agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2011, 13:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Toprakta Beyaz Kurtçuklar

Merhabalar;
Bundan birkaç hafta önce bir yapı marketten aldığım bonsaimin toprağında; hareket tarzı böcek gibi olan (solucan gibi değil) resmini çok iyi çekemediğim yaratıklar oluştu.. Bunlar nedir ve amatörce nasıl mücadele edebilirim??

İzleyen ve cevaplayan herkese teşekkürlerimle..

http://agaclar.net/forum/attachment....1&d=1314017163

Dentist_dr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 10:01   #2
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Şöyle bir başlık buldum, faydası olur mu bilemiyorum. Umarım kurtulursunuz.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=18023

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 15:05   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
sayın Dentist_dr

Merhaba nick name olarak diş doktoru yazmışsınız.

Eğer bir diş hekimi iseniz hasyata ait sorunu ve tedaviyi tam görmeden ne müdehale edebilir ne de teşhis koya bilirsiniz.

Sizden ricamız aynı zamanda ağaçın bütünün yer aldığı bir görseli ve ağaçın bulunduğu koşul ve mekanı bize tam olarak aktara bilir isenzi sorunuzu doğru ve eksizsiz bir şekildie size cevaplamaya çalışa biliriz.

Su-ışık-hava- toprak-ısı gibi konular bize ağacınızın durumunu daha iyi bir şeklide anlama şansı tanırlar.

Elimizde bu gibi verilen olmadan yapılan bir cevap ya da öneri yanlış bir cevap ve sonuç doğmasına neden olabilir.

İçmekanda pencere kenarında havasız bir ortamda gelişi güzel sulanan bir ağaç kendisine zararı olmayan ama görsel olarak sizi rahatsız eden bir takım organizmaların oluşaçağı bir ortam yarata bilir.

Bazende tam tersi bu tür ortamlar da ağaça zarar vereçek bir takım zararlılarda gelişi,e biirler.

FOrum içerisnde ev yapımı ilaçlar ya da fiziksel bir takım müdehaleler ile yine forum içerisinde canı gönülden foruma destek veren ve konusunda uzaman bir çok ziraat mühendisi bitki sever dostlar yer almaktadır.

Onlara direk özelden mesaj yazarak mesajınızın link vererek kimyasal ilaçlar konusunda da destek alabilirsiniz.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 20:24   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Merhaba Arkadaşlar. Ben 2.5 aydır meyve yaprağından çimlendirdiğim ananasımı yetiştirmekteyim. Bu gün toprağının yüzeyini karıştırınca ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım birden fazlalardı. Çok endişeliyim. Saksının tabağına biriken suda da bir tane aynı kurttan rastladım. Ananasıma bir zararı olur diye çok tedirginim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Özenle yetiştirdiğim ananasımın başına böyle bir şeyin gelmesi beni çok üzüyor. Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederseniz çok sevinirim. Acaba çok mu abartıyorum yoksa zararı olmaz mı bilmiyorum ama bu kurtçuklar bana hiç de normalmiş gibi gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın Saygılarımla... (not kurtlar hafif şeffafımsı ve saç telinden çok az kalınlardır.)
Samet.

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 00:53   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maliyeci-38 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar. Ben 2.5 aydır meyve yaprağından çimlendirdiğim ananasımı yetiştirmekteyim. Bu gün toprağının yüzeyini karıştırınca ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım birden fazlalardı. Çok endişeliyim. Saksının tabağına biriken suda da bir tane aynı kurttan rastladım. Ananasıma bir zararı olur diye çok tedirginim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Özenle yetiştirdiğim ananasımın başına böyle bir şeyin gelmesi beni çok üzüyor. Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederseniz çok sevinirim. Acaba çok mu abartıyorum yoksa zararı olmaz mı bilmiyorum ama bu kurtçuklar bana hiç de normalmiş gibi gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın Saygılarımla... (not kurtlar hafif şeffafımsı ve saç telinden çok az kalınlardır.)
Samet.
Benim de başıma geldi.

Hemen saksı toprağını değiştirin.

Bu durum,

iyi yanmamış _ yaş_ hayvan gübresinden ya da başka bir hayvanın oraya bıraktığı _ siz fark etmeden karışmış da - küçük bir dışkıdan olabilir.

Ya da bir meyve/ sebze parçası toprağa karıştığında çürümede bu kurtlanmayı yapabiliyor.

Bu istenmeyen bir durum.

Not: Ananas saksı toprağına biraz solucan gübresi katar ve '' Emek gübre' (alg)ilave eder de sularsanız güzel olur. ( yukarıda ticari gübrelerle hiç bir bağlandım yoktur sadece kullanıcısıyım; doğruya doğru.)

Saygılar.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 02:02   #6
Ağaçsever

Sayın Halil Önen söyledikleriniz ilaç gibi geldi çok teşekkür ederim. Ne yapacağımı bilmiyor kara yaslar tutuyordum. Yardımcı olduğunuz için çok mutluyum. Evet haklısınız yakın zamanda yaklaşık 2-3 gün önce çatıdan topladığım güvercin gübrelerini (gübreler çok kuru ve sertti tıpkı tahta gibi ) iyice parçaladıktan sonra ananasımın toprağına karıştırmıştım ve sulamıştım. Ondan olmuş olabilir mi ? eğer ondan olmuşsa güvercin gübresini sulandırıp şerbet yapıp toprağına dökersem aynı kurtlanma olur mu? Ananasımın toprağını değiştirirken ananasımın köklerini iyice topraktan arındırmalımıyım (suya daldırarak) ve ondan torf toprağa mı dikmeliyim? ben birde ananasımın toprağına yeşil ve siyah çay fosaları karıştırmıştım birde kurşun kalem talaşları acaba onlar mı sebeb olmuştur . Bu süreçten sonra neler yapmam gerektiğini söyleyebilirseniz çok mutlu olurum. Aslında bu güvercin gübresini bana ananas için gübre ararken çiçekçiler söylemişti bana çatıda bulabileceği mi söylemişlerdi bende çatıdan topladım ama tek ananas değil diğer bitkilerime de vermiştim şimdi onlarında topraklarını değiştirmem gerekecek herhalde ben ne büyük bir yanlış yapmışım çiçekçilerin taviyesi üzerine hareket ettim ama keşke yapmasaydım. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim tavsiyelerinizi bekliyorum sağlıcakla kalın saygılarımla...

Eski 02-09-2011, 02:58   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Halil Önen söyledikleriniz ilaç gibi geldi çok teşekkür ederim. Ne yapacağımı bilmiyor kara yaslar tutuyordum. Yardımcı olduğunuz için çok mutluyum. Evet haklısınız yakın zamanda yaklaşık 2-3 gün önce çatıdan topladığım güvercin gübrelerini (gübreler çok kuru ve sertti tıpkı tahta gibi ) iyice parçaladıktan sonra ananasımın toprağına karıştırmıştım ve sulamıştım. Ondan olmuş olabilir mi ? eğer ondan olmuşsa güvercin gübresini sulandırıp şerbet yapıp toprağına dökersem aynı kurtlanma olur mu? Ananasımın toprağını değiştirirken ananasımın köklerini iyice topraktan arındırmalımıyım (suya daldırarak) ve ondan torf toprağa mı dikmeliyim? ben birde ananasımın toprağına yeşil ve siyah çay fosaları karıştırmıştım birde kurşun kalem talaşları acaba onlar mı sebeb olmuştur . Bu süreçten sonra neler yapmam gerektiğini söyleyebilirseniz çok mutlu olurum. Aslında bu güvercin gübresini bana ananas için gübre ararken çiçekçiler söylemişti bana çatıda bulabileceği mi söylemişlerdi bende çatıdan topladım ama tek ananas değil diğer bitkilerime de vermiştim şimdi onlarında topraklarını değiştirmem gerekecek herhalde ben ne büyük bir yanlış yapmışım çiçekçilerin taviyesi üzerine hareket ettim ama keşke yapmasaydım. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim tavsiyelerinizi bekliyorum sağlıcakla kalın saygılarımla...
Kurumuş güvercin gübresi _ yaş eğilse_ kurtlanma yapmaz.

Çay atığını bende kullanıyorum.

Ama gölge bir yerde kurutarak. Yaş çay atını kurutmadan saksıda kullanmayın. Çürüme yapıyor. Kurtlanmaya bu da sebep olmuş olabilir.

Kurutma işleminde bile ara sıra karıştırmalısınız. O zaman kokopeat gibi oluyor. Toprağa ve gübreye karıştırbilirsiniz. Zaten zamanla çay atığı toprakta kayboluyor.

Güvercin gübresini çay _ kompost çayı) yapıp kullanmak şahane olur.

Bunu için 'kompost çayı sayfanı' ookursanız bir çok gübre kullanmanıza gerek kalmayacak ve kendi _ kaliteli_ gübrenizi kendiniz yapmış olacaksınız.

Kompost çayı kesinlikle kurtlanma yapmaz.

Saksı toprağnı değiştirirken torf da kullanabilirsiniz ama torf gübre değildir. Gübre ile kullanmak daha iyi.

Diğer saksılarınızın toprağını değiştirmenize gerek yok, kurtlanma belirtisi yoksa... Çay atını yaş ve çok kullanmış olabilirsiniz. Kalem talaşları da kurtlanma yapmaz...
Saygılar

Eski 02-09-2011, 11:41   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Sayın Gülenmelek; daha önce bu başlığı okumuştum teşekkur edıyorum..

Sayın Bonsaisan; ağacımın büyük fotosu site içinde mevcut hatta türünün fukien tea olduğunu siz doğrulamıştınız.. bu yüzden de teşekkür ederim.. Minik bonsaim evde bir sehpanın üzerinde direk güneş ışığı almayan bir yerde duruyor.. zararsız gibi görünüyo bu organizmalar ama beni rahatsız ettiler.. malum tatil henüz sürüyo tatilden sonra size bu başlık altında net fotolar ve her türlü bilgiyi yollayacagım..

saygılarımla..

Dentist_dr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 15:01   #9
Ağaçsever

Sayın Halil Bey söylemiş olduğunuz kompost çayını mutlaka deneyeceğim. güvercin gübresini toprağa atarken kuru idi ama sularken yaş hale geldiler bu bir sorun olmuş olabilir mi ? bu kurtçukların toprak değiştirilmezse ananasa ne gibi zarar verirler? hemen ananasımın toprağını değiştireceğim ama bu konuda bazı endişelerim var ananasımın kökününü suya daldırarak kurtlu topraktan arındırmalı mıyım bunun bir zararı olur mu yoksa elim ile mekanik yoldan çırpmalı mıyım sonraki aşamada köklere oksijenli su solüsyonu yapıldığını okumuştum ben yapmalı mıyım? Yardımlarınız ve verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim saygılarımla...

Eski 02-09-2011, 22:42   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Halil Bey söylemiş olduğunuz kompost çayını mutlaka deneyeceğim. güvercin gübresini toprağa atarken kuru idi ama sularken yaş hale geldiler bu bir sorun olmuş olabilir mi ? bu kurtçukların toprak değiştirilmezse ananasa ne gibi zarar verirler? hemen ananasımın toprağını değiştireceğim ama bu konuda bazı endişelerim var ananasımın kökününü suya daldırarak kurtlu topraktan arındırmalı mıyım bunun bir zararı olur mu yoksa elim ile mekanik yoldan çırpmalı mıyım sonraki aşamada köklere oksijenli su solüsyonu yapıldığını okumuştum ben yapmalı mıyım? Yardımlarınız ve verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim saygılarımla...
Bu kurtçuklar kök yiyen,- kiraz dip kurdu gibi v.b._ gibi değil. Bozulmuş gübre ya da saksıya katılan bir şeyden _ ki bu iyi kurumamış çay atığı da olabilir, yaş meyvede_ olmuştur.

Yani toprak da bozulmaya başlamıştır. Köke fazla yanaşmadan _ ki kurtlar buraya daha yerleşmemiştir_ bitkiyi saksıdan çıkarıp yenileme yapılmalıdır.

Kuru bir kaç avuç kuş gübresinin dışarıda kalması ve deyişinizle 'tahta gibi olaması' hiç bir gübre değeri taşımaz. Yaş iken kompostlaşmalı ya da üzeri örtülmeliydi.

Böyle açık ve az gübreler dış ortamda başka böçeklerin saldırısına uğrar, oraya yumurtalarını bırakır.

Siz kullanmaya başladığınızda kurtçuklara dönüşür. Bu şekilde gübre saksıda kullanılmamalı.

Selahattin hoca' nın dediği sistem doğrudur.

Solucanları ve kurtları saksı toprağından uzaklaştırmanın yolu; saksının alt deliklerini tıkamak, su ile doldurmaktır.. Bu şekilde istenmeyen solucan ve kurtlar, böcekler toprak yüzeyine çıkar. Atılır. Toprağın bir kısmı yenilenir.

Ancak bu şekilde suyu saksıda 24 saatten fazla bırakmamak gerekir. ( bence) Çünkü fazla sudan saksı toprağı bozulur ve kök boğulması yaşanır bitki ölür.

Oksijenli su solüsyonuna gerek yok. O daha ileri aşamalarda yapılır.

Saksı yetiştiriciliğinde etkin mikroorganizmalar veya mikrobiyal gübreler ile yosun gübresi kullanmak; saksı toprağının ömrünü uzatıyor ve saksı toprağını düzenliyor.

Saygılar

Eski 04-09-2011, 02:48   #11
Ağaçsever

Sayın Halil Bey vermi olduğunuz değerli bilgiler ilaç gibi geldi ve beni çok iyi aydınlattı sağolun. ilk önce saksı dibini tıkayarak saksıya ağzına kadar su doldurdum 18 saat bekledi ama kurtlar tam yüzeye çıkmamıştı biraz toprağı karıştırınca göründüler hemen sulu toprak yüzeyini sıyırdım attım. sonra ananasımın kökünü kurtlu toprak kalmayacak şekilde iyice arınrıdım ve sonra perlit karışımlı torf toprağa diktim dikeli 3 saat oluyor şimdilik bir sorun yok inşaallah olmaz.kurt olan diğer saksılarımında toprağını kökleri temizleyerek değiştireceğim. bir daha aynı hatayı yapmayacağım. Yardımınızı esirgemediğiniz için size çok teşekkür ederim Saygılarımla...

Eski 07-09-2011, 08:33   #12
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Unlu bit olabilirler mi acaba :? Bitkide boğum aralarına bakın, pamuksu oluşumlar var mı ? bunları oluşturan canlılar aynı zamanda toprak üstünde de geziniyorlar, Priban en iyi ilaçtır bunlara karşı, sardunyalar da bile yaprakları ve çiçekleri koruyarak başarı sağlamıştır.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 23:53   #13
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
malasef bu dönem beyaz kurtcuk salgını var gibi. özellikle balkondaki biberlerimi mahvettiler. cicek açmaları durdu. mevcut biberlerde öylece kalakaldı. bütün bitkileri atacagım atmasına da, topragıda mı atmalıyım yoksa gelecek sene kullanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024