprak ağır olmalı.Torf gibi hafif malzeme kullanırsan ilk sulamanda suyun basıncı toprağını patlatır akar gider daha sökemezdinde.Toprak kumlu varsa solucan veya hayvan gübreli(yanmış kuru) ve ağır olmalı umarım yeterli olmuştur.

Not:Yazdıklarım kendi tecrübelerim yoksa yanlışımız eksiğimiz illaki vardır.

Eski 30-03-2016, 19:28   #381
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2016
Merhaba Erkan Bey. Sisteminizin medyası hayvan gübresi karışımlı topraksa neden topraksız tarım konusu altına koydunuz acaba? "Çilek için dikey sulama sistemi" denemez mi? Topraksız tarım adı üzerinde, topraksız ...

PokPok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 23:56   #382
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PokPok Mesajı Göster
Merhaba Erkan Bey. Sisteminizin medyası hayvan gübresi karışımlı topraksa neden topraksız tarım konusu altına koydunuz acaba? "Çilek için dikey sulama sistemi" denemez mi? Topraksız tarım adı üzerinde, topraksız ...
Sayın PokPok inanın şu ana kadar bende topraksız tarım alanından devam ettiğimin farkında değildim.İlk bu konuya rastladığımda bendeki düzenekte benzeri olduğundan başladım yazmaya devamı geldi bu güne kadar.

Düzenleyen erkanbey : 31-03-2016 saat 14:25 Neden: yazım hatası giderildi
Eski 31-03-2016, 09:30   #383
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2016
Susuz değil de topraksız demek istediniz herhalde. Topraksız tarım, İngilizce'de hidroponik tarım en duru anlamı ile toprağın olmadığı sadece sıvı kullanılan ve bitkinin ihtiyaçları kullanılan sıvıya yapay olarak katılan bir yöntem. Fikir geliştirildikçe değişik yöntemler de geliştirilmiş kum, saman, hindistan cevizi püskülü vb su emici olan ve köklerin destek almasını sağlayan katı medyalar da kullanılmış. Ancak anafikir bitkiyi beslemeyi dengeli olarak yapay yollardan yaparak ve elden geldiğince bitkinin sıvı alımını sağlayarak gelişmeyi hızlandırmak ve bitkinin potansiyelini maksimize etmek. Sizin sisteminizin daha çok yer kazandıran bir sulama sistemi olmuş.

Bu sizin sisteminizin kalitesi ile ilgili bir şey değil. Ne güzel emek verip kurmuşsunuz ve çilek yetiştiriyorsunuz. Benimkisi daha çok semantik bir yaklaşım. Herkes ne düşünür acaba?

kiziltan beğendi.
PokPok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 14:30   #384
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Evet yanlış yazmışım düzelttim.Bu saatten sonra bu kadar sayfayı konunun içinden çıkarmak nasıl yapılabilir bilemem mod arkadaşlar nasıl uygun görüyorlarsa öyle olsun.Zamanında farkedebilseydim yeni bir konu açardım,aslında ilk buraya yazma amacım da ayrıca konu açmayayım kalabalık olmasın düşüncesiydi.

Eski 31-03-2016, 20:40   #385
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Merhaba Erkanbey,

Çalışmanızdan ben de yararlanarak aynı sistemi kurmak istiyorum. Dış ana boruyu hazırladım ancak iç sulama borusunda bir yerde takıldım.
Takıldığım nokta şu; sulama borusuna yukarıdan aşağı doğru 30 ar cm arayla delikler açıyoruz ama kaç sıra açıyoruz?. Bu konuda bir bilgiye rastalamadım ya da kaçırdım.

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

erkanbey beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 22:17   #386
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Merhaba Erkanbey,

Çalışmanızdan ben de yararlanarak aynı sistemi kurmak istiyorum. Dış ana boruyu hazırladım ancak iç sulama borusunda bir yerde takıldım.
Takıldığım nokta şu; sulama borusuna yukarıdan aşağı doğru 30 ar cm arayla delikler açıyoruz ama kaç sıra açıyoruz?. Bu konuda bir bilgiye rastalamadım ya da kaçırdım.

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
Delik sırası 4 sıra olsa yeter gibime geliyor üstten aşağı.Bunları kafanıza göre mantıklı nasıl geliyorsa öyle yapın toprak sıkışık haldeyken bir delikten akan su ne kadar aşşağıya sızar? Bence 20-30 cm arası sızar.

musk ve msguven42 beğendi.
Eski 12-04-2016, 11:41   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Erkanbey verdiğiniz bilgilerin hepsini okudum faydalı bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim.Boruların delme işini geçtiğimiz hafta sonu tamamladım.Delik 32 lik punch ile deldim sanki biraz küçük oldu gibi geldi,doğru çapla mı delmişim? .verdiğiniz (1,5 litrelik kapla) toprak 20 ölçek ,torf 15 ölçek,8 ölçek solucan gübresi,6 pomza,2 leonardit bunlardan eksik kalan malzemeleri tamamlamaya çalışıyorum,bu karışımı yapıp boru içini dolduracağım.çilek fidesi konusunda aromas tan memnun kaldığınızı belirtmiştiniz.satın aldığınız yeri ve özelliklerini ulaştırabilirmisiniz?( link olarak bugün ulaştırabilirseniz satın almayı gerçekleştireceğim) teşekkürler tekrardan

msguven42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 11:51   #388
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Merhaba,

Çilek fidesi konusunda yardımcı olabilirim. Elimde bol miktarda albion cinsi çilek var. Özelden yazarsanız detayları aktarırım.

Eski 12-04-2016, 12:09   #389
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Bir türlü başlayamadım, bu sonbahar kış çilek deneyeyim diyorum. Albion da aroması kuvvetli olan, değil mi? Sonbaharda ararım ben de.

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 12:10   #390
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msguven42 Mesajı Göster
Erkanbey verdiğiniz bilgilerin hepsini okudum faydalı bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim.Boruların delme işini geçtiğimiz hafta sonu tamamladım.Delik 32 lik punch ile deldim sanki biraz küçük oldu gibi geldi,doğru çapla mı delmişim? .verdiğiniz (1,5 litrelik kapla) toprak 20 ölçek ,torf 15 ölçek,8 ölçek solucan gübresi,6 pomza,2 leonardit bunlardan eksik kalan malzemeleri tamamlamaya çalışıyorum,bu karışımı yapıp boru içini dolduracağım.çilek fidesi konusunda aromas tan memnun kaldığınızı belirtmiştiniz.satın aldığınız yeri ve özelliklerini ulaştırabilirmisiniz?( link olarak bugün ulaştırabilirseniz satın almayı gerçekleştireceğim) teşekkürler tekrardan
Delik parmak kalınlığında olsa bile yeterli olacaktır sonuçta oradan bir kök çilek geçecek hepsi o kadar.Ben kaçlık panc ile delmiştim şimdi hatırlayamadım ama yazmıştım buraya,yazdığım ayarları kullandıysanız sorun olmayacaktır.

Çilek fidesine gelince google ye yediveren çilek fidesi yazın güzel sitelerle karşılaşırsınız.Ben kendi aldığım yeri özelden atarım genede,size çalışmalarınızda başarılar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024