agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-10-2007, 23:52   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biber2007 Mesajı Göster
... üzerine bahçe toprağı atmayı düşünüyorum iyi bir çim çalışması yapabilmek için kaç cm yüksekliğinde toprak atmalıyım ?
Sadece çim ekecekseniz 20 cm bir kaplama yeter. Bulabilirseniz toprağına çok iyi yanmış keçi gübresini 1/3 oranında karıştırınız.Bu kaplama toprağını mümkünse eleyin öyle serin.

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-10-2007, 16:22   #2
attoppittapmiiina

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sadece çim ekecekseniz 20 cm bir kaplama yeter. Bulabilirseniz toprağına çok iyi yanmış keçi gübresini 1/3 oranında karıştırınız.Bu kaplama toprağını mümkünse eleyin öyle serin.

Kolay gelsin.
Mine Hanım harikasınız teşekkür ederim.

biber2007 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-10-2007, 23:40   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Mine hanım merhaba.Sizi tanıdığıma çok memnun oldum .Size bir sorum olacak.Büyükçe bir verandam var bu veranda kuzeye bakıyor .verandamın hemen dibi hem çok yıkandığı için hemde gölge oldğu için sürekli vıcık bir halde.hem bu suyu emecek hemde dekoratif açıdan hoş duracak duvar yapabileceğim ne ekebilirim?üstten budayıp şekil verebileceğim bişey olmalı ne tavsiye edersiniz?Bu arada sabrınızdan dolayı sizi trebrik ederim.Şimdiden teşekkürler.

rojda74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-10-2007, 01:27   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rojda74 Mesajı Göster
...Büyükçe bir verandam var bu veranda kuzeye bakıyor .verandamın hemen dibi hem çok yıkandığı için hemde gölge oldğu için sürekli vıcık bir halde.hem bu suyu emecek hemde dekoratif açıdan hoş duracak duvar yapabileceğim ne ekebilirim?üstten budayıp şekil verebileceğim bişey olmalı ne tavsiye edersiniz?...
Hem kuzeye bakan yöne dikilmeli, hem şekil verilebilir çit bitkisi olmalı, hem ağır topraklara dayanmalı, hem de sürekli verdiğiniz suyu emmeli...

Şimdi, böyle sizin istediğiniz bütün özelliklere haiz bir bitki yok.

Ligustrum ovalifolium ağaır topraklara, kuzey yönüne, sakarya soğuğuna dayanır, şekillendirlimiş çit de olur, ama sizin vıcık vıcık suyunuzu emmez.

Yinde de denemek isterseniz;

Viburnum opulus, hem rutubetli toprağa, hem soğuğa, kuzeye dayanır, çit de oluşturur, ama makaslı bir çit olmaz, serbest çit olur.

Bu arada aklıma gelen diğer bitkiler de Aucuba japonica ve Ligustrum ovalifolium.

Bu arada terasınızın altına çit dikmeyin, 60-70 cm derinliğinde bir kanal kazdırın, bu kanala 30 cm çakıl doldurtun. Çakılın üzerine 10 cm dişli kum, sonrada 30cm kadar toprak koyun. Bu bitkilerinizi de sizi de çok rahatlatan bir işlem olacaktır.

Eski 26-10-2007, 07:52   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2007
Galeri: 2
Mine hanım
Yanlış formda mı yazdım bilmiyorum ama size bir sorum olacak.Ağaç, ağaççık ve çalıların(Özellikle süs bitkileri ve orman ağaçları) tohumlarının 1000 dane ağırlıklarını nasıl bulabilirim.Başka bir forma yazdım ama cevap veren olmadı. Şimdiden teşekkür ederim.

poinciana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-10-2007, 09:24   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Orman fakültelerinde bulabileceğinizi düşünüyorum.

Eski 28-10-2007, 00:11   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Mine Hanım
Batman'ın uzun yıllar iklim raporlarını bulabildiğim kadarıyla hazırladım.Fakat size nasıl ulaştıracağımı bilemiyorum.Özel mesaj göndereyim dedim ama tablo olduğu için bozuluyor.

Bu arada pıtrak için total herbisit düşündüm ama oda bazen kültür bitkilerine fitotoksit etki yapabilmekte diye duymuştum.Heralde sizin dediğiniz gibi mekanik mücadele en iyisi olacak.Bu arada kahve telvesi çok ilginç ,heralde bir hayli kahve içmem gerekecek.Bu bilgi için ayrıca teşekkürler.

Seranın büyüklüğü konusu benide biraz düşündürüyor.O büyüklükte bir sera daha temin etsem, birinde iç mekan, birinde dış mekan yetiştirsem yeterli olur ?mu Sizce.Gerçi buradaki donları düşününce içmekandan vazgeçeyim mi? diye düşünüyorum.Çünkü onlar biraz daha dayanıksız oluyorlar biliyorsunuz.

Anaçlar konusuna gelince; onları Batıdan Fidanlık ve seralardan temin etmeyi düşünüyoruz.Bu konuda da sizden yardım istiycem ilerki zamanlarda .Şimdilik kurulumu yeri bir ayarlayalım birde bitki türlerini sizin yardımınızla belirlersek çok mutlu olucam.

Görüşmek ümideyle..

nursun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-10-2007, 12:23   #8
by_yilmaz9
Guest

*** mine hanım ben asmalarda kullanılan kükürtün ne işe yaradıgını ve asmalar icin en uygunu hangi cesit kükürt kullanılması gerektigini,ayrıca asmalarda görülen asma küllenmesi hastalıgı icin biraz bilgilendirirmisin tesekkürler...

Başa Dön
Eski 29-10-2007, 19:10   #9
agaclar.net

Giriş Tarihi: 23-07-2004
Sorularınıza cevap alabilmek için nelere dikkat etmelisiniz? başlığına bakınız.

agaclar.net Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-10-2007, 22:44   #10
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Merhaba Mine Hanım,

Sardunya başlığında, sardunya pası için;

Kontakt etkili bir fungusit veya sistematik etkili fungusitle ilaçlamadan bahsediyorsunuz.
İlaç satanlar ziraat mühendisi olmadığı için, yukarıdaki gibi bir şey istesem ne olduğunu anlamayacaklar. Daha açıklayıcı bir ilaç ismi yazar mısınız?

Bu hastalık yüzünden bir çok sardunyamı kaybettim. Mevsim nedeniyle bol yağışlar başladığı için hastalık hızla yayılıyor.

Lütfen sardunyalarımı kurtarmama yardım eder misiniz?

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-10-2007, 23:39   #11
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Arzu hanım, bu konuda bir hata olmasın? Zirai ilaç bayileri ziraat mühendisidirler. Eğer bayide ziraat mühendisi yoksa hemen tarım il müdürlüğü'ne şikayet ediniz. Web sayfasına girip bir mesaj yazmanız bile yeter. Bayinin ruhsatı dahi gider.

Siz sardunya pası için bayiden maneb veya zineb etkili maddeli bir ilaç isteyiniz.

Eski 30-10-2007, 10:35   #12
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Özür dilerim, daha önce bahsedilmişti ama ararken gözüme ilişmedi.

Çim tesisinde, sulamayı azaltmaya yarayan su tutucu madde ne idi ve mesela 100 m2'ye ne miktarda kullanılmalı?

Bir başka sorum da Lonicera fragrantissimanın yerini ne zaman değiştirebilirim?
Önümüzdeki günler uygun mudur?

Teşekkürler.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-10-2007, 12:52   #13
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI Mesajı Göster
Özür dilerim, daha önce bahsedilmişti ama ararken gözüme ilişmedi.

Çim tesisinde, sulamayı azaltmaya yarayan su tutucu madde ne idi ve mesela 100 m2'ye ne miktarda kullanılmalı?

Bir başka sorum da Lonicera fragrantissimanın yerini ne zaman değiştirebilirim?
Önümüzdeki günler uygun mudur?

Teşekkürler.
Su tutucu madde olarak piyasada pek çok marka var. Sutut, Kristajel, Quemisoyl vs. bunlar kimyasal preparatlar.

Eğer doğal bir su tutucu istiyorsanız, vermikülit kullanın.

Bu arada Lonicera'nızı ocak şubat aylarında taşımanızı öneririm.

Eski 30-10-2007, 21:14   #14
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Su tutucu madde olarak piyasada pek çok marka var. Sutut, Kristajel, Quemisoyl vs. bunlar kimyasal preparatlar.

Eğer doğal bir su tutucu istiyorsanız, vermikülit kullanın.

Bu arada Lonicera'nızı ocak şubat aylarında taşımanızı öneririm.
Bilgiler için çok teşekkür ederim, zirai danışmanımız neredeyse 7/24 yanıbaşımızda.

Lonicera o aylarda çiçeklenmiyor mu?

Yoksa Kalikantus, Ocak-Şubatta, Lonicera Mart-Nisanda mı çiçekleniyordu?

Hayy Allah

Eski 30-10-2007, 12:03   #15
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Geçen yıl Trabzon'a begonyalarımdaki küf hastalığı için ilaç almaya gitmiştim. Üç dükkana girdim çıktım. Hiç birinde ziraat mühendisi bence yoktu, çünkü küf hastalığını ben onlara anlatamadım ve internetten bulduğum ilacı satıcıdan istedim. Sanırım diploma duvarda asılıyor ama ziraat mühendisleri evlerinde oturuyor.

Aynı durum burada sorumlu yönetici olarak çalışan kimyager,kimya mühendisi, ve gıda mühendisleri içinde geçerli. İşveren çoğu zaman bu kişileri işyerinde istemiyor.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-10-2007, 13:02   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Geçen yıl Trabzon'a begonyalarımdaki küf hastalığı için ilaç almaya gitmiştim. Üç dükkana girdim çıktım. Hiç birinde ziraat mühendisi bence yoktu, çünkü küf hastalığını ben onlara anlatamadım ve internetten bulduğum ilacı satıcıdan istedim...
Begonya'da küf hastalığı derseniz bilemeyebilirler. Çünkü zaten süs bitkilerinde ruhsatlı tarım ilacı hemen hemen yok denecek kadar az, bir de süs bitkilerini tanımayabilir. Bu durumda size önerim ilaç almaya giderken yanınızda mümkünse saksıyı, değilse hasta yaprak örneğini götürmeniz. Farkındaysanız ben de çoğu zaman sizden fotoğraf istiyorum, yoksa tanımlar afaki olur.

Şimdi begonyada küf derseniz ben de ne kastettiğinizi bilemem. Yaprağın altında mı, üstünde mi, leke var mı, leke varsa etrafında sarı halka var mı, leke düzgün mü, küf dediğiniz alanın altındaki dokuda yumuşama var mı, ya da kuru mu vs. bunları da bilmek zorundayız. Çoğu zaman ben de bu tür soruları cevaplamaktan uzak dururum, ne olduğunu tam anlamadığım birşeye ilaç önermem yersiz ve hatalı olur.

Diğer konuya gelince, diplomaları çalışan ziraat, gıda, kimya mühendisleri dediğniz gibi evde mi oturuyor, başka iş mi yapıyor, yoksa işveren mi istemiyor bilemem. Ancak böyle bir durumda daha önce söylediğim gibi tarım il müdürlüklerine başvurmanız sorunu çözmek açısından gereklidir.

Eski 30-10-2007, 21:35   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
...zirai danışmanımız neredeyse 7/24 yanıbaşımızda...
Siz değil miydiniz bana Bahçelerin Güzin Ablası diyen, şimdi bu ünvanı boşa çıkarmak olur mu?
..........................
Genelde ocak gibi çiçeklenir, ama şubat ta olabilir. Bu hava şartlarına göre değişir. Önemli olan havanın soğuk olduğu zamanlarda ağaç hanımelinizin yerini değiştirmeniz. Çiçeklenmenin öncesini yakalarsanız olur, ama sonrası eğer bahara kalırsa geç kalmış olursunuz. Kök aksamını küçülttüğünüz için toprak üzeri aksamı da ona göre küçültmeyi unutmayınız. Kopan kökleri düzgün kesip fungusit uygulamanızı öneririm

Eski 30-10-2007, 21:41   #18
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Çok teşekkür ederim.

Ben söz dinlerim.

Eski 31-10-2007, 13:40   #19
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Bir PH metre aldım. 16.75 Ytl. Işık, su miktarı ve ph seviyesini ölçüyor. Işık ve nem miktarını ölçtüm ama ph’ı ölçemiyorum, daha doğrusu hep 7,5–8 arasında duruyor. İngilizce açıklamasını aşağıya yazıyorum, az çok ne dediğini anlıyorum ama bitki dilinden anlayan bir arkadaş çevirirse daha iyi olacak.
‘’Earth:
1. Prepare the earth sample for test:
Take away all the Stones, clod, grass etc.
2. Tenderly clean the probe shafts with an adrasive soft paper and dry.
Lightly wipe off the earth and then plant the probe. If the earth too dry, wet it.
3. Remove the PH degree after 60 seconds.''

celalsungur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2007, 00:47   #20
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Bir PH metre aldım. 16.75 Ytl. Işık, su miktarı ve ph seviyesini ölçüyor. Işık ve nem miktarını ölçtüm ama ph’ı ölçemiyorum, daha doğrusu hep 7,5–8 arasında duruyor. İngilizce açıklamasını aşağıya yazıyorum, az çok ne dediğini anlıyorum ama bitki dilinden anlayan bir arkadaş çevirirse daha iyi olacak.
‘’Earth:
1. Prepare the earth sample for test:
Take away all the Stones, clod, grass etc.
2. Tenderly clean the probe shafts with an adrasive soft paper and dry.
Lightly wipe off the earth and then plant the probe. If the earth too dry, wet it.
3. Remove the PH degree after 60 seconds.''

Aynısını bende Bauhaus'tan aldım. Nasıl olsa çok pahalı değil evde ölçerim sonuç vermezse iade ederim diye düşündüm.

Evde su ve bulaık deterjanında denedim, doğru sonuç verdi. Ama saksıda sonuç hep 7,5 gösteriyordu. Yalova'da deniyeyim diye götürdüm. Denemeyi ve geri getirmeyi unuttum.

PH derecesini bir miktar bekledikten sonra veriyor.(su ve deterjanda)

Hafta sonu unutmazsam getirir iade ederim.

Sinan9 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-10-2007, 14:52   #21
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Sevgili celalsungur

Kötü haberi benden duymanı istemezdim ama...

Gerçek phmetreler çok pahalı, ben de bir yabancı sitede görmüştüm 20-25 dolarlık bir aletin her şart altında 7 gösterdiğinden bahsediliyordu.
Sonra sözkonusu aletleri bir vitrinde gördüm(ambalajlarında) orada da 7 gösteriyorlardı.
Fakat pluviyometre olarak işe yarayabileceğini sanıyorum.

İyi günlerde kullan.

Eski 31-10-2007, 15:24   #22
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI Mesajı Göster
Sevgili celalsungur

Kötü haberi benden duymanı istemezdim ama...

Fakat pluviyometre olarak işe yarayabileceğini sanıyorum.

İyi günlerde kullan.
Pluviyometre nedir?
(Sonradan Müslüman olana 5 vakit namaz az gelirmiş, şu anda ne bulursam alıyorum, Leonardit organik gübre ile, Biofarm organik gübre de aldım, akşam nasıl kullanacağımı kıraat edeceğim, sevgiler, saygılar)

Eski 01-11-2007, 21:16   #23
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Pluviyometre nedir?
(,
Pluviyometre=Yağmur ölçeği

m2'ye ne kadar yağış düştüğünü anlıyormuşuz.

Keşke Yalova'ya gelebilseydim, Kilyos'a da gidemiyorum.

Şu anda Tekirdağ'dayım,yarın bahçeyi inceleyip rapor vereceğim millete.

Eski 31-10-2007, 15:45   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2007
Galeri: 2
Mine Hanım, benim dertlerim de şöyle :
Evde kauçuğa benzeyen ama kauçuk olmayan bir çiçeğim var. Asla büyümüyor, büyüyen yapraklar sararıp düşüyor. Acaba neden ? Çiçek toprağıın üzerinin beyaz/sarı renk alması neden ve de bu konularda ne yapmalı ?
Bir de ..
Japon şemsiyemin uçları neden sararıyor ?

hkarabudak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-10-2007, 16:22   #25
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Name:  hk1.jpg
Views: 1207
Size:  45.6 KB Name:  hk2.jpg
Views: 1049
Size:  37.5 KB

Name:  hk3.jpg
Views: 1118
Size:  41.1 KB Name:  hk4.jpg
Views: 1073
Size:  34.9 KB

Hkarabudak'ın problemli çiçekleri Mail yolu ile bana geldiler, uygun boyuta getirilip eklendiler.

Müjgan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-10-2007, 21:30   #26
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2007
Mine Hanım bir süredir anlatmaya çaliştığım hastalığı galiba bu sefer teşhis edebildim... Bir de sizin incelemenizi istedim...

Corynespora cassiicola
Corynespora Yaprak Lekesi
Etmenin genel özellikleri :
Corynespora cassiicola (Berk.&Curt.) Wei fungal hastalık etmeni olup, konukçuları; patlıcan, kabakgiller, Aphelandra squarrosa, Ficus benjamina, Aeschynanthus pulcher, Radermachera sinica, Salvia splendens, Saintpaulia ionantha( afrika menekşesi), Rhododendron obtusum (azalya), Ligustrum sinense (ligustrum ) gibi süs bitkileri başta olmak üzere bir çok bitkiyi enfekte etmektedir. Fungusun sporları rüzgar ve yağmur damalasının sıçratması ile yayılır. Konidiler yıl boyunca görülür. Sıcak nemli iklimler hastalık etmeninin gelişmesi için uygundur.

Belirtileri:
Hastalık etmeni değişik bitkilerin yapraklarını ve gövdelerini infekte etmekte ve belirtiler yaprakların yaşına bağlı olarak değişmektedir. Genç bitkilerin yapraklarında kahverengi küçük lezyonlar ve bunların mekezleri incelmiş olup, lekenin etrafı sarı hale ile kuşatılmıştır. Karekteristik belirti, olgun yapraklarda görülür, lezyonlar ölü incelmiş merkezli dokular oldukça büyük ya da ana veya yan damarlar rengsiz olupğ, demiryolu (ya da balık kemiği) gibi bir görünüm sergiler. Lekeleri kuşatan yaprak dokuları sarı ile kırmızı arası bir renk alır ve yaprakcıklar dökülür. Yapraklar bir **** bir çok leke içerebilir, ama genelde lekeler ana damarlara yakındır. Hastalık bitkilerin yapraklarından başka sürgün ve yaprak saplarınıda etkiler, bazen genç sürgünlerde ölümler ortaya çıkabilir. Ayrıca hastalıktan etkilen bazı ağaçlarda da bodurlaşma görülebilir.
Mücadele Yöntemleri
Kültürel Mücadele:
1. Hastalıklı bitki artıkları uzaklaştırılmalı.
2. hastalanan sürgün ve dallar budanarak uzaklaştırılmalı ve yok edilmeli.
Kimyasal Mücadele:
Zirai kimyasal ilaç olarak meyveler depoya alınmadan önce benomyl, prochloraz, chlorothalonil, propineb, mancozeb ve captan tavsiye edilmemektedir

aykut99 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-10-2007, 23:23   #27
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut99 Mesajı Göster
Zirai kimyasal ilaç olarak meyveler depoya alınmadan önce benomyl, prochloraz, chlorothalonil, propineb, mancozeb ve captan tavsiye edilmemektedir.
Edilmektedir midir yoksa?Bir " me" fazla olmuş galiba.

zenfree Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2007, 04:25   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Aynısı bende de var.
Phmetreyi toprağa soktuktan sonra 1 dakika kadar bekleyin. O zaman doğru sonucu gösterecektir. Zamanla problar okside oluyor ve iletkenliğini kaybediyor. Sert bir bezle veya çok ince zımpara ile parlak bir yüzey elde edene kadar temizleyin.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2007, 22:31   #29
Ağaç Dostu

Sinan9's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Aynısı bende de var.
Phmetreyi toprağa soktuktan sonra 1 dakika kadar bekleyin. O zaman doğru sonucu gösterecektir. Zamanla problar okside oluyor ve iletkenliğini kaybediyor. Sert bir bezle veya çok ince zımpara ile parlak bir yüzey elde edene kadar temizleyin.
İade etmiyeyim o zaman.

Sinan9 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2007, 10:13   #30
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Sevgili Sinan, Sevgili Todor, ilginiz için, hepinize teşekkür edeerim.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024