agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Çuha Çiçeği (Primula sp.) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4017)

çiçeksever 11-04-2007 12:44

Çuha Çiçeği (Primula sp.)

1 Eklenti(ler)
ben 2 sene önce çuha aldım.Şu anda bahçenin bir kısmını sardı.yetiştirmesi kolay ve çoğu çiçeğin açmadığı şubat-mart aylarında çiçek veriyor.

darla 11-04-2007 15:11

Merhaba,
Ben her seferinde ölmelerine sebep oluyorum.
Aldıktan sonra küçük saksılarında yaşamalarını istiyorum ama bir şekilde ölüyorlar.Toprakları kurudukça suluyorum.Ölmelerine sebep ne olabilir acaba?

çiçeksever 12-04-2007 12:35

benimkiler bahçede yanıda elma ağacı var,resmin sol tarafında.resmin sol tarafında gözüken küçükler tohumdan kendileri çoğaldı.Ben birşey yapmadım.3-4 tane almıştım 10-12 kadar oldu.Bahçeyi sularken onları da suluyorum.Başka birşey yok.

Oğuzhan 13-04-2007 19:09

Aynen bendekide öldü.Sanırım bahçe istiyor.Saksıda gelişemiyor.

BenBen1967 13-04-2007 20:39

******* bahçeyi istiyorlar 2 sene önce apartmanın bahçesine diktiklerim yaşıyor ama onlarcası saksıda öldü:(

zenfree 14-04-2007 00:02

Abant yaylalarında yöresel olarak "yoğurt çiçeği" denen bir çiçek var.Sarı renki olur aynı çuha çiçeğine benzer.Çok derin kökleri olur.2-3 tane bahçemize dikmiştik.Birkaç yıl sonra inanılmaz şekilde çoğaldılar bahçenin bir kısmı tamamen onlarla doldu.Üstelik hiç bir bakıma da gerek olmuyor.Tam bu mevsimde açıyorlar.
Yıldız Parkında da bir sürü çuha çiçeği var ve çok neşeli görünüyorlar.Söylediğiniz gibi galiba bahçeyi seviyorlar.

vildan 14-04-2007 14:09

çuhalarımdaki şişkinlikler...

1 Eklenti(ler)
çuhalarımın çiçek saplarının tepesinde yeni bir oluşum farkettim,zannedersem tohum kesesi gibi birşey (yanlış birşey söylüyorsam lütfen bu konudaki cehaletimi bağışlayın :( ).solan çiçekleri kopardıktan belli bir süre sonra kopan çiçeğin sap kısmının üzerinde fotoğraftaki şişkinlikler oluşuyor.bunlar gerçekten içinde tohum mu barındırıyor? eğer öyleyse bunları ne zaman toplamam ve nasıl değerlendirmem gerekir? yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler...

aylin:) 14-04-2007 15:26

çuha çiçeği ile 11 ay çiçeği ayni familya bitkisi mi ben 11 ay çiçeğinin latincesinin primula olduğunu zannediyordum da :(

Oğuzhan 14-04-2007 15:29

Vildan Hanım
Tohumlarınız hayırlı olsun.Dokunmayın kendisi kurusun.Daha yeni oluşuyorlar.

Oğuzhan 14-04-2007 15:30

Vallahi Maşallah biz yaşatamıyoruz.Siz Tohum almayı başardınız.Tebrikler.Bahçede mi Saksıda mı ?

çiçeksever 15-04-2007 13:12

vildan hanım sizinkiler çuhanın değişik bir cinsi mi.benim çuhalara benzemiyor

çiçeksever 15-04-2007 13:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aylin:) (Mesaj 95189)
çuha çiçeği ile 11 ay çiçeği ayni familya bitkisi mi ben 11 ay çiçeğinin latincesinin primula olduğunu zannediyordum da :(

herhalde öyle olmalı,bunu ben de birkaç yerde okudum.

BAĞDAGÜL 15-04-2007 19:20

emes hastalığında çuha çiceği yağını öneriyorlar
yetiştirmenizde çok fayda var yağı nasıl çıkarılıyo bilgisi olan .

vildan 15-04-2007 21:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 95192)
Vallahi Maşallah biz yaşatamıyoruz.Siz Tohum almayı başardınız.Tebrikler.Bahçede mi Saksıda mı ?

teşekkürler Sn. Elfogi,

saksıda yetiştiriyorum. kışı kapalı balkonda geçirdiler, şimdi de gölgelik ve hafif rüzgarlı bir cam dışında tutuyorum. Tohum olmasına çok sevindim :)

umarım sizinkiler de yaşar ve tohum verirler. mutlu günler dilerim.

vildan 15-04-2007 21:38

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 95443)
vildan hanım sizinkiler çuhanın değişik bir cinsi mi.benim çuhalara benzemiyor

merhaba Sn. çiçeksever,

Sizin bahçe fotografınızdaki mor ve turuncu çuhalarla benim çuhalarım aynı cins. diğerleri hakkında bir fikrim yok. ben benim çuhalarımı bauhaus'dan almıştım, epey de oldu alalı, sizinkiler de bahçede çok şirin duruyor. Güle güle büyütün :)

diğer çuhalarımın resimlerini de koyuyorum...

Sevelim 15-04-2007 22:07

Ay ay ne şirin şeyler bunlar Vildan. Benim çuha çiçeğim sararıp soldu.

Balıkcı 15-04-2007 22:54

Bildiğim kadarıyla çuha, kışın toprak üstü kaybolan, baharda köklerinden yeniden süren bir bitki.

Bu bakımdan sararıp soldu diye üzülmeye gerek yok, kış uykusuna yatmıştır:p uyanınca tekrar güzel renkli çiçeklerini açar.(inşallah.):D

Ayrıca, çuha, biraz gölgeyi, ağaç altı gibi yerleri seviyor.

vildan 16-04-2007 08:43

teşekkür ederim...

3 Eklenti(ler)
Solan çuhanız için çok üzüldüm Sn.Sevelim :( çuhalar çok güzel ve insana gerçekten enerji aşılayan çiçekler;renkleri,hiç durmadan açan çiçekleri ile benim en sevdiğim bitkilerim arasında yer alıyorlar. özellikle sarı ve kırmızı olan nasıl güzel kokuyorlar anlatamam size,tıpkı bir gül gibi... inşallah onlar da tohum oluştururlar da evimdeki çuha populasyonunu giderek arttırabilirim ;)
sizinkiler neden soldu sarardı bilemiyorum ama benimkilerin en sevdiği şey "SU". neredeyse günde iki posta su veriyorum onlara.susuzluğa hiç dayanamıyorlar,bir de sıcağa :( bu iki koşulu elimden geldiğince normal seviyede tutmaya çalışıyorum onlar için.inşallah yeni çuhalarınız olur ve onlar da bu resimdekiler gibi mutlu mesut yaşarlar sizinle ;)
işte bunlar da diğer çuhalarım.bordo gibi olanın ortasındaki tüm yeşil saplar çiçek doluydu,şimdi sadece bir tane kaldı.umarım o da tohum oluşturur...

dal 16-04-2007 10:50

çuha

Sizin bu resimlerdeki çuha çiçeklerinizi sadece saksıda mı yetiştirebiliriz yoksa bahçeye diksem olur mu?Geçende serada görmüştüm çok hoşuma gitmişti.

vildan 16-04-2007 11:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dal (Mesaj 95665)
Sizin bu resimlerdeki çuha çiçeklerinizi sadece saksıda mı yetiştirebiliriz yoksa bahçeye diksem olur mu?Geçende serada görmüştüm çok hoşuma gitmişti.

tabi ki olur,bahçeye de ekebilirsiniz.hatta diğer arkadaşlarımızın deneyim ve görüşleri doğrultusunda bahçede daha iyi yetiştikleri söyleniyor.yukarıda da dediğim gibi;serin havalarını,bol sularını ve sınırsız sevgimi onlardan eksik etmediğim sürece saksıdaki çuhalarım da bahçedeki arkadaşları kadar mutlu olarak hayatlarına devam edecekler sanırım.tercih sizin ;)

Sevelim 16-04-2007 12:25

Arkadaşım bana verdiğinde üzerinde 1-2 cm su vardı. Saksının altı delik olmadığı için de fazla su akamıyordu. Ben hemen altında delik açtım ve toprağın kuruması için bir süre su vermedim. Bana geldiğinde çiçekleri zaten solmuştu ama yaprakları oldukça neşeliydi. Yarıdan fazla yaprak sararıp soldu.

Çocukluğumdan beri bizim bahçede yani annemlerin bahçede çuha çiçeği vardı. Hala duruyorlar. Bunca yıldır hep aynı kök mü bilemiyorum ama eve giriş yolunun iki kenarı çuha çiçeği ve yonca çiçeği ile selamlar gelenleri.

Suyu sevip sevmediğini bilemediğim için bol suyu kesmiştim kendimce. Demek hata yapmışım, gidip biraz daha su vereyim bari.

zenfree 16-04-2007 15:56

Benim de çuhalarım var. Sarı turuncu ve bordo renk olanları çok neşeli.Ama fuşya rengi bir tane var. Hepsi aynı yerde olduğu halde onun yaprakları canlılığını yitirdi ve ölmek üzere olduğunu gözlemledim. Ve bol sulamaya başladım. Su onu biraz kendine getirdi. Şimdi kendine geldi ama çiçekleri hem küçüldü hem de rengi pembeye döndü. Benimkiler saksıdalar. Size resmini göndericem. Bana çok ilginç geldi renk değiştirip küçülmesi.:(

Oğuzhan 16-04-2007 19:44

Vildan Hanım Ne kadar güzeller.Hepsi çok sağlıklılar .Maşallah..

Oğuzhan 16-04-2007 19:45

Sayın Bağdagül Çiçekçiler de bolca var.Fidanlıklara da bakabilirsiniz.

limon 27-04-2007 18:00

1 Eklenti(ler)
Çuhanın sararan alt yapraklarını ve solan çiçeklerini koparırsanız daha çok coşarlar. Çok fazla yaprak varsa çiçeği azsa dipteki fazla yapraklarını koparın. Bol çiçeklenecektir. Havalar ısınmaya başlayınca çuhalar bozulmaya başlarlar. Gölge yere koyarsanız bir dahaki kışa kadar kalabilir.
Saksıda veya bahçede rahatlıkla yetişir aslında.
Saksıda yetiştiremeyen arkadaşlar acaba sıcak evlerinde mi yetiştirmeye çalışıyorlar?
Evin içinde değil fakat balkonda saksılarınızda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.
Eklenti 9868

limon 27-04-2007 18:02

Fakat bu mevsimde sakın çuha çiçeği satın almaya kalkmayın. Artık baharlık ve yazlık çiçekleri alma zamanı. Cam güzeli, begonya, petunya, hercai vb....

Oğuzhan 28-04-2007 14:30

Teşekkürler Limon

Yeşilparmak 11-05-2007 22:17

Merhaba çiçekseverler.:o
Çuha çiçeği hakkında acizane yaşadıklarımı sizinle paylaşacağım. Aşağı yukarı 6-7 senedir bahçemde ağaç altında yaşıyorlar. Kesinlikle direkt güneş ışığı onlara göre değil. Zaten eğer ormanda gezmeyi sevenlerdenseniz onlara çok benzeyen pembe çiçekli hemcinslerini görmüşünüzdür.
Onlar gibi yarı loş fakat nem oranı yüksek toprağı çok seviyorlar, bendekiler kökten çoğaldılar. Yazın kesinlikle gün aşırı sulayın ve çoğalan kökleri yaz sonunda ayırarak başka yerlere ekebilirsiniz. Çiçek açtığında çiçeğe su değmesin aman dikkat.
Şimdilik bu kadar artık önümüzdeki sene çiçek açtıklarında resimlerinide eklerim..:cool:

zenfree 11-05-2007 22:20

Bilgiler için teşekkürler Yeşilyaprak.

limon 02-07-2007 14:30

İlk defa çuha çiçeğimin tohumlarını topladım. Fotoğraftaki saksıyı gölge bir köşeye kaldırmıştım unutup gitmişim. Tohumların yarısı toprağına dökülmüş, kalanları ben topladım. Ama ne zaman ekmem gerekir bilmiyorum. Kış sebzelerinin tohumlarını Ağustos ayında atıyoruz genelde acaba bunun tohumunu da Ağustosta mı eksem torfa?

"Tohum ekim talimatları:Şubat’tan Temmuz’a kadar ekilir. Tohumu suyu iyi çeken torfun yüzeyine yerleştirin ve torf ile üzerini örtün. Kabı polietilen torba içerisine yerleştirin ve genellikle 10-30 gün arasında gerçekleşecek çimlenme işlemine dek 15-20˚C’de tutun. Çimlenmeye yardımcı olduğundan ışığı kullanmaya çalışın." http://www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4716

Temmuz ayı uygunmuş. Torf alır almaz ekicem tohumları. Gelişmeleri beraber takip ederiz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024