agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2014, 02:54   #61
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa64 Mesajı Göster

Fidanların tepe vurmasını mart ayına bıraktım.
Gördüğüm kadarıyla sanırım açık köklü fidan ektiniz, açık köklü fidanların yeni bir kök sistemi kök oluşumu sağlaması gerekir, bu sistemi sağlayıncaya kadarda 1-1.20 den kesilen bir gövdeyi kabuğu bakmakta filiz oluşturmada zorluk çekiyor bu arada da birde üstüne güneşe maruz kalıp gelişimi yavaşlıyor, Benim önerim martta aşının 3-4 göz üzerinden kesip tek bir filiz sürgün verdirerek düzgün dinç kök yapısıyla birlikte ana gövde oluşturmak ve gelecek yıl uygun ölçülerden tepe kesimi yapıldıktan sonra oluşmuş olan kök sistemi ikinci yıl ana yan dallarını daha iyi oluşturacak bakabilecek besleyebilecek, ana yan dalları oluşurken de liderini de hazırlayacak.

Bu tip yapılan budamalarda ileride daha az bir kesimle ağaçlarınızın budamalarınızı sürdüreceksiniz, yani temelden yön ve hareket sizin elinizde olacak, ilk yıl 1 ya da 120 lerden tepe kesimi yapılan fidanların yön ve hareketleri sizin elinizde olmuyor ya da bir şekilde kıyılıp kesilemiyor ya alçak taçlanıyor ya çok dallı oluyor ya şekilsiz oluyor ve ileride de kalın dal çıkarmak zorunda kalınılıyor.
Fikir bizden uygulamak tercih sizden.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 07:00   #62
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Gördüğüm kadarıyla sanırım açık köklü fidan ektiniz, açık köklü fidanların yeni bir kök sistemi kök oluşumu sağlaması gerekir, bu sistemi sağlayıncaya kadarda 1-1.20 den kesilen bir gövdeyi kabuğu bakmakta filiz oluşturmada zorluk çekiyor bu arada da birde üstüne güneşe maruz kalıp gelişimi yavaşlıyor, Benim önerim martta aşının 3-4 göz üzerinden kesip tek bir filiz sürgün verdirerek düzgün dinç kök yapısıyla birlikte ana gövde oluşturmak ve gelecek yıl uygun ölçülerden tepe kesimi yapıldıktan sonra oluşmuş olan kök sistemi ikinci yıl ana yan dallarını daha iyi oluşturacak bakabilecek besleyebilecek, ana yan dalları oluşurken de liderini de hazırlayacak.

Bu tip yapılan budamalarda ileride daha az bir kesimle ağaçlarınızın budamalarınızı sürdüreceksiniz, yani temelden yön ve hareket sizin elinizde olacak, ilk yıl 1 ya da 120 lerden tepe kesimi yapılan fidanların yön ve hareketleri sizin elinizde olmuyor ya da bir şekilde kıyılıp kesilemiyor ya alçak taçlanıyor ya çok dallı oluyor ya şekilsiz oluyor ve ileride de kalın dal çıkarmak zorunda kalınılıyor.
Fikir bizden uygulamak tercih sizden.
sayın lilium bu şekilde tek sürgün verdirdiğimizde fidanı ilk yazında güneşten koruyamamış olmayacakmıyız. ayrıca bir kaç sürgün bırakarak ağacın fotosentez yaparak daha güçlü bir kök sistemi oluşturmasını sağlamış olmazmıyız.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 07:35   #63
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Hayırlı olsun.Gerçekten çok güzel.Bahçene yolum düşerse nazar boncuğu getireceğim.Fidanlarınıda güzel seçmissin.Çok okuyup çok araştırmanın eseri budur.Ülkemize böyle bahçeler gerekli.Kolay gelsin başarılar kardeşim.
Allah (c.c) razı olsun. Her zaman beklerim başım üstünde yeriniz var. Bugün nasip olursa su bazlı tavan boyasıyla fidanları boyayacağım. Kışı rahat geçirsinler.

doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 13:23   #64
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
sayın lilium bu şekilde tek sürgün verdirdiğimizde fidanı ilk yazında güneşten koruyamamış olmayacakmıyız. ayrıca bir kaç sürgün bırakarak ağacın fotosentez yaparak daha güçlü bir kök sistemi oluşturmasını sağlamış olmazmıyız.
O bir kaç sürgünü bakacak kök yok ki sürgünler uzayıp yapraklansın, burada dikkat etmeniz dikkatinizi vermeniz gereken nokta bir önceki yılki gövde. Bir kaç sürgün değil, gövdeyi beslemeye harcadığı enerjiden sürgünleri besleyemiyor.

Sürgün sürerken yaprağıyla birlikte sürer dolayısıyla yapraklar gövdeyi yeni oluşan kök de yeni patlayan filize (güneş) ısıyla birlikte su pompalar filiz dinç sağlıklı oluşur,
Birazda şöyle düşünün sert budanan ağaçla hafif budanan ağaçlardaki sürgünleri göz önüne getirin, ki, böyle bir ağaçda yılların kökü var ve kesilmeyle birlikte uzun dinç filizler verdirir, yeni ektiğiniz fidan ise bir önceki yıl köküyle birlikte bakabileceği filizi oluşturur bu oluşmuş kök sistemi sökülüp başka bir yere ekildiğinde o gövdeyi besleyemiyor bakamıyor boçalıyor,

Bir başka yönden de şöyle anlatayım,

Budamalarda şöyle bir sistem ya da söylem vardır dinç giden ağaçı hafif sürgünü az, ya da zayıf gelişen ağacı daha sert budayacaksın, nedeniyse şu, kök de ya bir sorun var ya kök gelişemedi o gövdeyi besleyemiyor biraz sert budamayla yeni bir filiz ve yeni bir kök sistemiyle fidanı hareketlendirmek ne kadar yeşil aksam olursa o kadar fotosentez.

Diğer durumda ise kök önceki yılki gövdeyi kabuğu beslemeye uğraşıyor düzgün güçlü filizler oluşturamıyor.
Fidan yer değiştirmemiş yerinden sökülmemiş olsa oluşturduğu gövdeye bakar, sökülmüş yeri değişmiş bir kök gövdeye kabuğa gücü yetmiyor öleyim mi dirileyim mi diye uğraşıyor, dirilenler kendini kurtarıyorlar.

Bu gibi sebeplerden dolayı ben yeni ektiğim fidanı aşının üç dört göz üzerinden keserim sürgün sürdükte sonrada korkma eğer başka bir yanlışlar yapmazsan o fidan yürür gider.

Eski 03-01-2014, 13:38   #65
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
anladım abi haklısın anlattınların mantıklı.
o zaman bu yaz sürgünler patladığında en üstteki sürgünü bırakıp onu düzgün ve dikine geliştireceğiz ve diğer sürgünleride çıkartacağız.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 14:18   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Ufacık bir ek yapayım, fidanlara gösterebileceğimiz ilgi kesim oranını cok etkiler bence, örnegin bahceye iki hafta veya ayda bir gitme imkyanımız olacak ise daha yuksek bir kesim yapmak otların fidanı boğmaması acısından onemli, yok ben fidanlarımın etrafında kesinlikle ot barındırmam, her birine yeterince zaman ayırabilirim diyorsak kesinlikle Nail Abinin dediklerine katılıyorum.

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 16:37   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bu cennet vatan adına fidan diktiğiniz örnek oluşturabilecek bahçe kurduğunuz için sizleri tebrik ediyorum ve memleket adına teşekkür ediyorum
ülkemin dağı taşı yeşermeli,gerçek cennet olmalıdır
sizin katkınız teşekkürü hak ediyor...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 16:56   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
O bir kaç sürgünü bakacak kök yok ki sürgünler uzayıp yapraklansın, burada dikkat etmeniz dikkatinizi vermeniz gereken nokta bir önceki yılki gövde. Bir kaç sürgün değil, gövdeyi beslemeye harcadığı enerjiden sürgünleri besleyemiyor.

Sürgün sürerken yaprağıyla birlikte sürer dolayısıyla yapraklar gövdeyi yeni oluşan kök de yeni patlayan filize (güneş) ısıyla birlikte su pompalar filiz dinç sağlıklı oluşur,
Birazda şöyle düşünün sert budanan ağaçla hafif budanan ağaçlardaki sürgünleri göz önüne getirin, ki, böyle bir ağaçda yılların kökü var ve kesilmeyle birlikte uzun dinç filizler verdirir, yeni ektiğiniz fidan ise bir önceki yıl köküyle birlikte bakabileceği filizi oluşturur bu oluşmuş kök sistemi sökülüp başka bir yere ekildiğinde o gövdeyi besleyemiyor bakamıyor boçalıyor,

Budamalarda şöyle bir sistem ya da söylem vardır dinç giden ağaçı hafif sürgünü az, ya da zayıf gelişen ağacı daha sert budayacaksın, nedeniyse şu, kök de ya bir sorun var ya kök gelişemedi o gövdeyi besleyemiyor biraz sert budamayla yeni bir filiz ve yeni bir kök sistemiyle fidanı hareketlendirmek ne kadar yeşil aksam olursa o kadar fotosentez.

Diğer durumda ise kök önceki yılki gövdeyi kabuğu beslemeye uğraşıyor düzgün güçlü filizler oluşturamıyor.
Fidan yer değiştirmemiş yerinden sökülmemiş olsa oluşturduğu gövdeye bakar, sökülmüş yeri değişmiş bir kök gövdeye kabuğa gücü yetmiyor öleyim mi dirileyim mi diye uğraşıyor, dirilenler kendini kurtarıyorlar.

Bu gibi sebeplerden dolayı ben yeni ektiğim fidanı aşının üç dört göz üzerinden keserim sürgün sürdükte sonrada korkma eğer başka bir yanlışlar yapmazsan o fidan yürür gider.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...dler-karik.jpg

Sayın Lilium,daha önce yazdıklarımla biraz çelişkili olucak ama bazen insanın doğru bildikleri bile yanlış çıkabiliyor. Üstteki fotoğraf 1. yaz sonunda çekilmişti. Bana o zamanlar,sizin gibi yön gösteren olsaydı,bu fidanları tek dala düşürüp bağlardım. Böylece 1 yıl daha kazancım olabilir,tepelerini erken vurup dallandırabilirdim.

Uzman yardımı da almadığımız için,kendi başımıza ancak bu kadar yapabildik.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 22:07   #69
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:

İyiki Ağaçlar.net in üyesiyim diyorum. Arasan bulunmayacak insanlar burada. Şimdiden tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç biliyorum.

Sayın Lilium...

Doğru anlamışmıyım bir bakalım...

- Mart Nisan gibi gözler uyanmadan fidanı aşı yerinden 4 göz bırakarak tepe vurması yapacağız..

- Uyanan gözlerden lider seçip diğer yıl taçlandırmaya başlayacağız..

Eski 04-01-2014, 00:10   #70
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sırasıyla cevap vermeye çalışayım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
o zaman bu yaz sürgünler patladığında en üstteki sürgünü bırakıp onu düzgün ve dikine geliştireceğiz ve diğer sürgünleride çıkartacağız.
Evet kısmen doğru,

Bazen ise en üst göz değilde daha alttaki göz liderliği alır, bu durumda da sizin dediğiniz gibi yaparsanız yanlış yapmış olursunuz, bu durumda iyi gözlem iyi tespit koymak gerekir liderliği hangisi almışsa ve bu lider alt gözden patlamışsa ve biz bunu lider yapacaksak üstünü üst kısmını kesip aşı macunuyla kapatacağız,
Şayet dediğiniz gibi en üstteki göz liderliği almışsa bunu dikine geliştireceğiz, daha alttaki sürgünleri de (bu söylemim ilk yıl için) çıkarmıyoruz, bunlar şayet lidere ortak olacak durumdaysalar ya da öyle bir durum söz konusuysa bunları ya eğerek durduracağız ya da haziran ayında uç kesimiyle biraz dur diyeceğiz, Yani ilk yıl dipten çıkarılmamalıdır, düşünün dört göz patlamış sürüyor siz ikisini çıkarırsanız %50 kesim yapmış olursunuz, buda ağacın gelişimini yavaşlatır, yaz budamaları en az bir kesimle uygun bir kesimle halledilmeli.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
yuksek bir kesim yapmak otların fidanı boğmaması acısından onemli,
Sayın karabuz, güçlü kuvvetli gelişen filiz ya da sürgün kendini ota boğdurmaz hatta otların arasından güneş isteğinden dolayı daha boya gider.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster

Sayın Lilium,daha önce yazdıklarımla biraz çelişkili olucak ama bazen insanın doğru bildikleri bile yanlış çıkabiliyor.
Sayın formullaone, Aslında bilinenler doğru fakat bildiğinin uyguladığının artılarını eksilerinin tespitinde hata var, doğrusunu yapayım derken bunun zararını eksisi ne olurunu da düşünmek gerekiyor,

Ama üzülmeyin bahçeniz çok uzmanın bahçesinden daha güzel, ufak tefek hatalar olabilir kimde yok ki, benim bahçemde bir çok hatalar var, terzi söküğünü dikemez misali.
Alıntı:
Sayın Lilium...

Doğru anlamışmıyım bir bakalım...

- Mart Nisan gibi gözler uyanmadan fidanı aşı yerinden 4 göz bırakarak tepe vurması yapacağız..

- Uyanan gözlerden lider seçip diğer yıl taçlandırmaya başlayacağız..
Doğrudur sayın doğa64,

Bu budama ya da kesme bir yetiştiricilik yöntemi, bu şekilde de yaparsınız diğer tür 1- ya da 1.20 lerden de keserek yapabilirsiniz, ama dediğim yöntemde fidan fazla bocalamaz sürgün çalışmasıyla kök de çalışarak gelişir, Şöylede diyebiliriz, sürgün çalışmasından sonra diğer konularda hata yapılmadıktan sonra fidanlarınız da kuruma tutmama rizki çok azdır, şimdi bazı arkadaşlar kök olmadan sürgün olmaz diyebilirler, oda doğru, kök var fakat bunu harekete geçirecek olanda yeşil aksamdır, burayı iyi anlamak gerekir.

Arkadaşlar biz bu konuları ceviz yetiştiriciliği bölümünde yazışsak da arkadaşımız sayın doğa64, sayfasına müdehale etmesek daha iyi olmaz mı?

formullaone ve doğa64 beğendi.
Eski 04-01-2014, 15:17   #71
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim sayın lilium

Ayrıca bu sayfada yazışmanız benim için sıkıntı yaratmaz aksine çok memnun olurum. Değerli bilgilerinize ihtiyacımız var.

Eski 08-01-2014, 10:13   #72
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Dikim işimiz bitti çok şükür.

Eski 08-01-2014, 10:17   #73
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Dikim işimiz bitti çok şükür.
Ağaçlarımızı staraforla kapattık mart'ı bekliyoruz artık. Allah (c.c) utandırmasın İnşaallah...

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2014, 15:15   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
ne kadar temiz ve titiz bahçeniz olmuş yürekten tebrik ederim
maşallah

enbad, bulgur ve doğa64 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 15:36   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Ağaçlarımızı staraforla kapattık mart'ı bekliyoruz artık. Allah (c.c) utandırmasın İnşaallah...
Böyle bir uygulamayı ilk defa duyuyorum. Bu durumda fidanların hava alması engellenmiş olmuyormu? ayrıca fidan ile strafor arasına giren ve arada kalan yağmur suyu fidanlara zararı olur gibi sorularda aklıma geliyor. Bence bu konu tartışılmalı.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 16:34   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Böyle bir uygulamayı ilk defa duyuyorum. Bu durumda fidanların hava alması engellenmiş olmuyormu? ayrıca fidan ile strafor arasına giren ve arada kalan yağmur suyu fidanlara zararı olur gibi sorularda aklıma geliyor. Bence bu konu tartışılmalı.
Arkadaş sanırım soğuklardan korumak için böyle bir uygulama yapmış zor bir iş bence yazın tekrardan sanırım cıkartacaktır.Zamanı olan parası olan yapabilir selamlar

ncp1963 beğendi.
ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 16:41   #77
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
ne kadar temiz ve titiz bahçeniz olmuş yürekten tebrik ederim
maşallah
Teşekkür ederim sayın Safranlı...

Elimden geldiğince düzgün bişey yapmaya çalıştım.

Safranlı beğendi.
Eski 08-01-2014, 16:47   #78
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Sayın ykaya194 bu uygulama ile fidanları daha yerine alışmadan soğuğa maruz bırakmamak için uyguladım.

Ayrıca nasip olursa mart ayında straforları çıkartıp 4-5 göz üzerinden tepe vurması yapacağım. Fidanların çöyür olan yerlerini açık bıraktım hava alsın diye ve straforların tepelerini kapattım yağmur suyu içine girip fidanları don vurmasın diye.

enbad beğendi.
Eski 08-01-2014, 16:49   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Sayın ykaya194 bu uygulama ile fidanları daha yerine alışmadan soğuğa maruz bırakmamak için uyguladım.

Ayrıca nasip olursa mart ayında straforları çıkartıp 4-5 göz üzerinden tepe vurması yapacağım. Fidanların çöyür olan yerlerini açık bıraktım hava alsın diye ve straforların tepelerini kapattım yağmur suyu içine girip fidanları don vurmasın diye.
Bu uygulamayı kaç ağaça yaptınız maliyet ne tuttu ?
selamlar

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 16:56   #80
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Bu uygulamayı kaç ağaça yaptınız maliyet ne tuttu ?
selamlar
Sayın ibas06 610 ağaca uyguladım 490 tl maliyeti oldu...

Safranlı beğendi.
Eski 08-01-2014, 17:03   #81
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Arkadaş sanırım soğuklardan korumak için böyle bir uygulama yapmış zor bir iş bence yazın tekrardan sanırım cıkartacaktır.Zamanı olan parası olan yapabilir selamlar
Ağaç, bir insan gibi canlı ve kendi kendini soğuktan korumasını bilir. Hani bir atasözü vardır. " Başını serin ayağını sıcak tutacaksın " ağaç kendi gövdesini soğuklardan korur ancak taze filizlerin uçlarında sorun olabilir tıpkı parmak uçlarımız gibi. Kışın fidanların diplerinde göllenme olmayacak şekilde tedbir alınmalı zira fidan diplerinde millenme ve göllenme olursa kışın don yapar ve kökünü kurutur bunun ışında fıdanlara bir şey olmaz_ki olsaydı Sibirya'da, Kanada'da ağaç olmazdı.

ncp1963, ibas06 ve ermana beğendi.
Eski 09-01-2014, 01:36   #82
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Ben bu bahçeye straforlu bahçe diyeceğim, bir de kalorifer kursaydın, şaka şaka.

Görünüm düşünce güzel fakat sayın ykaya194 nın endişelerine bende katılıyorum yalnız yukarıdan su girse de alttan çıkabilir o çok sorun teşkil etmez, endişem strafor fidanı sıkı sıkı sarıyorsa nemi atmakta fidanın hava almasında sıkıntı olabilir.

Böyle bir uygulamaya gerek var mı diye düşünecek olursak şu aklıma geliyor ve olabilir diyorum,
Fidanlar başka bir iklim şartlarında yetiştirildiyse ilk yıl böyle bir uygulama yapılabilirliğe olumlu bakıyorum, tek endişem üstte de bahsettiğim gibi nemi atmakta fidanın hava almasında sıkıntı olabilir, buna dikkat edilirse yararlı olur düşüncesindeyim, ayrıca kemirgenlere karşıda bir önlem olmuş olur.

Safranlı ve Tugsad beğendi.
Eski 09-01-2014, 09:25   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
.

Görünüm düşünce güzel fakat sayın ykaya194 nın endişelerine bende katılıyorum yalnız yukarıdan su girse de alttan çıkabilir o çok sorun teşkil etmez, endişem strafor fidanı sıkı sıkı sarıyorsa nemi atmakta fidanın hava almasında sıkıntı olabilir.

ayrıca kemirgenlere karşıda bir önlem olmuş olur.
Sayın doğa64

Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun, özenle işlerinizi yapmışsınız elinize sağlık.
Yanlış anlamayın, amacım sizi eleştirmek değil bilakis burada fikirlerimizi yazarak eğer bir yanlışlık varsa doğruyu bulmaktır. Endişelerimin biride; Zararlı parazitler hazır sıcak yuva bulmuşken alttan strafor arasına girerek kışı orada geçirebilirler ayrıca küçük kemirgenler straforu kemirip içeride kendilerine ideal bir yuva yapabilirler.

Resimlerde gördüğüm kadarı ile araziniz düz dolayısıyla drenaj sorunu olabilir. Aşırı yağmurlarda toprak suya doyunca bölgesel göllenme olabilir ve fidan dipleri çökmede yapar dolayısıyla su birikmemesi için önlem almanızı tavsiye ederim.

Eski 09-01-2014, 20:59   #84
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum sayfamı önemseyip düşüncelerinizi yazdığınız için.

Öncelikle straforu neden yaptığımı açıklayayım. Fidanlarım 320 rakımdan sökülüp 920 rakıma dikildiği için böyle bir uygulama yaprım. Fidan uçları tam pişkin olmadığı için kurumayı engellemek istedim.

Resimlerde görüldüğü gibi fidanlarım biraz yüksek dikim yapıldı. Can suyu vermek için fidan etrafını çevirdim fakat cansuyu verildikten sonra çukurları doldurup fidanı biraz toprağın altına aldım.

Straforların alt kısımları hava almaları için biraz yüksek tuttum.
İnşaallah yanlış yapmamışımdır.
Allah (c.c) utandırmasın ...

Saygılarımla....

Eski 09-01-2014, 22:15   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum sayfamı önemseyip düşüncelerinizi yazdığınız için.

Öncelikle straforu neden yaptığımı açıklayayım. Fidanlarım 320 rakımdan sökülüp 920 rakıma dikildiği için böyle bir uygulama yaprım. Fidan uçları tam pişkin olmadığı için kurumayı engellemek istedim.

Resimlerde görüldüğü gibi fidanlarım biraz yüksek dikim yapıldı. Can suyu vermek için fidan etrafını çevirdim fakat cansuyu verildikten sonra çukurları doldurup fidanı biraz toprağın altına aldım.

Straforların alt kısımları hava almaları için biraz yüksek tuttum.
İnşaallah yanlış yapmamışımdır.
Allah (c.c) utandırmasın ...

Saygılarımla....
Eğer strafor ve fidanın gövdesi arasında biraz boşluk varsa ve dediğiniz gibi alt kısımdan da hava alıyorsa,bir zararı olmayacaktır.

Zaten 2 ay sonra budama zamanı gelicek,bu kadar kısa sürede böcekler o delikleri bulamaz bile

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 22:27   #86
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Eğer strafor ve fidanın gövdesi arasında biraz boşluk varsa ve dediğiniz gibi alt kısımdan da hava alıyorsa,bir zararı olmayacaktır.

Zaten 2 ay sonra budama zamanı gelicek,bu kadar kısa sürede böcekler o delikleri bulamaz bile
Sayın formullaone

Straforları özellikle geniş aldım. Fidanla arasında boşluk var. İnşaallah bir sıkıntı yaşamadan mart sonunu getiririz...

ncp1963 beğendi.
Eski 10-01-2014, 08:14   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
merhaba

bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. herşey çok güzel ilerliyor. inşallah sonrasındada herşey gereğince ve gönlünüzce olur.

izolasyon işine gelince aman yanlış anlaşılmasın. işin bir kenerında olan bir kişi olarak, eğer izolasyon malzemesi koruyacağı yüzeye hava alıyorise onun size hiçbir faydası olmaz. dışardaki hava kaç derece ise izolasyonun içindeki havada aynı dereceye düşer.

uyguladığınız süre içinde faydası; güneş ışınlarından korur (gerekli ise), direkt rüzgardan korur,

ısıl olarak koruma yapamaz, çünki uçlardan hava alıyor. alt ve üst uçları sakın kapatmayın kullandığınız malzeme aliminyum kaplamasından dolayı nem bariyerli olduğu için nemi içerde tutacaktır buda mantari hastalıklara davetiye çıkarır.

teknik detaylar için bakabilirsiniz.

İzocam | PEflex Boru

ykaya194, ibas06 ve sedatkso beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 10:13   #88
Ağaç Dostu

Diğer başlıklarda bazı arkadaşlar fidanlarını kışın soğuktan korumak için plastik boya ile boyadığını paylaşmışlar.
Yanlış bir uygulama zira boya soğuktan koruyan bir izolasyon malzemesi görevini göremez ancak açık renkler yazın güneş ışınlarını geriye yansıttığı için kapladığı yüzeyin güneşten fazla etkilenmesini engeller, koyu renkler ise güneş ışınlarını emdiği için kapladığı yüzeyin daha fazla ısınmasına vesile olur.

Doğa64 arkadaşımızın uyguladığı izalasyon bana göre yanlış bir uygulama.
-Fidan ile izalasyon malzemesi arasında hava boşluğu kaldığı için fidanları soğuktan koruyamaz zira aynı sıcaklık derecesi içeridede oluşur (alttan hava aldığı için).
- Kapalı alan olduğu için her zaman ortam nemli kalır ve nemli havada hissedilen sıcaklık (soğuk hava ) olduğundan daha yüksektir, örneğin; İstanbul'da havanın 0 derece olduğunda hissedilen sıcaklığı (soğuk) çok yüksek hissedersiniz ama Erzurum'da 0 derece sıcaklık gayet normaldir çünkü hava İstanbul'a göre kurudur.
-Sayın ncb1963 arkadaşımızın payşlaştığı gibi nemli ortam mantari hastalıklara sebebiyet verir.
-Fidanlar rüzgar almalı_ki nemli kalmasın dolayısıyla üzerinde don olayı yaşanmasın.
- Fidanların kışında güneş almaya ihtiyacı var zira ağaçlar azda olsa kışın gelişim sağlamaktadır, bu uygulama ile güneş almasını engellemiş oluyoruz.

ncp1963 ve sedatkso beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 10-01-2014 saat 10:43
Eski 10-01-2014, 12:48   #89
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Diğer başlıklarda bazı arkadaşlar fidanlarını kışın soğuktan korumak için plastik boya ile boyadığını paylaşmışlar.
Böyle bir deneyimim olmadığı içinde iyidir kötüdür diye bir şeyde bu güne kadar yazmadım,
Kışın soğuktan korumak için plastik boyayla boyamak bana da hiç mantıklı gelmiyor, yapraksız gövdeyi yazın sıcaklardan güneş ışınlarından korumada faydalı Yazın bu boyanın altında kabuğun vermiş olduğu neme çok bir zararı olmuyor ısıdan dolayı nem olacağını da düşünmüyorum, fakat kışın boyanın altındaki nem zararlı olur düşüncesindeyim.

Strafor konusuna gelirsek bunun artıları ve eksileri tabi ki var, şayet sıkı sarılmış ve içine yağmur sularını alırsa buradaki nemi çabuk atamaz mantari hastalıkların oluşmasına neden olur,
aralık bırakılarak sarılmışsa fidan nemi daha çabuk atar, burada da iki durum var birincisi ykaya dediği gibi kışın da olsa güneş zaman zaman çıkar ve ışınlarını alamaz, ikincisi, fayda yönü, kışın soğuk esen rüzgarlardan korur, kuytu bir yerin ısısıyla açıkta alan yerin ısısı farklı olur. tek faydalı yönü burası görüyorum.

Eski 10-01-2014, 13:59   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Böyle bir deneyimim olmadığı içinde iyidir kötüdür diye bir şeyde bu güne kadar yazmadım,
Üstad, yanlış anlama sen yazmadın. Uygulamasını yapan arkadaşlar var ve diğer başlıklarda paylaştılar. Denemeye gerek yok, işin tekniği bu yani izolasyon malzemesi olarak kullanılır demek ısı transferi kanununa aykırı bir durum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024