agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2012, 15:46   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Kolay gelsin.

En doğru çözüm ilaçlamaydı aslında ama, ilaç istemdiğinizi sanıyordum.

Pirenin kaynağını buldunuz mu?

Bahçenizde yiyecek falan verdiğiniz sokak kedileriniz var mı?

Siz dayanamayıp süt, yiyecek verdiğiniz kediler olabilir...bodrumunuz da veya kedilerin girip uyuyacağı dulda yerleriniz varsa kontrol edin.

selis ve Çankırılı beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 18:29   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. selis,

Kene ve diğer zararlılar için için kaldırım ve yürüyüş yollarında kullandığımız ilacın adını hatırlamıyorum ama firma bilgilerini size iletmeyişimin nedeni İzmir' de ulaşabileceğiniz bir yetkili şubesi olmadığı içindi.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 18:49   #33
Ağaç Dostu

Muallim's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Pirelerin kaynağı koyun gübresi.

Hayvan gübresi pirenin gelişimi için en iyi ortam.

Gübrenin atıldığı yeri de ilaçlasanız iyi olur.

Muallim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2012, 17:50   #34
Ağaçsever

ahmeteren's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
86 senesinden beri yüzlerce kedi beslemiş ve pire uzmanı bir aile olarak size şunları söyleyebilirim;

Yeni doğmuş yavru kediye 1-2 pire gelir. O pireler biraz çoğalır, bir yandan anne yavrusunu temizler, bazı pireleri öldürür. Genellikle pire kolonisi bir şekilde yaşamını sürdürür. Bazen pire, yavru kediye yumurta bırakır, bazende nüfus yoğunluğundan veya başka sebeplerle yavruyu terk edip yumurtayı yavrunun bulunduğu bölgedeki en uygun ortama bırakır. Tabi can alıcı kısım da anne kedi yavrusu büyütene kadar bir çok yere yuvayı taşır. Yeni yuvalardan biri de bahçemiz, bodrumumuz, yolumuzun üstünde bir yerlerde ise işlem başlamış demektir. Emin olun tek bir pire çok sıcak günlerde çoğalıp iki haftada fotoğrafta gördüğünüz pirelenin onlarca katına ulaşabilir. Pireleri boğmak pek mümkün değildir, zaten yakmak ve boğmak çok acı bir öldürme yöntemi. İlaçlamak ve boğmak çok kalıcı çözüm değildir. İlaçlama nüfusu azaltır, üremeyi durdurur, ancak profesyonel bir ilaçlama değilse bir şekilde başa dönülmüş gibi çoğalmaya başlar. Yapılacak en iyi çözüm pirelere yaklaşmak Dizinize kadar çıplak tenle pirenin bulunduğu yerlerde gezinin, mevcut olan 1-3-5 pireyi elinizle yakalayın. Önce pireyi elinizden kaçırmayacak şekilde iki parmağınızda sıkıca ovuşturun. Pire sersemledikten sonra da tırnağınızla ikiye bölün. Sn. Selis'in başına geldiği gibi iş büyümüşse ya ilaçlayıp ya da kalın çorabı giyip, pirelerin büyük kısmı toplandıktan sonra insanların geçmediği, tenha bir yerde sirkelenin, bunu sayıları büyük oranda azalana kadar tekrar edin. Sonra da tek tük kalan pireyi de yukrıdaki yöntem ile kurutun.

Unutmadan bir kaç bilgi daha vereyim, pireler tamamiyle temizledikten sonra da 1-2 gün pireli yerde ava çıkın, çünkü yumurtaların da açılması gerekir.

Pireler ısıya ve titreşime duyarlı olduklarından hareket eden canlıya gelirler,. Rengi ne olursa olsun başka bir yerde toplanmazlar. Beyaz ve açık renkler sizin pireleri fark etmeniz için önemli.

Pireleri toplu olarak atacağınız yer muhtemeler pireler için uygun olmayacağından merak etmeyin, üremezler. Zamanla hepsi ölür. Uygun ortam sağlandığında çok hızlı üreseler de her yerde üremezler.

Soğumaya başlayan şu günler pirelerin doğal yok olma sebepleridir, açık alanlarda, soğuk depolarda ve bodrumlarda pireler kendiliğinden yok olur.

ahmeteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2012, 22:04   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeteren Mesajı Göster
....... kalın çorabı giyip, pirelerin büyük kısmı toplandıktan sonra insanların geçmediği, tenha bir yerde sirkelenin, bunu sayıları büyük oranda azalana kadar tekrar edin.

Tilki taktiği

Ne oldu Sn. selis. Bahçede bir gelişme var mı?
İlaçladınız mı?
Temizlendi mi.?

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2012, 12:08   #36
Ağaçsever

ahmeteren's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Verdiğiniz linki okudum, tilkinin namı boşuna olmadığını burada da görüyoruz

ahmeteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 02:15   #37
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Vücudumuzu bir şeyler korkunç derecede ısırıyor. Isırılan alanda dairesel olarak kızarıklıklar var. Şiddetli kaşıntı ve yanma var. Sanki arı sokması gibi bir yanma. Isırılan yer kısa süre içerisinde sertleşiyor gibi. Şiddetli kaşıntı yarattığından dolayı da belirli bir süre kaşınılan alan belli belirsiz iltihap kapmış gibi gözüküyor. Tüm belirtiler pireyi işaret ediyor. Pireler için en çok diz ve diz altından aşağı olan kısımları ısırmayı severler diye biliyordum. Bunlar ise tamamen tersi. Bacaklar ve kafa kısmı hariç her tarafı delik deşik ettiler.

Birçok yerde okuduğum kadarı ile mutlaka profesyonel destek alınmasından bahsedilmekte. Sabah ilk iş kendimiz için doktora gideceğiz. Şayet zararlının (alerjik bir şey değilse) pire olduğu kesinleşirse bunun ev ilaçlaması açısından organik bir çözümü var mıdır? Evde ufak çocuk var. En azından haşerecilerle ona göre konuşayım

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 03:50   #38
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Karinca ihtimalini gozden gecirdiniz mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Vücudumuzu bir şeyler korkunç derecede ısırıyor. Isırılan alanda dairesel olarak kızarıklıklar var. Şiddetli kaşıntı ve yanma var. Sanki arı sokması gibi bir yanma. Isırılan yer kısa süre içerisinde sertleşiyor gibi. Şiddetli kaşıntı yarattığından dolayı da belirli bir süre kaşınılan alan belli belirsiz iltihap kapmış gibi gözüküyor. Tüm belirtiler pireyi işaret ediyor. Pireler için en çok diz ve diz altından aşağı olan kısımları ısırmayı severler diye biliyordum. Bunlar ise tamamen tersi. Bacaklar ve kafa kısmı hariç her tarafı delik deşik ettiler.

Birçok yerde okuduğum kadarı ile mutlaka profesyonel destek alınmasından bahsedilmekte. Sabah ilk iş kendimiz için doktora gideceğiz. Şayet zararlının (alerjik bir şey değilse) pire olduğu kesinleşirse bunun ev ilaçlaması açısından organik bir çözümü var mıdır? Evde ufak çocuk var. En azından haşerecilerle ona göre konuşayım

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 07:24   #39
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Karınca kesin değil. Gözüken hiçbir şey yok çünkü.

Eski 22-07-2013, 09:58   #40
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Vücudumuzu bir şeyler korkunç derecede ısırıyor. Isırılan alanda dairesel olarak kızarıklıklar var. Şiddetli kaşıntı ve yanma var. Sanki arı sokması gibi bir yanma. Isırılan yer kısa süre içerisinde sertleşiyor gibi. Şiddetli kaşıntı yarattığından dolayı da belirli bir süre kaşınılan alan belli belirsiz iltihap kapmış gibi gözüküyor.
...
Sayın bahcedenn,

Tarifiniz yakarca sineği ısırılmasını da anımsattı. Yakarca akşamüstü, geceleri ortaya çıkar ve ısırır. Gündüz ısırılmıyorsanız yakarca da olabilir.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 23:24   #41
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Problem bit, karınca ya da yakarca sineği değilmiş.

Sabah peşpeşe 2 doktora gittim. İlki uyuz olduğumu söyledi. Tatmin olmadım. Bundan dolayı da 2. ye gittim. İkincisi ise uyuz olmadığımı, maytlara (mites) yakalandığımı söyledi.

1 iğne,
2 defa kullanmak üzere losyon,
2 tüp krem kaşıntı için,
1 kutu da hap verdi.

Toz olan her yerden kapmış olabilirmişim. Özellikle toprak ve çimen. Benim de hiç alakam olmayan şeyler.

Eski 23-07-2013, 00:27   #42
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Nasıl bir mayt? Bir türü deri altına giriyormuş, onlardan mı?

Murt ağacı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 09:40   #43
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Nasıl bir mayt? Bir türü deri altına giriyormuş, onlardan mı?
Açıkçası tam emin değilim, doktor o şekilde cevap verdi mi ya da ben böyle bir soru sordum mu diye. Ama muhtemelen o türden olmalı

Birkaç farklı durum gerçekleşti son günlerde.

1- Balkonda duran cocopeat i bahçeye götürdüm. Ama sadece götürdüm. Ne poşetinden çıkardım ne de herhangi bir işlem yaptım. Buradan gelme ihtimalini atlıyorum.

2- Domates biber ve patlıcanların olduğu yerde en ufacık bir alan bile kalmamıştı. Gözümü yandaki bahçeye diktim. Senelerdir kullanılmayan bir bahçe. Çekirdekten çıkma yabani fidanlar ile belime kadar gelen çeşit çeşit yabani otların olduğu bir bahçeydi. Oranın temizliğini yaptım. Kışlıkları ekmek için. Tam 2 hafta önce temizlik yapmıştım orda. Eğer vücuttu hiç zarar vermeden 2 hafta beklemiyorsa bu yaratıklar buradan gelme ihtimalini de geçiyorum.

3- Biberlerin ve patlıcanların olduğu bahçeye köpek(ler) dalmış. Biraz tarumar etmişler. Toprağı eşeleyip kazmışlar. Kimi fideleri sökmüşler kimi fideleri de yatırmışlar. Ben de kazdıkları çukurları doldurdum ve yatan fideleri de kendilerine daha çabuk gelsinler diye ufak sırıklara bağlayıp köklerini doldurdum. Bu kaşıntı olayından sonra aklıma geldi. Acaba köpekler uyuz mu diye. Eğer doktor uyuzsun deseydi bu şık üzerinde duracaktım.

4- Geçen seneden kalma içinde toprak altın çilek kökleri olan derince bir saksım vardı. Ama kökler o kadar çok yayılmışlar ki saksıya. Çok dikkatimi çekti nasıl bu kadar kök oluşturmuş diye. Bu köklü toprağı inceleye inceleye saksıyı boşalttım ve kök toprak karışımını ağzı açık duran çöp çuvalına aktardım. Doktor da Mayt diye söyleyince en kuvvetli muhtemel problem buradan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.

İlk doktor doğrudan uyuz olmuşsun dedi. Muayene olduktan sonra kasadaki görevliye bize acilde baktılar ve uyuz olduğumu söylediler. Biz asıl branşı cildiye olan doktorla görüşmek istiyoruz dedik. Cildiye doktorumuz yok deyince bizim jeton düştü.

Mayt kaptığımı söyleyen doktor ise vücudumu görür görmez son günlerde çimen, toz, toprakla haşir neşir oldunuz mu diye sorunca dedim bu doktor işi biliyor. Görüntüler ve belirtiler daha çok Maytlara benziyor. Uyuzun belirtileri biraz daha farklı diye söyledi ve ilaçları da ona göre yazdı.

Düzenleyen bahcedenn : 23-07-2013 saat 12:11
Eski 23-07-2013, 09:45   #44
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ayyy yapmayın yaa, huylandım şimdi. Ben de çok allerjik bir bünyeye sahibim zaten.

Mesajları okuyunca bile başladım kaşınmaya, Allahtan şu an Manyas'da değil İstanbul'dayım ama valla, hırt hırt kaşınıyorum şimdi, kolumu bacağımı.
Birisi yanımda kafasını kaşısa, ona baka bakar ben de kaşınırım, ne barbat bir huy.

Büyük geçmiş olsun sayın bahcedenn. İnşallah en kısa zamanda atlatırsınız.

bahcedenn beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 10:05   #45
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Çok teşekkür ederim Güler Abla. Allah kimsenin başına böyle kaşıntılı bir dert vermesin. Uyuz değilmişim ama kaşına kaşına uyuz olacağım herhalde.

İşe istemedi patron. Evde karantinadayım Uzun zamandır okuyamadığım bazı konuları okuyabiliyorum böylece. Akşam üstü de bahçeye gideceğim. Huylu huyundan vazgeçmiyor ki.

Kiraz beğendi.
Eski 23-07-2013, 11:43   #46
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Çok geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda atlatırsınız.
Topraktan ve otlu ortamlardan böyle birşey olabaileceğini düşünemiyoruz çoğu zaman. Ama hep akılda tutulmalı demek ki.

bahcedenn beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 14:13   #47
Yeni Üye

Careilaclama's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2014
Eğer bireysel olarak ilaçlama yapacaksanız, "Akethrin" isimli ilacı temin ederek camsil tarzı bir şişenin içine koyarak alana sıkabilirsiniz. En etkili ilaç şu an için budur. Fakat profesyonel bir yardım almanızda fayda var. Geçmiş olsun.

www.careilaclama.com | Çare Böcek Ve Haşere ilaçlama servisi

olcim beğendi.
Careilaclama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 18:31   #48
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selamlar,
bizimde köpeklerimiz var ve pire mutlaka oluyor....veteriner arkadaşlarımızın bize anlattıklarına bakılırsa toprağa düşen bir pire iki yıl hiç bir şekilde beslenmeden yaşayabiliyor...yanına yaklaşan kan emebileceği birini bulunca onun üstüne gidiyorlar bu ev hayvanları olabilir ev sahipleri olabilir her türlü yaşayan kanlı canlı olabilir....ve bildiğimiz kadarıyla çok çabuk pireler çoğalıyor....pirelerin yaşam alanı toprak hayvanlara **** insanlara karnını doyurmak için geliyorlar.... şu dönem iki ilacın karışımı çare olabiliyor ama pahalı olduğu için bizim bulduğumuz başka bir yöntem ise BASRA ilacı ağaçlarda kullanılan ilaç pireleri çok güzel yok ediyor....ama dikkatli olunması gerekiyor...zehirlidir çünkü sonuç olarak....ve mümkün olduğunca bahçenizin sıcak soğuk havalarda ıslatılarak her bir noktasının nemli kalması gerekiyor hatta bahçe dışında kalan bölümler bile bu şekilde pirelerin üremesini önlemiş olursunuz.....veteriner arkadaşlarımız bizim bu yöntemimizi daha hesaplı ve kökten çözüm diyorlar...son dönemde çünkü pirelere standart ilaçlar öldürmüyor.......
saygılarımla

ceydoruk ve sevdam beğendi.
durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 23:38   #49
Ağaçsever

ceydoruk's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Merhaba,

Bu konu uzun zamandır aktif değil ama bugün fark ettim ki bizde de pire sorunu var. Evde 2 kedim bir de köpeğim var düzenli olarak iç ve dış parazit ilaçlamaları yapılıyor ama bugün köpeğimin üzerinde pire fark ettim bir kaç gündür de ayaklarım ve ayak bileklerim fena halde kaşınıyordu sanırım bu pire olayı arada bizim de tadımıza bakmak istiyor. Bahçe toprağı hayvan gübresi ile karıştırıldı, etrafta da çok fazla tavuk ve sokak kedileri geziyor onlardan mı bulaşıyor anlamadım. Evi ve bahçeyi çok ciddi bir şekilde temizlemem gerek ama ilaç olayı tedirgin ediyor beni çünkü evdeki canlarımı alıp bir kaç gün kalabileceğim başka bir yer yok. Evdeki dostlarıma zarar vermeden evi ve bahçeyi bu pire sorunundan kurtulabileceğim bir çare bilen var mı acaba?

ceydoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 04:53   #50
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
Hiç toz kükürt deneyen varmı ? Hem ucuz hem insana zararı yok sanırım ben deneyecektim bahçede arı kovanı var arılar kacar dediler deneyemedim saygılar....

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 18:30   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2016
Biz de istinye mahallesinde oturuyoruz. evin altında bodrum var. kedi doğum yapmış ve evin her yeri pire dolu. 2 defa ilaçlattık ancak kesin çözüme ulaştımı bilemiyorum halen.

Buğra_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2023, 15:47   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2023

Çankırılı beğendi.
Murt ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2023, 16:01   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2023
Öncelikle olayı ciddiye alın ertelemeyin, pire; sokak hayvanları kuşlar vb. her şey ile taşınabilir hızla çoğalırlar. Pire haşereler içinde en baş edilmesi zor bir böcek türüdür

Olayı izah edip detaylandırırken hiç bişey eksik kalmasın istiyorum, ama eksik kalan olursa sonradan aklıma geldikçe düzenleme yaparım, haşereler içinde en sıkıntılısı olduğunu düşünüyorum, pireden dolayı ağır psikilojim bozuldu birileri faydalansın mahiyetiyle bu konuyu ele almak istedim

Pire azınlıkta olan bazı insana şans eseri veya bir şekilde genetiği gereği belki dokunmayabilir hatta üzerinde fazla durmaz uzaklaşır ancak bu çok istisnai kişiler için bir şans olsada; çoğunluğun teninini sevdiği için hayatından bezdirecek aşamaya getirir. Ben de maalesef pirenin en sevdiği kan gurubundanım

Emin olun düşmanınızın çevresinde olmasını bile istemezsiniz, tam kış girdi yok oldu diyorsunuz yaz gelince tekrar peydah oluyor, kesinlike mecbur değilseniz toprağı kazıp çok kurcalamayın toprağın altında bir şekilde barınıyorlar. Ayrıca, pireler aşırı sıcak veya soğuğu sevmezler, o yüzden kendi konforlarına göre ılık yer arayışı içinde olur konaklama yeri seçerler, mesela bahçeniz yazın aşırı ısındı, bu defa evinize yuva yapıp orada çoğalırlar, zaten evinize sarmışsa durum dahada içinden çıkılmaz bir vaziyete dönüşür. Pireler; arazileri, çevre hatta tüm mahalleyi bile istila edebilirler. Ahırlarını yakanlar, evlerini pire yüzünden terk edip gitmek zorunda kalanlar var, durum çok daha dramatik ve sinir bozucu, ancak tecrübe eden bilir, olayın ciddiyetini bilmeyip sizi uzaktan izleyenler durumun vehametini idrak etmedikleri gibi geçiştirmeye çalışıp sizinle eğlenip alay dahi edebilirler

Pireleri etkisiz hale getirmek adına kullandığım yöntemler:

Diatomit kullandım: Diatomit çeşitli alanlarda kullanılan bir kayaç türüdür, bitkilere faydalı ve toprak dostudur besler, kedi kumu üretiminde, gölge tozu ismi adı altında, ince öğütüldüğü zaman pire tozu olarak bildiğimiz hayvanların derisine sürülen pudra benzeri bir toz, yahut farklı alanlar içinde üretilir. Pireye buşaltığında hayvanın vüdundaki nem ve onu koruyan yağ tabasını emerek kurutarak öldürür. Ben 2 litrelik klasik pompa ile ince öğütülmüş sıvı forma dönüştürülmüş olanını temin ettim uyguladım fayda görmedim, faydasını görenler olduğunu duydum, ya uygularken bişeyleri yanlış yaptım ya da başka bir şeyi atladım emin değilim: www.youtube.com/watch?v=GeC35a7QDLo

[2 çeşit haşere ilacı karışımı]Yumurta öldürücü Naylar Larvasit marka & Kokulu canlı haşere öldürücü Titan süper me marka ilaç kullandım: Etkili güzel ilaçlar. Hali hazırdaki yetişkin pireleri öldürmek geçici çözümdür, yumurtalarını da öldürücü başka ikici tür ilaç karışımı kullanmalısınız, ilacı eli yakmayan sıcağa yakın ılık suda başka bir geniş kapta iyice homojen karıştırın, çalkalamaktan dolayı karışım köpürecektir ve biraz dinlendirin. Uygulamayı hayli sitresli meşakkatli hale getiren tortulu bir ilaç ve bu karışım pompayı çok geçmeden tıkıyor, dolayısı ile karışımı eklemeden önce tülbentle süzerek pompaya aktarın, sadece dış mekanda uygulanır, kapalı alana uygulanırsa belirli zaman sonrasında temizlik ürünleri ile detaylıca ilaç evden arındırılmalıdır. Açık alanda uygularken yan duvarlara sınırlara çatlaklara her yere püskürtülmeli ve 60 cm yukardan pürkürtme yapınki arada zıplayan pireler denk gelirse onlara da ilaç tesir etmeli, kaçırdığınız her pire sırtında yumurta taşıdığı için tek pireden tekrar hızla üreme gerçekleşebilir

Su ile seyreltilmiş 10 da 1 orantıda karışımlı Asetik asit, yani beyaz sirkenin saf hali kullandım: Benim tabiri caizse imdat butonum, kokusu hayli ürkütücü ve biraz asitli olsada en azından kapalı alanda kullanımı uçucu olduğundan ve pireyi uzaklaştırdığı için beni koruyor, teninize değmemesine dikkat edin. Açık alanda denemedim bitkilere zarar verebilir(Çok rahatsız edici bir kokusu vardır, şakaya gelmez tehlikeli ve yoğun bir asittir, kullanım önerisi değildir, sadece kendime has deneyimimdir, dikkatli olunuz)

Eczanelerde satılan Raid kullandım: İstila bina bahçesinde demiştik, yani alan pek büyük değil 10 dairelik bina yerleşimi bahçesi kadar küçük bir alandan bahsediyorum; havalar ısındı temmuz ayı geldi ve hayret verici olay yine pire ortaya çıktı en son olarak panikle gidip aceleyle 7 tüp Raid satın aldım onu bahçede kullandım, gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum 3 yıldır bu bela ile uğraşıyorum

Bir rivayete göre şöyle bir kanı vardır; 'Bir sebepten dolayı pireler bir toprakta var olmuşsa eğer; 40 sene orada varlığını sürdürürmüş' derler, tek pirenin ömrü sayılı günler olsa da, yumurtasından kolayca soyunu devam ettirmesi maalesef pek yüksek olasılıkmış

Düzenleyen Çankırılı : 13-08-2023 saat 13:19
Çankırılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2023, 03:48   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
2 litrelik ilaçlama pompasına suyu doldurduktan sonra; üzerine 30 gr gaz yağı + 30 gr mazot + 30 gr piril deterjan ekliyorsunuz sonra pompayı kapatıp iyice çalkalayın ve uygulayın, işte pire için farklı yönetmlerden biri de bu.

Yalnız, hazırlarken pompa haznesine suyu önce koyun, sonra mazot gaz yağı deterjan üçlüsünü ekleyin, yoksa suyu doldururken köpürüyor.
http://www.agaclar.net/forum/bir-bil...alim/17463.htm

Delete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024