agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2006, 15:11   #1
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Atık Pillerin Toplanması Projesine katılmaya davet ediyorum.

Değerli Forum üyeleri,
Şişli Rotary Kulübünde başlattığım "Atık Pillerin Toplanması" projeme sizleri de katılamaya davet ediyorum.
Proje ile ilgili hazırlık prezantasyonu www.sislirotary.org adresindeki linkten ulaşılarak izlenebilir.

Hepimiz doğayı ve çevreyi seviyoruz.
Ben de genel olarak kullanılmış pillerin zararını biliyorum ve bir yerlere atamıyor, biriktiriyordum.
Belediyeler, farklı yerlere pil toplama kutuları koyuyor. Fakat, kimse niçin pilleri toplayacağını bilmediği için de sokakta ise yazın -deliğinden dolayı- mısır koçanlarını atmaya çalışıyor veya yedikleri gofret kağıtlarını atıyorlar.

Projemin amacı "önce bilinçlendirme sonra toplamak" dır.

bineviinsan beğendi.

Düzenleyen malina : 22-10-2006 saat 19:37
Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 15:13   #2
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Proje için afiş ve brşürlerin tasarımını yapabilirsek bunu sponsor matbaalara bastırabileceğiz.
Pillerin toplanması içinde özel bir pil toplama kutusu yapıyoruz. Sanırım bayramdan sonra hazır olacak. Resmini buraya da koyacağım.

Eski 20-10-2006, 15:15   #3
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Malina bu piller ışığında jet hızıyla başaka konuları da içerecek şekilde afiş örnekleri hazırladı. Kendisne teşekkür ediyorum.
Afişler http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2119 linkinden izlenebilir.

Eski 20-10-2006, 15:23   #4
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Proje üç hafta önce başladı. 7 kişiden 769 adet/20kg pil geldi.
Bazıları pil kolleksiyonu yapan! çocukların pilleriydi. Üzerlerinde kalem yeniği gibi diş izleri olanlardan da bol miktarda vardı. Girilen riskin büyüklüğünü düşünemiyorum.

Eski 21-10-2006, 13:17   #5
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktars
Çalışmanız çok yararlı olacak başarılar dilerim şayet yapabileceğimiz bir şey olursa yardımcı olmak isteriz
İki şey yapabiliriz;
1- çevremizi pillerin zararları konusunda uyarabiliriz. Bilhassa, çocuklarına oyuncaklarının pillerini oynamak için veren anneleri.
2- Çevremizde bulduğumuz bitmiş pilleri toplayabilirz. Pil olarak; kalem pil, düğme tipi, telefon pili, dizüstü bilgisayar pili vb. anlaşılmalı.

Forum üyeleri olarak pilleri toplar biraraya getirirsek, agaclar.net adına da bir plaket ve fidan dikimi yapabiliriz.

Eski 21-10-2006, 14:09   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Sanırım bir kargo firması ile de sponsorluk için görüşülmesi iyi olur. Çünkü agaclar.net ailesinin Türkiye'nin bir çok köşesinden insanlardan oluştuğunu göz önünde bulundurursak hiç de boş bir çalışma olmaz gibi geliyor.

Saygılar.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 14:16   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bitmiş piller en çok ne kadar evde tutulabilir? Az sayıda pili bir yerlere ulaştırmak zor oluyor diyenler için sorayım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 14:34   #8
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Açıkta ve çekmecelerde biriktirilmemesi gerekiyor.
Bu iş için en uygun ve kolya yol boş bir pet su şişesini kullanmaktır.
Resimlerdeki pilleri 4 kişi verdi.
Bir arkadaşımızın çocuğu pil kolleksiyonu ! yapıyormuş. Duyunca hepsini getirdi. Çoğunda çocuğun diş izleri vardı.

Eski 21-10-2006, 14:35   #9
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Herkes elindeki ve çevresindekileri toplar, biraraya getirise kargo ile alabiliriz. Tabii ki sponsor bulmakta fayda var. Araştıracağız.

Eski 21-10-2006, 14:37   #10
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Resmi eklemeyi unutmuşum.

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2006, 22:36   #11
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Aramızda iş yeri olanlar bu afişleri asabilir ve toplama kutularınıda koyabiliriz diye düşündüm. Ne dersiniz? Olabilirsen ben afiş ve kutu alayım

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 23:35   #12
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Pil kutuları (örnek üretim) bayram sonrası hazır olacak. Afişlerin grafiğini yapabilirsek hemen basacağız.
Afiş ve broşürleri dağıtacağım. Ölçülebilir bir hedef koymaya çalışıyoruz. 100 okul, 100 işyeri, 100 fabrika gibi. Mümkün olduğu kadar fazla toplanabilecek yerler olmalı. Bu konuda öneriniz olan okul, işyeri, fabrika var ise kayıt etmeye başlıyoruz. Bizlerde, forum üyeleri olarak bir bütün olarak toplayabiliriz.

Eski 22-10-2006, 00:01   #13
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
agaclar.net olarak topladığımız atık pilleri uygun şekilde bir araya getirip Mayıs 2007 de proje yetkililerine ulaştırabiliriz.
bunun dışından ben de çalıştığım işyerindeki arkadaşlara hazırlanmış prezantasyonu iletip katılımlarını isteyeceğim.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 00:44   #14
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Çok Güzel Olur

Arkadaşların düşünceleri çok güzel, insanların bu konuda bilnçlendirilmesi gerekiyor ve yetkililerin (çevre bakanlığı) artık bir şeyler yapmları gerekiyor. ben de bir zamanlar çöpe atmaya gönlüm elvermediği için evde pil biriktirdim ama sonra Türkiye de bunlar dönüşüm için toplansa bile bunları işleyecek bir tesis olmadığını duydum. Türkiye de 15 milyon cep telefonu kullanıcısı olduğunu düşünürsek ve bunların yılda 1 pil atık oluşturduğunu ve bu pillerin nereye gittiğini bilmemek çok acı. Bence pil satan firmalara (cep telefonu pili üretenlere, pil üreticilerine vs.) geri dönüşüm işini ihale etmek lazım ya da özendirici ve uygulanabilir olması için geri dönüşüme kazandırılan her pil için geriye para iadesi yapılması faydalı olabilir. Ama daha da önemlisi kamuoyu oluşturularak Çevre Bakanlığının bu piller için işleme tesisi açtırmasını sağlamak gerekiyor. Kırsal bölgelerde çevre bilincinin büyük şehirler gibi yüksek olmadığını düşünürsek buralarda çevre bilincinin geliştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına ve belki de öğretmenlere çok iş düşüyor.

Düzenleyen Sebahattin : 22-10-2006 saat 16:20 Neden: kelime düzeltme
Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 00:47   #15
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala
agaclar.net olarak topladığımız atık pilleri uygun şekilde bir araya getirip Mayıs 2007 de proje yetkililerine ulaştırabiliriz.
bunun dışından ben de çalıştığım işyerindeki arkadaşlara hazırlanmış prezantasyonu iletip katılımlarını isteyeceğim.
Teşekkürler,
İsteyenlere prezantasyonu yollayabilirim.

Eski 22-10-2006, 00:51   #16
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syilmaz
Arkadaşların düşünceleri çok güzel, insanların bu konuda bilnçlendirilmesi gerekiyor ve yetkililerin (çevre bakanlığı) artık bir şeyler yapmları gerekiyor. ben de bir zamanlar çöpe atmaya gönlüm elverdiği için evde pil biriktirdim ama sonra Türkiye de bunlar dönüşüm için toplansa bile bunları işleyecek bir tesis olmadığını duydum. Türkiye de 15 milyon cep telefonu kullanıcısı olduğunu düşünürsek ve bunların yılda 1 pil atık oluşturduğunu ve bu pillerin nereye gittiğini bilmemek çok acı. Bence pil satan firmalara (cep telefonu pili üretenlere, pil üreticilerine vs.) geri dönüşüm işini ihale etmek lazım ya da özendirici ve uygulanabilir olması için geri dönüşüme kazandırılan her pil için geriye para iadesi yapılması faydalı olabilir. Ama daha da önemlisi kamuoyu oluşturularak Çevre Bakanlığının bu piller için işleme tesisi açtırmasını sağlamak gerekiyor. Kırsal bölgelerde çevre bilincinin büyük şehirler gibi yüksek olmadığını düşünürsek buralarda çevre bilincinin geliştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına ve belki de öğretmenlere çok iş düşüyor.
dediğiniz doğru milyonlarca telefon atılıyor.
Amerika'da pil toplayan bir kurum(firma) var. Eski telefonunuzu istediğiniz kurum adına buraya veriyorsunuz. Onlarda toplanan telefonları Çin'e yolluyorlar. Kullanılabilir olanları geri kalmış ülkelere satıyorlar, bozuk olanları geri dönüşüme tabi tutup ondan da kalan varsa uygun şekilde imha ediyorlar.

Eski 22-10-2006, 00:53   #17
Ağaç Dostu

Bir fikir daha. Öğrenci yurtları atık pil açısından tam bir cennet (yoksa cehennem mi demeliydim) Malum yeni nesil müziksiz ve elektroniksiz yapamıyor. O yüzden çevrenizdeki devlet ve özel yurtlara da kutulardan konulabilir.

Eski 22-10-2006, 00:56   #18
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syilmaz
ben de bir zamanlar çöpe atmaya gönlüm elverdiği için evde pil biriktirdim ama sonra Türkiye de bunlar dönüşüm için toplansa bile bunları işleyecek bir tesis olmadığını duydum.
Evet hala bir tesis yok.
Devlet, genellikle, atık yok ki tesis olsun, mantığı ile bakıyor.
Şu an azımsanmayacak kadar pil toplanıyor. Bunlar Kemerburgaz İBBelediyesinin katı atık deposunda saklanıyor.

Tesis yok diye atmak yerine kontrollü bir alanda toplanmasını ve tesis gerektirecek kadar çok miktarda olmasına gayret etmeliyiz.

Eski 22-10-2006, 01:00   #19
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rower
Bir fikir daha. Öğrenci yurtları atık pil açısından tam bir cennet (yoksa cehennem mi demeliydim) Malum yeni nesil müziksiz ve elektroniksiz yapamıyor. O yüzden çevrenizdeki devlet ve özel yurtlara da kutulardan konulabilir.
Gerçekten iyi fikir.
Okul içinde değerlendirilebilir.

Eski 22-10-2006, 01:04   #20
Ağaç Dostu

Fazla mı hayal kurmaya başladım bilmiyorum ama otobüs firmaları ile bile konuşulabilir. koltuklara stickerlar yapıştırılabilir mesela. Uzun yolculuklarda da müzik dinlemek kaçınılmaz oluyor

Eski 22-10-2006, 01:44   #21
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Şuan aklıma atık pil kutusu koyabileceğim bir okul geliyor. Bu bilinçlendirme işini gençlerden yapmaya başlamak iyi olurum sanırım. Liseye giden kızım okulunda diğer kızımda dersanesinde konuşup atık kutusu koydurabilir gibi geliyor bana.
Ehh şuanda 4 yer oldu benim, düşündükçe biryerler çıkar.
Çiçekler, balıklar, hayvanlar, piller, hepsini düşünmekten uyuyamıyorum

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 09:00   #22
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
hazırlanmış prezantasyonu iletip
Bunun pdf olarak hazırlanması iyi olacaktır. Tek tıklamalarla sadece ileriye doğru okumak, geri gitmek isteyince ana sayfaya dönmek, istediğin sayfayı bir defada bulamamak gibi sorunları var...

Eski 22-10-2006, 11:01   #23
agaclar.net

malina's Avatar

Yazdım ve sonra örnek yapayım dedim

Elimde "yazı" olmadığı için, ekran resimlerini çekip, programla yazı haline çevirdim... Ama tüm sayfalarla uğraşmayı gözüm yemedi

Projenin bir bölümü:

http://www.agaclar.net/pdf/Atik_pillerin_Toplanmasi_Projesi.pdf

Eski 22-10-2006, 12:56   #24
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Haklısınız, pdf yapacağım.
İlgi çok olunca aceleyle siteye koymak zorunda kaldık.
Bu işi de, biz amatörler yaptığımız için bu tip aksaklıklar oluyor.

Eski 22-10-2006, 13:25   #25
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Biz de pilleri bir poşette buz dolabında topluyoruz. Zaman olunca da belediyenin atık pil konteynerine atıyoruz. ama akıbetini bilmiyoruz. Acaba buz dolabında yiyeceklere zarar verir mi bu meret?

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 16:50   #26
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Zararlarını öğrendikçe kimyasal silah gibi bir şey diye düşünüyorsun.
Uzun süre tutmamakta fayda var. Allahtan şimdiki piller o kadar çabuk akmıyor.

Artık pilleri projeye verirsin.

Şaka tabii ki, pil kutusuna atman önemli, şimdilik imha tesisi yok. Fakat, en azından kontrol altında tutuluyor.

Eski 22-10-2006, 22:53   #27
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Bunun pdf olarak hazırlanması iyi olacaktır. Tek tıklamalarla sadece ileriye doğru okumak, geri gitmek isteyince ana sayfaya dönmek, istediğin sayfayı bir defada bulamamak gibi sorunları var...

PDF olarak web sitesine koyduk.

Yolu bir daha veriyorum; http://www.sislirotary.org/Pil%20projesi.htm

Eski 27-10-2006, 00:08   #28
TUAL

cafer yaman's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2005
Galeri: 85
Merhabalar.
Lütfen beni atık piller konusunda bilgilendirirmisiniz zira yaklaşık üç senedir otelimde atık piller kutusunda biriken binlerce pil oldu ve bunları koliledim şu an kendi ofisimde muhafaza ediyorum.Bunları iletebileceğim bir adres var ise gönderirseniz sevinirim

cafer yaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 12:54   #29
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cafer yaman
Merhabalar.
Lütfen beni atık piller konusunda bilgilendirirmisiniz zira yaklaşık üç senedir otelimde atık piller kutusunda biriken binlerce pil oldu ve bunları koliledim şu an kendi ofisimde muhafaza ediyorum.Bunları iletebileceğim bir adres var ise gönderirseniz sevinirim
Kimsenin zoru olmadan topluyorsanız sizi kutluyorum.
Atık pil kutusunu sişz mi koydunuz? Yoksa bir kurum mu?
Antalya'da hangi kurum topluyor araştıracağım. En olmadı, kargo ile İstanbul'a alabiliriz.

Eski 27-10-2006, 12:57   #30
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

BBC'den alınmışbir haber;

Avrupa Birliği 2008’den itibaren atık pillerin geri dönüşümünü zorunlu hale getiriyor.
AB’nin yeni atık pil yasası, cıva ve kadmiyum gibi toksit maddeler içeren pillerin üretimini de yasaklıyor. Yasa 2016 yılına dek AB sınırlarında tüm atık pillerin yüzde 25’inin geri dönüşüme tabi tutulmasını öngörüyor.

Yasa tasarısı yasalaştığında üye ülkeler iki yıl içerisinde ulusal yasalarını buna uyarlamak zorunda. Tasarıya göre, kamusal alanlarda tüketicilerin atık pillerini verebilecekleri toplama noktaları oluşturulacak. Atık piller daha sonra, kalem pil, büyük pil, bilgisayarlar için lityum pil gibi kendi aralarında sınıflandırılacak.

Ayrıca teknoloji ürünleri satan dükkanlar da müşterilerinin kullanılmış pillerini toplayacak.

PİL DEYİP GEÇME
Günlük yaşamın görünür unsurlarından olmasa da endüstriyel piller büyük bir çevre kirliliği yaratıyor.

İçeriğinde yüzde 0.0005’ten fazla cıva ve yüzde 0.002’den fazla kadmiyum içeren piller yasaklanacak. Cıva sinir sistemine zarar veriyor, kadmiyum kanserojen ve kurşun da kan dolaşımı ve sinir sistemini bozuyor.

AB ülkelerinde 160 bin ton normal pil, 190 bin ton endüstriyel pil ve 800 bin ton da akü satılıyor. Pillerin geri dönüşüm için toplanması konusunda bazı Avrupa ülkeleri daha önce kendi ulusal programlarını uyguluyordu; örneğin Belçika’da pillerin 59, İsveç’te ise yüzde 55’i geri dönüşüme tabi tutuluyor.

BBC
NTV-MSNBC
Güncelleme: 16:08 TSİ 08 Mayıs 2006 Pazartesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024