agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bu Bitkinin Adı nedir? (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=408)
-   -   Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (2005-2009) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=479)

vildan 01-03-2007 10:40

Haklısınız Sn.Balıkçı

evet gerçekten kalanchoe'miş! ben de site içinde gezinirken succulent başlığı altında aynı benim çiçeğimin eşinin resmiyle karşılaştım ve anladım ki kalanchoe'miş.ilginize teşekkür ederim.mutlu günler :)

Balıkcı 03-03-2007 17:18

Kızmazsanız, bu sorunun cevabını biliyorum.
Eeee! öyleyse niye soruyorsun, derseniz, ne bileyim, ilginç geldi, derim.:D

Haydi bakalım, bu hangi bitki?

http://img122.imageshack.us/img122/9...anik018qn0.jpg

humanity 03-03-2007 18:35

1 Eklenti(ler)
Bu orkidenin adını rica ediyorum, ilk geldiğinde çiçekli idi fakat iki senedir hiç çiçek vermiyor, önerileriniz varmı?

praecox 03-03-2007 19:09

Şöyle bir bakınca adamın aklına düz mantık yumurta ağacıymış gibi geliveriyor. Sonrası ingilizceden Eggplant=patlıcan... bir solanacaea olsa patlıcanın dedesi mi diye geçiverdiyse de aklımdan meyva ucundaki dairesel oluşumlara bir anlam veremedim...
sadece yazılı diüşündüm... :)

sukranayalp 03-03-2007 19:14

Sn Balıkçı Viscum album değil mi bu? : Ökseotu?

Balıkcı 03-03-2007 19:18

İyi bir fikir jimnastiği konusu değil mi?
Bir iki yorum daha alalım da cevabı göndereceğim.
Katılanlara, değerli fikirleri için teşekkürler.

Ama yanlış cevap.:p

Selahattin Yılmaz 03-03-2007 19:26

Bu bir feiojia yok, fjio yok, olmadı fejoiu, yok fuji, gene olmadı fejoia (kaymak ağacı) Todooooorrrr yetiiiiiş..... Asochited presss....

krkguide 03-03-2007 19:39

Herkese merhaba

2 Eklenti(ler)
Viscum album olduğunu sanmıyorum. Fotoğrafını ekliyorum. Yaprak ve meyve şekilleri farklı. Bir solanaceae türü olabileceği düşüncesine bende katılıyorum. Buna benzer bir fotoğrafta ben ekliyorum. Ama aynı bitki değil. Merak ettim doğrusu.

sukranayalp 03-03-2007 19:40

Daha fazla bekletmeyin.Sizin çektiğiniz bir fotoğraf mı bu? Yoksa bir yerden mi kopyaladınız?

sukranayalp 03-03-2007 19:42

Sn Krkquide sizin 2. fotoğrafınızda meyvenin tablasında kılçıklı çanak yaprakalr var ve bunlar solanaceae familyasının ortak özellikleridir. Ama Mahir beyin gönderdiklerinde bunlar yok.

Balıkcı 03-03-2007 19:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 80593)
Daha fazla bekletmeyin.Sizin çektiğiniz bir fotoğraf mı bu? Yoksa bir yerden mi kopyaladınız?

Forumlara gönderdiğim bütün fotoğraflar tarafımdan çekilmiştir.

Ben, orijinalciyim. :p kopyaları sevmem.

(Vay be, ne laf ama):D

sukranayalp 03-03-2007 20:10

Peki nerde çektiniz?

Balıkcı 03-03-2007 20:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 80611)
Peki nerde çektiniz?

Cem Botanik'te, Çavuşbaşı.

Geçen akşam, ben fuarı bekleyemeyeceğim, gidip biraz sera gezeyim dedim.Kısmete Cem Botanik rastladı.
...

Haydi cevabı da göndereyim bari, dostlarım merakta kalmasın.
(Mutlaka biliyorsunuz ama fotoğraf, flaş yüzünden aldatmış olmalı.)

Kivi büyüklüğündeki, meyve sandığım şeyler, tohumlarıymış.:dilli:
Görevli öyle dedi.

http://img251.imageshack.us/img251/8...anik019fj4.jpg

sukranayalp 03-03-2007 20:19

Evdeki tüm Botanik kitaplarımı dağıtmış durumdayım.
Sn Balıkçı yine bu tür sürprizlerinizi bekliyoruz.

Balıkcı 03-03-2007 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 80613)
Evdeki tüm Botanik kitaplarımı dağıtmış durumdayım.
Sn Balıkçı yine bu tür sürprizlerinizi bekliyoruz.

Kıyamam.

Yapraklar, hemen, gardenyayım diyor ama dikkati tohumlar çekince insan aldanıyor.

krkguide 03-03-2007 20:41

Sayın Balıkçı Türkçe adı da "Gardenya" mıdır?
Bir de benim göndermiş olduğum 2.fotoğraftakinin tam adını bilen var mı? 2 yıl önce Kasım ayında bir arkadaşımın bahçesinde çekmiştim. Adını sorduğumda "yumurta çiçeği" demişti.

Balıkcı 03-03-2007 21:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi krkguide (Mesaj 80625)
Sayın Balıkçı Türkçe adı da "Gardenya" mıdır?
Bir de benim göndermiş olduğum 2.fotoğraftakinin tam adını bilen var mı? 2 yıl önce Kasım ayında bir arkadaşımın bahçesinde çekmiştim. Adını sorduğumda "yumurta çiçeği" demişti.

Sevgili krkguide, balık sorsaydın, büyük ihtimalle hemen cevap verirdim, baksana benim adım balıkçı:D

Bitki sorunca, orada dururum, sadece meraklıyım, Türkçe isimleri de herkes farklı bilebiliyor.
Arkadaş haklı, gerçekten yaprakları patlıcana, meyvesi yumurtaya benziyor.:p

Bilim adı gelirse karışıklık ortadan kalkar.

Selam ve sevgiler.

praecox 03-03-2007 21:25

1 Eklenti(ler)
Ne yalan söyliyeyim yaprak yapısı hatta yer yer çiçek filizi bana gardenyayı andırmışdı... Ama telafuz etmeye yeltenemedim. budama şekli de çok yıllık oluşu eggplant olamıyacağına bir delil ise de okla işaretlediğim yerleri baskın değerlendire imişim... :(
şimdi kartı çevirince konuşmak kolay tabiii :rolleyes:

Eklenti 7717

krkguide 03-03-2007 21:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı (Mesaj 80634)
Sevgili krkguide, balık sorsaydın, büyük ihtimalle hemen cevap verirdim, baksana benim adım balıkçı:D

Bitki sorunca, orada dururum, sadece meraklıyım, Türkçe isimleri de herkes farklı bilebiliyor.
Arkadaş haklı, gerçekten yaprakları patlıcana, meyvesi yumurtaya benziyor.:p

Bilim adı gelirse karışıklık ortadan kalkar.

Selam ve sevgiler.

Sayın Balıkçı,

Doğru söylüyorsunuz. İlginize teşekkür ederim.

Saygılar

Balıkcı 03-03-2007 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox (Mesaj 80649)
Ne yalan söyliyeyim yaprak yapısı hatta yer yer çiçek filizi bana gardenyayı andırmışdı... Ama telafuz etmeye yeltenemedim. budama şekli de çok yıllık oluşu eggplant olamıyacağına bir delil ise de okla işaretlediğim yerleri baskın değerlendire imişim... :(
şimdi kartı çevirince konuşmak kolay tabiii :rolleyes:

Eklenti 7717

Ne yapalım hocam, süre bitti, kasa kazandı.:p

Şaka bir yana, dedim ya flaş, hem tohumların gri olan rengini beyaz yapmış hem de insanın dikkati başka yerlere gidiyor.

Akşam akşam iyi bir muhabbet oldu bu vesileyle.

cicoz 04-03-2007 14:02

bu çiçeğin adı ne

1 Eklenti(ler)
Bu çiçeği bir arkadaşımdan aldım ve adını çok merak ediyorum.Yardımcı olursanız sevinirim...

cicoz 04-03-2007 16:23

bu çiçeğin adı ne????

1 Eklenti(ler)
Bu çiçeği bir arkadaşımdan aldım ve adını çok merak ediyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim...

sukranayalp 04-03-2007 16:29

Kalanchoe

cicoz 04-03-2007 16:50

çok teşekkür ederim

peyzaj1974 04-03-2007 17:34

Sn Sukranayalp, Dr.Gürkan Ceylan ın Dış Mekan Süs Bitlileri ve Peyzaj da kullanımları adlı kitaptan haberiniz varmı? Varsa tavsiye edermisiniz. Tavsiye edeceğiniz başka kitaplar varmı?Adana da kolay bulabileceğim kitaplar olursa sevinirim.

sukranayalp 04-03-2007 18:35

Sn Peyzaj1974 bu kitabı gördüm ancak elimde benzer nitelikte başka kitaplar olduğu için almadm. Bu nedenle yorum yapamam.Forumlar içinde konu ile ilgili kitaplar bölümünü bulacaksınız. Sn. Halit Togay güzel kitaplardan bahsediyor. Mümkün olduğunca bol fotoğraf içeren kitapları tercih etmenizi öneririm.

krkguide 04-03-2007 20:25

Tüm ağaç dostlarına merhaba

3 Eklenti(ler)
Bugün evime yakın bir vadiden orman içine bir yürüyüş yaptım. Muhteşemdi. Büyük bir hazine ile, daha doğrusu hazinelerle eve döndüm. Yine güzel orkideler, siklamenler birkaç adını bilmediğim ve daha önce fotoğraflamadığım çiçekli bitki ve bir semenderi fotoğraflarda ölümsüzleştirdim. Şimdilik orkidelerin fotoğraflarını ekliyorum. Tabi ki adlarını bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Semenderin fotoğrafını orman ekosistemi-sürüngenler ve diğerleri kısmına ekleyeceğim.

Balıkcı 05-03-2007 16:11

Bu çiçeği tanıyan?

Çiçekleri çok güzel kokuyor.

Topraküstü kışın kuruyor, yazın köklerden tekrar sürüyor.

http://img401.imageshack.us/img401/6...hine119ov2.jpg

sukranayalp 05-03-2007 16:12

Phlox değil mi?

Balıkcı 05-03-2007 16:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi öğretmen (Mesaj 77254)
Bunun adını biliyor musunuz?Karahallı'dan bir abimin bahçesinde.Fotoğrafı çekmiş, sitesine koymuş.Adını sordu,bana.Ben de size sormak istedim.:D

Bu kına çiçeği, bizim bahçemizden.

http://img127.imageshack.us/img127/9...hine118mt4.jpg

vildan 05-03-2007 18:04

iyi akşamlar mahir bey,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı (Mesaj 81254)
Bu çiçeği tanıyan?

Çiçekleri çok güzel kokuyor.

Topraküstü kışın kuruyor, yazın köklerden tekrar sürüyor.

http://img401.imageshack.us/img401/6...hine119ov2.jpg

bu bitkinin adı bence Achimenes (kaĞit ÇİÇeĞİ) . mor olanının resmini soğanlı yumrulu bitkiler başlığında görebilirsiniz. umarım yanılmıyorumdur :)

sukranayalp 05-03-2007 18:19

Sn Vildan hn.
Achimenesler de çok güzel çiçeklerdir. Ancak saksıda ve kapalı ortamda yetişir diye biliyorum.Yeşil yaprakalrı çok zarif ve ince şeritler halinde damarlıdır.Ayrıca node aralıkları uzundur. Yeşil yaprak kenarları destere dişlidir.

Sn Balıkçı mutlaka herzamanki gibi cevabı biliyorsunuzdur. Bahçede yetişebildiğine göre ve kışın yapraklarını kaybettiğine göre Phlox diyorum ben.

Balıkcı 05-03-2007 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 81300)

Sn Balıkçı mutlaka herzamanki gibi cevabı biliyorsunuzdur. Bahçede yetişebildiğine göre ve kışın yapraklarını kaybettiğine göre Phlox diyorum ben.

Ne yazık ki bilmiyorum.(Bildiğimi peşin peşin söylüyorum.):(

Phlox olarak, internete şöyle bir baktım.Çiçeği benziyor, yaprağını benzetemedim.

Tarife de uyuyor. Hem tam güneşte(ki bende böyle) hem de kısmi gölgede yetişirmiş(ki aldığım Maşukiye böyle).

Gerçi 400 kadar çeşidi var, diyor ama ne bileyim.

Anlaşılan bu çiçek, sn. Şükranayalp'in bahçesinde yok.

Bu iyi , hiç değilse hypericum'a bir karşılık bulabilmiş olurum.....mu?:D

sukranayalp 05-03-2007 18:40

Var Balıkçı var. Hatta yeni yeni o taptaze yaprakları dipten sürmeye başladı.

Balıkcı 05-03-2007 18:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 81304)
Var Balıkçı var. Hatta yeni yeni o taptaze yaprakları dipten sürmeye başladı.

Hem sevindim hem de :( :( :( .

Peki ne bulacağım öyleyse?;)

sukranayalp 05-03-2007 18:47

1 Eklenti(ler)
size bir fotoğraf göndermeye çalışıyorum. Bu da pembesi. Ortadaki noktasal koyuluğa dikkat edin.

Selahattin Yılmaz 05-03-2007 18:53

Bu bir mirabilis değil mi? Yani Akşam sefası.

Bu arada bende Phlox u öğrenmiş oldum. Bu çiçeği görürdüm ama adını bilene rastlamadım dahaca.

sukranayalp 05-03-2007 18:56

Ayrıca taç yapraklarda bir kenar bir kenarın üstüne binmekte. Çiçek yapısı ise bir sap üzerinden çıkan çiçek kurulu şeklinde. Taç yaprak kenarları güzel bir bombe teşkil etmiş. Yeşil yaprak araları (internode) kısa.

Balıkcı 05-03-2007 18:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro (Mesaj 81310)
Bu bir mirabilis değil mi? Yani Akşam sefası.

Kesinlikle değil.

Oh! be, tereciye tere sattım.:D

Balıkcı 05-03-2007 18:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 81307)
size bir fotoğraf göndermeye çalışıyorum. Bu da pembesi. Ortadaki noktasal koyuluğa dikkat edin.

Tamam öyleyse pembesinden de isteriiiim.

Resim bahçedendi değil mi?
Alıntı olmasın da.:(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024