agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2013, 15:47   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Cevizlere bir hafta önce az miktarda hayvan gübresi attım ancak toprağını karıştırmadığım için rüzgarla birlikte çoğu dağıldı. Bir miktar suni gübre kullanmak istiyorum. ****** toprak analizi çok önemli ama cevize atılmasında yarar bulunan gübre çeşidi konusunda bilgi sahibi olan varmı
Bu aylarda suni gübre atmanızı tavsiye etmem. şubat-martta fosforlu ve potasyumlu, ilk baharda azotlu gübre atılması daha uygun olur.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 17:40   #32
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Bu aylarda suni gübre atmanızı tavsiye etmem. şubat-martta fosforlu ve potasyumlu, ilk baharda azotlu gübre atılması daha uygun olur.
Nedenini sorabilir miyim ? Ayrıca aynı durum üzümler içinde mi geçerli.

adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 19:09   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
azotu yağmur kar topraktan alır gider, o yüzden bitkinin ihtiacı oldugu zaman verilir.
potasiumda "yıkanma" daha az olur ama agacın ihtiacı da yoktur. ne kadar yıkansa-zarar.
fosforu rahat verebilirsin o yıkanmaz. mutlaka topraga karıştırılmalı- yoksa koydugun yerde kalır durur, köklere ermez!

30-40 gram atılsa fidan başı köklerin gelişimine faydası olabilir. fazlası yıkanır gider bence.

Üstadlar daha ayrıntılı bilgi verebilir.
Saygılar

Düzenleyen karabuz : 22-10-2013 saat 19:14 Neden: ek
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 19:55   #34
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
azotu yağmur kar topraktan alır gider, o yüzden bitkinin ihtiacı oldugu zaman verilir.
potasiumda "yıkanma" daha az olur ama agacın ihtiacı da yoktur. ne kadar yıkansa-zarar.
fosforu rahat verebilirsin o yıkanmaz. mutlaka topraga karıştırılmalı- yoksa koydugun yerde kalır durur, köklere ermez!

30-40 gram atılsa fidan başı köklerin gelişimine faydası olabilir. fazlası yıkanır gider bence.

Saygılar
Öncelikle çok *** ederim bilgileriniz için Sayın karabuz,

Kışa girmeden üzümlere ve cevizlere suni **** dogal hayvan gübresi atayım mı atmayayım mı şimdi tereddütte kaldım.

Eski 22-10-2013, 19:59   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
fosforu rahat verebilirsin o yıkanmaz. mutlaka topraga karıştırılmalı- yoksa

Saygılar
Sayın adalet,
Tüm ağaçlar için geçerli.
Fosforlu gübre verilebilir ancak şunu dikkate almak gerekir. Fosforlu gübre azotlu gübre gibi kısa süre sonra eriyen bir gübre değil, atıldıktan bir kaç ay sonra toprakta erir dolayısıyla şubat- mart ayında atılan bu gübre tamda ağacların en çok besine ihtiyacı olan yapraklandığı döneme (nisan-mayıs) rastlar_ki gübreleme amacına ulaşmış olur. Şimdi atılırsa ağacın durgun olduğu kış dönemine rastlar ve gerektiği kadar fayda sağlayamaz.

adalet beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 20:38   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
dogal hayvan gübresi atmak için tam zamanı, icerisinde organik madde "cürümesi" gerek ki besinler ayrılabilsin, kış yagışları gereken nemi saglar yavaş yavaş cürürler yaza kadar.
mutlaka gübreyi capa makinası veya kürek ile toprağa karıitırlılması gerek! yoksa besinler ucar gider bi faydası olmaz

Lilium, ykaya194 ve adalet beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 22:29   #37
Ağaçsever

adalet's Avatar

40-50 kök kadar maraş 18 cevizi ekeceğim. 10 tane maraş 18 için 1 adet sütyemez yeterli olurmu ? toptan uygun bir fiyata güvenilir şekilde bu fidanları bulabileceğim kontaklara ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 29-10-2013, 18:24   #38
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
Alıntı:
40-50 kök kadar maraş 18 cevizi ekeceğim. 10 tane maraş 18 için 1 adet sütyemez yeterli olurmu ? toptan uygun bir fiyata güvenilir şekilde bu fidanları bulabileceğim kontaklara ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
sayın adalet bu yıl ağustos ayında bende 45 adet maraş18 fidanı diktim fidancının tavsiyesi 45 fidana 5 adet tozlayıcı yani sütyemez 1 verdi.
fidanları maraştan aksu fidancılıktan tüplü olarak 15 tl den almıştım.bu adresi mehmet sütyemez hoca vermişti.üniversite üretim yetkisini 25 yıllığına aksu fidancılığa vermiş.telefonları bende var.

adalet beğendi.
44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 23:27   #39
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:

ALTAY cevizi için fidancı ile görüştüğümde bana ilk 3 yıl ceviz vermemesi için ilaç verdiğini söyledi. bu nedenle verim alamazsınız dedi. Fakat ilacı almayan cevizlerden bulabilirse onlardan göndereceğini söyledi.
Sayın adelet, söyledikleriniz inanılır gibi değil, ilk okuduğumda açaba yanlış cümleler mi kurdun diye düşündüm, bu mesajı ilgili fidancı görmüş ki mesajına istinaden mesaj da yazmış ama bu konuya hiç değinmemiş ya da düzeltmede yapmamış, söyleminizi onaylamış ki itirazda etmemiş, Hayret, böyle bir ilaç mı varmış.
Bu konuya bir açıklık getirseler de bizde öğrensek.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 07:57   #40
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın adelet, söyledikleriniz inanılır gibi değil, ilk okuduğumda açaba yanlış cümleler mi kurdun diye düşündüm, bu mesajı ilgili fidancı görmüş ki mesajına istinaden mesaj da yazmış ama bu konuya hiç değinmemiş ya da düzeltmede yapmamış, söyleminizi onaylamış ki itirazda etmemiş, Hayret, böyle bir ilaç mı varmış.
Bu konuya bir açıklık getirseler de bizde öğrensek.

Sayın Lilium, kendisi ile isterseniz görüşün, bana söylediği aynen bu şekilde, hatta şunu sordum, diktiğim fidanlar sizin fotoğraflarınızdaki gibi seneye meyve verirmi diye sorduğumda, sizin fidanlarınıza ilaç verdik ilk 3 yıl meyve vermesin diye, neden böyle birşey yaptınız diye sorduğumda dalları gelişsin gövde kalınlığı oluşsun gibi birşey söyledi. Net olarak konuşulanlar bunlardı Sayın Lilium.

dadaşım beğendi.
Eski 30-10-2013, 08:00   #41
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 44baba Mesajı Göster
sayın adalet bu yıl ağustos ayında bende 45 adet maraş18 fidanı diktim fidancının tavsiyesi 45 fidana 5 adet tozlayıcı yani sütyemez 1 verdi.
fidanları maraştan aksu fidancılıktan tüplü olarak 15 tl den almıştım.bu adresi mehmet sütyemez hoca vermişti.üniversite üretim yetkisini 25 yıllığına aksu fidancılığa vermiş.telefonları bende var.
Sayın 44baba,

9 fidanda 1 sütyemeze tekabül ediyor. Aksu fidancılıkla bende iletişimdeyim.
Sanırım alacağım artık bu ay sonuna doğru. Yaptığım araştırmalar maraş18in başarısını bizim bölgelerimiz için tek geçiyor.

Eski 30-10-2013, 08:52   #42
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
banada ilk yıl meyva verme ihtimali %50 ikinci yıl %90 üçüncü yıl kesin verir dendi.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 12:13   #43
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Sayın Lilium, kendisi ile isterseniz görüşün,
Alıntı:

ALTAY cevizi için fidancı ile görüştüğümde bana ilk 3 yıl ceviz vermemesi için ilaç verdiğini söyledi. bu nedenle verim alamazsınız dedi.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
banada ilk yıl meyva verme ihtimali %50 ikinci yıl %90 üçüncü yıl kesin verir dendi.

Böylesine çelişkili ifadelere açıklık getirmediği sürece görüşmeye de gerek yok, bekleyelim belki bir açıklaması vardır.

adalet ve ermana beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2013, 12:58   #44
Ağaçsever

adalet's Avatar

Bu ay sonunda 15 adet Texas badem ve 5 adette ferragnes türü badem dikimi yapacağım. Bunun yanı sıra aşılı kaman fidanı dikmek istiyorum, tüplü mü yoksa tüpsüz mü dikmek daha garantilidir arkadaşlar, bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım olacak.

Eski 05-11-2013, 13:31   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Bu ay sonunda 15 adet Texas badem ve 5 adette ferragnes türü badem dikimi yapacağım. Bunun yanı sıra aşılı kaman fidanı dikmek istiyorum, tüplü mü yoksa tüpsüz mü dikmek daha garantilidir arkadaşlar, bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım olacak.
Sayın adalet,benim bahçemde 4. yaşına gelen teksas bademler var.

Hiç tavsiye etmem.Hem erken uyanıyor,hem ikiz meyve oranı çok yüksek,hem de hastalıklara dayanıksız ve dikine gelişiyor.

Tavsiyem ferragnes-ferradueldir.

Ceviz başlığında bademden bahsettik ama bu ilk ve son olsun

Saygılar.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 07:16   #46
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
dikim yapan arkadaşlar genelde tüpsüz açık köklü dikimlerde fidanların ilk yazından itibaren daha hızlı gelişim gösterdiklerini söylüyorlar.

formullaone beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 22:29   #47
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
Alıntı:
1500 rakımlı yaşadığınız yerde gelişen don vurma olayını bende yaşıyorum hemen hemen her yıl. bunun için söz ettiğiniz boru sistemi mantıklı ama benim bunun için vaktim yok sanırım. Ağustosta ayı başında suyu kesmek çok önemli bir ayrıntı, uç sürgünlerin artık çalışmaması ve güneşte pişmesi gerek, yoksa kışın üşütüp kurutuyor. İzole boru işini aklıma koydunuz vaktim yok ama araştıracağım.Elinizde bu konuda materyaller varsa benimle paylaşmanızı rica ediyorum.

Bu yazıya son söz; Toprağı seviyorum

saygılarımla,
merakımı bağışla elazığ ın neresindesiniz ki 1500 rakım dan söz ediyorsunuz?

Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2013, 07:59   #48
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kursatates Mesajı Göster
merakımı bağışla elazığ ın neresindesiniz ki 1500 rakım dan söz ediyorsunuz?
Yanlış yazılmış, doğrusu 1100 rakım. Teşekkürler düzeltme için azizim. Bu arada yer Gümüşbağlar Karayazı mevkii, sizin yeriniz nerde ?

Eski 07-01-2014, 20:34   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2014
10 dönüme altay ceviz ekecem ama karasız kaldım rakım 1650 mersin yayla yerinde toprak analizide yaptırıyorum sonucu daha gelmedi ama her halde karışık ekecem şebin 100 kadar 100 kadarda altay düşünüyorum.

spree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 14:23   #50
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
Alıntı:
Yanlış yazılmış, doğrusu 1100 rakım. Teşekkürler düzeltme için azizim. Bu arada yer Gümüşbağlar Karayazı mevkii, sizin yeriniz nerde ?
bende elazığ merkeze bağlı kıraç köyünde 50 hektar (dönüm) chandler cevizi ektim bu (2013) kasımda

Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 19:56   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
Kürşat bey bahçeniz hayırlı olsun nasılsınız beni hatırladınız mı

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 19:57   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
Bahçenizin devamını Mart ta kuracakmısınız

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 08:42   #53
Ağaçsever

adalet's Avatar

Sayın spree,

Altay cevizi henüz lisans almış bir tür değil, bence bu tür içni acele etmeyin. Lisanlı bir ürün almanızda fayda var. Sonuçta büyük bir alana dikim yapacaksınız.

Sayın KursatAtes,

Hayırlı olsun öncelikle, tek cins dikim yaptıysanız en iyisini yapmışsınız diyebilirim, sonuçta tek hasat dönemi, tek tozlanma dönemi olacak. Bu çok iyi. chandler iyi bir seçim, Elazığ'a da uygun. 4 yıl sonra ürün toplamaya başlarsınız.

meh12 beğendi.
Eski 05-03-2014, 17:13   #54
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spree Mesajı Göster
10 dönüme altay ceviz ekecem ama karasız kaldım rakım 1650 mersin yayla yerinde toprak analizide yaptırıyorum sonucu daha gelmedi ama her halde karışık ekecem şebin 100 kadar 100 kadarda altay düşünüyorum.
Arkadaşlar Altay Ceviz bir kandırmacanın ismi, rica ediyorum. Eğer fidan alacaksanız faturasını da isteyiniz, göreceksiniz fatura veremeyecekler.
Lütfen iyi araştırın. Kolay gelsin.

dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 07:04   #55
Ağaçsever

adalet's Avatar

dadaşım, sana katılıyorum.Bana fatura göndermediler.

Eski 14-06-2014, 20:18   #56
Ağaçsever

adalet's Avatar

Geçen yıl aldığım Altay cinsi cevizlerden memnun değilim arkadaşlar. Hiçbirinde bir hareketlilik yok.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024