agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Yeşile_Özlem

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2007, 10:51   #1
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Burası Balıkesir Burhaniye'ye bağlı Şarköy'ün hemen evlerinin arkasındaki çok geniş bir alana yayılan zeytinlik. Burhaniye ile arasında 2 km. var.

Daha önce imza toplanıp belediyeye başvurulmuş.

Burası Ege Bölgesinde, denize 6 km. uzaklıkta zeytin diyarı bir sahil kasabası.
Ne yazacağımı bilemiyorum.. Şu an bu resimleri belediyenin internet sitesinde ziyaretçi defterine ve Belediye Başkanına göndermeyi düşünebiliyorum sadece.

Bu konuda bir şeyler yapmak isteyen arkadaşlar için belediyenin internet adresini veriyorum:

http://www.burhaniye.bel.tr

Eklenen Resimler

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 11:16   #2
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Bu nasıl bir şey, resmen çöplüğe çevrilmiş buralar. Yerleri anladıkta, ağaçların tepelerinde ne arıyor o çöpler.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 11:42   #3
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Burhaniye Belediyesi Ziyaretçi notlarına mesaj attım.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 11:45   #4
hfz
Ağaç Dostu

Çöplük o kadar yakında ki, rüzgar ile köyün içine bile giriyor çöpler. Ben belediyenin internet sitesine resimlerle birlikte bir mail gönderdim ama, gördüğüm kadarıyla yayınlamaya kendileri karar veriyorlar mail'leri. Tabii hangilerini yayınladıklarını tahmin edersiniz. Umarım duyarlı olurlar, umarım utanırım yazdığımdan.

Resimlerin gerçek boyutları daha üzücü bir görüntüde. Ancak bunu becerebildim.

http://rapidshare.com/files/47470683...niye1.jpg.html

http://rapidshare.com/files/47471075...niye2.jpg.html

http://rapidshare.com/files/47471397...niye3.jpg.html

http://rapidshare.com/files/47471690...niye4.jpg.html

Eski 07-08-2007, 11:54   #5
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Utanç verici bir manzara. Bunu yapanlar nasıl insanlardır, hiç mi etraflarına bakmazlar, hiç mi televizyon seyredip başka yerler görmezler...hangi çağın insanı bunlar. İnsanın vicdanı sızlar.

Mail yazan arkadaşlar, bu forumun linkini de göndermeli bence.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 11:59   #6
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Sn.Aybala Hn,
Zaten mesaj yazarken resimleri yükleyemeyeceğim için link verdim.
Böyle utanç verici manzarayı görsünler diye ama sayın hfz'nın dediği gibi yayınlamadan önce sanırım gönderilen mesajları inceliyorlar.
Yazdığım mesajın yayınlanıp yayınlanmayacağın bile şüpheliyim.
Saygılar,

Eski 07-08-2007, 12:09   #7
hfz
Ağaç Dostu

Eğer buradaki eleştiri mesajları çoğalırsa ve her eleştiride bulunan arkadaş belediyenin sitesine forum linkini de gönderirse belki bir temizlik organizasyonu düzenlenebilir.

Ben ziyaretçi defteri dışında bulabildiğim tüm adreslere mesaj gönderip, yapılacak bir organizasyonda görev almak istediğimi belirteceğim. Ne de olsa benim memleketim. Ama buradaki mesajların biraz daha çoğalması ile daha etkili olacaktır sanırım.

Eski 07-08-2007, 13:04   #8
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bu insanlık ayıbına göz yumanlar ve önlem almayanlar, çocuklarına bırakacakları mirastan da memnundur herhalde...

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 14:01   #9
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Ne yazık ki insanlarımız çok duyarsız. Her sabah (misafirim yok ise) Akçay'a kadar yürüyüş yapıyoruz birkaç arkadaşla. Dün sabah caddenin ortasında, suyu boşa akan bir hortum gördük. Niye boşa akıtıyorsunuz, zaten su yok yazıktır günahtır dedik. Olsun abla hiç birşey olmaz dediler oradaki esnaf.

Akçayda su faturası ödenmez. Her site bahçesine kuyu açar ve motorla çeker artezyen suyunu. Oldukça da lezzetli bir suyu vardır. Çeşmelerden buz gibi su akar. Nasılsa bedava diye suyu boşa harcamak çok düşüncesizce bir davranış.

Sevgili Hafize, buradaki plajları ve caddeleri sabah erken saatlerde bir görseniz o manzarayı pek aratmaz. Temizlik işçileri çalışmasa aynı görüntü olacak. Orayı temizlemekle iş bitmiyor. İnsanlarımızı bilinçlendirmek lazım.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 14:08   #10
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Elimden gelse piknik alanlarını ve kirletilen alanları yasaklardım. Piknik ve kirlilik yaratan organzasyonları karneye ve ağır şartlara bağlardım. Nedir bu insanların aymazlığı ya, memleketin her tarafı böyle, her yerin insanı bu pisliğğ yapmaya müsait. Maalesef kirletme eğilimi olan insanların sayısı kirletmeme eğilimi olan insanlardan çok fazla. Küresel felaketlerin bir sorumluları da bunlar işte...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 14:10   #11
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Sn.Sevelim,
Çok haklısınız bende yaz tatilimi genellikle Burhaniye Pelitköy plajlar tarafında geçiriyorum, gerçi bu sene gitmedim ama maalesef insanlarımız her yerde aynı, geliyorlar temizlik yapmayı bırakın çöplerini bile yerlere atıp gidiyorlar.
Kim toplarsa toplasın düşüncesi var maalesef
Saygılar,

Eski 07-08-2007, 15:23   #12
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili Sevelim, haklısınız. Sadece temizlemekle iş bitmiyor. Hatta asıl iş ondan sonra başlıyor. Tabii öncelikle temiz tutmakla.

İki gündür çöplerden kompost yapma (çöpü dönüştürme) ile ilgili internette araştırma yapıyorum. Çok yüksek maliyetler, kurulup sonra çok işe yaramıyor? diye kapatılan dönüşüm tesisleri... Neler, neler... Üstelik bu çöpten dönüştürme kompostu pek çok arkadaşımız balkonlarında, bahçelerinde bile yapıyor. Nesi bu kadar zordur anlayamadım.

Su konusu ise bambaşka bir mesele. Okuduğum bir yerde 'Türkiye'nin tatlı su potansiyelinin yaklaşık %10'unu yeraltı suları oluşturuyormuş.' Artık biliyorsunuz bol miktarda artezyenler açılmaya ve yeraltı suları hoyratça kullanılmaya başlandı. Sanki bu yeraltı suyu açan kişiye özelmiş gibi.

Onu da, kuyudan su tuzlu gelmeye başladığında çığlık çığlığa tekrar konuşuruz.(mu?) Çünki asıl tehlike o zaman.

Eski 06-12-2011, 10:45   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
hayret ettim .bu konu hakkinda dört senedir tek kelime yazilmamis.o resimleri görünce 1,5 yil önce izine geldigimde gördügüm manzaralar aklima geldi.bu konuda cok hassasim.malesef cevre temizligi bilinci henüz oturmamis.herkes eline aldigi seyleri gelisigüzel atmamali.hele köylerde kapali yerlerde yakma imkani var.o dere seridine atilan cöpleri görünce icim sizladi.ne ararsan var,hatta cocuk bezleri bile.ben kendi insanlarima bunun yanlis oldugunu anlattim ama pek umursamadilar.egitimde cok önemli.okullarda bunun egitimi verilse cok iyi olur.herkes cevre dostu olmali.daha güzel yarinlar icin.

yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 11:50   #14
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Sevgili yesilgiresun merhaba,

Bu forumu başından sonuna kadar ilgi ile okudum. Cok ama çok üzücü bir durum.
Tek kelime söylemek geliyor içimden EĞİTİM ŞART !!!
Bende almanyada bir süre bulundum ve kendi ülkem ile mukayese edebiliyorum. Maalesef temizlik konusunda içler acısı bir durumdayız.
Cennet ülkemizi, çöplüğe çevirmek için tüm gayretimizle çalışıyoruz (
Bilinçli olabilme eğitimi taaa çocukken başlamalı, agaç yaş iken eğilir atasözü ne kadar dogru değil mi ama ?
Sevgiler...
Asuman

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 18:05   #15
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
EĞİTİM ŞART !!!

Her aşamada, önce veliler yani bizler, sonra gençlerimiz, eksiğimizi gidermeliyiz. Ki sonra kuyruğumuza basılmış gibi feryat figan etmeyelim. Hepimizin meselesi olarak düşünmeliyiz.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 22:10   #16
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Bu tür çöplük manzaraları bana da hiç yabancı değil. Evimin olduğu mahallede alışveriş yapabileceğim bir bakkal yok.10 dakikalık yürüme mesafesi olan bir tavukçu var, oraya yürüyerek gidiyorum.Giderken de etrafı gözlemliyorum. Sağa sola atılmış pet şişeler, bira kutuları, cam kırıkları, gazete kağıtları ,açma halkaları, köpük parçaları, poşetler vs... Aklınıza gelebilecek her türlü pislik var. Belediye yolları her gün süpürse, temizlese ne olur ki? Gene atacaklar, gene kirletecekler. Geri dönüşüm kutusunun üstündeki yazıları okumaktan aciz, bir sürü bilinçsiz insan var. Onları çöp tenekesi sanıyorlar.

Eğitim şart diyoruz ama bazen o da yeterli olamıyor.Okulda hepsi fakülte bitirmiş bazı öğretmen arkadaşlarımın dahi bu bilince sahip olmadığını üzülerek görüyorum. Öğretmenler odası yanlış çekilmiş fotokopi kağıtları ile dolup taşarken, çevre kulübüne seçilmiş öğretmen arkadaşım pc başında otomobil fiyatlarına bakabiliyor. Bu durumdan rahatsız olanlar söylenip duruyorlar ama yapılan bir girişim olmuyor. Ben ise üşenmeden, her hafta sabırla belediyeyi, atık firmasını aradım. En sonunda cuma günü bahçede araçlarını görünce aşağı inip, okuldaki atıkları almalarını söyledim.

Üzüldüğüm bir şey daha var. Öğretmenler odasından çıkan atıkları kontrol ettiğimde resmen şok oldum. Yepyeni dosyalar, içlerinde tertemiz föyler, kullanılmamış bir sürü temiz kağıt, güzelim kitaplar, hatta bir tane de yastık çıktı Bizler bunları çöpe atacak kadar zengin miyiz ? O atılan dosyaları bir yerde istif edip, maddi durumu olmayan çocuklara veremez miyiz? O temiz kağıtları tekrar kullanamaz mıyız ? Hem israf, hem pislik. Her yerde diz boyu maalesef.

gülenmelek beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024