agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bu Bitkinin Adı nedir? (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=408)
-   -   Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (2005-2009) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=479)

tabiat 20-02-2007 15:29

Acemi çiçekçi Forumun ana sayfasında sırasıyla Bitki dünyası- Üretim Teknikleri(Tohum çimlendirme,Çelikleleme...) ve 4. Sayfadaki AKASYA konusuna gel. Sanırım aradığın fotoğraflar bunlar. Birde bir üyemizin çektiği yeni çimlenmiş yalancı akasya tohumlarının resimlerinin olduğu sayfa vardı ama hatırlayamadım nerede olduğunu.

acemi çiçekçi 20-02-2007 16:31

Tabiat reşekkür ederim evet çok benziyor ama bunlar daha küçük.Birde aynı sayfada kızılımsı , düzleşmiş gibi ilginç bir kozalak da vardı.Ondan da var elimde. LÜTFEN BİRİ BANA BUNLARIN ACER TOHUMU OLDUĞUNU SÖYLESİN:)

memet 20-02-2007 16:53

Acemi çiçekçi, elindekilerin fotoğraflarını yükle, ne olduklarını birlikte bulmaya çalışalım..
Tarifle yeterince fikre sahip olması zor.

aybala 20-02-2007 16:58

Tarife göre çiçek, tohum bulmaca oynamayalım isterseniz :)

Olur ya foruma fotoğraf eklemeyi çözememişseniz, buradan foruma fotoğraf ekleme konusunda yardım alıp, sorduğunuz çiçeğin tohumun fotoğrafını konuya ekleyerek çözüme gidelim.

saydemir 20-02-2007 17:05

Bu çiçekle ilgili bilgi arıyorum, yardımcı olur musunuz?
Teşekkürler;)

nihal_es 20-02-2007 17:33

Sn Şükran Ayalp, Sn Ferda Ülkümen ve Sn Ada yardımınız için teşekkür ederim. Sizden gelen sonuçlarla internetten tarama yaptıktan sonra Eschscholzia çiçeği olduğunu düşünüyorum.

acemi çiçekçi 20-02-2007 17:56

hımm

1 Eklenti(ler)
Bu resmi yollayabildiğime göre yanlış olan fotoğrafı wapcam la çekip yollamaya çalışmam. :D

krkguide 20-02-2007 18:44

Ophrys

2 Eklenti(ler)
Sayın praecox, avatarımdaki ophrys fotoğrafını ben çektim. Ophrys'i fotoğrafladığım yer Dalaman Kocagöl ormanlık alan yol kenarı, tarih:11.02.2007

Bu bir ophrys fusca mıdır? Aynı bitkinin biri yakın çekim diğeri yandan olan iki fotoğrafını daha ekliyorum.

ilker

sukranayalp 20-02-2007 18:59

Sn Saydemir, sizin sorduğunuz bitki Medinilla isminde bir bitki. Carrefour'da sanırım 60-75 YTL idi fiyatı. Çiçekleri aşağı sarktığı için asarak kullanacağınız bir bitkidir.Sizin elinizdekinin çok sağlıklı olduğunu söylemek isterim. 1m.ye dek boy yapıyor.
Bahar ve yaz aylarında direkt üzerine gelmeyen ışığa ihtiyaç duyar.En iyi pozisyonu iki pencere arasında kalmasıdır. İlkbahar-yaz-sonbaharda sıcaklık 18-27 derece olmalı, kışın ise (vejetasyon periyodu bitip dinlenme periyodu başladığında)15-18 arasında olmalıdır.Dinlenme periyoduna girdiğinde çiçeklenme de başlar. Toprağı kuruduktan sonra sulanmalıdır. Az suya ihtiyaç duyar. Kışın mümkün olduğunca toprak kuru tutulmalıdır. Dinlenme periyodundaeğer sıcaklık 18 derecenin üstüne çıkarsa yapraklara su püskürtülmelidir.Çiçek tomurcukalrı ortaya çıtıktan itibaren Eylül ayına dek sıvı gübre verilmelidir. Her bahar kabı değiştirilmeli ve çiçeklenme bittikten sonra budanmalıdır.Tepe çelikleri le çoğaltılmasına rağmen ev ortamında mümkün değilmiş.Kırmızı örümcekler en büyük zaralısı imiş (mum çiçeği gibi). Substratı : kum+toprak+mold yaprağı (House Plants'den çevirdim)

krkguide 20-02-2007 19:04

Sayın Ada ve Sayın Şükran Ayalp,

Her üç resmi de aynı yerde çektim. Bir vadinin yamacında aynı türden oldukça çok miktarda vardı. İlk gönderdiğim fotoğraftaki bitkinin topraküstü yaprakları ikinci gönderdiğimle aynıdır. Tabi ki onun dip yapraklarını fotoğraflamadım. Verdiğiniz bilgiler için her ikinize de teşekkür ederim. Arşivimde tanımlayamadığım daha çok yaban çiçeği fotoğrafı var. Bu arada bitkinin cinsi düğünçiçeği/ranunculus peki türü hakkında bilginiz varmı?

sukranayalp 20-02-2007 19:11

Ranunculus constantinpolitanus ile Ranunculus repens arasında muallakta kaldım.
Yardım bekliyorum arkadaşalr.

sukranayalp 20-02-2007 19:17

Yüksekliği 40 cm'e dek çıkıyorsa R. repens : Horozibiği ;
En fazla 15 cm'e dek çıkıyorsa R. constantinapolitanus : İstanbul düğünçiçeğidir.

krkguide 20-02-2007 19:25

Ranunculus acris olabilir mi? ekteki linkte aynı cinse ait fotoğraflar varhttp://www.csdl.tamu.edu/FLORA/cgi/g...=ranunculaceae

aysemelike 20-02-2007 19:34

krkguide
Resmini verdiğiniz çiçek; ophrys fusca. Kaynak: Türkiyenin en güzel yaban çiçekleri, Erdoğan Tekin, sayfa 613 "esmer kazankarası"

krkguide 20-02-2007 19:41

Sayın Melike Şahiner,

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

İlker

Balıkcı 20-02-2007 19:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 77180)
Ranunculus constantinpolitanus ile Ranunculus repens arasında muallakta kaldım.
Yardım bekliyorum arkadaşalr.

Yardım gelinceye kadar şunlara bakalım mı?

Bir duvardan sarkmışlardı, hoşuma gitti, alıp getirdim.
Bunlar ne çiçeği?
Kokusu yok ama görünüşü güzel değil mi?

http://img404.imageshack.us/img404/4...eiek029zs0.jpg

http://img137.imageshack.us/img137/9...eiek030zg9.jpg

aysemelike 20-02-2007 19:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi krkguide (Mesaj 76950)
Fotoğraftaki çiçeği tanımlar mısınız?

Bu çiçek, Ranunculus costantinopoliantus (kaynak: Türkiyenin en güzel yaban çiçekleri, Erdoğan Tekin) Diğerleri ile kolay karışabiliyor ama boyu ve eşey organlarına bakınca costan. gibi duruyor...
Nihal hanımın sorduğu ise Eschscholzia
Selamlarımla
Melike

aysemelike 20-02-2007 19:46

kış yasemini Mahir bey

Balıkcı 20-02-2007 19:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike (Mesaj 77192)
kış yasemini Mahir bey

Teşekkürler.

Çiçekleri, yasemine benziyor, keşke kokusu da benzeseydi.:(

Ben, kokulu çiçeklerin hastasıyım da. :D

aybala 20-02-2007 20:09

Bu bitkinin/çiçeğin adı nedir?

Buradaki mesajları Bu bitkinin/çiçeğin adı nedir? topiğine taşıdım.

öğretmen 20-02-2007 23:23

bu çiçeği tanıyor musunuz?

1 Eklenti(ler)
Bunun adını biliyor musunuz?Karahallı'dan bir abimin bahçesinde.Fotoğrafı çekmiş, sitesine koymuş.Adını sordu,bana.Ben de size sormak istedim.:D

Balıkcı 20-02-2007 23:49

Kına çiçeğine benziyor.
Resim daha detaylı olsaydı.

Oğuzhan 21-02-2007 08:47

Evet Kına çiçeğine benziyor.Tomurcuk ve çiçek yapısı aynı gibi.

sukranayalp 21-02-2007 09:02

Dikkat ederseniz yeşil yaprakları çok parlak ve kayış gibi görünüyor. İmpatiens olması mümkün değil. Çiçek yapısı ise benziyor.

Bitkinin boyu ne kadar? Bitki kışın ne durumda oluyor? Yaprak döküyor mu?

krkguide 22-02-2007 14:07

Merhabalar ağaç dostları

4 Eklenti(ler)
Merhaba,
Geçen günki düğünçiçeği ile ilgili verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.
Başka bir bitkinin resimlerini ekliyorum. Bu bitkinin fotoğraflarını deniz kenarına yakın bir yerde yamaçta çektim. Bitki boyu tahminen 10 cm kadar idi. Bu bitki hakkında bilginiz varmı?

Ophrys 22-02-2007 15:22

Sebahattin Ben uzun süre tohumunu aradım sonunda buldum. Özel bir bitki meyvesi yeniyomuş. Tohumları ektim bekliyorum.

memet 22-02-2007 15:51

Ada, hangi mesaja cevap bu, sanki bir karışıklık olmuş gibi. Hangi tohumu bulduğunu açıklar mısın?

Oğuzhan 22-02-2007 17:20

Ada Nasıl bir Meyve ?

sukranayalp 23-02-2007 10:29

Sn Krkquide
bu bitki Legousia falcata veya L. pentagonia olabilir. Pentagonia türü 5 petal yapraktan oluşması nedeniyle sizin fotoğraftakinden farklılık gösteriyor. Campanulaceae familyasına bağlı. Bulacağım diye ecel terleri döktüm ama sanırım buldum.

ada 23-02-2007 10:49

Sayın Krkquide ve sayın Şükran Ayalp
Bana kalırsa bir Cruciferae (turpgiller) Büyük bir olasılıkla da Matthiola (yabani şakayık) ama bu familya çok zor bir familya. Meyve örneği gerekiyor ona yakın bir cins olabilir.

krkguide 23-02-2007 10:58

Sayın Şükran Ayalp,

Çok teşekkür ederim. Bu arada bende İngilizce bir kitap var. Bu kitapta (Wild flowers of Mediterranean,David Burnie) çiçek formu olarak benim çektiğim çiçeğe benzeyen bir bitkinin resmine takıldım. Kitaptaki bitki ile benim çektiğim bitkinin yaprakları farklı. Eğer sizdeki kaynaklarda bir resmi veya fotoğrafı var ise Malcolmia flexuosa veya başka bir türü de olabilir. Yanılıyor olabilirim. Sizin dediğiniz Legousia bir türüne ait resim var sadece oda benim çektiğim bitkiye benzemiyor (Legousia pentagonia).

Mine Pakkaner 23-02-2007 10:59

Sayın Ada, Matthiola sp. şebboy olsa gerek, şakayık değil. Bir kontrol edebir misiniz?

Uzun boylu katmerli hibritleri kesme çiçek yetiştiriciliğinde, bodur katmerli hibritler de mevsimlik çiçek diye kullanılıyor

sukranayalp 23-02-2007 11:04

Çiçekleri gerçekten de matthiola'ya benziyor ama yaprakları daha şerit şeklinde olur diye biliyorum.

ada 23-02-2007 11:08

Merhaba Mine hanım,
Mesajlarım elinize ulaştı mı?
Haklısınız. Ama benim söylediğim doğal olanlar ve onlar katmersiz (Bu arada "şakayık" yerine "şebboy" yazmam gerekiyordu. tamamen benim dikkatsizliğim). Türkiye'de yaklaşık 10 türü var. Ama dediğim gibi ona yakın başka bir cins olabilir. Petal sayısı, arkada gözüken (net değil ama) meyvesi ve kaliksleri ile Cruciferae'e çok benziyor.

sukranayalp 23-02-2007 11:16

1 Eklenti(ler)
aynı çiçeğin başka i,r fotoğrafı. Bir Matthiola çeşidi.

krkguide 23-02-2007 11:46

Gerçekten bitkinin aslı olmadan taksonomisini yapmak zor bir olay. Elimdeki kaynak kitaplardan tanımlamayı kolaylaştırmak için sayfaları fotoğraflayıp göndermek mümkünmüdür?

ada 23-02-2007 11:55

Şükran Hanım,
Aslında Matthiola konusunda çok ısrarcı değilim. Ama Familya sanırım doğru. Campanulaceae olmadığından eminim. Yaprakları daha geniş olabilir. Ancak bir bitkinin bilimsel adını bulmak hele de fotoğraftan gerçekten çok zor. Öyle ki bazen haftalar alabiliyor (tabi ben doğal olanlar için söylüyorum. Yetiştirilmiş olanları bilmediğim için çok fazla birşey söyleyemem). Bu nedenle tür adına kadar bilmek isteyen arkadaşlar eğer çok istiyorlarsa örnekleri ile birlikte üniversitelere başvurup daha sağlıklı cevaplar alabilirler. Ama dediğim gibi gerçekten önemli ise (bir şekilde kullanılacak ise) başvurmak iyi olur.

krkguide 23-02-2007 12:20

2 Eklenti(ler)
Elimdeki kaynak kitaplardaki bahsettiğim bitkinin fotoğraflarını ekliyorum. Bu konuda uzman değilim. Sadece doğada fotoğrafladığım çiçeklerin isimlerini latince olsun, türkçe olsun adlarını bilmek. Sadece fotoğraflamış olmak değil amacım. Öğrenmek. Fotoğraf koleksiyonumda o kadar çok adını bilmediğim, bulamadığım çiçek,bitki resmi var ki. Tabi bu durum beni rahatsız ediyor.

1.Foto: Wild Flowers of Mediterranean, David Burnie
2.Foto: Gardener's Encyclopedia, Plants&Flowers

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

sukranayalp 23-02-2007 14:17

Siz sordunuz , siz cevapladınız Sn Krkquide.
Bu sorular çok iyi oluyor. Herkes bildiğini söylüyor ve her bir söylenenin araştırmasını yaparak buluyoruz. Hep birlikte bulmaca çözdüğümüz hissine kapılıyorum ve çok mutlu oluyorum.

praecox 23-02-2007 14:37

Sayın krkguide,

Ophrys'iniz çiçeği tam gelişmemiş ancak ben en çok da insectifera'ya benzetiyorum. ancak bu konularda çok bilgili sayılamam. botanik de akademik değil biraz alaylı biraz da otoditakt olduğumdan teşhislerimde çok kolay yanılabilirim.
Haklısınız fusca ya daha çok benziyor bu resimlerden....
tabii etiketi olsaydı çok daha kolay olurdu.... şaka şaka.:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024