agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni164Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2007, 10:34   #1
attoppittapmiiina

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Roka

Roka (eruca sative) : Turpgiller familyasından; sapı tüylü, 40 cm kadar boyunda bir bitkidir. Çiçekleri sapın ucundadır. Rengi beyaza çalar, üzeri mor damarlıdır. Çok kokuludur. Yaprakları almaşık dizilişlidir.
Faydası : İdrar söktürür. Karında biriken suyu boşaltır. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Sıtma ateşini düşürür. Mafsal iltihaplarını giderir. Karaciğer ve dalak hastalıklarında faydalıdır. Safrayı boşaltır. Sarılığı keser. Karaciğer ağrısını giderir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Cinsel gücü arttırır.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
biber2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 10:51   #2
attoppittapmiiina

Roka yetiştirmeye çalıştım fakat bilgilerini tam okumamışım herhaldeki ki, (daha 1 aydır bitki yetiştirmeye başladım,(buda bahanem olsun.))çok sık aralıklarla ekmişim hadi seyrelteyim dedim bu kadar sıklıkta her seyreltmeye çalıştığım bölgede bir terör esti hepsi elime geldi yılmadım, aşırı sulamışım sanırım boyları çok uzun oldu yılmadım, (bu arada resimde önde dereotları ekili arada çıkış farklarını tahmin edin artık roka almış başını gidiyor dereotundan ses yok ama sonraları onlarda çıktı ölmemişler yani.) Dün gece yağmur yağdı aşağı yukarı 10 gündür gece gündüz balkonda gölgede olan fidelerim tarumar (3 ve 4. sıradakiler)(bu arada küçük misafirime dikkat ettinizmi roka ve dereotunu seviyor herhalde !!!) oldu e tabi yanında dere otlarımda öylece kalakaldım ama gene yılmıyacağım da elim kolum bağlı kaldı şimdi bu durumda ne yapıcam ben!!! İlk diktiğim tohumlar bunlar yaşasınlar istiyorum. (Bu arada 22 günlükler.Tabi alttaki iki fotoğraftakinler üstteki iki fotoğraftakinler 10-11 günlükler.)

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 02-05-2007, 12:30   #3
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Yılmamaya devam edin biber2007. Ben 2 senedir sebze yetiştirmeye merak salmış bir arkadaşınız olarak şunu sormak istiyorum. Rokaları o kapta mı yetiştireceksiniz? Yok eğer fide yapmak için oraya ektiyseniz rokada fide yapmanıza gerek yok doğrudan nerede yetiştirecekseniz oraya ekmelisiniz. Fideleriniz çok cılız kalmış ve boyları çok uzamış acaba güneşe mi (ışığa mı) yetişmeye çalışmışlar? Ayrıca seyreltme yapmak bence henüz çok küçükler ve kökleri güçsüz. Biraz kendilerine geldikten sonra seyreltme yapın. Sonra kalan rokalarınızı yemek istediğinizde maydanoz gibi kesip tüketirseniz 10 gün kadar içinde tekrar yenilebilecek kıvama geleceklerdir. Hem kökleri de çok güçlenecektir. Bu arada roka fideleri eğer keyifliyse boyları çok daha kısa kalıp renkleri de bordaya dönecektir. Büyüdükçe bildiğimiz roka rengine geri dönüyorlar.. Sevgiler...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 13:06   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Fotoğraflarını çektim

En küçükleri bunlar...
Name:  Photo-0127.jpg
Views: 17988
Size:  66.3 KB
Orta boylar...
Name:  Photo-0128.jpg
Views: 18787
Size:  64.3 KB
Bunlar da tohumluk ayırdıklarım
Name:  Photo-0129.jpg
Views: 17605
Size:  61.7 KB

Bilge Kerem ve Füreya beğendi.
Eski 02-05-2007, 13:17   #5
attoppittapmiiina

Teşekkür ederim Limon. Evet fide yapmak amacı ile dikmiştim fakat bir dahi sefere edindiğim bilgiler doğrultusunda direk yetiştireceğim yere araları 3-4 cm olacak şekilde ekmeyi düşünüyorum (belki ufak bir şaşırtma kendi yerlerinde yaparım.) Işığa ulaşmaya çalıştıklarını sanmıyorum çünkü filizlenene kadar ışığı orta karar kapalı balkonda sonra da gece gündüz dışarıda balkonumun gölge kısmında yaşıyorlar, fakat su konusunda ipin ucunu fazla kaçırdım sanıyorum ondan boyları uzadı. (Bu su konusu çok hassas bitkiyi kaybetmeyeyim diye kuru kalmasınlar istiyorum ama fısfısı elime alınca kendimi kaybediyorum ver Allah ver sanki çöl de kalmışlar muameles yapıyorum.i (yani hemen her bu tip yazısında ısrarla belirten Selahattin beye öğretmenin sözünü dinlemeyen çocuk gibi...inatla fısfıslıyorumda fısfıslıyorum sonuç adıma hüsran oluyor. Ama okudum ya bir kere kuru kalmaya çaremiz yok çok sulu olması problemi çözülür diye kendimce aman unuturum kuru kalırlar ölürler diye işte neyse uzattım. )

ozlems beğendi.
Eski 02-05-2007, 13:27   #6
attoppittapmiiina

Fotoğraflar harika, yalnız tohumlukları anlamadım orada çiçekler varmış gibi, hayır bende becerebilirsem tohum almak ve her sene ekmek istiyorum.

Eski 02-05-2007, 13:39   #7
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sevgili limon, balık aldığımda sizin bahçeye dalabilirim usulca

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 13:47   #8
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biber2007 Mesajı Göster
Fotoğraflar harika, yalnız tohumlukları anlamadım orada çiçekler varmış gibi, hayır bende becerebilirsem tohum almak ve her sene ekmek istiyorum.

Önce çiçek açıyor sonra o çiçekler kuruyor sonra da tohum oluyorlar
Sevgili biber çok güldürdünüz beni

Eski 02-05-2007, 13:50   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Sevgili limon, balık aldığımda sizin bahçeye dalabilirim usulca
Beklerim her zaman. Benim balık almak için şehre inmem gerekiyor. Şehre inmekten de pek hazetmiyorum malum trafik...Ama balıklar sizdense rokanın lafı mı olur habibe
Sevgili Balıkçı balık tutmayı öğretse o işi de kendimiz yapıcaz..

Eski 02-05-2007, 14:25   #10
attoppittapmiiina

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster

Önce çiçek açıyor sonra o çiçekler kuruyor sonra da tohum oluyorlar
Sevgili biber çok güldürdünüz beni
Yapma yaa. Hay allah kusuruma bakmayın, diyeceğim demeyim iyi olmuş gülmüşsünüz ne yapalım ne güzel olmuş sizi mutlu etmişim. Olsun varsın siz gülün yeter. İnanırmısınız 29-30 yaşındayım babamla pazara çıktık otlara bakıyor hadi ben maydonoz birde naneyi (o da kokusundan)(tabi elime alıp koklayarak ha nane bu demek de komik ama)tanıyorum bana roka uzat oradan dedi hangileri onlar dedim o da bana bakıp ah ahh deyip hafiften gülmüştü( baba ya kahkaha atacak ama karizmayı da çizdirmemesi lazım). Vaaaay roka ne hallere soktun beni, şimdi seni yetiştiririm herkesinkinden ilginç bir şey çıkar gene güldürürsün beni ama olsun. İntikamımı seni dişlerken alıcam.

Eski 02-05-2007, 20:55   #11
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
ben de geçenlerde roka tohumu aldım sevgili limon sayenizde ben de direkt saksıya tohumları serpmek gerektiğini öğrendim. teşekkürler.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 12:40   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
ben de geçenlerde roka tohumu aldım sevgili limon sayenizde ben de direkt saksıya tohumları serpmek gerektiğini öğrendim. teşekkürler.
Rica ederim.

Eski 03-05-2007, 13:21   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Çok önceden bahçe katında otururken bir gece bahçede balık roka olayına girmiştik. Roka demetinin dibini kesip öylece bahçeye fırlatmıştım. Sonrasında bir baktım ki kesip attığım rokanın dibi topraga tutunmuş ve yaprakları uzamaya başlamış. Sonrasında ondan birkaç kez taze roka yeme şansına sahip olmuştuk Sanıyorum roka İzmir dışında pek bilinen bir ot değil. Özellikle pideyle pek güzel oluyor kendileri

otizabi beğendi.
lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 16:25   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Belki pisikolojik ama ben Çan'da bahçemde yetiştiriyorum. İzmir'deki kadar lezzetli olmuyor.Tohumdan mı? Toprağından mı? Bilemedim.Keçi gübresi var. Hormon ve süni gübre yok ondanda olabilir mi?İzmirde daha bir acımtırak.

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 20:12   #15
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Ben de balkonda sandık içine ektim ama bir türlü büyümüyorlar, sanırım hava sıcak geliyor.Yanılmıyorsam serin hava istiyor roka ama buralar da (Adana) cehennem gibi oluyor yavaş yavaş.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 21:34   #16
attoppittapmiiina

yaaa hakket bu roka beni öldürücek bu gün eşimin arkadaşları geldi akşamüstü çay içmeye içlerinde birisinin annesi vardı benim rokalara baktı (birde dereotlarına yeşilsoğan ve maydonoz fide üretme çabalarıma) oğlum sen naapıyorsun bunları atıver bahçene toprağa bak nasıl çıkacaklar burada olurmu bunlar diye. Araştırmalarım ve şuan ki çıkış durumlarına bakarsam evet biber ve domates fideleri ile alakaları yok yazık oldu burada uğraşıp duruyorum artık cts. hafif kazıcam bahçenin bir bölümünü oralara serpiştirivericem rokaları, (maydonoz,dereotu,yeşilsoğanları) tahminim 40-45 gün bile demeden de yemeğe başlarız. (Teyzem rokalar bahçenden 10 sene gitmez dedi.) Ha bir de biraz gecikmişim eğer rokaları 2-3 ay evvel atsaymışım daha iyi olurmuş ama kaçırdık işte neyse seneye inşallah bu seneki çalşmalarımı acemiliğe vericem.(Tabii limonun değerli katkılarıyla sadece teyzenin söylediklerinde yola çıkarak yazmadım yorumumu)

otizabi beğendi.
Eski 04-05-2007, 12:00   #17
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Rica ederim biber2007. Ben de 3 sene önceye kadar hiç bir şey bilmiyordum. Yanlış yaparak sorarak öğrendim ve öğrenmeye çalışıyorum... Bu arada hava ısınınca roka olmuyor. (Olmuyor derken büyüyemeden tohuma kaçmaya başlıyor) İstanbul'da kış yaşanmadı dedik ama baharı da yaşayamadık. Henüz havalar ısınmadı bu yüzden de rokalar iyi durumda. Zaten bundan sonra canımız roka istemeyecek ki. Mis gibi domatesler çıtır çıtır biberler salatalıklar varken....

Düzenleyen limon : 04-05-2007 saat 12:01 Neden: ekleme
Eski 04-05-2007, 13:38   #18
attoppittapmiiina

Peki. Rokayı o zaman bir kenara bırakıyorum ama çıkan filizlerimide göz ardı edemiyeceğim bahçeye muhtelif bir yerde konuşlandıracağım belki yaşayanları olur . Peki roka için İzmirde ekebileceğim en uygun zaman nedir? ve aldığım tohumların kalanlarını kullanabilecekmiyim?

Eski 04-05-2007, 16:29   #19
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Tohumları bir kavanozda ağzı kapalı olarak saklayın. (Etiket yapıştırın) Sonbaharda ekersiniz.

Eski 04-05-2007, 16:52   #20
attoppittapmiiina

Teşekkür ederim.

Eski 21-05-2007, 09:59   #21
Yeni Üye

ELTAY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2007
Merhabalar,bende rokayı çok sevdiğim için roka tohumu aldım ama sanırım şimdi zamanı değil.Bahçemize ekmek istiyorum.Ne zaman ve nasıl ekmem lazım?Güneşli bir yeremi ekeyim,gübre istermi?Bana kısaca bilgi verebilir misiniz?

ELTAY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 11:38   #22
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu zamanlarda güneşli yere ekmeyin. Büyümeden çiçeklenmeye başlıyor. En gölge yere ekin ve çabuk tüketmeye bakın.

Eski 22-05-2007, 09:22   #23
Yeni Üye

ELTAY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2007
Teşekkür ederim limon.

ELTAY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 09:36   #24
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Sıcak falan dinlemedi, yavaş yavaş büyüdü sonradan benim rokalar.Çiçeğe kaçmadı, yaprak büyüttü ama başlarda güzel olan tadı sonraları yenmeyecek kadar acıya kaçtı.En son dün de üzerini 1 milyon kadar yaprak biti sarınca söktüm ben de hepsini

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 11:33   #25
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Her şey zamanında güzel oluyor Yakında domates, salatalık, biberleri yeriz inşallah.

Eski 11-07-2007, 11:40   #26
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
merhaba... bende nisanda roka tohumu atmıştım toprağa... ufacık baş gösterdiler ama hemenceciköldüler... 1 hafta kadar önce ne olacak bakayım diye kalan tohumları da attım. 1 günde toprak yüzeyindelerdi... inanamadım... bugün gölgeye alıcam onları bakalım ne olacak... yine beceremezsem bütün sonbaharı ve kışı okuyarak geçircem, seneye iidialıyım bende sebze yetiştircem...

şimdilik başarılarımm kiraz domateslerim, nanelerim ve semiz otum... semizoyunu annemler haşlayıp cacık yapıyor ama pazardan aldıkları iri yapraklı oluyor. ben taze taze salataya koymayı çook seviyorum.. o sebeple de terasta saksıdavar... salatalarıma ve bana yetiyor

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2008, 23:48   #27
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Bu mesajlar gecen yılın bu ayından 1 ay evvel yazılmış
Şimdi 2008 nisandayız, eksek rokaları nasıl bir verim alırız, yani bu aşkı artık filizlendirmek istiyorum.Bu akşam maydanoz tohumu alıp saksıya attım.Sonra dayanamadım çıktım dışarı, akşam pazarına uğradım haydaaa birde ne göreyim en köklü topraklı cinsinden bir adet semiz otu pazarcının tezgahında kalmış.Hemen alıverdim 1 ytl, sanırım demetin içinde hazır çitilli 10-15 adet semiz var.4 tanesini ayırıp hemen ektim, şimdilik 3 saksı doldu
1-nane , 2-maydanoz , 3-semizotu ekili durumdalar.Evet asıl sorum, nisan 15 gibi rokaları eksek sonuc ne olur, gölge yerimde var bol suyumda.(su hem artezyen hemde sehirsuyu mevcut sıkıntı yok)

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 00:35   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Merhaba;
Ben de bu sene Şubat ayında pazardan alınmış rokaların köklerini bahçeye ekmiştim. Hemencecik büyüdüler ve birkaç kez bolcana roka topladık. Hatta Mart ayında yurtdışında olduğum için hiç ilgilenilmedi ve 20 gün sonra döndüğümde baya fazlaca roka yaprağı topladım. Yalnız ben rokaları köklemek yerine ne olacak diye yapraklarını keserek toplamıştım. Tabii yeni yapraklar vakit harcamadan tekrardan çıktı. Şu anda havalar ısındığı için sanırım az ve öncekilere göre daha cılız yapraklar çıktı. Hepsi de çiçek açarak tohuma kaçtı. Tohum toplamayı düşünmüyorum. Nasılsa toprağa vakti gelince düşerler ve yenileri kendi kendine çıkar diye.
Benim sorum olacak bu konuda;
Yaprakların görece altında ufak topçuk şekilde oluşumlar var. Sanırım bunlar erkek organlar olabilir. Acaba tohumlar yapraktan mı çıkıyorlar yoksa gördüğüm keseciklerden mi?

Semiz otu da kolayca yetişen bir bitki sanırım. Yine pazardan aldığım semiz otu köklerinden 10-15 tanesini bahçeye ekip kendi haline bıraktım. 4-5 tanesi tuttu sanırım. Yavaş yavaş büyüyorlar. Çok fazla sulama yapmıyorum gölgelik bir alandalar sadece nasıl büyüyecekler diye merakla izliyorum.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 12:58   #29
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ekin sercinyo. Çİçekleninceye kadar körpe körpe tüketirsiniz.

Ektiğiniz semizotlarını kökünden sökerek değil, keserek kullanırsanız, uzun süre semizotu yersiniz. İki ay kadar sonra tohuma kaçacaklar ve tohumları her yere yayılıp, gelecek sene hiç uğraşmanız gerekmeden bahçenizin yer yerinde semizotu çıkacak

Bahçemde yabani semizotu çok fazla çıkıyor tüm yaz hemen her gün salata olarak tüketiyoruz. Geçen sene meraktan tohumundan satın alıp serpmiştim. Aynı pazardakilerden çıkmıştı. Bana sorarsanız yabani olanı çok daha lezzetli.

Eski 13-04-2008, 16:33   #30
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Sn.Limon,
Bu yabanilerde tohum veriyordur sanırım yakın zamanda olabilecek bir tohumlanmada mumkun olursa Yabanisinden paylaşırsanız memnun olurum

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024