agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2010, 12:58   #781
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Ekim ayının ortalarında tamamen budanmış iki dal halinde temin ettiğim kolonya çiçekleri, Ankara'da kışı geçiremeyeceklerini öğrendiğim için saksıya dikildi, evin bir köşesinde neşe içinde büyüyor. Ankara'da bu bitkiyi dışarıya diken arkadaşımız var mı?

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 15:47   #782
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Yıllar önce Fethiye'den getirdiğim bir dalı tutturup, balkonda çalıdan çok sırık bir görünüm alınca bahçeye diktirtmiştim. Bırakın ayazları, ilk soğuklarda öldü. Ankara soğuklarına dayanamıyor.

Geçenlerde bir arkadaşım tohumlarından vermişti, kolay çimlendiler. İstediğim formda büyütebilirsem, bu kez kışı kapalı balkonda geçirecek.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2010, 16:21   #783
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Anlaşılan uygun havalar gelene kadar evden çıkarmayacağız. Ayrıca evde işgal ettiği alanı kontrol etmek için uygun bir form almasını sağlayacağız. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Eski 02-02-2010, 01:03   #784
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ankara da, kapalı balkonda sorun olmuyor. Benim küçük fidelerin bile keyfi yerinde şu anda.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 00:21   #785
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-09-2008
Galeri: 26
Geçen yıl Sn. Zeytinci'den aldığım ve Nisan sonunda ektiğim tohumun şu anki halini ekteki resimde görebilirsiniz. Diktiğim tohumların yarıya yakını çimlendi ama sadece bir tanesini büyütebildim. Diğerleri çürüdü. Şu anda 25 litrelik bir saksının içinde ve boyu yaklaşık 120 cm. Karlar başlayınca kapalı alana aldım, havalar biraz ısınıncaya kadar da orada tutmayı düşünüyorum.

Kök kısmının da resmini ekledim. Budamanın gerekli olup olmadığı konusunda fikriniz nedir?

Sn. Zeytinci , tekrar teşekkürler

Eklenen Resimler

N.Hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 14:52   #786
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. N.Hel

Tebrik ederim. Melissanız (Gece Yasemini de diyorlar) çok güzel gelişmiş.

Ben budamanın şart olduğuna inanırım. Bitki yapacağı yeni sürgünlerle alt taraftan güçlenir/gürleşir ve toplu güzel görünür.

Toprak seviyesinden itibaren 12-15 cm yukarıdan kesilirse yeni dönemde daha dolgun bir Melissa'nız olur.

Çıkan çubukları yine 12-15 cm boylarda kesip her birini çelik olarak saksılara dikerseniz yeni dönemde yine garantili birçok fidanınız olacaktır.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 12:55   #787
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Merhaba,melisamı budayacağım ama hem becerememekten korkuyorum hem de kıyamıyorum .üst dallarından hala sürgünler veriyor yanlış bişey yapıp zarar vermekten korkuyorum.malum bu şekilde bilinçsiz uygulama yapıp bir çiçeğimi (gardenya)kaybettimbudamayı nasıl yapacağım konusunda da en ufak fikrim yok ilk olacak çünki.Bahçe makası şartmı yoksa normal bir makasla da kesebilirmiyim?Ve tabii neresinden keseceğim?teşekkürler.

maviperi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 20:10   #788
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Maviperi,

Budamaz isen ince ve uzun dalları olan bir Melissa olur.

Budama için toprak seviyesinin 12-15 cm üzerinden keskin bir aletle kesmen gerekir. Kesilen yerleri aşı macunu ile kapatırsan iyi olur.

Kesilen dalcıkları 12-15'er cm boylarda kes ve kök tarafı saksı içine gelecek şekilde yarısını toprağa sok. Bunlar senin yeni çeliklerin olur ve önümüzdeki sezon yeni Melissa'ların olur.

Eski 17-02-2010, 02:34   #789
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Sn.Zeytinci,
Öncelikle çok teşekkür ederim .Birkaç sorum daha olacak izninizle.Öncelikle budamayı gözlerden mi yapıcam ,yoksa gözlerin arasından mı? Diğer bir sorum ,aşı macunu nedir?Şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılarımla...

Eski 18-02-2010, 12:20   #790
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Budamayı kalem kalınlığı kadar göz üstünden yapın.
Aşı macunu bal mumundan yapılan kesilen yarayı koruyucu bir macundur. Nalburlarda, ziraat malzemesi satan yerlerde bulunur.

Eski 18-02-2010, 12:50   #791
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Sn.Zeytinci,
Çok teşekkür ederim.En kısa zamanda aşı macununu alıp,melisamı budayacağım.Saygılarımla...

Eski 18-02-2010, 15:31   #792
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Ekim ayının ortalarında tamamen budanmış iki dal halinde temin ettiğim kolonya çiçekleri, Ankara'da kışı geçiremeyeceklerini öğrendiğim için saksıya dikildi, evin bir köşesinde neşe içinde büyüyor. Ankara'da bu bitkiyi dışarıya diken arkadaşımız var mı?
Elime geçen tohumların bir kısmını bahçeye, bir kısmını saksıya
ekmiştim. Bahçedeki melisalar 1 ay önceki soğuklara kadar gayet yeşil ve canlılardı. Şimdi yaprakları dondan zarar gördü ama gövdesi hala yeşil. Sanırım Afyon iklimiyle Ankara iklimi hemen hemen aynı. Saksıdakini bende dışarıya çıkarmadım. Birkaç ay sonra bahçedeki melisanın durumunu beraber göreceğiz inşallah. Ne de olsa bu sene bu taraflara kış pek uğramadı.

Gülüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 16:31   #793
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Gülüm, bu sene uzun soluklu soğuk yaşamadık, ancak kısa da sürse (birkaç gün) bir kaç kez Ankara soğuklarını gördük. Ben bitkiyi Osmaniye'den Ekim ayında temin ettim. Dışarıda olmayacağını düşünerek saksıya diktim. İki kalın çubuktan ibaretti. İçeride güzel gelişiyor. Aslında bahçede gelişebilmesini çok isterim. Ekim ayında bile akşam saatlerinde nefis bir kokusu vardı. Bu koku yaz boyu sürermiş. Bunu bahçede koklayabilmemiz lazım. Sizden kış sonu bilgisi bekleyeceğim. İyi haber verirseniz iki kökten birini bahçeye alabilirim.

Eski 22-02-2010, 18:29   #794
Ağaç Dostu

Ortadaki 2 ana dalı 50-60 cm, diğerlerini de 15-20 cm yüksekliğinden budadım. Tümünü 15 cm'ye kısaltmaya gönlüm elvermedi açıkçası. Düşündüğüm gibi gelişmezse -bilenin sözünü dinlemezsen böyle olur işte- diye hayıflanıp seneye söylediğiniz gibi budarım artık.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Ben budamanın şart olduğuna inanırım. Bitki yapacağı yeni sürgünlerle alt taraftan güçlenir/gürleşir ve toplu güzel görünür.

Toprak seviyesinden itibaren 12-15 cm yukarıdan kesilirse yeni dönemde daha dolgun bir Melissa'nız olur.

Eski 23-02-2010, 08:34   #795
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. N.Hel,

Ortada yüksek 50-60cm.budadığınız geçen yılın iki sürgünün (dal) uca yakın gözleri, kısa budananlara göre daha geç sürgün (beslenmede önceliği olmayacaktır.) verecektir.

Besinleri su taşıdığından kolay olanı (altta) iyi besleyectir.

Alternatif olarak, uzun budadığınız dalların toprağa yakın gözlerinden hızlı sürgün yapacaktır, muhtemelen.

Boynuz kulağı geçer hesabı. Köke yakın gözler büyümede daha şanslı olacaktır.

Bu yıl böyle denersiniz ve tecrübe etmiş olursunuz.

Eski 23-02-2010, 11:59   #796
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Merhaba,
Melisamın üzerindeki tohumlar iyice beyazlaştı ve içlerinde siyah siyah çekirdekçikler oluştu.Budamayı yaptıktan sonra tohumları nasıl saklayabilirim ya da hemen ekmelimiyim.Budadığım dalları hemen ekeceğim,tohumlarıda aynı anda eksem bir sakıncası vamı acaba.Teşekkür ederim.Saygılarımla...

Eski 23-02-2010, 12:25   #797
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Tohumlar, beyazlaşan kabukların içindeki siyah olanlardır. Kabuğu beyazlaşanları toplayabilirsin. Beyaz kabuklar havasız kaldığında küf yapabilir. Siyah tohumları beyazlaşan kabuğundan çıkarıp torf içerisine sığ olarak (üzerini torf örtsün yeter) ekebilirsin.

Çelikleri de dalcığın en az yarısı torf (bahçeye dikeceksen toprağa) içerisinde kalacak şekilde dikersin. Diliklen çeliği (dalcığı) bir daha asla yerinden oynatmayın.

Tohum veya çeliği çok su verip çürütmeyin az su verip kurutmayın. Toprağı/torfu nemli olsun yeter.

Şimdi tam zamanı haydi kolay gelsin.

Eski 23-02-2010, 23:34   #798
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Melisayı çok sevmeme karşın yetiştirmede bir türlü başarılı olamıyorum. Kayınvalidemin Özdere'deki yazlığında ise adeta yerden fışkırıyorlar. Çiçeğin gördüğü tek bakım ise Ekim- Kasım gibi yaklaşık 10-15 cm civarında budanan kısmının (dolayısı ile kökünün) kış şartlarından olumsuz etkilenmemesi için üstünün toprakla örtülmesi. Bir sonraki yıl kaldığı yerden devam. Sezonunda güçlü dalları ve bol çiçeğiyle yaklaşık 2-2,5 metreye ulaşıyor. Her yıl bana da , bir önceki yıllardan dökülmüş tohumlardan çıkan fidanlardan verir ama bizim bahçeyi bir türlü beğendiremedik nazlıya.

Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 00:05   #799
Ağaçsever

maviperi's Avatar

Sn.Zeytinci,
Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı.Bakalım başarabilecekmiyim.İlk kez budama yapacağım ve ekeceğim.Çok heyecanlıyım.Saygılarımla...

Eski 24-02-2010, 02:19   #800
Ağaçsever

algül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2010
herkese selam, ne güzel hepinizin melisa çiçeği var çok imrendim bende 1 tane sahip olmak isterim tohum **** çelik gönderebilecek biri varmı ?

algül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 21:09   #801
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cezmingk Mesajı Göster
Melisayı çok sevmeme karşın yetiştirmede bir türlü başarılı olamıyorum. bizim bahçeyi bir türlü beğendiremedik nazlıya.
Budanan dalcıklardan birini en az 10 cm toprak içinde kalacak şekilde bahçenizin yarım gün güneş gören rüzgara ters kuytu bir yerine toprağa dikin. Dip toprağı çok gevşek olmasın. Toprağını nemli tutun ve yerinden kıpırdatmayın. Biraz sabırla mutlu sona ulaşırsınız bu gecelerin yasemini nin.(melissa).

Eski 03-03-2010, 23:01   #802
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Melissaların budama zamanı gelmiş.Melissamın tohumlarını alıp öyle budama yapacaktım,tohumları hala yeşil duruyorlar acaba en geç ne zaman olgunlaşırlar?

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 16:12   #803
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Tohum kapsülleri yeşilden beyaza dönüşünce toplayınız. Budama zamanı Konya için geç kalınmış sayılmaz, acele etmeyiniz.

Eski 05-03-2010, 11:38   #804
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Teşekkürler Sn Zeytinci forumdaki bilgiler ışığında ş
ubat sonu budamayı düşünmüştüm böylece rahatlamış oldum sağolun.

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 20:15   #805
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi algül Mesajı Göster
1 tane sahip olmak isterim tohum?
Bu hafta sonu bahçeye gidebildim. Tohumları topladım. Tohum dağıtma başlığına Gece Yasemini (Melissa adı tıbbi olanı ile karıştırılıyor) adıyla yazdım. İlk sıraya adını yazıp adresini gönderene göndereceğim. Dağıtım şeklini ilgili başlıkta yazdım.

Eski 16-03-2010, 20:10   #806
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Hel Mesajı Göster
Ortadaki 2 ana dalı 50-60 cm, diğerlerini de 15-20 cm yüksekliğinden budadım. Tümünü 15 cm'ye kısaltmaya gönlüm elvermedi açıkçası.
Sn. Zeytinci,

Melisa'yı yaklaşık 1 ay önce budamıştım. Hala kapalı alanda tutuyorum. Gayet sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor. İnşallah bir sorun olmaz da bu yıl o güzel çiçekleri koklayabiliriz.

Gerçi daha bir ay oldu ama şu an için en kuvvetli sürgünler köke değil kesilen yere en yakın olanlar. Hem 15 cm'den kestiklerimde, hem 50 cm'den kestiklerimde durum aynı. Sonradan değişir mi bilemiyorum ama şu an böyle.

Eski 21-03-2010, 21:09   #807
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. N.Hel,

İçiniz rahat olsun. Budama hem size çelik ile çoğaltma şansı veriyor hem de çalının saksıdan itibaren ya da bahçede ise yerden güçlü sürgün vererek gelişmesini sağlıyor.

Merak etmeyin.

Eski 03-04-2010, 22:33   #808
Yeni Üye

cannur's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2010
melisa çiçeğini nerede bulabilirim?

Melisa çiçeği tohum olarak satılıyor mu?
Teras Bahçemde yetiştirmek istiyorum.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Selamlar

cannur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 13:29   #809
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Ben Eminönü'de saksıda satılanını gördüm. Tohumunu ancak internette bulabilirsiniz. Fidanlıklarda tohum bulmak zor...

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 11:56   #810
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Selamlar hepinize artık benimde bir gece yaseminim var halamdan aldım köküyle, şu anda budanmış durumda ve hiç yaprak yok üzerinde daha umarım en kısa zamanda filiz verir. birkaçtanede tohum vardı onlarıda aynı saksıda ektim bakalım belki filizlenirler. eğer o tohumlarda tutarsa onlarıda bahçeye ekmeyi düşünüyorum komşularda o güzel kokuyu alabilsin. yalnız sayfaları okurken tam olarak çıkartamadım acaba tohumdan ekilenler aynı yıl içerisinde hızlıca serpilip çiçek veriyormu yoksa bi sonraki yılamı kalıyor çiçeklenmesi?

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024