agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-07-2016, 19:21   #2311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bu hafta %50 daha fazla domates topladım.
Sulamada sıkıntı başladı ( şebeke suyunda sorun var) o sebepten damlamayı hergüne çevirdim ki bir gün bulamasam ertesi gün bulabileyim suyu diye. Kabaklarda hiç ürün yok diye sıkılırken bu hafta atağa geçtiler hepsi.

Eklenen Resimler

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2016, 10:22   #2312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2016
Foruma yeni üye oldum ve bu kadar geniş kapsamlı bir konu olması gerçekten çok faydalı. Emeği geçen ve benim gibi bir çok acemiyle sıkılmadan ilgilenen ve her mesaja tek tek cevap veren herkese çok teşekkürler. Konuya gelecek olursam;

Konya'da yaşayan bir akrabamdan 3 adet domates fidesi edindim. Daha önce nasıl bakıldığını ya da sulandığını bilmiyorum fakat ben fideleri cuma günü karton bardaktan bu saksılara aldım ve forumda okuduğum kadarıyla neler yaptığımı anlatayım, hatalarımı öğreneyim istiyorum.

-Elimdeki fideler bodur çeri domatesi fidesi. İsrail tohumundan üretimini başardığını söyleyen akrabam, bunu nasıl yaptığını söylemedi

-Cuma günü fideleri direkt olarak resimdeki küçük saksılarına aktardım ve sulama sistemi kurmaya çalışırken biraz kontrolsüz ve fazla suladım.

-Yine forumda okuduğum kadarıyla meyveye durana kadar fazla sulamanın iyi olmadığını öğrendim ve bir daha sulama yapmadım buna rağmen toprak halen aşırı nemli. Bir-iki gün daha sulama yapmamayı planlıyorum.

-Günde 4 ya da 5 saat kadar anca güneş alıyor fidelerim.

Bugün baktığımda yapraklarında beyaz lekeler, kısmi kurumalar ve sararmalar mevcut. Elimde bir miktar güvercin gübresi mevcut fakat sulama yapmadığım için fidelere vermedim. Bu duruma nasıl bir çözüm bulabilirim? Ayrıntılı fotoğraf istenirse tekrar paylaşabilirim.

Eklenen Resimler

telato beğendi.
muratckmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 02:02   #2313
Ağaçsever

Muberra's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2016
Ekersen bag ekmezsen dag olur)bu domatesten sene icin tohum yapmak istiyoruz ama nasil?

Eklenen Resimler

Muberra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 09:11   #2314
Ağaçsever

Muberra's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2016
Smile

bahceden

Eklenen Resimler

Muberra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 09:18   #2315
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Topraksız Domates

Merhaba Arkadaşlar

Ben de topraksız domates ve salatalık yetiştiriyorum. Ama ben bahçede tarlada değil evimin 10 m2 lik terasında şu ana kadar 60 kg ürün aldım sanırım bu 100 kg ı bulur. Artık tüm gelişmiş ülkeler toraksız tarıma geçmişler ve hızla geçmeye devam ediyorlar. Küçük bahçeleri olanlar balkonu terası olanlara tavsiye ederim.

Çalışmalarımı

http://www.agaclar.net/forum/topraks...im/39604-7.htm

dan izleyebilirsiniz.

Name:  20160805_062711.jpg
Views: 1799
Size:  61.6 KB

Name:  20160805_062500.jpg
Views: 1744
Size:  39.5 KB

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 13:06   #2316
Ağaç Dostu

Son iki haftada üretimde büyük artış oldu. Toplamaya yetemiyorum demeye başladım.

Lezzet olarak sandalyeye sıraladığım " yerli domatesler " biraz üstte gibiler. Ancak Heybetli- Hafize Baliç- Bursa dağlı- Maniye de son derece lezzetli domatesler.

Yerlileri daha çok sevmenin sebebi ince kabuklu olmaları ve hafif ekşimsi tadları sanırım.

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2016, 15:15   #2317
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Sayın HOSSEDA elinizdeki o domateslerin değerini inşallah unutmak zorunda kalmazsınız lezzet konusunda resimde paylaştıklarınızın tartışılması imkansız. pazarların % 98' i F1 hibrit tür ve Allahın gücüne gitmesin ama iğrenç kokmak ile kalmadıkları gibi yemek neredeyse imkansız birde 10 gün kenara koyun kendi içinde filizlenip yenilmez hale geliyor. yerli türlerde bu güne kadar hiç denk gelmedim filizlenme olayına domates bekleyince. pazarda bulduğumda fiyatına bakmaksızın aldığım tek ürün bu yetiştirdiğiniz türdeki domates yıldız diye geçiyor bir çok yerde.

Mustafa Tepe beyin bahsettiği tarım tipini bilmek öğrenmek evet çok önemli ama hiç bir şey hiç bir şekilde doğanın kendi yapısına özgü büyüyerek toprakta yetişen sebze ve meyvenin verdiğini veremez. Kıtlık durumu ve özel durumlar için düşünülmüş alternatif tarım tipi yaptığınız. lezzeti ve tadı nasıl bilemem ama gördüğüm kadarı ile resimden F1 türü kullanmışsınız.

F1 türüne halen karşı olmak ile birlikte doğanın ve Allahın mirasının biz insanlar tarafından nasıl yok edildiğini gördükçe içim parçalanıyor.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 19:57   #2318
Ağaç Dostu

Domates veriminde ibre aşağıya dönmeye başladı...

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2016, 09:59   #2319
Ağaç Dostu

Domatesler iyice azaldı.

Çevreye dağıtıma son verdik ancak kendimize yetiyor. Bir komşunun bol zamanda verdiğimiz domatlar için dediklerini aynen yazayım : " Nasıl bir domates arkadaş bunlar...İnan yemeğe kıyamadık sadece toruna yedirdik çoğunu..."

Üstteki fotoğraflardan beyaz sandalye üzerine dizilmiş olan domateslerin ortada kalan dört adedinin lezzetini tarif zor. Bu domatlarda en belirgin özellik çekirdeklerini kaplayan jelimsi oluşumun rengi koyu yeşil, kabuk yok denecek kadar ince.

Bol miktarda tohum almaya devam ediyorum.

Lonicera, A_NOMAD, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 24-02-2017, 10:17   #2320
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Galeri: 1
Bu kışda boş geçmedik şükür.

aliakrep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 00:47   #2321
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Domates fidelerim

Merhabalar,

Tohumlarını geçen sene yetiştirdiğim domatesten aldım 13-14 gün önce ektim son durumları resimdeki gibidir. Bu işi ilk defa yaptığım için herşey yolundamı sizlere danışmak istedim.

Toprak olarak torf + solucan gübresi kullandım.

Evde camın kenarındalar öğleden sonra 2-3 saat direk güneş alıyorlar bu yeterli olur mu yoksa minik bir sera yapıp balkonamı alayım. Renkleri henüz koyu yeşil değil. Sadece birinde gerçek yapraklar biraz büyüdü digerlerindede ufak ufak geliyor resimdeki gerçek yaprağın 3 günlük hali.

Bundan sonraki sulama suyuna hümik asit eklemek istiyorum uygun mudur?

Nasip olurda fide haline gelirse don koruma örtüsü altında nisan 15 gibi bahçeye almayı düşünüyorum uygun olur mu?

Eklenen Resimler

Muda, Milla, TCM ve 2 kişi beğendi.
meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 08:48   #2322
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Fidelerin boylarına bakınca ışık yetmiş gibi duruyor, yoksa daha uzun olurlardı. Oysa evin içinde bir kaç saat ışık yeterli gelmemesi gerekir.

15 nisana kadar büyümezler herhalde daha, dolayısıyla bahçeye aktarmaya gerek yok gibi, bence biraz daha bekleyin. Yaklaşık iki haftada anca kökleri ayıracak büyüklüğe erişirler diye düşünüyorum. Bence biraz daha büyüsünler kökleri ayırın daha büyük bir yere geçirin ve mayıs başı gibi toprağa aktarın, soğuk vs. erken toprağa aktarırsanız çok da gelişemezler.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 13:09   #2323
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2017
Merhabalar, 24 şubatta pet bardaklarda 5li torfa ekerek çimlendirliğim domates, biber ve salatalıklarım var. 2 gün önce bardaklara 1'erli olacak şekilde toprak,torf,keçi gübresi eşit karşımına şaşırttım. 1 ayda ancak bu kadar büyütebildim (erken çimlendirdim sanırım). gerçek yapraklar çıktığından beri gündüzleri balkona direk güneş altına bırakıyorum, (yaklaşık 5 saat). akşamları içeri alıp peteğin yanına koyuyorum.
Saksı harcında kullanacağım torf (kalitesiz), bahçe toprağı (sitede duvar diplerinden aldım), yanmış keçi gübresi(simsiyah yumuşak torf formunda) ve sıvı solucan gübresi. Sebzelerin beslenmesi için bunlar yeterli midir? ek olarak TKİ hümas almayı düşünüyorum, gereksiz mi olur ?

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve TCM beğendi.
ziyakoray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 13:25   #2324
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Şu an için daha ne olsun. Toprak ısındığı anda kalıcı yerlerine nakledersiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 13:36   #2325
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ziyakoray Mesajı Göster
...toprak,torf,keçi gübresi eşit karşımına şaşırttım. ... gündüzleri balkona direk güneş altına bırakıyorum, (yaklaşık 5 saat). akşamları içeri alıp peteğin yanına koyuyorum.
Saksı harcında kullanacağım torf (kalitesiz), bahçe toprağı (sitede duvar diplerinden aldım), yanmış keçi gübresi(simsiyah yumuşak torf formunda) ve sıvı solucan gübresi. Sebzelerin beslenmesi için bunlar yeterli midir? ek olarak TKİ hümas almayı düşünüyorum, gereksiz mi olur ?
Bu kadar karışımlı toprak, kaldır-kondur-kalorifer yanı vs. özen ile beni o bardaklara dikseniz sanırım filizlenirim.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 22:02   #2326
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster
Merhabalar,

Tohumlarını geçen sene yetiştirdiğim domatesten aldım 13-14 gün önce ektim son durumları resimdeki gibidir. Bu işi ilk defa yaptığım için herşey yolundamı sizlere danışmak istedim.

Toprak olarak torf + solucan gübresi kullandım.

Evde camın kenarındalar öğleden sonra 2-3 saat direk güneş alıyorlar bu yeterli olur mu yoksa minik bir sera yapıp balkonamı alayım. Renkleri henüz koyu yeşil değil. Sadece birinde gerçek yapraklar biraz büyüdü digerlerindede ufak ufak geliyor resimdeki gerçek yaprağın 3 günlük hali.

Bundan sonraki sulama suyuna hümik asit eklemek istiyorum uygun mudur?

Nasip olurda fide haline gelirse don koruma örtüsü altında nisan 15 gibi bahçeye almayı düşünüyorum uygun olur mu?

Arkadaşlar bu hümik asit konusunda ne yapayım vermemin faydası olur mu yoksa böyle devam etsinler mi? Ayrıca varsa başkaca tavsiyeleriniz onlarıda yazarsanız sevinirim.

Eski 24-03-2017, 08:03   #2327
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Bildiğim kadarıyla domates fazla asitli ph si düşük toprağı sevmiyor. Yabancı bir sitede bahçe meraklılarına fideleri dikerken kökün altına toz haline getirilmiş yumurta kabukları ve epson tuzu denilen magnezyum karıştırılmasını öneriyor. Tarlalarda toprağa sönmüş kireç atılıp ph 6.5-7 dolaylarına getirildiğini duydum. Burayı okursanız daha iyi anlarsınız. parslar: DOMATESTE DİP ÇÜRÜMESİ

Fulvik ve Humik için kömür işletmesinde buradakileri okuyun.
http://www.tkihumas.gov.tr/humas/makale.asp

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2017, 20:54   #2328
Ağaç Dostu

Tohumların ekilmesini bu hafta tamamlayabildim.
Artan tohumlardan bir üyeye paket hazırladım ancak özel mesajım ulaşamadı kendisine. Domates tohumu istemişti burayı okuyordur belki diye yazdım.

okursan beğendi.
Eski 27-03-2017, 15:04   #2329
Ağaç Dostu

Yukarıda değindiğim tohumlar doğaya aşık başka bir kişinin nasibindeymiş.
Sabah cebime koydum talep eden üyeden ses gelirse kargoyla yollarım kendisine diye. Öğleden sonra işyerime gelen ve çok güzel bir yörede bahçesi olan tanıdığa " sana sürpriz bir hediyem var" diyerek tohumları verdim. Başka da dağıtacak tohumum kalmadı.

okursan beğendi.
Eski 27-03-2017, 15:54   #2330
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn. Hosseda, topiği okuyunca acaba ben olabilir miyim diye düşündüm. daha önce böyle bir konu açmıştım.

http://www.agaclar.net/forum/ucretsi...akas/40695.htm

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 16:00   #2331
Ağaç Dostu

Değil sayın prıtt. Bahsettiğim üye bana özel mesaj atmıştı. Ama mesajla ulaşamadım kendisine. İki saatle kaçırdınız tohumları ancak hafta sonu köye gidince tekrar gözden geçireyim kalanları size de belki bir miktar tohum çıkarabilirim sakladıklarımdan... Nisan başında da ekseniz tohumları gecikme oldu sayılmaz, erken ekerek fideleri toprağa aktaramamaktan geç ekmek daha iyi gibi...

Eski 27-03-2017, 16:47   #2332
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sağlık olsun. Sikinti olmasın kalmadiysa. Seneye ekelim napalim.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2017, 19:24   #2333
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
2017 yeni mahsül
Coeur d,Alpenga az çekirdekli inçe kabuklu asit miktarı gayet düşük ve lezzetli

Eklenen Resimler

Muda, Milla, ibocandan ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen ahmeter : 01-04-2017 saat 06:09
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 18:24   #2334
Ağaçsever

Üç yapraklı kotiledona sahip domates fidem

Üç yapraklı kotiledona sahip domates fidem. Birde biber var bu şekilde. Bu sık rastlanan bir durum mu acaba?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 01-04-2017, 22:25   #2335
Ağaç Dostu

Sn. pritt size biraz domates çekirdeği getirdim. Ancak kargo yaparsam 20 tl. ye yakın fatura çıkarırlar ( hafta içinde bir karıştan biraz uzun üç karadut çeliği paketi verdim kargoya 17 tl. tuttu). Bana özelden adres yazın size ptt ile mektup gibi göndereyim.

Eski 14-04-2017, 20:12   #2336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2016
Merhabalar, bahçedeki damlama sistemini kuracağız bu haftasonu, özellikle domateslerle ilgili olarak merak ettiğim bi konu var:farklı domates türlerinin yan/komşu sıralara ekilmesi durumunda türlerin melezleşmesi durumu ortaya çıkar mı? Bu durumu önlemek için ne yapmak gerekir, iki sıra arasındaki mesafeyi ayarlamak işe yarar mı?

Bal_Arısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2017, 19:14   #2337
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Çok yakın olmadığı sürece melezleme olmuyor.Ben brandywine pink,brandywine yellow,belgian giant siyah çikolata çeri domatesi,Cherokee purple bir de klasik yer domatesi ayaş dikiyorum.Tohum alacağım meyveleri kendim elimle dölleyip korumaya alıyorum.İnternette bu yöntem anlatılıyor bol bol kaynak video var.Yani hibritleşmiyor yaklaşık 6 senedir gayet iyi ürün alıyorum.Farklı tür geçişlerinde orta sıradan alıp kendim dölleyip korumaya alıyorum tülbentle.

TCM, Resulgur ve okursan beğendi.
dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2017, 21:05   #2338
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Çok yakın olmadığı sürece melezleme olmuyor.Ben brandywine pink,brandywine yellow,belgian giant siyah çikolata çeri domatesi,Cherokee purple bir de klasik yer domatesi ayaş dikiyorum.Tohum alacağım meyveleri kendim elimle dölleyip korumaya alıyorum.İnternette bu yöntem anlatılıyor bol bol kaynak video var.Yani hibritleşmiyor yaklaşık 6 senedir gayet iyi ürün alıyorum.Farklı tür geçişlerinde orta sıradan alıp kendim dölleyip korumaya alıyorum tülbentle.
Sn. dal güzel bir konuya değinmiş siniz. Link atabilir misiniz buraya nasıl yaptığınızı anlatan örnek bir video

TCM beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 17:45   #2339
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007

Çiçeklenme olduğunda çiçek salkımlarını bu şekilde bir tülbent kese ile bağlarsanız ve içinde o salkımı sallayıp polen uçuşmasını ve tozlaşmayı sağlarsanız diğer türlerle karışma olmayacaktır.

Milla ve Resulgur beğendi.
dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 11:41   #2340
Yeni Üye

toprak2012's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2017
Saksıda Oturak Cherry Domates

Saksıda Oturak Cherry Domates yetiştirmek istiyorum. Elimde 15 adet tohum var. İçinden çıkan kılavuzda hepsini saksıya serpiştirerek ekin yazıyordu. Sizce tek tek bardaklarda çimlendirip fide haline geldiğinde her saksıya tek bir fide halinde dikmek daha verimli olmaz mı? Yardımlarınızı bekliyorum Görseldeki resim vardı tohumun üzerinde.

Eklenen Resimler

toprak2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024