agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Çuha Çiçeği (Primula sp.) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4017)

İbrahim Yavuz 24-03-2015 11:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 1365403)
İzmir'de dışarıda rahatlıkla bakabilirsin. Ben Afyonda saksıda sorun olmakla beraber, bahçede toprakta rahatlıkla yetiştiriyorum.

Çiçeği edindikten sonra araştırma yaptım. Öğrendiğim kadarıyla bahcemde sorunsuz yetistirebilecegim bir bitki olduğunu anladım. Zaten İzmir, iklimi nedeniyle bitki çeşitliligi açısından cok zengin. Bir cok türe ev sahipliği yapıyor. Ben yine de bi sorayım, tecrubelerinize basvurayım istedim. Cok teşekkür edeyim ilginiz için.

egebora 25-03-2015 14:43

1 Eklenti(ler)
geçen sene tam da bu zamanlarda fındık ağacının altındaki çuhaların resmini eklemiştim... bu da biraz ilaveyle bu seneki halleri... bu sene 3 kök daha ilave olucak çünkü kayınvalidem her sene vakti gelince çuhaları alır diker sonra yaza doğru çiçekleri geçince aynı uzun saksıya yazlık çiçek dikmek istediği için ben alır fındık altına ilave ederim:)

Laleci_03 25-03-2015 15:11

Hay maşallah Sn. Egebora, harika vallahi ;) Bu arada maviler nazar boncuğu gibi duruyor :D

egebora 25-03-2015 21:42

teşekkür ederim Sn. Laleci_03 ... o maviler ve onun gibi çiçeği abartmış olanların 3. senesi... daha normal olanların 2. senesi...küçük fideler belli oluyo zaten onlar da geçen yazdan:) seneye nasıl olacak çok merak ediyorum... bu arada resim çok gerçeği yansıtmamış yarın mavileri yakın çekim eklerim sizin için:)

bu arada bursada bulunduğum yerde -15 i gördük sanırım. çok uzun süre de kar kalkmadı.. çuhalarımın bu seneki fazlaca coşkusu bundan mıdır bilemiyorum..

egebora 26-03-2015 23:31

3 Eklenti(ler)
yakından...

akçabardak 02-04-2015 22:58

1 Eklenti(ler)
Yavru çuhalarım

Geçen sene çuhalarımın bazıları tohum kesecikleri oluşturmuştu
tohumlar olgunlaşınca hemen annelerinin yanına ekmiştim,

http://www.agaclar.net/forum/1277575-post282.htm

Ve baharla birlikte çimlenip açmaya bile başladı bebişler,
sarı hariç hepsi de yavru çuha.
Eklenti 544515

622ali 12-04-2015 14:04

Cuhalarin tohumdan yetistirilmesi, ekim ve dikimi icin en uygun zaman hangi aydir? Ciceklerini sene nin hangi aylarinda gorebiliriz? Biraz cok sordum ama bilen ustalar icin cevaplari cok basittir eminim :))

akçabardak 12-04-2015 19:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 622ali (Mesaj 1370364)
Cuhalarin tohumdan yetistirilmesi, ekim ve dikimi icin en uygun zaman hangi aydir? Ciceklerini sene nin hangi aylarinda gorebiliriz? Biraz cok sordum ama bilen ustalar icin cevaplari cok basittir eminim :))

Sayın 622ali ben her zaman şöyle yola çıkarak tohum ekme konusunda kendi kendime fikir yürüterek uygulama yapıyorum.

Doğadaki bitkilerin nasıl çoğalıp, tohumları ne zaman dökülür mantığı bana çok yatkın gelir, bir bitki hangi ayda açar, tohumunu ne zaman olgunlaştırır ve tohumlar olgunlaşır olgunlaşmaz etrafa saçılır ve ertesi sene yeni fidecikler çıkar... düşüncesiyle geçen sene çuha çiçeğinde deneme yaptım... sonuç bir üstte ki mesajıma göz atarsanız, sanırım size yardımcı olur. Kolay gelsin

622ali 13-04-2015 11:09

Çuha lar yaz bitkisimi kis bitkisi mi diye arastirirken farkli yerlerde farkli bilgiler, bilgi sahibi olmadigimdan kafami allak bullak etti. Burada okudugum bilgilere gore, çuha yazin olan ve gunesi pek sevmeyen bitki. Fakat baska bir sitede ise; çuhalarin kis bitkisi oldugu ve kisin cicek actigi soyleniyor.
Sonbaharda ekilecekler ve kış çiçekleri | Süs Bitkileri ve Çiçek Bakımı

622ali 13-04-2015 13:16

[IMG]http://i.hizliresim.com/ORWrZP.jpg[/IMG]

Bu resimde de subattan nisana kadar cicek actigi ve gunesi sevdigi yaziyor.

Yorumlarinizi bekliyorum....

çiçeksever 13-04-2015 13:58

Afyonda hava normal geçerse mart ve nisan ayında çiçek açıyor. Hava ısınınca çiçekleri geçiyor. Belki gölgede ve serin yerde daha uzun süre çiçekli kalabilir.

İbrahim Yavuz 13-04-2015 22:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1370414)
Sayın 622ali ben her zaman şöyle yola çıkarak tohum ekme konusunda kendi kendime fikir yürüterek uygulama yapıyorum.

Doğadaki bitkilerin nasıl çoğalıp, tohumları ne zaman dökülür mantığı bana çok yatkın gelir, bir bitki hangi ayda açar, tohumunu ne zaman olgunlaştırır ve tohumlar olgunlaşır olgunlaşmaz etrafa saçılır ve ertesi sene yeni fidecikler çıkar... düşüncesiyle geçen sene çuha çiçeğinde deneme yaptım... sonuç bir üstte ki mesajıma göz atarsanız, sanırım size yardımcı olur. Kolay gelsin

Sevgili akçabardak, aynı fikirde ve yolda olduğumuz kesin. Böyle bir soruya aynı cevabı ben de bir arkadaşımıza yazmıştım tabi kendi cümlelerimle ama aynı düşünce.

Sizince söylediniz gibi; bence de en doğrusu önce bitkiyi tanımak ve gerisi doğayı taklit etmek. En güzel öğretici doğa zaten. En doğrusunu o bilir ;)

akçabardak 13-04-2015 22:22

Sayın İbrahim Yavuz benimle aynı düşüncede olduğunuz için çok teşekkür ederim, bir kaç defa denemelerimden sonra düşüncelerimde yanılmadığımın farkına vardım, sizin de dediğiniz gibi gerisi doğaya kalmış, artık katlamasını mı yapacak ne yapacağını bizlerden daha iyi biliyor.

İbrahim Yavuz 13-04-2015 22:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1370735)
Sayın İbrahim Yavuz benimle aynı düşüncede olduğunuz için çok teşekkür ederim, bir kaç defa denemelerimden sonra düşüncelerimde yanılmadığımın farkına vardım, sizin de dediğiniz gibi gerisi doğaya kalmış, artık katlamasını mı yapacak ne yapacağını bizlerden daha iyi biliyor.

Aynen öyle... Biz ne kadar çabalasak onun gibi her seferinde başarılı olamıyoruz. Benim gözlemlediğim bu yani.
Onun gibi her seferinde başarıyı yakalamak yerine, onu koruyalım ki en iyi bildiği şeyi yapsın; dünyayı bizim için yaşanılır hale getirsin. :)

Billytricolor 24-09-2016 12:47

Merhaba,

Cuha cicegi tohumu diye bir paket aldim, uzerinde cuha cicegi resimleri vardi. Ancak tohumlar toz kadar kucuktu, burada resimlerini gordugum tohumlara benzemiyordu yine de ektim. 5 gun icerisinde cimlendiler, 6. Gunun resimlerini de asagiya ekledim. Sizce ne ekmis olabilirim, sizin ektiginiz cuhalara benziyor mu bu halleri yardimci olabilirseniz sevinirim.

Billytricolor 24-09-2016 12:56

http://i.hizliresim.com/9GbBRO.jpg

Billytricolor 24-09-2016 13:00

http://i.hizliresim.com/3Ag4vA.jpg

akçabardak 24-09-2016 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Billytricolor (Mesaj 1480240)
Merhaba,

Cuha cicegi tohumu diye bir paket aldim, uzerinde cuha cicegi resimleri vardi. Ancak tohumlar toz kadar kucuktu, burada resimlerini gordugum tohumlara benzemiyordu yine de ektim. 5 gun icerisinde cimlendiler, 6. Gunun resimlerini de asagiya ekledim. Sizce ne ekmis olabilirim, sizin ektiginiz cuhalara benziyor mu bu halleri yardimci olabilirseniz sevinirim.

Sn. Billytricolor, çimlenen bitkiler çok küçük olduğu için pek bir şey anlaşılmıyor, biraz daha büyüsünler gerçek yapraklarını verdiklerinde daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. Her ne çimlendiyse güzel çimlenmişler, çok fazla sulamayın nemli olmaları yeterlidir.

Billytricolor 25-09-2016 15:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1480259)
Sn. Billytricolor, çimlenen bitkiler çok küçük olduğu için pek bir şey anlaşılmıyor, biraz daha büyüsünler gerçek yapraklarını verdiklerinde daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. Her ne çimlendiyse güzel çimlenmişler, çok fazla sulamayın nemli olmaları yeterlidir.

Yorumlariniz icin cok tesekkur ederim sn. Akcabardak. Merak icerisindeyim, sanirim haftaya belli olur

Billytricolor 25-09-2016 15:34

Bu da bugunku halleri, hizla buyuyorlar http://i.hizliresim.com/Xd34B3.jpg

Muda 25-09-2016 19:02

Işık yetersiz gelmeye başlamış gibi görünüyor.

Billytricolor 25-09-2016 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1480360)
Işık yetersiz gelmeye başlamış gibi görünüyor.

Gunes yakmasin diye strec filmi bir gun daha tutayim dedim, hemen uzamislar Muda. Tamamen kaldirdim bugun umarim duzelirler. Cok hizli uzadilar.

hobiciakvarist 06-03-2017 07:47

Deneyimlerimde bu bitki yazın doğrudan güneşi sevmiyor ve toprağı nemli tercih ediyor. Ne yazıkki geçen yaz seminer'e gitmem gerektiğinden 2 hata sulanmama sonucu tüm çüha'larımı kaybettim. Sanırım tohumlar olgunlaşmadan kurudular zira bu sene çıkmadılar da. Sağlık olsun.

celalim01 05-12-2017 11:53

Merhaba kolay gelsin. Başarılar.

Resulgur 09-03-2018 21:53

Çuha Çiçeklerimiz

3 Eklenti(ler)
3 Farklı Renk,

Eklenti 667544

Eklenti 667545

Eklenti 667546

tropikalist 16-10-2019 21:11

arkadaşlar bildiğim kadarıyla çuhalar farklı ısılarda yetiştirişince farklı renk çiçek açıyor yanlış
hatırlamıyorsam 16 derecede kırmızı , 35 dereede beyaz çiçek açıyor tabi emin değilim birkaç arkadaş deneyebilir mi acaba

çiçeksever 17-10-2019 13:06

Bende her rengi vardı. Öyle birşey yok. Sadece birbirinden renk alışverişi oluyor.

tropikalist 17-10-2019 20:13

ben 8. sınıfım bizim ders konumuz eğer beyaz renginiz varsa dener misiniz

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024