agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2009, 21:23   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Geçen hafta, Bolu civarında bir bahçede dev (2,5 mt) mısırlar gördük. Bahçe sahibiyle görüştüğümüzde mısırların silaj mısır olduğunu söyledi. Sakın sizin mısırlarda sılaj mısır olmasın?

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 16:33   #122
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. K0900, umarım öyle değildir. Mısır'ın gövde uzunluğu yerli dahi olsa, 1.90 - 2.20 arasında olabiliyor. Uzun yıllar önce, ektiğimiz hakiki yerli mısırların boyu, özellikle bol sulandığı zaman 2 metrenin üzerine çıkabiliyorlardı (benim evdekiler'de bol bol sulanıyor). Tabi sizin bahsettiğiniz sılaj mısırları daha'da uzun oluyor.

Bana bu ektiğim tohumları, babasından alıp veren arkadaşım, yerli tohum olduğunu söyledi (Babası öyle söylemiş). Ayrıca bu aile'de, son yıllarda özellikle yerli ürün yetiştirmeye gayret ediyorlarmış, yani bu konuda hassas oldukları için yerli olmaları kuvvetle muhtemel.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 18:35   #123
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Merhaba Ayazkentli,
25 mayısta denemek için patlatmak için aldığım mısırlardan biraz bahçeye ekmiştim. Mısırlar çıktı büyüyorlar ama sizinkiler gibi büyük değiller. Acaba mısır verirler mi? Fikrinizi öğrenmek istedim. Bir de mısır suyu sever mi? Nasıl sulayım?

Burda mısır diyorum ama onlar darı

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 22:50   #124
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Sn. Maviyeşil, evet haklısınız onların ismi DARI, biz Bergamalı'larda öyle diyoruz. Hatta sizin bahsettiğiniz darı cinsine, kısaca -patdarı- deriz. Eskiden çiftçilik yapan hemen herkes, patdarı'nın tohumlarından tarla'ların bir köşesine, 15-20 kök kadar, kışın yemek üzere ekerlerdi ve ürün veriyordu, ama şimdiki sizin ektiğiniz tohumların ne olduğunu bilmeden bir şey söylemek yalnış olur. Boy konusun'da şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Patlamış mısırın boyu, diğerlerine göre daha kısa oluyor.

Sulama konusunda ise şöyle bir örnekleme yapabilirim. Eskiden ( 20 yıl kadar önce) salma su diye tabir ettiğimiz yöntem ile 2 hafta'da bir sulanırdı, yalnız o zamanlar, son 8-9 yıldan beri yaşadığımız 40 derece civarı, olağanüstü sıcaklar yoktu ve yetiyordu.

Ben sabah, öğle ve akşamüstü, 1-2 dakika çeşme suyu ile suluyorum, yani diplerini devamlı nemli tutuyorum. Böylece, ne çok aşırı sulamış ne'de az sulamış oluyorum. Bu sıcaklar'da en ideali bu gibi duruyor. Tabii bir ayrıntı'da bahçenizin toprağı ile ilgili. Eğer geçirgen türde ise, daha fazla sulamanız gerekir.

Eski 12-07-2009, 14:33   #125
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
merhabalar bu aylarda ne ekilebilir, fikir verirmisiniz? Yoksa ekim yapılmaz mı?

m.a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 15:37   #126
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.a Mesajı Göster
bu aylarda ne ekilebilir, fikir verirmisiniz?
Salatalık, kavun, fasülye, balkabağı, sakızkabağı, mısır. Şimdi ekerseniz sonbaharda meyvelerini alırsınız. Bu ürünlere de güz meyveleri deniyormuş.

Bunların dışında lahana, pırasa, ıspanak, marul karnıbahar, brokoli, kereviz'de ekebilirsiniz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.a Mesajı Göster
Yoksa ekim yapılmaz mı?
Teorik olarak sebze tohumlarının tamamına yakını her ay ekilebilir. Fakat yeterince verim alamazsınız.

Geçen sene bu zamanlar bahçeye kavun ekmiştim. Eylül ortalarında ilk hasatı yaptım.
Kolay gelsin....

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 16:49   #127
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
çok teşekkür ederim sy aydın

m.a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 10:51   #128
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Sn. Ayazkentli,
Cevabınızı ilgiyle okudum, teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu. Ben darıları patatesle birlikte ekmiştim. Şimdi birlikte büyüyüp gidiyorlar. İki günde bir bolca suluyorum, toprağım geçirgen. Bakalım bekleyip göreceğiz, sonuç ne olacak?

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 15:50   #129
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Merhaba,

Mısırların bazıları oldu. Bunlar'ın birisi (en başta'ki küçük olanı) eskiden bildiğimiz, orjinal yerli mısır. Öbür başta'ki büyük olan ise, biraz farklı (Tanelerinin üzeri basık-çukur olduğu görülüyor). Ortadakiler ise hem görünüş, hem lezzet yönünden fena sayılmaz ama ikinci resimde'ki ilk sırada olan, küçük mısırın yerini tutmuyor.

Selahattin bey, mısırlar'da gözle görülen herhangi bir hastalık yok (Balsara gibi). Ama kimileri böyle küçük oldu, kimileri'nin ise bazı yerlerin'de tane yok, acaba cücelik virüsü veya gübre kullanmadığım için olmuş olabilir'mi?

Not: İlk resim'de, aralarında'ki fark belli olsun diye, üçü'nü diğerlerin'den ayrı çektim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ayazkentli : 03-10-2009 saat 09:20 Neden: Not'u ilave ettim.
Eski 30-09-2009, 09:09   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2009
merhabalar,ben daha yeniyim ve dün komşumdan kıvırcık fidesiyle lahana fidesi aldım diktim bahçeme tutarmı sizce,bu aylarda daha ne ekebilirim,fidemi tohummu ne yapmam gerekiyor bilgi sevirseniz sevinirim,teşekkürler

burcu_muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 12:29   #131
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Merhaba sn. burcu muda,

Bu günlerde maydonoz, roka, ıspanak, dereotu ekebilirsiniz (tohum). Eğer önümüzdeki yıl domates ekmeyi düşünüyorsanız, domates ekeceğiniz bölüme, bu günlerde 25-30 kadar bakla tohumu ekin. Nisan başlarında baklaları söküp, yerlerine domates ekebilirsiniz, çünki domatese çok faydası var. Tohumları 1-2 gece önceden ıslatıp ekin, daha çabuk çimlenirler.

arapsabunu beğendi.
Eski 30-09-2009, 14:15   #132
Yeni Üye

Merhaba selahattin bey bu aylar ne dikebilirim hangi sebze tohum hangi sebze fide olarak dikilir bilgi verirmisiniz

Eski 30-09-2009, 14:24   #133
Yeni Üye

Teşekkür ederim ayazkentli pırasa karnıbahar diksen olmazmı onlrın dışında ben daha yeniyim ve çok heves ediyorum

Eski 30-09-2009, 14:58   #134
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Burcu Hanım, yazılarınızı noktalama işaretlerine dikkat ederek, düzgün cümlelerle yazarsanız daha anlaşılır olursunuz.

Pırasa tohumu bu mevsimde olmaz. Tohumunu yaz başında ekmek gerekirdi ancak fidesini bulabiliyorsanız dikebilirsiniz. Fidesini dikerken köklerinin saçakları çok uzunsa biraz kısaltın, yeşiı kısmını da biraz kısaltıp, derin bellediğiniz toprağa dikin.

Acemi için bence en kolay yetiştirilecek sebzelerin başında Ispanak, Roka yer alır. Yine toprağınızı güzelce belleyip, düzeltip tohumlarını direkt yetiştireceğiniz yere serpiştirin. Ancak özellikle Roka tohumu çok incedir ve hemen hepsi çimlenir çok sık olur. Tohumu seyrek atmaya dikkat edin.

Lahana, Brokoli, Kara Lahana tohumu ekimi için de geç kalındı. Eğer fidesini bulursanız dikebilirsiniz. Dayanıklı sebzelerdendir.

Kışa dayanıklı kıvırcık türleri de ekebilirsiniz. Tohumlarını bir köşeye serpiştirip, belli büyüklüğe geldiklerinde fideleri daimi yerlerine geçirebilirsiniz.

Maydanoz da ekebilirsiniz ama havalar serinledi, çimlenmesi uzun sürer.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 15:15   #135
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili burcu_muda, bu aylarda İstanbul'da fide olarak veya tohum olarak bulabilirseniz brokoli, marul, ıspanak, maydanoz,roka, fisil soğan, çilek ekim/dikimi yapabilirsiniz.

Tilki Mete beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 15:23   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Diğer bir başlıkta da sormuştum ama burası şu an daha uygun geldi, Kusura bakmayın.Acil akşam toprakla buluşturacağım.

Elimde brokoli ve lahana fideleri var. Ne kadarlık bir saksıda yetişirtirebilirim.

Saygılarımla.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 15:34   #137
Ağaç Dostu

Saksıda randman alabileceğinizi zannetmiyorum ama yapacaksanızda saksı çapı 20 cm kadar olmalı...

Eski 30-09-2009, 15:36   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Saksıda randman alabileceğinizi zannetmiyorum ama yapacaksanızda saksı çapı 20 cm kadar olmalı...
Teşekkürler Selahattin Bey.

Saygılarımla.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 09:50   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Tohum ekimi

Merhaba. Domates, salatalık, acur, biber, fasulye, mısır, karpuz tohumları aldım. Yazdıklarınızdan okuduğum kadarıyla öncelikle fide haline getirmek gerekiyor. Bende köpük bardaklar aldım ve bahçeden de getirdiğim bir miktar toprakla çiçekciden aldığım hazır toprağı karıştırdım. Onu bardaklara koydum ve 2 gün nemli havluda beklettiğim karpuz tohumlarını ektim. Çok az su verdim. Bundan sonrası için ne aralıkta sulamam gerekiyor. Bir de bahçedeki toprakta şimdiye kadar hiçbirşey ekilmemiş. Ve toprak çok sert. Yağışlarda var. Gübre kullanmak gerektiği söylendi. Hangi gübreden kullanmak daha doğru olur. Bilgi verir misiniz?

emine_demireel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 11:14   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Saksilara biber, domates ve maydonoz tohumu ektim, ne zaman gormeye baslarim tahminen? Ve dikkat etmem gereken konular nelerdir? Bilgi verirseniz sevinirim

fizik_tedavici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 12:13   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emine_demireel Mesajı Göster
Merhaba. Domates, salatalık, acur, biber, fasulye, mısır, karpuz tohumları aldım. Yazdıklarınızdan okuduğum kadarıyla öncelikle fide haline getirmek gerekiyor. Bende köpük bardaklar aldım ve bahçeden de getirdiğim bir miktar toprakla çiçekciden aldığım hazır toprağı karıştırdım. Onu bardaklara koydum ve 2 gün nemli havluda beklettiğim karpuz tohumlarını ektim. Çok az su verdim. Bundan sonrası için ne aralıkta sulamam gerekiyor. Bir de bahçedeki toprakta şimdiye kadar hiçbirşey ekilmemiş. Ve toprak çok sert. Yağışlarda var. Gübre kullanmak gerektiği söylendi. Hangi gübreden kullanmak daha doğru olur. Bilgi verir misiniz?
bahçeniz çok buyuk degılse kısmen kendı gübrenızı yapabılırsınız
öncelıkle topragınızı çok ıyı işlemelisiniz
elle yapacaksanız önce bellemeli ve artından tezeklerı çapayla kırmalısınız
yanı topragı küçük küçük parcalara ayırmalısınız
ev tipi bahçeler için kendı gübreniz üretebilirsiniz
oldukca bedava ve saglıklı bitkinizi beslemiş ve sizlerde lezzetli besinler tüketmiş olursunuz
bu forumlar çok konudan olusuyor
kendi zevkınızıe göre hangısı kolaysa onu yapabilirsiniz
enzimve kompost sayfalarını okumanızı öneririrm
fidelaınız buyumeden b unları yapmanız gerekır
kolay gelsın

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 16:49   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
bahçeniz çok buyuk degılse kısmen kendı gübrenızı yapabılırsınız
öncelıkle topragınızı çok ıyı işlemelisiniz
elle yapacaksanız önce bellemeli ve artından tezeklerı çapayla kırmalısınız
yanı topragı küçük küçük parcalara ayırmalısınız
ev tipi bahçeler için kendı gübreniz üretebilirsiniz
oldukca bedava ve saglıklı bitkinizi beslemiş ve sizlerde lezzetli besinler tüketmiş olursunuz
bu forumlar çok konudan olusuyor
kendi zevkınızıe göre hangısı kolaysa onu yapabilirsiniz
enzimve kompost sayfalarını okumanızı öneririrm
fidelaınız buyumeden b unları yapmanız gerekır
kolay gelsın
Bilgileriniz için teşekkür ederim. Toprağı çapalar ve büyükçe toprağı parçalarım. Gübreyi kendiniz yapabilirsiniz derken bu işlemleri yaptığımda mı geçerli olacak yoksa gübre için farklı bir işlem yapmam gerekecek mi? Bir de ektiğim tohumlarımı ne aralıklarla sulayayım?

emine_demireel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 23:58   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Bahçemde fazla güneş almayan duvar dibi bir yerim var, orayı değerlendirmek istiyorum, bi tarafına kara lahana ektim. Güneşe çok fazla ihtiyacı olmayan sebze var mı? oraya ne ekebilirim?

kurdelelikedi beğendi.
mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 17:16   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2012
****** foruma bende yeni uye oldum tesadufen buldum
Cok guzel bilgiler var bende subatin sonunda sus biberi
kil biber patlican ve domates ektim biberlerim
az cikti tekrar ektim ama soguk oldugu icin fazla buyumediler
Bahcede serada

Halil Önen beğendi.
melissa77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 18:22   #145
Ağaçsever

sevil_24's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Galeri: 7
Balkonumda domates ve biber yetiştirmeye karar vermiştim.Bir siteden saksı domatesi tohumu aldım ve ektim.Çok güzel çimlendiler ve büyüdüler.Tatlı kıl biber tohumu da ektim.İnşallah verimli olur.Balkonum yeterince güneş almıyor ama ben yine de deneyeceğim.Merakla bekliyorum

Halil Önen ve YeniBON beğendi.
sevil_24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 09:41   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2012
saksıda sebze yetiştirme

mehabalar;

biz evimizin bolkonunda sakıda sebze yetiştirmek istiyoruz. Marul, biber, salatalık ve domates tohumları aldık. 1 gece suda beklettik be saksıya ektik. Aradan 1 hafta gecti balkonumuz guneş alıyor ve her gun belirli olcude su dokuyoruz. Şuan için sadece salatalıklar filiz verdi ve onlarda birbirine cok yakın. Çıkan salatalık filizlerini ayırmalımıyız. Birde diğer tohumlar ne zaman filiz verir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

yenicheri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 14:03   #147
Ağaç Dostu

Radikal Gazetesi Ebru Kentoğlu Haberi:

"Dikili bir fideniz olsun!"Dikili bir ağacım, bir santim toprağım yok" diye sızlanmayın; balkonunuzda kendi nanenizi, domatesinizi yetiştirmenin tam zamanı...
Haber: EBRU KENTOĞLU / Arşivi

Semizotu, roka, tere, nane, kekik, reyhan, kuzukulağı, süs biberi... Aklınıza gelen her türlü yeşilliği, meyveyi ve sebzeyi yetiştirmesi sandığınızdan çok daha kolay ve hızlı olabilir. Eşe dosta hava atacağınız bir bahçeniz ya da geniş bir terasınız olmasa da olur, ufacık bir balkon köşesinde hatta kimi durumlarda pencere önünde bile kendi bahçeciğinizi yaratabilirsiniz. Bahar mevsimiyle gelen 20-25 derece aralığındaki sıcaklıklar da tohumları yetiştirmek için gayet uygun. Her mevsim alabileceğiniz tohumlarla istediğiniz herhangi bir yeşillik veya domatesi saksınızda yetiştirip dalından kopartarak kahvaltınızı bir kat daha lezzetlendirebilirsiniz.
İlk yapmanız gereken tohumu ekerek çimlenmesini beklemek. Sonrasında fide haline gelen sebze ya da yeşilliğinizi büyüyüp gelişeceği ve hasat edileceği kalıcı yerine taşımamız gerekiyor. Bu süreçle için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var...

Nasıl bir toprak?

Agaclar.net internet sitesi yazarlarından Ziraat Mühendisi Selahattin Yılmaz, kullanılması gereken toprağın bahçe toprağıyla karışık harç olduğunu belirtiyor. Organik toprak, dere kumu koyun gübresi birleşimi de kullanılabilir. Yemek yazarı Refika Birgül ise torf ile bahçe toprağının karıştırılıp gübre eklenmesi gerektiğini söylüyor. Toprağın içinde çok fazla büyük taş ve kum da bırakılmamalı. Kısaca dengeyi iyi ayarlamalı.

Tohum ekimi ve sulama süreçleri

Tohumu toprağa belli aralıklarla serpiştirmek yeterli. Tohumlar ekildikten sonra üzerine yarım santim toprak ekleyip, hafifçe bastırın. Sonrasında hafifçe sulayın. Başlangıçta fazla suyun tahliyesi için kabın altına saksılardaki gibi yeterli delik açmak iyi olur. Toprağın her gün hafif sulanması, kuru kalmaması gerekiyor.

Çimlenme

Tohum ekimi, tohumun çimlenmesi ve olgunlaşarak fide haline gelmesi yaklaşık bir ayda tamamlanır. Fidelerin yenilebilir sebze, meyve ve yeşilliklere dönüşmesi için gereken zaman ise bir iki ay arasında değişir. Çimlenme süreci tohumun tazeliği ve yeterli sıcaklık, güneş, toprağın elverişliliği, yeterli gübre kullanımı gibi gibi şartlara göre değişir. Türkiye ’de bu mevsimlerde elverişli sıcaklığa sahibiz, bu avantajı kullanabiliriz. Saksının aşırı derecede ısınmasını folyo ya da jelatin ile kaplayarak engelleyebilirsiniz. İyice büyüyüp olgunlaşan fideler 15-20 santimetre boya ulaşıp 5-9 yapraklı olduklarında esas ekim yerlerine alınabilir. Fidenizin çimlenen saksıda kalmasını istiyor, fideleri yeni bir saksıya taşımakla uğraşmak istemiyorsanız tohumlar arasında aralık bırakmaya ve bir saksıda birden fazla fide kullanmamaya dikkat edin.

Nasıl bir saksı?

Domates, salatalık gibi boya doğru uzayan ve geniş alan isteyen sebzeler için kova türü kaplar daha uygun. Biber, patlıcan gibi kalın gövdeli sebzeler için uzun ve derin saksı, maydanoz ve marul gibi kazık köklü bitkiler için ise geniş ve derin bir kap gerekiyor. Tüm bunlar fide haline gelen ürünler için geçerli. İlk etapta çimlenmesi için bekleteceğimiz tohumlar ise pet şişelerde ya da herhangi bir saksıda
tutulabilir.

Şaşırtma nedir?

Fidelerin fide ortamından alınıp esas yerlerine dikilmesine şaşırtma denir. Fideler yetiştikleri ortamdan alınıp şaşırtılır, dikilir ve bol miktarda can suyuna kavuşur. Mutlaka en başta fazla suyun tahliyesi için kabın alt kısmında saksılarda olduğu gibi yeterli delik açmak gereklidir. Çimlenmeyi kolaylaştırmak için çimlenme aşamasında yetiştirme ortamının üzerine bez sererek veya naylon sererek çimlenmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Ancak çimlenme başladığında bu malzemeleri kadırmak lazım aksi takdirde çimlenmiş bitkilerin boyu aşırı uzar, bitkiler yatık büyür.

Dileyene hazır fide...

“Tohumun bir ay süren çimlenme süreciyle uğraşamam, şaşırtma falan da hiç yapamam” diyorsanız hazır fide satın alabilirsiniz. Zaman kazanmak için ideal olan bu yöntemin bir handikabı ise organik ya da hormonsuz fide bulmanın zorluğu. En doğalı elbette tohumu bile sizin yetiştirmeniz. Yemek için aldığınız ve beğendiğiniz meyve ve sebzelerin çekirdeklerini tohum olarak kurutabilirsiniz. Bir gazete kâğıdının üzerine serip, sıcak bir yerde birkaç gün kurutmak gayet kolay... Organik sertifikalı fide ve tohum ürünleri de almaya özen gösterebilirsiniz.

Nereden alabilirsiniz?

Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı’nın yan tarafındaki açık pazarda yüzlerce tohum çeşidi ve fide mevcut. Fideler 1-3 arası, tohumlar ise 3-15 TL arasında. Tohumları bazı kuruyemişçiler ve marketlerden de alabilirsiniz. Ev-bahçe malzemeleri satan marketlerden de tedarik edebileceğiz tohumların organik sertifikalı olanları da var. Çeşitli web sitelerinde bulabileceğiniz organik sertifikalı tohumlar ise 5-15 TL civarında.

Bunları unutmayın!
Toprağı fazla ıslatmayın, nemli tutun
Şaşırtma yöntemi uygulayın
Saksıların yeterli derinlikte ve genişlikte olmasına dikkat edin
Toprak çok sert ya da yumuşak olmasın, hava ve ışık alabilsin
Aynı saksıda birden fazla fide ekmemek lazım
Fideleri toprağından çıkartıp yeni yerine dikerken dikkatli ve nazik olun
Saksı altına çakıl taşları koyarak drenaj etkisi yaratabilirsiniz

Domatesin tam zamanı
Elimizde domates tohumları, saksı, yeterli toprak, su ve güneş gören elveişli bir balkon var ise ekime hemen başlayabiliriz. Uygun kap içerisine yaklaşık 10 santimetre kalınlığında toprak koyduktan sonra tohumları aralıklarla serpiştirip, üzerini 0.5 santimetrelik toprak ile örtelim. Toprağı hafifçe bastırıp el fısfısı ile sulayalım. Kabın üstünü şeffaf naylonla örterek sera etkisi yaratabiliriz. Saksının muhafaza edildiği yer çok sıcak ya da soğuk olmamalı. Toprağın nemini her gün kontrol edip rutubetli kalmasını sağlamaya dikkat edelim. Çimlenme 8-10 gün içerisinde olacaktır. Fideler 4-5 santimetre olduğunda asıl dikim alanına alabiliriz. Her bir fideyi ve mümkün olduğunca çok köklü olarak topraktan çıkartmalıyız. Fideyi, sapı kolayca kopabileceğinden dikkatlice yaprağından tutmalıyız. Toprak, torf ve gübre karışımına belirttiğimiz saksı ebatlarına uygun olarak ektiğimiz fidelerin can suyunu verelim. Sonrasında bol ve düzenli sulama ve yeterli güneş göstererek fideleri yetiştirmeye başlayabilir, hasat zamanına kadar heyecanla bekleyebiliriz.

En kolayı: Pencere önü bostanı
Her şey önünüze hazır gelsin istiyorsanız o da mümkün. Ev ve bahçe malzemeleri satan marketlerden satın alabileceğiniz ‘Pencere önü bostanı’ ile tüm bu işlemleri çok daha basit halledebilrsiniz. Saksı içersinde hazır toprağı, tohumu ve her türlü bilginin bulunduğu kitapçığı ile maydanozundan kıvırcığına kadar her türlü yeşilliği pencerenizin önünde yetiştirebilirsiniz."

Kaynak: Dikili bir fideniz olsun! - Radikal Hayat

Eski 05-06-2014, 06:44   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2014
fideler cimlendikden sonra onlari plastik fincanlara sasirtsam olurmu? yoksa cok kucuklermi?

Sudeme beğendi.
bakugan192 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2018, 11:40   #149
Ağaç Dostu

sudeme's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Biber tohumlarını aynı kapta cimlendirdim.şimdi boyle uzamasını bekleyeyipte toprağa gomsem.yoksa her birini ayrı bardagami alsam.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
sudeme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2018, 17:26   #150
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Biberleri biraz daha büyütün, üç-beş gerçek yaprakları çıkınca ikişerli bardaktan çıkarıp yine ikişerli olarak toprağa dikin.

Sudeme beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024