View Single Post
Eski 22-10-2006, 00:51   #16
Ateş Öztan
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syilmaz
Arkadaşların düşünceleri çok güzel, insanların bu konuda bilnçlendirilmesi gerekiyor ve yetkililerin (çevre bakanlığı) artık bir şeyler yapmları gerekiyor. ben de bir zamanlar çöpe atmaya gönlüm elverdiği için evde pil biriktirdim ama sonra Türkiye de bunlar dönüşüm için toplansa bile bunları işleyecek bir tesis olmadığını duydum. Türkiye de 15 milyon cep telefonu kullanıcısı olduğunu düşünürsek ve bunların yılda 1 pil atık oluşturduğunu ve bu pillerin nereye gittiğini bilmemek çok acı. Bence pil satan firmalara (cep telefonu pili üretenlere, pil üreticilerine vs.) geri dönüşüm işini ihale etmek lazım ya da özendirici ve uygulanabilir olması için geri dönüşüme kazandırılan her pil için geriye para iadesi yapılması faydalı olabilir. Ama daha da önemlisi kamuoyu oluşturularak Çevre Bakanlığının bu piller için işleme tesisi açtırmasını sağlamak gerekiyor. Kırsal bölgelerde çevre bilincinin büyük şehirler gibi yüksek olmadığını düşünürsek buralarda çevre bilincinin geliştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına ve belki de öğretmenlere çok iş düşüyor.
dediğiniz doğru milyonlarca telefon atılıyor.
Amerika'da pil toplayan bir kurum(firma) var. Eski telefonunuzu istediğiniz kurum adına buraya veriyorsunuz. Onlarda toplanan telefonları Çin'e yolluyorlar. Kullanılabilir olanları geri kalmış ülkelere satıyorlar, bozuk olanları geri dönüşüme tabi tutup ondan da kalan varsa uygun şekilde imha ediyorlar.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön