agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2009, 17:10   #1
Yeni Üye

Havuch's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 4
Evde Tırtıl Beslemek

Öncelikle herkese merhabalar...
Sitenizi internetten böcek besleme konusunu araştırırken gördüm ve hemen üye oldum.
17 yaşındayım ve böyle böcek kertenkele türünden hayvanları gözlemlemek çok hoşuma gidiyor.

Onun için geçenlerde böyle tavan aralarında bulunan örümceklerden 2 tane şeffaf bir kapta beslemek istedim. Sonra çok durgun ve sıkıcı oldukları için bıraktım.

Daha sonra tesadüf bulduğum bir tırtılı o kaba yerleştirdim sonra yaprak attım yemeye başladı hiç doymuyordu sanki sürekli yiyordu.

3 - 4 gün kadar önce okuldan döndüğümde tırtılın yumurta benzeri bir şey çıkardığını gördüm belki de dışkısıydı yaprağın üzerinde ve kaptaki toprakta 50 civarı vardı.

Ertesi gün toprağın üzerinde etrafına ağ gibi birşey örmüştü ve üzerinde de biraz toprak vardı kabın kenarında olduğu için dışarıdan baktığımda görünüyordu.

Şimdi ise o yumurta türü şeyler toprakta hala duruyor. Tırtıl ise biraz bulanık olarak görünüyor ve yemyeşil olan tırtılım siyaha dönmüş şekilde bu konuda hiçbir bilgim yoktur.

Resimlerini de daha sonra buraya ekleyeceğim. Eğer onlar yumurtaysa, onları toprağın üzerinden alıp bir yaprağın üzerine mi koymalıyım?

Hani yumurtadan çıktıklarında o yaprağı yiyorlar ya, bir de tırtılım muhtemelen kelebek oluyor daha rahat olması için ne yapmalıyım?
Biraz uzun oldu ama bu konuda bilgisi olanlar yardım edebilir mi acaba ?

Havuch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 19:20   #2
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Galeri: 17
Ben uzun zaman önce tırtıl yetiştirmiştim. neredeyse küçük bir kelebek çiftliğim vardı.
Öncelikle o yerdekiler kesinlikle tırtılın dışkısıdır. Çünki tırtıllar ancak kelebek olunca yumurtlayabilirler.
Tırtılın renginin siyah olması ender bir durum. Muhtemelen yediği yapraklardan kaynaklanıyordur. Eğer bir resmini ekleyebilirsen dönüşeceği kelebek türünü bulmaya çalışırım.
Bu arada tüylü bir tırtıl mı ? Eğer tüylü ise muhtemelen gece kelebeğidir. ve o zaman pek hoş renkleri olmaz.
Bir de tırtılın büyük ihtimalle pupa devresine giriyor. o zaman yemek yemez ve hiçbir falliyette bulunmaz. Sadece sessiz ve gölge biryerde saklaman yeterlidir.

Halil Solak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 10:09   #3
Yeni Üye

Havuch's Avatar

Bu tırtılın dışkısı ;

Siyahlaşmış hali ;

Eski 12-12-2009, 10:14   #4
Yeni Üye

Havuch's Avatar

Evimde internet olmadığı için geç ekledim kusura bakmayın tırtılın resimleri bunlar. Birde bu tırtılın kelebek olması ne kadar sürer. Birisinden duyduğuma göre 7 hafta falan sürermiş o kadar fazla sürer mi acaba ?

Eski 13-12-2009, 19:28   #5
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Ben yerde iri bir kelebek bulmuştum. Çok büyüktü, alıp bir kabın içine koydum.
Bir kaç gün sonra yeşil noktalar görünmeye başladı.

Ardından yeşil noktalar hareket etmeye başladı, ama bir gün eve geldiğimde annem tırtıl yavrularını bahçeye atmıştı çok üzülmüştüm.
En azından biraz büyüselerdi, bahçeye gönül rahatlığıyla salardım off off

Düzenleyen Sevilay : 14-12-2009 saat 00:16 Neden: İmla
siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 19:30   #6
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Bir de ipek böceği gibi dut yaprağını çok severler

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 17:21   #7
Yeni Üye

Havuch's Avatar

Benim tırtılımda dün kelebek oldu çirkin birşey çıktı siyah resmini kısa zamanda eklerim

Eski 14-12-2009, 19:28   #8
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Benim de ortaokula giderken tırtılım vardı. Onu çok severdim. Hatta arkadaşlarla abartıp tırtıllarımızı okula götürür, tırtıllarımızın büyümesini karşılaştırırdık.
Yanlız ben tırtılımı bahar ayında aldım.sanırım beyazımsıydı rengi.

Sonra grileşti ve gri bir tırtıl oldu. Yani senin tırtılın gibi siyahlaşmadı. Oğlumun da tırtıl beslemesini çok istiyorum. Bahara bana tırtıl gönderecek bir arkadaş arıyorum.(senin tırtılın yavrularına talibim anlayacağınız.) Bu arada kelebek halini bekliyorum tırtılının.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 12:22   #9
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Question Actias luna

benim yetiştirdiğim tırtıl.
armut ağacının üstünde bulmuştum. yaklaşık baş parmak kadar kalın ve 10 cm kadar da uzundu. sonunda yemyeşil bir kelebek oldu.

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2009, 12:43   #10
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Merhaba arkadaşlar,
gördüğüm kadarıyla işi epey abartmışınız,
bir tırtılımız eksikti o da oldu.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 12:50   #11
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Aman arkadaşlar biz sebze bahçemizde tırtıllarla mücadele için çaba harcıyoruz sebzelere zarar vermesinler diye size besleme çabasındasınız Önceden bu merakınızı bilseydik toplar size gönderirdik.

umut2007 ve kayrababa beğendi.
nikomedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 01:59   #12
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

unutmayınız ki o tırtıllar kelebek olduklarında sebzelerinizi döllemeye yarıyacaktır.
doğayı herşeyi ile sevelim. sadece güzellikleriyle değil tüm dengesi ile.

Semra Bbcn beğendi.
Eski 16-12-2009, 02:01   #13
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hs_edirne Mesajı Göster
benim yetiştirdiğim tırtıl.
armut ağacının üstünde bulmuştum. yaklaşık baş parmak kadar kalın ve 10 cm kadar da uzundu. sonunda yemyeşil bir kelebek oldu.
bu arada resimler bana ait değildir. nette bulduğum resimleri ekledim

Eski 27-12-2009, 02:54   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2009
merhaba arkadaşlar.
ben evde tırtıl (kelebek) beslemek istiyorum eşim ve kızım çok seviyor. ama tırtıl ı nasıl edineceğim bilemiyorum bulunduğumuz civarda da pek ağaç yok malesef. bu konuda yardımcı olacak bilgilerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

cihanizm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 10:37   #15
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

sayın cihanizm, bu mevsimde zaten tırtıl bulamazsınız. ancak ilk baharda civardaki bitkileri çok çok iyi gözlemlerseniz belki birden fazla çeşit bulabilirsiniz. şayet yine de bulamazsanız. ben size gönderebilirim.

Semra Bbcn beğendi.
Eski 28-12-2009, 20:31   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hs_edirne Mesajı Göster
sayın cihanizm, bu mevsimde zaten tırtıl bulamazsınız. ancak ilk baharda civardaki bitkileri çok çok iyi gözlemlerseniz belki birden fazla çeşit bulabilirsiniz. şayet yine de bulamazsanız. ben size gönderebilirim.
teşekkür ederim kardeş. ben zaten bu mevsim için dememişdim. ve bu konudaki bilgi yardımlarınızı bekliyorum. iyi günler.

cihanizm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 14:05   #17
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Eski 07-01-2010, 15:20   #18
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
ipek böcegi yetiştirme ile ilgili konulara bakmanızı öneririm.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 20:43   #19
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
ipek böcegi yetiştirme ile ilgili konulara bakmanızı öneririm.
Hakikaten tırtıl meraklıları için en güzeli ipek böceği. İleride işletmeciliğini de yapabilir.

umut2007 beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 18:13   #20
Yeni Üye

arda2471's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2010
Tırtılı bi kavonoza koyduğunuzda hava deliklerini nereden açıyorsunuz?

arda2471 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 16:09   #21
Yeni Üye

arda2471's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2010
Ben bir tırtıl buldum bayağı tüylü bişey.Muhtemelen gece kelebeği olacak.Ben tırtılıma hep dut yaprakları veriyorum.Dutun kendisini koysam sever mi acaba?Cevaplarınızı bekliyorum

arda2471 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 11:29   #22
Yeni Üye

Havuch's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arda2471 Mesajı Göster
Tırtılı bi kavonoza koyduğunuzda hava deliklerini nereden açıyorsunuz?
Uzun süre olmuş ama cevap vereyim ben kavanozun ağzına böyle tül oluyor ya perde gibi ondan geçirip lastiklemiştim

Eski 13-07-2010, 11:30   #23
Yeni Üye

Havuch's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arda2471 Mesajı Göster
Ben bir tırtıl buldum bayağı tüylü bişey.Muhtemelen gece kelebeği olacak.Ben tırtılıma hep dut yaprakları veriyorum.Dutun kendisini koysam sever mi acaba?Cevaplarınızı bekliyorum
Dut u sever mi bilmiyorum ama ben özellikle marulu çok attım aşırı oburdu çok güzelde yiyordu

Eski 23-07-2010, 19:21   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2007
bende bi tırtıl buldum 2 gün önce bamya yiyiyordu. ilginç

şimdi ona evde çiçek yapraklarını verdim onlardan biraz yemiş ama çok hareketsiz ve koza yapıcak galiba iplik iplik şeyler örüyor fakat çok haraketsiz ve küçük birşey 2.5 santim kadar.

ne önerirsiniz şimdi dut yaprağının üstüne koydum bakalım napacak

eyup007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 10:10   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2007
bu sabah baktığımda deri değiştirdiğini gördüm yalnız eski deriyi atmış yeni deri oluşturuyordu. Yarısına sığacak kadar deri yapmıştı diğer yarısınada yapıyordu hala sanırsam. derisiz tarafı turunç bi renk korkunç 2-3 cm olmasa cidden korkardım

eyup007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 14:07   #26
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Kelebek, böceklerin, pul kanatlılar veya kelebekler (Lepidoptera) takımının kanatlı fertlerine verilen genel ad. 150.000 kadar türü bilinmektedir.

Vücutları kiremit dizilişi şeklinde renkli gözle zor görüle bilen pullarla örtülüdür. Pullar, uçları yassılaşarak genişlemiş kıllardır. Ufak sarsıntılarda koparlar. İki çift olan kanatlarının büyüklüğü türlere göre değişir. Pek az türde ve bazı türlerin dişilerinde kanat bulunmaz. Emici tipteki ağız parçaları hortum şeklindedir. Kullanılmadığı zamanlar bu hortum başın alt tarafında helezon biçiminde kıvrılır. Balözü emerler. Çiçeklerin balözünün tadını ayaklarıyla alırlar. Tat alma cisimcikleri ayaklarına yerleşmiştir. Ayaklarıyla çiçeğin suyunu kontrol ederler. Beğendikleri takdirde kıvrılı duran hortumlarını uzatarak emerler.

Ağız organları, yalnız çiçek tozu (polen) ile geçinen "Micropterygidae" kelebek familyasında çiğneyicidir. Tüylü başlarında büyükçe iki petek göz ve çoğunda iki nokta (osel) göz bulunur.

Kelebekler faaliyet durumlarına göre gece ve gündüz kelebekleri olarak iki gruba ayrılırlar.Gece kelebekleri kalın ve ağır vücutlarıyla alaca karanlıkta veya gece uçarlar. İnce kıl gibi olan antenlerinin ucu sivridir. Bazı türlerde antenlerde birer dizi tüy bulunduğundan tarak görünümündedirler. Genellikle renkleri mattır. Hızlı uçucudurlar.Bu uçucular diğer kelebeklere göre daha hızlı uçarlar fakat daha az uçarlar.Tehlike anında sürüden ayrılarak farklı yönlere kaçışırlar ve tehlike bittiğinde tekrar toplanırlar

Gündüz kelebekleri gece istirahat edip, gündüz uçarlar. İnce ve hafif vücutludurlar. Anten uçları topuzludur. Kanatları gâyet güzel renk ve desenlerle süslüdür. Uçuşları yavaştır. Bir yere konduklarında kanatlarını yukarıya dik tutarlar. Gece kelebekleri ise dinlenme hâlinde kanatlarını çatı gibi gövdelerinin üzerine kapatırlar veya tamâmen açık bırakırlar. Bu kâideler bütün kelebekler için geçerli değildir. Meselâ; Skiperler pervâne olmadığı halde antenleri incedir. Vücutları kalın ve renkleri mattır. Gündüz uçarlar. Çoğunlukla pervanelerle karıştırılırlar.

Gece kelebeklerinin işitme ve koku alma duyuları da çok hassastır. Bazı türlerin erkekleri, 5 km uzaktaki dişinin kokusunu alabilirler. Gündüz kelebeklerinin duyargaları (anten) çıplak olduğundan bu hassaslıktan mahrumdurlar.

Kelebeklerde çoğalma yumurta ile olur. Kelebek yumurtaları yarım küre, küre, silindir ve iğ şeklindedir. Dişileri yumurtalarını tek tek veya gruplar halinde ağaç kabukları veya yapraklar üzerine yapıştırarak bırakırlar. Bazıları da üst üste yapıştırarak kuleler meydana getirir. Bazıları yumurtaların üzerini vücutlarından kopardıkları kıllarla bir kürk gibi kapatırlar. Kışı geçirmek zorunda kalan yumurtalar “Korion” denen sert bir kabukla örtülüdür. Yumurtadan çıkan larvalara “tırtıl” adı verilir. Kışı genellikle tamamen gelişmiş olarak yumurta kabuğu içinde geçirir. İlkbaharda her yer yeşermeye başlayınca kabuğunu yırtarak besin aramaya çıkar. Dişi kelebekler yumurtlarken özellikle tırtılların beslendiği bitki türlerinin üzerine veya yakınına yumurtalarını bırakırlar.

Tırtıllarda üç çift göz ve 2-5 çift karın bacağı bulunur. Ağız parçaları ısırıcı çiğneyicidir. Alt dudağa dökülen ipek salgı bezleri vardır. Oburca beslenen tırtıllar, 4-5 defa deri değiştirirler. Normal iriliğe ulaşınca ipek salgısı ile kendilerine koza örerler.

Koza içinde erginin şekillendiği pupa durumuna geçer. Bir müddet sonra pupa kabuğunu yırtar ve kozadan genç ergin yeni kelebek ortaya çıkar. Fakat hemen uçamaz. Kanatlarındaki damarların kanla dolması ve kuruyarak güçlenmesi için birkaç saat beklemesi gerekir. Bazı erginlerin ömrü 24 saat, bir kısmının 1-2 aydır. Hayatları birkaç mevsim sürenler kış uykusuna yatar veya daha sıcak bölgelere göç ederler. Bunlar yüzlerce kilometrelik yolu uçabilecek güçtedir. İngiltere’de yaygın bir tür, havalar soğumaya başlayınca Kuzey Afrika’ya göç eder. Kuşların aksine kelebeklerin göçü tek yönlüdür. Amerika’da yaşayan bir çeşidin dışında hiçbiri geri dönmez.

Bazı kelebekler zehirlidir. Bunlar çok yavaş uçar ve göz kamaştırıcı parlak renklere sahiptir. Bu renkler düşmalarına karşı bir ikaz işaretidir. Böcekçil hayvanlar bunları yemekten çekinirler. Bazı kelebekler de, sahte kafa işaretleri, kanatlarındaki göz işaretleriyle ve antene benzeyen kuyruk uzantılarıyla düşmanlarını şaşırtarak kendilerini korurlar. Bu işaretlere aldanan avcı hayvanlar, kelebeklerin öldürücü olmayan kısmına saldırır. Yırtık kanatlı bir kelebek hayatını sürdürebilir. Birçokları da kondukları yerlerde tamamen kamufle olabilirler. Kuru yaprak görünümündeki bazı kelebekleri kondukları yerden ayırdedebilmek çok zordur.Ayrıca çiçekteki bizim çıplak gözle göremediğimiz bir ışık vardır.Bu ışık sayesinde kelebekler çiçeği görür.

kalonchoe beğendi.
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 18:51   #27
Ağaç Dostu

doga-dostu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
tırtıl beslemek istiyorum

geçen hafta arka bahçede bilimde gördüm.tırtıl besleniyormuş.bende heveslendim.
bizim orası ağaçlık çimenlik olan parklarla doludur.tırtıl bulmak için en çok hangi bitkilere bakmalıyım.ben büyük saklama kabında beslemeyi düşünüyorum.uygun olurmu ?
bilgi verirseniz sevinirim

kayrababa beğendi.
doga-dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 17:49   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
geçen hafta forumda paylaşmıştım. Bizim apartmanı yeşil tırtıllar basmıştı, hatta kırkayak olduklarını düşünmüştüm. Bahçeden çatıya tırmandılar, yüksek köşelere yuva yapmışlar. Meğer dut ağacının üstünden, yan tarafımızda yer alan peyzaj dükkanının bitkilerinden geliyorlarmış. Saklama kabında nasıl bakılır bilemiyorum sanırım doğada daha mutlu olur onlar.

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 18:04   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Şu sıralar çam ağaçlarından yeterince tırtıl dökülüyor İpek böcekleri de çıktı )

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 00:22   #30
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Siz iyisimi ipek böceği tırtılı besleyiniz.

Ezgii beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
böcek, kelebek, koza, tırtıl, yumurta

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024