agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2007, 09:31   #31
Bahar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Güzel haberlerini bekliyoruz Sevgili Sevilay

Gerçi bulduk ama her dakika daha net bilgiye ulaşıyoruz uzman arkadaşların sayesinde.
Şuan yaprak döküyormuş.Sopası kalıyor demekki kışın.

Sipariş telefonu
PALMİYE MERKEZİ
0252 262 28 92

bahars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 15:06   #32
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Üç yaz önce Alanya 'da birinin bahçesinde görmüştüm. Hatta balkonda oturan ev sahibine sormuştum ve bu bitkinin domatesten çok hoşlandığını söylemişti. Bütün domates artıklarını dibine döküyoruz demişti. Ben o çiçeğin amerikan fulu olduğunu unutmuşum meğer

Denizardacan beğendi.
Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 15:07   #33
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Kokusu çok muhteşemdi

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 15:53   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Arkadaşlar çiçek Konya'da oluyor.Arkadaşım 9-10 yıl kadar salonunu kokuttuğunu söyledi.Sadece merdiven boşluğunda bir gece kalmış soğuğa çok hassasmış(Soğuktaki arkadaşlara duyur)

sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 16:06   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Sevgili Hoyadag bize haber vermeden sipariş yaptınız alacağınız olsun. Ben de tohum istiyorum.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2007, 00:35   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Ben bu bitkiyi her ne hikmetse çekirdeğinden yetiştirmek istiyorum. Bu fotoğraftaki filizlenmeyi görmek ve heyecanını duymak. Bakalım başarabilecek miyim?

Eklenen Resimler

Düzenleyen hoyadag : 17-10-2007 saat 17:27
hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2007, 09:42   #37
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Başarılar sevgili hoyadag merakla ve dört gözle takibinizdeyiz...

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 15:34   #38
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Çelik yöntemi ile çoğaltılabiliyor mu acaba bu güzel çiçek?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 17:22   #39
Ağaç Dostu

Esas çoğaltımı çelik yoluyla yapılıyor sevgili İlkin. Ancak çelik fiyatları biraz yüksek(15-50$ arası). Tohum yoluyla çoğaltma, tohumun Atasının özelliklerini birebir taşımaması nedeniyle çok fazla tercih edilmiyor. Tohum satan tüm sitelerde bu uyarı var. Ancak değişik güzel türlerin ortaya çıkabilmesi ihtimalinden dolayı özellikle tohumla yetiştirmeyi benimseyenler de az değil. Bizim mum çiçeğinden çok da farklı değil. Şimdilik tohumla bir deneyelim de, ileri de çeliğe de terfi ederiz inşaallah.

Düzenleyen hoyadag : 25-10-2007 saat 00:52
Eski 16-10-2007, 19:02   #40
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Hoyadag
Bu tohumlari cimlendirme yontemlerini arastirdinmi?

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 21:12   #41
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu çiçek, Hawaii'de aloha diyerek boyunlara takılan kolyelerde kullanılıyor galiba. Adı da lei idi sanırım.

http://www.hawaiianleis.net/Transfer...ia-sonia-k.jpg

Eklenen Resimler

Maviş ve Yasemin Deniz beğendi.

Düzenleyen zenfree : 16-10-2007 saat 23:08
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 09:33   #42
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Teşekkürler sevgili hoyadag, çok güzel bir çiçek gerçekten. Ben de bir araştırmaya gireyim bari

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 12:21   #43
Ağaç Dostu

http://www.plumeria101.com/propagation.html

Bu adreste hem çelikten, hem de tohumdan üretim temel olarak, fotoğraflarla açıklanmış. Tabi ki ingilizce, mumçiçeği siparişi nedeniyle çok yoğunum bu aralar. Fırsat bulduğumda çevirisini yapacağım.

Eski 17-10-2007, 17:14   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoyadag Mesajı Göster
Ben bu bitkiyi her ne hikmetse çekirdeğinden yetiştirmek istiyorum. Bu fotoğraftaki filizlenmeyi görmek ve heyecanını duymak. Bakalım başarabilecek miyim? Bir de toprağına 3/2 oranında perlit karıştırılması istenmiş. İlginç geldi bana doğrusu, aynı mum çiçeği gibi kökleri fazla suyu sevmiyor anlaşılan.
Sevgili hoyadağ, sanırım tercümede bir hata var, tohum çimlendirmede favori toprak diye geçiyor, bu şu anlama gelir toprağın nemli kalmasına yardımcı olması için bir miktar perlit karıştırın.

Çelik köklendirmede ise hiç kurumaması için 2/3 ü nün perlit olması gerekiyor. Çelik köklendirmedeki köklü resime bakarsanız bunu görürsünüz.

Perlit, aşırı su tutan ve suyu kolay kaybetmeyen ama sulamasında ise dikkat isteyen bir maddedir. Dikkat edilmezse hemen çürüme başlar.

Perlit kariştırıyor olmak bu bitkinin suyu sevdiği anlamına da gelmez.

Sevgilerimle.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 17:16   #45
Ağaç Dostu

Aşağıda temas kurduğum Jennifer ismindeki arkadaşın sorduğum sorulara yazdığı yanıt var, sipariş konusunda fikir verecektir.

"Soru: Akdeniz ikliminde yetişebilir mi?

Yes, they can be grown. (Evet yetiştirilebilir)

Soru: Kaç günde Türkiyeye ulaşır?

It takes about 10 days to reach you after shipment. We ship on Mondays. (10 günde ulaşır. P.tesi günleri gönderim yapıyoruz.)

Soru: Tohumlar yola dayanır mı, ne zaman dikmeliyim?

Yes, pot them immediately. You may want to wait until February/March as this is the best time to start plumeria. (Evet, hemen dikin. Ancak en iyi başlangıç için şubat-mart aylarını bekleyebilirsiniz. Bu aylar plumeria yetiştirmeye başlamak için en iyi zamanlardır. )

Thank you,
Jennifer"

Bu durumda bence ilgilenen arkadaşlarla şubat mart aylarında elimize ulaşacak biçimde bir sipariş organizasyonu yapalım. Bu arada tohumları ulaştırabildiğimiz arkadaşlarımızla birlikte, tohumdan yetiştirme konusunda tecrübe ve bilgi ediniriz.

Ne dersiniz?

Eski 17-10-2007, 17:18   #46
Ağaç Dostu

Mucip bey, ben perliti toprağın su geçirgenliğini, süzekliğini arttırması için kullanıldığını sanıyordum. Perlitin su tuttuğunu bilmiyordum doğrusu. Bu ciddi hatayı bir ziyana sebep olmadan giderdiğiniz için teşekkürlerimi sunarım. Mesajı hemen düzelttim.

Eski 18-10-2007, 04:43   #47
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 4
Merhaba;

Sn hoyadag(Hoya(Mum Çiçeği) Sipariş Asistanınız ) acaba Plumeria asistanımız olabilirmisiniz daha önceki deneyinimizle Plumeria kardeşligi baslatmayı düşünürmüsünüz.

Saygılarımla

İlker

ilker_eroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 21:16   #48
Ağaç Dostu

Neden olmasın? Harika olur.

Henüz bu bitki hakkında çok az bilgimiz var, tecrübemiz ise hiç yok. Böyle geniş katılımlı bir organizasyon için öncelikle bu bitkiyi hem biraz daha tanımalı, hem de sitedeki arkadaşlarımıza tanıtmalıyız. Şimdilik sadece fotoğrafları var elimizde.

Ancak yakında elimize ulaşacak olan tohumları çimlendirmeyi başarabilirsek, seyredin artık buradaki serencamı. Sanırım birçok arkadaşımız da bu başlığı ilgiyle izliyor, fakat katılımlarını sağlamak için "İşte bu da benim Plumeriam, kokusu da harika" türünden bir mesaj yazacak duruma gelmemiz gerek.

Geniş bir organizasyon olmasada hem ucuz hem de gümrük sorunu olmaması bakımından şimdilik küçük çaplı tohum getirtme çalışmaları yapabiliriz. Hatta şu anda "Ben de tohum istiyorum" diyen ama yurtdışına sipariş vermekten çekinen arkadaşlarım varsa, derhal özelden mesaj atsınlar. Birşeyler yapabiliriz sanırım. Ancak daha önceki mesajımda yazdığım Jennifer'ın tavsiyesine kulak verip tohum yetiştirmeyi şubat-mart aylarına bırakabiliriz.

Eski 18-10-2007, 21:23   #49
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Tohumlarin gelmesini sabirsizlikla bekliyorum, 25 tane birden dikecegim eger hepsi ayri ayriysa.
Hepsin birden actigini dusunun, her halde eve kokudan durulmaz.

Eski 18-10-2007, 21:25   #50
Ağaç Dostu

Sinan bey, bir yerde okumuştum, ortalama tohumdan yetiştirme başarısı %80 civarında imiş. Ama bizim işimiz belli olmaz, tüm rekorları egale edebiliriz

Eğer tamamı yetişirde aynı anda açmaya kalkarsa, mazallah zehirlenirsiniz o gece, demedi demeyin.

Eski 18-10-2007, 21:30   #51
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Eger tohumlarda bir sorun yoksa, ben %100 garanti ederim.
Gereken ortami hazirlarim simdiden arastiriyorum.

Eski 18-10-2007, 23:26   #52
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bugün Çeşme'de bir müşteri ziyaretinde bahçede plumeria görünce nereden aldıklarını sordum. İlkbaharda Rodos'tan saksıda alıp getirmişler. Rüzgara açık bir arazide olduğu için etrafını perdelemişler. Güzel çiçekleri ve kokusuna hayran oldukları için alıp gelmişler. Henüz çiçek açmamış, genç küçük bir fidan.0,4 m. civarındaydı. Bu yazki korkunç sıcaklardan, bol kireçli bir topraktan ve müşterinin mevcut tuzlanmış suyundan hiç etkilenmiş görünmüyordu.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 14:45   #53
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Adım adım tohumdan Plumeria

Arkadaşlar,
şu bağlantıda, bir Hollandalı'nın tohumdan plumeria yetiştirirkene çektiği fotoğrafların serisi var :
http://www.plumeria.nl/fotoshow.html
Buralar soğuk memleket, o yüzden bir ısıtıcı düzenek ile desteklemiş saksısını (Eee.. Evin içinde zaten, kaloriferleri yanmıyor mu diyeceksiniz.. Burada tutumlu bir vaziyette yakıyorlar kaloriferleri.. Kışın da soğuk oluyor genelde bina içleri..). Hoyadag da 'Serde elektronikçilik var' deyince, burada bilginize sunalım dedik..

Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 18:40   #54
Ağaç Dostu

Arkadaşlar, davesgarden.com da plumeria hakkında araştırma yaparken dayanamadım ücretli üyelik satın aldım. İşe yarar tüm bilgileri ücretli üyelik altına gizlemişler sağolsunlar. Artık elimden geldiğince makaleleri Türkçeleyerek burada yayınlamaya çalışacağım. İngilizce çeviri yapabilecek arkadaşlarımız varsa aramızda onlara da makale gönderebilirim. Böylece bilgiye daha hızlı erişim sağlamış oluruz.

Daha ilk dakikada verdiğim paraya değecek bilgi ve fotoğraflar buldum. Elimden geldiğince hızlı bir şekilde size aktarmaya çalışacağım. Bekleyiniz.

Eski 24-10-2007, 19:07   #55
Ağaç Dostu

oyaağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Arkadaşlar bugün plumeria ile yakından tanıştım.İnsan boyu yüksekliğinde ve 30 ytl idi.Ancak ben edinmekten sanıyorum vazgeçeceğim çünkü bence bahçe bitkisi saksıda zor keza bahçevanda öyle dedi.Oysaki benim için getirmişti buna rağmen .Arkadaşlar bildiğiniz ağaç ve sanırım saksıda mutlu değildi çiçeği vardı gerçekten güzel kokuyordu frezya gibi.Ayrıca ağaç formunda olanıda vardı(orta boy bir meyva ağacı gibi).

oyaağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 19:13   #56
Ağaç Dostu

Hani bizim fotoğrafımız sevgili oyaağacı

Bir de plumeriaların kesinlikle dış mekan bitkisi oldukları fikrine hemen kapılmayalım. Henüz bu bitki hakkında bilgimiz çok az. Örnek vermek gerekirse davesgarden sitesinde Plumeria tartışma forumunun en başında plumeria'yı tanıtan 2 satır yazı var. Birinci satırını aynen aşağıya alıyorum:

"Plumerias (or Frangipanis as they're sometimes called) are wonderful tropical plants, often grown indoors in temperate climates."

Plumerialar ılıman iklimlerde genellikle iç mekanda yetiştirilen harika tropik bitkilerdir.

Bizim kuşağımız ılıman(Temperate) kuşak mı uzmanlarımıza sormak gerek, ama hemen yılmak olmaz değil mi? Biz İstanbul'da ümitvarız, siz Antalya'da ümidi kesmişsiniz.

Hemen vazgeçme temayülünüzden ötürü size, yetişen(Umarım yetişirler) fidelerimden birini gönderme cezası veriyorum sevgili Oyaağacı? Bakalım ne yapacaksınız

Düzenleyen hoyadag : 25-10-2007 saat 06:49
Eski 25-10-2007, 19:44   #57
Ağaç Dostu

oyaağacı's Avatar

Cezama razıyım Hakim Bey,
Haklısınız hemen vazgeçme konusunda da fotoğraf konusunda da.Yarın fotoğraflarınız geliyor büyük bir şanssızlık olmazsa.Şimdi dün akşam yazdığım karamsar mesajdan utandım valla.Hevesli insanların ümidini kıran böyle lakırtılarıda hiç sevmem şahsen.

Eski 26-10-2007, 19:58   #58
Ağaç Dostu

oyaağacı's Avatar

Bahsettiğim plumeria'lar işte bunlar. Birinci resimdeki 30 YTL olan, diğeri ağaç büyüklüğünde ve üzerinde de çiçeği var. Seracı kesinlikle rüzgardan korunması gerektiğini söyledi.

Eklenen Resimler

Eski 26-10-2007, 21:02   #59
Ağaç Dostu

Plumeria İçeride Yaşar mı?

Davesgarden forumda, Ülkemizin aylara göre ortalama sıcaklıklarını ve iklim şartlarını yazarak dışarıda ve içeride yetiştirme durumunu sordum. Tecrübeli bir arkadaştan (kendisinin plumeria yetiştirme ile ilgili yazdığı makaleyi bir süre sonra buradan yayınlıyacağım inşaallah) aldığım yanıtı aynen aşağıya alıyorum:

Alıntı:
Well, with a low of 5 Celsius or 41 Fahrenheit, you could grow them outside year 'round. If you got a warning that a freeze was coming, you could just cover them. It sounds like you can plant them in the ground with those temps. If you still want to grow them indoors, you could, and you still might see some blooms, but indoors blooms are always inferior to outdoor blooms. The plant has less energy so colors are often muted or absent, and flower size could be small. I think glass might filter out certain spectrums or UV rays, but I'm not sure about that. That would be worth investigating. You can buy full spectrum plant lights, and that would certainly ****. However, these trees were meant to be grown outside at least for part of the year.
Clare_CA
"Bu şartlarda bitkiyi yılın tamamında dışarıda tutabilirsiniz. Don riski oluştuğunda korumaya alınız.(Yılda en fazla bir veya birkaç kere don olduğunu yazdım, tabi İstanbul şartlarında) Bu şartlar altında bitkiyi saksı yerine yere de dikebilirsiniz. Eğer hala bu bitkiyi iç ortamda yetiştirmek istiyorsanız(Ne bilsin garip pekçoğumuzun apartmanlara mahkum olduğumuzu), bunu yapabilir ve çiçeklendiğini görebilirsiniz(İçeride hiç çiçeklenmez mi diye sormuştum) Ancak iç ortamda yetişen bitkilerin çiçekleri her zaman daha küçük ve zayıf olacaktır. Bitki daha az enerji aldığından, renkler çoğu zaman sönük kalmakta ve çiçek boyu küçülmektedir. Emin olmasam da camların günışığı spectrumundan veya UV ışınlarından bir kısmını filtrelediğini düşünüyorum. Bu konu araştırılmaya değer. Tam spectrumlu bitki lambaları(Bununla ne kastettiğini bilmiyorum, belki uzmanlarımız bize açıklama yaparlar.) kullanmak faydalı olabilir. Yine de bu bitkinin, en azından yılın bir kısmında dışarıda yetiştirilmesi iyi olur."

Bir diğer arkadaşta şöyle görüş bildirmiş:

Alıntı:
I agree with Clare, it sounds like you can leave them outside year round, unless your winters are particularly wet. They don't mind cool temps but they hate cold AND wet.
But again agreed - the blooms will be much better outside
Dutchlady1
"Clare'e katılıyorum, kışlarınız çok yağışlı değilse, görünüşe göre tüm yıl dışarıda bırakabilirsiniz. Serin havalardan etkilenmese de, soğuk ve ıslak şartlardan nefret ediyor. Çiçeklerin dışarıda çok daha iyi olduğu konusunda ise hemfikirim."

Bu durumda, ben bu bitkiyi içeride yetiştirmeye çalışırım arkadaşlar. Varsın çiçekleri biraz küçük ve açık renkli olsun. Hiç çiçeklenmese bile, yaprak dizilişinin ve genel görünümünün, en az bir salon bitkisi kadar güzel, ve bakımının kolay olmasını da göz önüne alırsak en azından harika bir salon bitkisi olacaktır. Tercih sizin.

abk beğendi.
Eski 26-10-2007, 21:47   #60
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Hoyadag yukaridaki yaziya dayanarak, benim fikrim. 5 dereceye kadar dayaniyormus, sadece yagmuru sevmiyor, bu bahcede kisin bir tentenin altinda buyutule bilir, hatta balkonda daha guzel, eger buyuk balkonu olan arkadaslar rahatlikla bakabilir. soguk havalarda naylonlan ortmek suretiylen korumayada almis olurlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024