agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Balıklar
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2010, 14:58   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Evde kurduğum 3 akvaryum

Merhaba,

Forumdan uzak kaldığım geçen dönemde akvaryumlara ilgi duydum, bol bol okuyup bitkili bir akvaryum kurdum eve.Bu ilk akvaryumu kurarken yeni okuduklarımdan heveslenip 2 ayrı akvaryum daha kurdum.

Ana akvaryum için forumlarda gördüğüm, strofor ve derz dolgusu kullanılarak yapılan yapay kaya dekorlarından yaptım bir tane;

Name:  fon1.jpg
Views: 9774
Size:  62.9 KB
Name:  fon2.jpg
Views: 6978
Size:  59.0 KB

Bu fonların avantajı filtrenin giriş çıkış borularını içine gizleyebilmeniz;
Name:  fon4.jpg
Views: 6656
Size:  61.5 KB

Sonra bu fonu akvaryuma silikonla iyice yapıştırdım;
Name:  fon5.jpg
Views: 8197
Size:  63.4 KB

Akvaryumları düşük donanımlı ve yüksek donanımlı olarak ikiye ayırmak mümkün.Düşük donanımlıda suya CO2 takviyesi yapılmıyor, ışık şiddeti buna göre düşük tutuluyor ve ya hiç ya da çok az gübre takviyesi yapılıyor sudaki bitkiler için.Ben bu şekilde bir akvaryum kurdum ve buna uygun bitkiler seçtim.

Ne yazık ki daha ilk haftadan 34 derece üzerine çıkan Adana suyu tüm bitkilerimi mahvetti ve büyük bir ders alarak bir su soğutucu sipariş ettim akvaryum için.Bitkilerimi yeniledim ve zamanla da balıkları ekledim.Balıkları lepistes, balon moli, plati gibi canlı doğuran türlerden seçtim ki kızlarım üremelerini, yavrularını da takip edebilsin.Şimdiden bir çok kez doğum oldu akvaryumda.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 15:01   #2
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bitkiler ve balıklar eklendikten sonraki halinden fotoğraflar aşağıda;

Name:  bitkilikucuk.jpg
Views: 6611
Size:  67.2 KB
Üstteki fotoğrafın biraz daha büyüğüne buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Burada da aynı fotoğrafın bitkileri isimendirilmiş hali var.

Name:  bitkili5.jpg
Views: 6516
Size:  56.1 KB
Name:  bitkili1.jpg
Views: 6835
Size:  51.3 KB
Name:  bitkili4.jpg
Views: 6669
Size:  53.6 KB

Eski 25-11-2010, 15:14   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Tebrikler cok pratik ve akillica bir tasarim olmus. Bizler icin guzel bir ornek oldu.

Bu tur calismalari diger uyelerimizin de paylasmasini isteriz.

Selamlar

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 15:17   #4
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bu akvaryumu yaparken üzeri açık akvaryumlar ve paludaryumların örneklerini gördüm ve aklıma balkonda duran japon şemsiyeleri geldi.Japon şemsiyeleri akvaryum suyunu dengelemek için de oldukça faydalı bir bitkiymiş.Benim yaptığım paludaryum değil tabi ki, basit bir üstü açık akvaryum
Camdan, küp şeklinde 50x50x50 bir akvaryum yaptırdım.Japon şemsiyeleri, yayladan getirdiğim ince uzun bir taş, bambu çubuklar ve siyah kumla ikinci akvaryumumu yaptım, bunda sadece bir iç filtre var ve japon balıkları yaşıyor.

Name:  japakv1.jpg
Views: 13143
Size:  67.6 KB
Name:  japakv2.jpg
Views: 11067
Size:  59.1 KB
Name:  japakv4.jpg
Views: 8974
Size:  69.8 KB
Name:  japakv3.jpg
Views: 8515
Size:  66.1 KB

Eski 25-11-2010, 15:28   #5
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Ve son olarak, çalışma masamın üzerinde duran karides akvaryumum.Bu akvaryumda kırmızı kiraz karidesler, elma salyangozları ve bir kaç cüce vatoz var temizlik için.Burada yüzlerce karides üretmeyi umuyorum, şimdiden yumurta taşıyan bir çok karides var

Name:  karides1.jpg
Views: 7111
Size:  61.7 KB
Name:  karides2.jpg
Views: 8883
Size:  65.6 KB

Karideslerden yumurta taşıyan iki tanesinin fotoğraflarını da ekliyorum;

Name:  karides3.jpg
Views: 8647
Size:  62.2 KB
Name:  karides4.jpg
Views: 11548
Size:  61.6 KB

Kiraz karidesler bakımı çok kolay ve izlemesi çok zevkli hayvanlar.Küçük akvaryumlarda bile kolayca bakılıyor, ilgilenen varsa tavsiye ederim.

Eski 25-11-2010, 15:30   #6
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim alectoris. Sonradan farkettim ki ben aslında akvaryumda balık bakmayı değil, bu akvaryumları kurmayı daha çok seviyorum Şimdi kurulumlar bitti pek heyecanım kalmadı balıklara

Eski 25-11-2010, 15:40   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Tebrikler çok güzel akvaryumlar.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 16:33   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler denizakvaryumu, şu anda beni en heyecanlandıran karides akvaryumu.Bunu içerisindeki Echinodorus bitkisi çiçek sapı atarak çoğalıyor.Çiçek kısmından kök atıyor ve sonra bu sapı kesip yeni bitki elde ediyorsunuz.Tek bir bitkiden 5 adet çıkarttım geçen ay, bitkiler açısından da ayrı bir keyif.

Eski 25-11-2010, 16:44   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Eğer kırmızı kiraz karidesleri çoğaltmayı başarabilirseniz işin en heyecanlı tarafı olur.

Benim de tuzlusu akvaryumunda uzun süre beslediğim karides "temizlikçi karides" di.

Balıkların ağzının içi dahil olmak üzere temizlemesi ona aitti

Name:  tem.jpg
Views: 7169
Size:  28.4 KB

http://www.resifbolgesi.com/sayilar/...imp/index.html

http://c.photoshelter.com/img-get/I0...0/9969C256.jpg

onureser ve Maviş beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 17:47   #10
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Tebrikler, çalışmalarınız çok güzel.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 17:53   #11
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler zenfree

Denizakvaryumu, kiraz karidesler çok kolay ürüyorlar diye biliyorum.Adana'da karidesleri aldığım arkadaş, 30 karidesten 2 ay içerisinde yüzlerce karides üretmişti, dediğim gibi benikiler de hep yumurtalı, bakalım tamamına erdirebilecekler mi?

Bahsettiğiniz karides çok ilginç, kiraz karidesler yosun dışında pek aktif temizleyici değiller, balıklardan da çok çekiniyorlar, uzak durmayı tercih ediyorlar.Sadece elma salyangolzarı ile rahatlar, otobüs gibi üzerine binip geziyorlar akvaryumda

Siz akvaryumunuzu devam ettiriyor musunuz, geçmiş zaman kullanmışsınız yazarken?

Eski 25-11-2010, 20:16   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Akvaryumlarınız çok güzel olmuş tebrik ederim. Canlı bitkiler olan bir akvaryumun seyrine doyum olmaz. Benimde vardı evlilik ve şehir değiştirme derken bozmak zorunda kaldım. Canlı doğuranlar da iyi bir seçim olmuş. Büyümelerini takip etmek çok keyifli. Umarım sıkıntısız devam ettirirsiniz.

h999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 22:17   #13
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de çok beğendim, ellerinize sağlık.
Seneler önce bu konuya bayağı merak salmıştım, nerelerden ne balıklar, ne bitkiler ve aksesuarlar taşıdım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 23:31   #14
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim, biz "meraklıların" yolu zamanla hep geçiyor buralardan Güler Hanım.Şimdi de muhabbet kuşu işi çıktı evde, bizim foruma bir baktım ki herkesin evinde varmış zaten
h999, gerçekten de yavruları izlemek keyifli, onları ayrı, dördüncü bir akvaryum aldım depoda.

Eski 26-11-2010, 00:26   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Akvaryum almaya bir başladımı sonunu getirmek baya zor olur yavru akvaryumuydu farklı türdü derken her yer akvaryum oluverir.

h999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 15:43   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Teşekkür ederim, biz "meraklıların" yolu zamanla hep geçiyor buralardan Güler Hanım.Şimdi de muhabbet kuşu işi çıktı evde, bizim foruma bir baktım ki herkesin evinde varmış zaten
h999, gerçekten de yavruları izlemek keyifli, onları ayrı, dördüncü bir akvaryum aldım depoda.
Sayın Msaygın akvaryumlarınız ve el emeği dekorlarınız bir harika tebrikler.Kuştu balıktı derken sizde galiba tam bir doğa tutkunusunuz.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 16:44   #17
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

gtatas, açıkçası ailemin de hayvanlarla pek içli dışlı olmaması yüzünden, hatta "elleme ısırır, bit gelir, pire gelir" diye korkutmalarıyla, hayvanlara uzak bir şekilde büyüdüm, hayvanlardan korktum.Şimdi ben de kızlarımla birlikte tanışıyorum hayvanlarla, bana da bir terapi oluyor
Siz de uygun görürseniz, muhabbet kuşumuzun bakımı sırasında sizden yardım alabileceğimizi umuyorum, çok acemiyiz biz çünkü.
Kafes tavsiyesi için de teşekkür ederim.

Eski 26-11-2010, 18:30   #18
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Sayın MSaygin merhabalar. Sizi kutlarım. Akvaryumlarınızın üçüde sağlıklı ve güzel gözüküyor. Siz ne kadar yeni olduğunuzu söyleseniz de yetenekli bir elden çıkmış oldukları belli oluyor. Bence önemli olan da bu. Ben 20 yıldan fazla bir süredir balık beslemekteyim. Şu an benimde 4 tane akvaryumum var. 3 tanesinde malawi gölü mbuna türü balıklar, diğerinde elma salyangozları ile yerli bir tür olan a. mento besliyorum. Üyesi olduğum dört tanede akvaryum forumu üyeliğim var.

Balıklara çok ilginiz kalmadığından kurulumdan daha çok zevk aldığınızı söylemişsiniz. Zaten bitkili akvaryumlarda balıkların ikinci planda kalması çok normal. Beslenen türlerinde lepistes, moli veya japon olması bu durumu kolaylaştıran bir unsur olabilir. Bunlarda güzel balıklardır fakat daha karakterli balıklar beslerseniz, onlar da sizi ortaya koydukları karaktere hayran bırakabilirler. Sağlıklı bitkiler ve balıklar dilerim.

Saygılarımla...

Düzenleyen sariefe : 27-11-2010 saat 00:11
sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 19:38   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
sayın Msaygın bu işi biliyor tebrikler

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 14:37   #20
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim

sariefe, başka arkadaşlarım da aynen sizin sözlerinizle "daha karakterli balıklarla" daha keyif alacağımı söylediler.Canlı doğuranlar bizim için kolay bir başlangıç oldu, hem kızlar da yavruları takip ediyorlar şimdilik.Zamanla balık türlerinde değişiklik yapacağımızı tahmin ediyorum.

Akvaryum.com forumundaki üye adınızı buldum, oradan bakayım balıklarınıza

Selamlar,

Eski 28-11-2010, 07:51   #21
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sayın MSaygin akvaryum.com da üyeliğim var ama paylaşımım pek yok. 1999' da ilk bilyap.com.tr ile giriş yapmıştım akvaryum forumlarına. Zaten o da ilk forumlardan birisidir. Sonrasında akvaryumforum.com asıl durağım oldu. 2006' dan beri fırsat buldukça yazarım. Bunlar dışında akvaryumklubu.org, malawiburada.com da var ama bu forumlara birşey vermekten ziyade almışımdır. Balık resmi çekebilecek iyi bir fotoğraf makinam olmadığı için de balıklarımı malesef forumlarda göremezsiniz Son aylarda akvaryum forumlarından ziyade ilgilendiğim tek forum agaclar.net. Öğrenecek o kadar çok şey var ki oldukça zamanımı alıyor. Bu nedenle gerek balık gerekse forumlarıyla ilgilenemiyorum. Çok şükür ki balıklarım kendi başlarının çaresine bakmayı öğrendilerde beni zorlamıyorlar Darısı başınıza.

Saygılar...

Eski 01-12-2010, 13:53   #22
Ağaç Dostu

doga-dostu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
akvaryumlar çok güzel hele şu çeşit çeşik renkli balıklara bayılıyorum.ama bir kedi gibi sevimlideğiller.kuşlar gibi neşeli değil.birazda sıkıcılar ama hoşlar dekor olarak güzeller.meraklısı için güzel olabilir aslında hiç ilgilenmedim ama herkesin evde 2 balık beslediği olmuştur kesin.

doga-dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2010, 19:29   #23
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Sevgili doğa-dostu kardeşim merhaba. Senin yaşında bir genci bu ortamda görmek çok güzel. Öncelikle bunu belirteyim. Diğer yandan madem doğa dostusun o zaman benimde dostumsun. Çünkü doğanın dostu benim de dostumdur.

Yukarıdaki mesajını okuyunca birkaç uyarı yapma gereği duydum. En önemlisi, bitkiler ya da balıklar dahil hiç bir canlı dekor değildir, dekor olarak nitelendirilemezler. Kedi, köpek veya ağaç gibi balıklarında ihtiyaçları vardır. Evimize bir canlı sokarsak bunu sadece sevimli, neşeli ya da renkli olarak nitelendirmemeli ihtiyaçlarını karşılamaya özen göstermeliyiz.

Tabi ki her canlı herkese aynı keyfi vermez. Sen kedi seversin, ben balık bir başkası ağaç. Ama yorum yapmadan önce sadece bakmak yetmez. Görmek gerekir. Çok sayıda hayvan hatta böcek besleyen birisiyim. Ama balık dedin mi orda bir durmak lazım. Çünkü balıklar sandığının aksine, muhteşem canlılardır. Burda bir anlatmaya başlarsam forum içinde forum olur. Ayrıca ne kadar anlatsam kendi tecrübelerinin yerini tutmaz. Onun için tecrübe etmeni tavsiye ederim

Sevgilerimle...

Eski 17-12-2010, 20:09   #24
Ağaç Dostu

betito's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
Galeri: 29
O şemsiye çiçeklerin kökleri çoğalmıyor mu Sayın MSaygın?

betito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 18:09   #25
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Japon şemsiyeleri köklerinden de çoğalıyor, tepesi kesilip suya ters konulursa da kolayca kökleniyor.Yalnız bu akvaryum güneş almayan bir yerde, o yüzden pek çoğalmıyor.Yeni çıkan dallar da su yüksek olduğundan çıkana kadar çürüyorlar.

Eski 06-01-2011, 23:10   #26
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sevgili MSaygın,
Sizi yürekten kutlarım,herbiri sanat eseri olmuş,ellerinize sağlık.
Akvaryumda bitki ve balıkları seyretmekten,çok keyif alırım,umarım birgün ben de ,bir akvaryum edinip,bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırım.

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 23:01   #27
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
msaygın bey tebrikler. gıpta ile izledim fotoğraflarınızı. yanlız bi sorum olacak japon balıkları o japon şemsiyelerini yemiyormu??? bende 1 haftadır büyük bi fanusun içine japon şemsiyesi ile balığını koymayı düşünüyordum bugün tüm akvaryumcular japon balıkları bitkileri yer demişti ama... kafam karıştı şimdi!! son durum nedir acaba rica etsek son foto ekleyebilirmisiniz??

kaktüssevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 09:28   #28
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim Müjgan Hanım

kaktüssevdası, japon balıkları bitkileri yiyorlar ne yazık ki, japon şemsiyelerinden başka ne varsa tükettiler.Ancak japon şemsiyeleri oldukça büyüktü akvaryuma koyduğumda, gövdeleri biraz sertleşmişti, yaprakları zaten su dışında, bu nedenle yemediler.

Ancak zaman için şöyle bir sorun oluştu; su çok derin olduğundan yeni filizler su üstüne çıkamadan çürüyorlar.O yüzden bitkiler biraz zayıfladı.Ölen kısımların yerine yenisi gelemiyor.

Bence siz de fanusa koyun japon şemsiyesi, ben ilk başta öyle yapmıştım, tek bir kalın çubuk da bambum vardı içinde, çok şık duruyordu.İri iri bembeyaz çakıl taşları da koyabilirsiniz, çok güzel görünecektir.

Eski 29-01-2011, 10:43   #29
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

bilgi ve önerileriniz için çok teşekkür ederim MSaygın... bu hafta uygulamaya geçeçeğim..

Eski 29-01-2011, 17:53   #30
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

mesajı yazdıktan sonra dayanamayıp gittim akvaryumcuya, neye niyet ettim ne kısmet oldu sözde büyük bi fanusla japon balığı alacaktım. ben naptım, gittim 35 cm lik bir akvaryum, ısıtıcı, termometre ve 2 si hamile olmak üzere 5 lepistes aldım geldim.
napıyım ya üretmeyi seviyorum ama maliyette 3 katına çıktı (eşim aldığım akvaryumun içinde boğacak sanırsam beni )
şimdi size bir sorum olacak lepisteslerim 26 derecelik bir akvaryumda duruyor bunun içinde yinede şemsiye yaşarmı??? ısı yüksekmi gelir acaba??? akvaryumcu düşük ısıda olur o bitki dedi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024