agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2010, 09:18   #31
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ben bir çok kez bu konuya değinmek istedim , sera ısıtma yapılabilirmi diye düşündüm vs. ama tehlikeli geliyor cesaret edemiyorum.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 02:19   #32
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Sevgili elek, Köy ortamı için ideal bir biyogaz tesisimiz hemen hemen tamam oldu diye düşünüyorum. Bunun dışında burada yazılanların neredeyse pratiğe döküleceği sıcak mevsimlerin beklenmesi gerekiyor. İlk işim saman balyasından bir kulübe yapmaktı buına o kulübenin yanında birde biyogaz tesisi geldi.
aslında yapılamayacak bir iş değil ancak ne kadar bize yeterli olur sorusunu sormak lazım burada. küçük kaplarda kovalarda yapmaya kalkarsak çakmak gazı kadar bir gaz üretilir.

http://onestraw.wordpress.com/2010/0...in-composting/

Jean Pain tarzında bir çalışma var.

ek olarak çeşitli çalışmalar var.
http://www.builditsolar.com/Projects...l/biofuels.htm

birde biyogazın jeneratörde kullanılması ve ne kadar süre çalışası hakkında fikir sağlıyacak bir video.

http://www.youtube.com/watch?v=XDB57...eature=related

Eklenen Resimler

Düzenleyen the_mc : 04-01-2011 saat 16:23
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 21:08   #33
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
34 metre uzunluğunda 4 m çevresi olan 8 kalibreli (sanırım plastiğin kalınlığı kasdedilmiş) transparan polietilen tüp örtü
böyle bir malzemeyi internette bulamadım ben arkadaşlar sizler gördünüz mü?

Eski 11-01-2011, 21:55   #34
Ağaçsever

engraulis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Ben bir çok kez bu konuya değinmek istedim , sera ısıtma yapılabilirmi diye düşündüm vs. ama tehlikeli geliyor cesaret edemiyorum.
Sera ısıtması içim çok büyük oranlarda biyogaz üretmek gerek. Şimdi hatırlıyamadığım bir sitede okumuştum bunu. Yüzlerce hayvanın atığından ancak 1 dekarlık bir sera ısıtması yapılabilirmiş.
Aslında biyogaz üretmek çok basit. Ama Türkiyede yeterli talep olmadığından bu işi yapan birkaç firma fiyatları yüksek tutuyor.
Süreklilik açısından en ideal yöntem bir taraftan yükleme yapıp diğer taraftan fermantasyona uğramış gübreyi dışarı almak. Bunun için sisteme günlük ne kadarlık gübre vereceğimizi bilmemiz gerekiyor. Fermantasyonun 25-30 günde tamamlanacağını düşünürsek, örneğin 100 kg gübre atacaksak 3 ton hacimli gaz geçirmez aside dayanıklı betondan üstü kubbe şeklinde bir yapı yapmak gereklidir. Bu şekilde sistemimiz kesintisiz gaz verir. Asıl problem bu gazı depolamakta.

engraulis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 22:44   #35
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
böyle bir malzemeyi internette bulamadım ben arkadaşlar sizler gördünüz mü?
2 m eni olan UV katkılı sera naylonu işinizi görecektir. 0,4 kalınlık vardır her halükarda işinizi görecektir. İçi boru gibidir zaten tarif biraz özel verilmiş yoksa aynı şeyler.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 22:46   #36
Ağaç Dostu

Bende şu ana kadar gazı sıkıştıran sistemler ve gazdan hidrojen sülfür ve CO2 yi uzaklaştıran sistemler hakkında çok bilgiye ulaşamadım.

Eski 11-01-2011, 23:23   #37
Ağaçsever

engraulis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Bende şu ana kadar gazı sıkıştıran sistemler ve gazdan hidrojen sülfür ve CO2 yi uzaklaştıran sistemler hakkında çok bilgiye ulaşamadım.

Kompresör vasıtasıyla sıkıştırma yapmışlar.

engraulis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 23:38   #38
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

sülfür ve CO2 tutan maddelerden gazı geçiriyorlar veya belirli müddet mazur bırakıyorlar sanırım. co2 için kireç kullanıyorlar sülfür içinde ucuz maliyetli bir madde vardır muhakkak. sülfürü önemsemiyolar aslında cok az cıkıyormuş.

kompresör basınç sensörüne bağlıdır muhakkak veya zaman zaman tüpün içine biyogazı basıyodur.

http://www.termalpazarlama.com/sieme...%B6r%C3%BC.htm

0.5-1 bar'lık basınç sensörü kullanılırsa iş görür sanırım.

benimde böyle tüpe basmak aklımdan geçiyor.
------------------------

2 m eni olan UV katkılı sera naylonu

dediğinizde tüp seklinde degil mi? var yani böyle ürün Türkiyede.

birde resimdeki kabın içinde kireç var karbondioksit için.

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2011, 08:58   #39
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
yanılmıyorsam biogazla çalışan traktörler üzerinede çalışmalar var. Bu traktörler hayatımıza girdiğinde Türk çiftçisini belini büken mazota karşılık oldukça avantajlı birşey olacaktır. Biogazla ilgili birkaç resim ekliyorum umarım ilgili arkadaşlara yardımcı olur

Eklenen Resimler

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 09:22   #40
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
2. resimdeki örnek benzeri çalışma yapmak istiyorum.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 10:16   #41
Ağaç Dostu

Bu başlığı açtıktan bir buçuk hafta sonra Tarım Meslek Lisesinden bana öğrencileri yönlendirmişler Leonardo da Vinci hayat Boyu Öğrenme Programından bir proje yapmamı önerdiler ve bende öğrencilerin projesini bu formata yani biyogaza yönlendirdim. Şimdi nasip olurda proje kabul edilire 6 haftalık sürecek bir projeyle bu teknolojiyi Avrupa da yerinde görüp öğrenme şansı doğacak.

Eski 12-01-2011, 10:29   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Nereden başlamalı?

Gazın kullanım amacına ve sürekli sağlanabilecek hammaddeye göre, bahsettiğim şekildeki basit düzeneklerde bile kapasitenin planlanması ve ekipmanların buna uygun büyüklüklerde seçilmesi gerekiyor. Aksi halde gaz çıkışı olduğu halde basıncın yeterli olmaması (dolayısıyla gazın kullanılamaması) veya tam tersi olarak depolama ihtiyacı olacak. Depolama amacıyla en basit olarak reaktörde kullanılanın benzeri PE tüp torbalar kullanılabilir, ancak bu sefer kontrol edilmesi gereken bağlantıların sayısı artacağından, risk artacak.

Dolayısıyla küçük de olsa bir sistem kurmak isteyen arkadaşlara başlangıç noktası için tavsiyem; sisteme sürekli verebilecekleri atıkların günlük miktarlarından yola çıkarak, basit deney düzeneklerinde bu atıklardaki gaz çıkışlarını gözlemlemeleri. Pet şişe ve balonla yapılan bir düzenekte çıkan gaz miktarını hesaplayabilir, değişik malzeme kombinasyonlarıyla oluşturduğunuz düzeneklerdeki çıkış farklılıklarını kıyaslayabilir ve sıcaklığın gaz üretimine etkisini gözlemleyebilirsiniz. Bu çalışmalardan elde edilen veriler biyogaz sistemi kuruluşunda boyut hesaplamada ve gazı kullanırken işinize yarayacaktır. (örn. daha hızlı gaz üretimi gerektiğinde malzemelerden birinin daha fazla ilave edilmesi gibi)

Çıkış gazının kalitesi (içindeki metan oranının tespit edilmesi) ile ilgili basit bir deney metodunu kısa zamanda ekleyeceğim.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 14:35   #43
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

balya saman ve inek gübresi kullanmayı düşünüyorum. samanın fazla oldugu yerde kullanılması şart gibi. buna uygun düzenekte PE örtünün içine ilk başlarken konulsa cürüme ne kadar sürede tamamlanır acaba? 1-2 ayda cürürse yenilenmesi problem olmaz sanırım.

saman yerine talaş kullanılsa ne kadar performan sağlar arkadaşlar?

Eski 12-01-2011, 22:15   #44
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
TÜBİTAK. bu konuda araştırma ekibi kurdu . bilim teknik dergisi bu sistemi resimleriyle vermişti ,eğer irtibat kurulursa yardımcı olacaklarını açıklamışlardı.

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 07:09   #45
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Gaz depolaması için plastik varil veya tüplü araçların depoları kullanılabilir, ancak gazın bu depolara pompalanması (sıkıştırılarak doldurulması) neyle sağlanacak?

Eski 13-01-2011, 08:34   #46
Ağaç Dostu

Sayın Nariçi metanı kompresör olmadan sıkıştıramazsınız, ayrıca normal sıcaklık ve basınç koşullarında plastik varillerde sıkıştırarak da depolayamazsınız. Kompresör ve depolama tankerleri de büyük yatırım gerektirir.

Küçük üretici için, bu işi kendi günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapan için; kapasitenin planlanması ve depolama ünitesi düşünülmeden buna göre hareket edilmesi en doğru yol olacaktır. Ancak, küçük ve geçici de olsa depolama gerektiren durumlar için PE tüp torbalar düşünülebilir.

Sayın the mc başlamak için niyetliyseniz örneğin 2 lt lik pet şişelere (1 birim gübre+1 birim saman), (1 birim gübre+1 birim talaş), (1 birim gübre+1 birim talaş+ 1 birim saman), (2 birim gübre+1 birim saman).... gibi kombinasyonlarla malzemeleri koyun. Şişelerin ağzına balon geçirin ve sıcaklığını kontrol edebildiğiniz bir ortama koyun. Her gün balonun çapını ve sıcaklık değerlerini ölçüp not edin. Malzeme değişince - malzeme oranları değişince ne olur? Kaç gün beklemek gerekir? sorularının cevabını en doğru olarak bu şekilde alabilirsiniz.

Önemli hatırlatma: Eğer hayvanlara antibiyotik verildiyse dışkıları biyogaz üretimi için kullanılamaz.

Eski 13-01-2011, 09:25   #47
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Sayın Nariçi metanı kompresör olmadan sıkıştıramazsınız, ayrıca normal sıcaklık ve basınç koşullarında plastik varillerde sıkıştırarak da depolayamazsınız. Kompresör ve depolama tankerleri de büyük yatırım gerektirir.

Küçük üretici için, bu işi kendi günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapan için; kapasitenin planlanması ve depolama ünitesi düşünülmeden buna göre hareket edilmesi en doğru yol olacaktır. Ancak, küçük ve geçici de olsa depolama gerektiren durumlar için PE tüp torbalar düşünülebilir.

Sayın the mc başlamak için niyetliyseniz örneğin 2 lt lik pet şişelere (1 birim gübre+1 birim saman), (1 birim gübre+1 birim talaş), (1 birim gübre+1 birim talaş+ 1 birim saman), (2 birim gübre+1 birim saman).... gibi kombinasyonlarla malzemeleri koyun. Şişelerin ağzına balon geçirin ve sıcaklığını kontrol edebildiğiniz bir ortama koyun. Her gün balonun çapını ve sıcaklık değerlerini ölçüp not edin. Malzeme değişince - malzeme oranları değişince ne olur? Kaç gün beklemek gerekir? sorularının cevabını en doğru olarak bu şekilde alabilirsiniz.

Önemli hatırlatma: Eğer hayvanlara antibiyotik verildiyse dışkıları biyogaz üretimi için kullanılamaz.
Sayın nariçi: metan gazını sıkıştırmak için düşük basınçlı bir koprösör yeterli ama biriktirmek içinde yeni çıkan su depoları var onlardan kulansanız yeter sanırım.

http://www.ekotank-tr.com/Closed-Top-Galaxy.htm

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 12:44   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2011
arkadaşlar kolay gelsin hurdacılarda bulunan eski hidrofor depoları vardır içindeki lastik top patlayınca değiştirirler onlardan alırsanız işinizi görür ebatlarını siz belirleyin gazı sıkıştırmak içinde bence kompresör tehlikeli gibi araştırın isterseniz çünki kompresör pistonla sıkştırıyor yani sürtünme oluyor.

alikök20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 19:45   #49
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:

talaşı denedim içine kimyasal azot katılı gübre koydum hiç bir işe yaramadı. zaten C/N oranı 23/1 düzeyinden fazla ve 10/1 oranından az olmamalıymış. talaşın oranı 500/1 gibi bir rakamdı sanırım.

saman-gübre karışımı işe yarayacagını inanıyorum kompost yaparken bu ikiliyi kullanıyoruz biz.

Eski 16-01-2011, 19:49   #50
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Biyogaz, organik atıkların oksijensiz ortamda ayrışması sonucu ortaya çıkan bir gaz karışımıdır. Bileşiminde % 60-70 metan (CH4), % 30-40 karbondioksit (CO2), % 0-2 hidrojen sülfür (H2S) ile çok az miktarda azot (N2) ve hidrojen (H2) bulunmaktadır.

karbondioksit tüpleri diger tüplerden daha başka malzemeden imal ediliyor. depolanacak tüpte fazla biyogazı bekletmek çok zararlı durumlara yol açabilir. tüpde deforme aşınama gibi durumlar oluşur.

konu üstünde çalışmaya devam ..

Eski 16-01-2011, 20:28   #51
Ağaç Dostu

Sayın the mc çalışmalara başlamışsınız, tebrikler! Yalnız ilk denemenizde kimyasal azot katkılı gübre kullandığınız belirtmişsiniz, benim gübreden kastım doğal hayvan atığı idi. Sizin düzenekte herşey var ancak asıl iş görecek bakteriler eksik kalmış gibi..

Bakteri bir miktar olsa da çoğalmaları ve iş görebilmeleri için gerekli ortam oluşmamış da olabilir. Şişeleri dışarıda soğukta beklettiyseniz sonuç almak için uzun zaman gerekiyor. Suyu ne oranda koyduğunuzu öğrenebilir miyim?

Eski 16-01-2011, 20:42   #52
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ben tereddüt içindeyim, biyogaz için büyükbaş hayvan beslemek gerekir diye düşünüyorum. Başkasından alınacak gübre ile (taşıma suyla değirmen döndürmeye benziyor) olmayacak gibi.

Bugün bahçe için bir traktör taze inek gübresi aldım. Gözlem ve düşünceme göre bu gübre bir süre içinde yanarak biyogaz çıkarma özelliği kaybolacak. Oysa biyogaz için devamlı yeni gübre gerekir.

Eski 16-01-2011, 21:34   #53
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

sevgili nariçi: materyal için taze büyük baş hayvan, insan gübresi. yaş, kuru ot, saman bozulmuş küflenmiş kompost artıkları daha ileri, dökülmüş yapraklar, biyolojik mutfak atıklarını kullanabilirsin. bu konuda sınır yok sadece gaz eldesinde yavaş veya hızlı elde söz konusu.:

Eski 18-01-2011, 17:12   #54
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Sayın the mc çalışmalara başlamışsınız, tebrikler! Yalnız ilk denemenizde kimyasal azot katkılı gübre kullandığınız belirtmişsiniz, benim gübreden kastım doğal hayvan atığı idi. Sizin düzenekte herşey var ancak asıl iş görecek bakteriler eksik kalmış gibi..

Bakteri bir miktar olsa da çoğalmaları ve iş görebilmeleri için gerekli ortam oluşmamış da olabilir. Şişeleri dışarıda soğukta beklettiyseniz sonuç almak için uzun zaman gerekiyor. Suyu ne oranda koyduğunuzu öğrenebilir miyim?
2.5 lt lik şişeye su aldıgı kadar koydum şişenin üst kısmında biraz boşluk bıraktım. şişenin kapagına bir delik açtım akvaryum hava hortumunu silikonladım ve ufak bir poşeti bu hortuma yapıştırdım (silikonla yine) poşet şişiyor ama içindeki gaz yanmıyor. ısıtma için kablo rezistans kullandım. rezistansda 40 santigrad derecede sabit.

Eski 18-01-2011, 17:28   #55
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer.tuncer Mesajı Göster
sevgili nariçi: materyal için taze büyük baş hayvan, insan gübresi. yaş, kuru ot, saman bozulmuş küflenmiş kompost artıkları daha ileri, dökülmüş yapraklar, biyolojik mutfak atıklarını kullanabilirsin. bu konuda sınır yok sadece gaz eldesinde yavaş veya hızlı elde söz konusu.:
size katılıyorum. evdeki çöpleri, mutfak atıkları, cam atıkları gibi ayırarak atmamızı önerenler oluyor kimi zaman işte olay buna benziyor. kendimiz atıkları geri dönüşüm yapıyoruz.

Eski 18-01-2011, 19:26   #56
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Alıntı:
2.5 lt lik şişeye su aldıgı kadar koydum şişenin üst kısmında biraz boşluk bıraktım. şişenin kapagına bir delik açtım akvaryum hava hortumunu silikonladım ve ufak bir poşeti bu hortuma yapıştırdım (silikonla yine) poşet şişiyor ama içindeki gaz yanmıyor. ısıtma için kablo rezistans kullandım. rezistansda 40 santigrad derecede sabit.
Sayın the-mc: sanırım sorunuzun yanıtı selahattin beyin 14 nolu yazısı ve sanırım sizin 38 nolu yazınızda gizli.

Eski 18-01-2011, 20:37   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
şişenin üst kısmında biraz boşluk bıraktım
Sayın the mc nedenlerden birisi bu olabilir, yani şişenin üst kısmında oksijen kalmış. Yanıcı metanı üretecek bakteriler ortamdaki çok az oksijenden bile etkilenip üreyemeyebilirler.

Alıntı:
rezistansda 40 santigrad derecede sabit
Diğer bir neden de sıcaklığın rezistansla tam olarak 40 derecede sabit kalması olabilir. Anaerobik faaliyet gösterecek bakterilerin 4-60 derece arasında yaşayabileceği belirtilse de bu sıcaklık aralığı üçe bölünebilir. 1. bölge (psychrophilic) 4-20 derece arasında metan üretimi vardır, ancak istenilen seviyede değildir. 20-40 derece arası mezophylic bölge, 40-60 derece arası thermophylic bölge olarak adlandırılır ve bu iki bölgede bozunmayı sağlayanlar farklı tip bakterilerdir. Mezofillerin üretimi 20-40 arasında, termofillerin üretimi 40-60 derece arasında gerçekleşir. Tam 40 derece sıcaklık her iki bakterinin de sınırında bir ortam oluşturacağından, bu noktada metan gazı üretim oranında önemli bir düşüş görülür. Rezistansla ayarlama imkanınız varsa sıcaklık seviyelerini 30-35 veya 50-55 derece olarak ayarlayıp tekrar deneyin.

Bir de kullandığınız su şebekeden geldiyse, yani klorluysa, bakterilerin etkilenmemesi için dinlendirmeniz veya yağmur suyu vb. kullanmanız daha uygun olacaktır.

Bu son denemenizde hayvan gübresi mi kullandınız?

Eski 18-01-2011, 21:44   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Bir süredir bende konu üzerine araştırma içerisindeyim. Çıkan biyogazı depolamak ve basıncını arttırmak önemli aşamalarından biri. Yukarıda konuşulduğu şekilde küçük ölçekli tesislerde pe veya sera örtüsü gibi malzemeler kullanılabilirse de, farklı alternatifler bulunabiliyor. Bursa tarım fuarında gördüğüm malzeme depolama için uygun ve sağlıklı gibi görünüyor.
http://www.zemakina.com/tr/urun.aspx?pid=10
Zaten yurtdışında bu tanklar sıkca kullanılıyor.

kcitak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 22:10   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kaynaklar 1 ay gibi bir sürede biyogaz çıkışının olduğunu söylüyor ancak sizin kullandığınız 2,5 litrelik kap biraz küçük gibi geldi bence en azbir damacana kullanmanız gerekiyor ki yanmaya yetecek kadar bir gaz çıkışı ve basıncı olsun. Ayrıca pet şişeye ışık göstermekte gaz oluşumunu negatif etkiliyor.

Eski 19-01-2011, 02:26   #60
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

ilginize teşşekürler arkadaşlar ama benim uygulamama sabitlenmeyelim daha başka denemelerde yaparız.

sıcaklık 30-35 arası zaten 2 saat açıyorum sonra kapatıyorum. soguyunca tekrar acıyorum ara ara böyle devam ediyor.
oluşan gaz çok az oluyor kireçten geçirmeye deymez. sanırım CO2 daha fazla oluyor o sebepten yanıyor. internette damacana ile deneyenini görmüştüm ama onların denemesindeki malzemeyi bilmiyorum. onlarda gaz yanmıştı. başka denemeler yeni fikirler düşünmeye devam..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024