agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2005, 21:48   #1
MUTLAK BUTLAN

Giriş Tarihi: 30-04-2005
Angry Kadir Topbaş: ''İstiklal Caddesi'nin konseptinde ağaç yok''

http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber...haberID=136943

"İstiklal'de ağaç katliamı

Kadir Topbaş: ''İstiklal Caddesi'nin konseptinde ağaç yok''

2 Kasım, 2005 10:35:00 (TSİ)

İstiklal'i yeniden yapılandırma adına alınan karar Beyoğlu sakinlerini kızdırdı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Caddesi'ni yeniden düzenleme gerekçesiyle 10 yıl önce dikilen 400 ağacı kaldırıyor.

Büyükşehir Belediyesi, kararı esnafın şikayetleri üzerine ağaçların fazla yer işgal ettiği, vitrinleri kapadığı ve yürüyüşü engellediği gerekçesiyle aldığını açıkladı.

Belediyenin İstiklal'deki tüm ağaçları keseceğini öğrenen Beyoğlu sakinleri ise karara şiddetle karşı çıktı.

Bunun üzerine Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a bir mektup yazarak tepkilerini dile getirdi.

Dernek Başkanı Baybars Altuntaş yazdığı mektupta, ağaçların sökülmesinin bir hata olduğunu belirterek, "yeşil bir Beyoğlu istiyoruz. Sokak dar ve ağaçların ciddi bir yer kapladığını söylüyorlar. Gerekçelerini kabul etmiyoruz" ifadesine yer verdi.

Altuntaş mektubunda, "umarız, yenileme çalışmalarının sonunda daha yeşil bir Beyoğlu beklerken, ağaçları sökülmüş bir Beyoğlu ile karşılaşmayız" dedi.

Cadde üzerindeki ağaçların kesilmesine gerek olmadığını vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Yenigün ise, "sokakta yaptığım incelemede, tam tersine ağaçların çok ciddi bir bakıma ihtiyacı olduğunu gördüm" diye konuştu.

Yenigün, ağaçları kesmenin büyük bir hata olacağını vurgulayarak, "o zaman da araçlar park yasağını deler" uyarısında bulundu.

Belediyenin gerekçesi: "Esnaf istedi"

Büyükşehir Belediyesi ise, birçok esnaftan ağaçların fazla yer işgal ettiği, vitrinleri kapattığı ve yürüyüşü engellediği yönünde şikayetler aldıklarını ve yapılan oylamada ağaçların başka yerlere nakledilmesine karar verildiğini belirtti.

Yetkililer, kararın yaklaşık bir ay önce Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nda esnafla düzenlenen ortak bir toplantıda alındığını açıkladı.

Topbaş: "Konseptte ağaç yok"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''İstiklal Caddesi'nin konseptinde ağaç yok. Caddedeki bina cephelerine konsol çiçeklikler hazırlıyoruz'' dedi.

Topbaş, ''şu anda oradaki ağaçlar, servis için giren araçlar tarafından tahrip olmakta. Ağaç kökleri bordür ve ferforjeleri tahrip etmekte, trafiği aksatmakta, sabah ve akşam saatlerindeki servislerde ciddi problemler çıkarmakta" dedi.

İstiklal Caddesi'nde yoğun bir insan hareketi olduğunu beirten Topbaş, "daha rahat bir yürüme alanı olması için, caddeyi genişletme imkanımız da olmadığı için, engel teşkil eden ağaçları kaldırmayı prensip olarak düşündük" diye konuştu.

Topbaş, caddede insanlara engel teşkil eden aydınlatma armatürlerini ve direklerini de kaldırdıklarını anlatarak, burada da Taksim Talimhane'de olduğu gibi gergi sistemli aydınlatma yapıldığını bildirdi."

Konseptinde ağaç olup ta şu anda ağaçtan eser kalmayan bölgeler için ne demeli o zaman?

sarı çizmeli mehmet ağa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2005, 03:45   #2
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Cadde gerçekten dar ve ağaçlar zaten bakımsız ve can çekişir bir halde. Kaldı ki ben mi unuttum yoksa orda çalı vari bir kaç ağaç harici ağaç yokmuydu ne bızzt cızzt.

Bekki sendeki fotoğraflardan bir bakıversene hatta buraya eğer yakında bir yerlerdeyse benim gönderdiğim fotolar bir kaç tane aktarırsan durumu gözleyebiliriz tahminen.

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2005, 15:51   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
istiklal Caddesi

Eklenen Resimler

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2005, 15:51   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
zombi konunu taşıdım
dark fotolara bakayım
istanbulun konseptinde duble kuleler var ama, o ayır bir konu tabi
Alıntı:
''şu anda oradaki ağaçlar, servis için giren araçlar tarafından tahrip olmakta. Ağaç kökleri bordür ve ferforjeleri tahrip etmekte, trafiği aksatmakta, sabah ve akşam saatlerindeki servislerde ciddi problemler çıkarmakta"
birincisi; eğer bu denilen doğruysa, uygulama bence çok yanlış olmayabilir
ikincisi; eğer bu ağaçları başka bir yere taşıyorlarsa yani kesmiyorlarsa burada katliam yapılıyor demek doğru değil sanırım, ağaçsızlaştırılıyor belki

ama konseptinde ağaç yok demek, densizlikten başka bir şey değil

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2005, 15:56   #5
agaclar.net

malina's Avatar

istiklal Caddesi

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2005, 18:33   #6
MUTLAK BUTLAN

backyard,

konuyu taşıdığın için teşekkür ederim..aceleden nereye açtığımı farketmemişim

konsepte göre yapılıyorsa herşey bence önce taksim meydanı trafik keşmekeşinden kurtarılsın! bana göre servislere o küçük ağaçlar değil de oradaki saçma trafik karmaşası neden ...

binalara hazırlanan çiçekliklerle nasıl olur acaba merak ediyorum...örnek olarak birkaç binaya şu konsol çiçekliklerden koysalar keşke...

Eski 04-11-2005, 20:44   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Darki, nasıl becerdiysen caddeyi az insanlı çekmişsin

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2005, 02:38   #8
MUTLAK BUTLAN

malina,

fotoshop la şu kenarlardaki ağaççıkları kaldırabilir miyiz? nasıl olacak acaba...

Eski 07-11-2005, 09:48   #9
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Fotoğrafları malum buluşma için Ankara sonrası İstanbul'a geldiğimde çekmiştim
O fotoğraflar sabah 07:00-08:00 arası çekilmişti ondan öyledir. Çünkü fotoğraf çekim işi bittikten sonra saat 08:15 gibi Metis Yayınları'nı Kerem abiyle birlikte açmıştık

Eski 07-11-2005, 14:45   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Ağaçların yerine ÇİNli garibanları desteklemek için
ÇİN den ithal edilecek ve caddedeki hiç bir şeye zarar vermeyecek
SUNi fidanlar dikeriz. Böylece İstiklal caddesi istiklaline kavuşur.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 03:39   #11
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
02.11.2005
İstiklal Cad.-İstanbul

Neyse ki hala duruyorlar...

Eklenen Resimler

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 05:15   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Çok ilginç... Sık sık yaşadığımız bir sorun, burada daha vahim boyutlar kazanmış.. Zaten bırakın otoparkı, yasak olduğu halde park edebileceğimiz bir alan bile bulamıyoruz sokaklarımızda.. Bulduğumuz yerde de, esnaf çıkıyor hemen.. "Birader, dükkanın önünü kapatıyorsun !" Yahu zaten her yerde park yasağı var, bulduk bir yer, üstelik park yapılmaz levhası falan da yok ama esnaf var.. Vitrin var ! Ben genellikle "hemen geliyorum" derim.. Baktım abuk subuk konuşuluyor, "polis çağır çektir arabayı" der çeker giderim..

Şimdi İstiklal caddesindeki olay çok açık anlaşılıyor ki, esnaf bastırmış, belediye de esnafı küstürmek yerine ağaçlara dikmiş gözünü.. Esnaf toplantısı, vitrinlerin önünün kapanması minare, servis araçları v.s. kılıf..

İstiklal caddesi böyle de, her yer güllük gülistanlık mı ? Kendi şehrimden örnek vereyim.. İçinde yaşadığımız toplum, şehirler ve günlük hayatımızdaki anormalliklere o kadar alışmışız ki, artık normal gibi algılar olmuşuz... Dışarıdan gelenlerin gözüyle bakmaya çalıştığımızda bazı rezaletleri daha iyi görebiliyoruz..

Ana caddenin kenarındaki yaya kaldırımında yürüyorum.. Tabii ki bir yanım sıra sıra dükkanlar, mağazalar, lokantalar... Her dükkanın önünde birşeyler var.. Bakkal ekmek sandığını koymuş yere, gelen geçenin ayakkabısından kalkan toz ekmeklerin üzerinde ! Lokanta masa çıkarmış, geçerken bakıyorsun kurufasulye pilav cacık oooh !! Mağazaların önünde askılar, askıların başında bir yığın müşteri, geç geçebilirsen ! Balıkçıların önünde leş gibi bir koku, hamsiler palamutlar arasından bebek arabası geçirmeye çalışıyoruz.. Ağaçlara çivilerle takılan tabelalar !! Kaldırımın bir yanına sıralanmış seyyar satıcılar.. Balıkcısından, cep telefoncusuna, tulumba tatlıcısından, lahmacuncusuna kadar !!! Onların diğer yanında park etmiş bir sıra araba ve park yapılmaz levhaları !
Pislik, saygısızlık, zihnimizdeki geri kalmışlığın sokağa yansıması.. Ne için ??? Esnafımız daha çok para kazansın diye mi ? Peki belediyelerin görevi nedir ?
Öncelikli görevi ağaçları korumak mı, yoksa esnafı kollamak mı ??
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden bahsetmiyorum, az önce anlattığım rezaleti yaşayan tüm şehir ilçe belde belediyelerinden bahsediyorum..
Tüm bu göz yummalar, belediyeye gelecek üç beş kuruş tabela reklam vergisi için mi yoksa seçimlerde verilen oyların diyeti mi ?
Esnafa söz geçiremeyen belediye, halkına karşı sorumluluğunu nasıl yerine getirebilir ki ?

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 06:07   #13
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

İstiklala Caddesi trafiğe kapalı ve konumu itibariyle kalabalık bir cadde. Bence İstiklal Caddesi için oradaki ağaçlar yerine çalıların kullanılması daha hoş olur.
Bu haliyle ağaçlar caddeye dağınık bir görüntü veriyor. Çiçeklerin şimşir gibi boylanmayan ve daha az dallı-budaklı odunsu bitkilerin caddenin yoğunluğuna daha kolay ayak uydurabiliceğini düşünüyorum.

Eski 08-11-2005, 15:03   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Pes yani Darki :)

Ağaç tek noktadan toprağa bağlanıyor ve sonra kapladığı alanı, insanların rahatsız olmayacağı yükseklikte oluşturuyor. Bunu ortadan kaldırmaya çalışanlara çalı öneriyorsun yani tüm kapladığı alan, zaten genişletilmeye çalıştıklarını ileri sürdükleri alan.. :)

Kafa buluyorsun sanırım :)

Sahi ağaçlar ne zamandır "dağınık görüntüye" neden oluyor?

Eski 08-11-2005, 15:49   #15
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Köklerden bahsediyordur

Konu ile ilgili CNNTURK anketi
www.cnnturk.com anasayfasının sağ alt köşesinde;

son durum...

Beyoğlu İstiklal caddesindeki ağaçların kaldırılması kararını onaylıyor musunuz?

Hayır: 2517 Oy %85
Evet: 459 Oy %15

TOPLAM: 2976 Oy

acaba etkisi olur mu?

Eski 08-11-2005, 17:05   #16
Ağaç Dostu

Zor !!
Etkisi olsa, benim söylediklerim etkili olurdu !!

Eski 08-11-2005, 17:11   #17
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

ankete yorum yazdın mı?

Eski 08-11-2005, 18:28   #18
Ağaç Dostu

Akşam biraz asabiydim, kötü şeyler yazarım diye vazgeçtim, çıktım !! Sakinleşince yazacağım.. Yazarken yine heyheylerim gelir üstüme ya, bakalım !!!!

Eski 08-11-2005, 23:16   #19
MUTLAK BUTLAN

ağaçlar bence caddeye dağınık bir görüntü değil de derinlik veriyor...kaldı ki bence orada ağaçlardan önce toplanması gereken, -eğer gece vakti yürüdüyseniz- hemen ağaçların yanıbaşına konan büyük siyah çöp torbaları...gündüz konmaması güzel ancak gece henüz kalabalık dağılmamışken çıkarıldığını ve bunların içindeki çöplerin etrafa dağıldığını gördüm çok zaman...

Eski 09-11-2005, 05:08   #20
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Bu gece 23 civarında CNN Turk'de Gece Görüşü isimli haber programında, Beyoğlu Belediye başkanı İstiklal caddesindeki ağaçlarla ilgili açıklama yapıyordu. Geç açtığım için konuşmanın başını kaçırdım. Başından itibaren izleyen varsa hepimizi bilgilendirirse sevinirim.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2005, 05:33   #21
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Ağaçları ortadan kaldıracaklarına, ağaçları kaldırmalarını söyleyen çıkarcı beyinlerini kaldırsınlar ve daha akıllı beyinler yerleştirsinler.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2005, 10:10   #22
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Pes yani Darki

Ağaç tek noktadan toprağa bağlanıyor ve sonra kapladığı alanı, insanların rahatsız olmayacağı yükseklikte oluşturuyor. Bunu ortadan kaldırmaya çalışanlara çalı öneriyorsun yani tüm kapladığı alan, zaten genişletilmeye çalıştıklarını ileri sürdükleri alan..

Kafa buluyorsun sanırım

Sahi ağaçlar ne zamandır "dağınık görüntüye" neden oluyor?
Hayar hayır
Ben hacimce küçük ağaçlar olsun diyorum. Yürüyenlerin sağa sola yamulmasına başını eğmesine araçların dallara çatmamak için manevra yapmasına gerek kalmayacak gerektiğinde üstünde atlanabilecek ağaççıklar olsun diyorum olacaksa

Kaldı ki toz tutup böyle çamur kaplı yaprakları olmayacak bakımlı çalılar olsun. Temizlensin budansın. Dalı kırılırsa sarılsın yarası ağaççıkların.

Vallahi ağaçlar dağınık görüntüye neden olmaz elbet her zaman ama mesela bazen şeker bir insan için çok zararlı olabilir ya da bazen temiz hava insanı zehirlenmiş etkisi yapabilecek gibi çarpabilir. Yani İstiklal caddesindeki ağaçlar orası için dağınık. Alınıp başka bir yere taşınsalar hem orada maruz kaldıkları şiddetten uzak olsalar güzelce serpilip boylansalar keşke

Bence ağaçlar gitmeli. Çöp torbaları zaten rezalet onlar da gitmeli. Cadde rahat rahat gink atılacak bir hal almalı.

Kaldı ki ben ağaçların caddeye derinlik kazandırdığını düşünmüyorum. Aksine bitişik blokların ve insan kalabalığının oluşturduğu derinliği sağdan soldan çıkmak suretiyle dağıttıklarını düşünüyorum.

Eski 09-11-2005, 16:21   #23
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Amaç beton ve taşlardan oluşan caddeyi biraz renklendirmek olmalı. Bana göre de bodur ağaçlar ve çalı formlu bitkiler kullanılması daha mantıklı.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2005, 17:28   #24
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Yol ortadaki ray ile bölününce kullanım alanı kısıtlanıyor.
İnsan güruhu zaten orada yürümeyi imkansızlaştırıyor.
Fatura da ağaçlara kesiliyor. Eyvallah!

Eski 10-11-2005, 14:10   #25
botanist

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 3
Olacak olan oldu.............İstiklal Caddesi ağaçsız kaldı

Evet arkadaşlar. artık olan oldu ağaçları sökmüşler....................

http://www.milliyet.com.tr/2005/11/10/yasam/yas04.html

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemeleri çerçevesinde İstiklal Caddesi'nde bulunan ağaçlar söküldü.
Büyükşehir Belediyesi'nin, İstiklal Caddesi'nin imajını düzenleme çalışmaları kapsamında yol üzerinde bulunan tüm ağaçları kesme kararı, dün gece uygulamaya konuldu. Galatasaray Lisesi önünden başlayarak Taksim Meydanı'na kadar dikilen yaklaşık 170 ağaç, belediye ekipleri tarafından sökülerek kamyonlara yüklendi.
İşçilerin kökünden söktüğü ağaçların başka yerdeki park ve yeşil alanlarda değerlendirileceği belirtildi. Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği, bu karara tepkisini Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a bir mektup yazarak dile getirmiş, çevre uzmanları da ağaçların kesilmemesi gerektiğini söylemişti.
MUTLU BOZDAĞ İstanbul

Düzenleyen botanist : 10-11-2005 saat 14:15
botanist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2005, 18:35   #26
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Hizmet aşkı bu olsa gerek ...

En azından ağaçları kesmeyip, sökmeleri ve bunların tekrar değerlendirilecek olması iyi bir şey.
Şu aşamada aklıma "ağaç nereye dikilir?" sorusu takıldı.
Düzenleme yapanların çiçek mi ağaç mı diktiğini düşünmesi lazım diye düşünüyorum.
Bu ağaçlar belkide 2-3 sene sonra sökülemeyecek ve mecburen kesilecek durumda olabilirdi.

Eski 10-11-2005, 19:04   #27
MUTLAK BUTLAN

bu "eski yeni" beyoğlu konseptine alışmak ne kadar süremi alır bilmem ama umarım bu ağaçların yerine konacak olan çiçeklikler de hızlı bir şekilde konur...

Eski 10-11-2005, 22:27   #28
agaclar.net

malina's Avatar

Ne güzel, plastik çiçek koyarlar, sulama derdi de olmaz

Bina cephelerine başka ne konabilir ki?

Eski 11-11-2005, 18:09   #29
agaclar.net

malina's Avatar

İstiklal caddesinin zeminine yeni bir "şey" döşenecek diye okudum. Döşeme işlemi kolay olsun diye mi ağaçları kaldırdılar acaba? :)

TV'de sökülen ağaçların köklerine baktım. Benim kucağıma bile sığar. (bu laf sana Darkyes:)

Eski 13-11-2005, 10:29   #30
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Yol ortadaki ray ile bölününce kullanım alanı kısıtlanıyor.
İnsan güruhu zaten orada yürümeyi imkansızlaştırıyor.
Fatura da ağaçlara kesiliyor. Eyvallah!
Ah yo kesinlikle değil. O tramvay caddeye hareketlilik katıyor. insanların etrafta şaşkın şaşkın yürümesine bir nebze de olsa engel oluyor. Faturanını ağaçlara değil de ağaçların kesilmesi kötü oldu.
Oysa ki oradan alınana ağaçlar bir yerde toplanıp "Taşınan İstiklala Caddesi Ağaçları Ormanı" yapılabilirdi. Belediye ayıp etmiş, olmamış.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024