agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni226Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2011, 15:57   #61
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi armeria Mesajı Göster
harika bir çiçek.izmir'in sıcağına bile dayanabiliyor.hiç çiçeksiz kalmıyor.işte balkonumdaki rozetler
Sn Armeria tabi dayanır, biz burada bu çiçeği izmir güzeli olarak biliyoruz )

olcim beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 23:29   #62
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
bunlarda benim rozetlerim evet kışa inat açmaya devam ediyorlar hemde soğukların en fazla olduğu bu kış gününde. Yazdan kalmalar kıyamadım havalar soğuyunca içeri aldım yeri geldi yaprak döktüler yeri geldi çiçekleri küçüldü yeri geldi düşen tohumlar yeşerdi falan filan bayağı bir badire atlattık ancak şimdi çok mutluyuz ikimizde beyaz olanı kurtaramadım ancak elimden geldiğince ki(çiçek bakma konusunda çok acemiyim hatta pek bir şey bilmiyorum öğreniyorum) iyi bakmaya çalışıyorum sadece açık pembe olan bonsai ağaç görünümünde beni mest ediyor hatta çok az miktar kökü bile saksı deliğinden dışarı çıkmış mutlu dmekki

Eklenen Resimler

sabırsız0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 23:32   #63
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

çingiş pembe ise uzadı gitti asprinli su vermiştim hasta olduklarında(Çiçekleri küçülmüştü yaprakları sararıp kuruyordu) iyi geldi hergün bir çiçek açıyor çiçeksiz kalmıyor ancak çiçekleri hemen geçiveriyo ve düşüyo buna rağmen iyiler onları çok seviyorum

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2012, 18:42   #64
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
çok güzelmiş bizim aydında heryerde vardır. ama bu kadar çekici gelmezdi bu çiçek ama ciddi anlamda çok güzelmiş.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 19:58   #65
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

rozet çiçeğim aynen kaldığı yerden devam ediyor açmaya yanda akşam sefam var tohumdan ektiğim

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2012, 12:57   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2012
ya bende bir çiçek var ismini bilmiyorum katmerli gül gibi çiçek açıyor kırmızı yaprakları küpeli yi anımsatıyor çiçeğimin bir tarafındaki yaprakları sararıyor çiçekleri cansız kısa süre önce minik minik sinekler oluşmuştu neyapmam gerekiyor

HERCAYİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2012, 16:22   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Merhaba... Ağustos sıcaklarının şirin çiçeği rozetler her yanı sardı. İki senelik yetişkin rozetim bahar aylarında balkona çıkardığımdan beri deli gibi çiçek açıyor. Bu sene tohumlarından ektiğim miniş rozetlerimde büyüdü. Çiçeklerini açmaya başladı. Tüm yaz boyu açması ve özel bakım istememesi nedeniyle balkonumda her daim olacaklar.

Eklenen Resimler

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2012, 08:28   #68
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rana+miraç Mesajı Göster
Merhaba... Ağustos sıcaklarının şirin çiçeği rozetler her yanı sardı. İki senelik yetişkin rozetim bahar aylarında balkona çıkardığımdan beri deli gibi çiçek açıyor. Bu sene tohumlarından ektiğim miniş rozetlerimde büyüdü. Çiçeklerini açmaya başladı. Tüm yaz boyu açması ve özel bakım istememesi nedeniyle balkonumda her daim olacaklar.
Başkanım, değerli dostum Ranamiraç, elbette bizden sakladığın bu çiçeğini de görmemle hoşuma gitmesi bir oldu. Beni biliyorsun, gün geçmiyor ki bir başka çiçeği görüp bayılmayayım Eh, bu durumda şart oldu, derhal bilgi talep ediyorum: şimdi bu sevimli arkadaş sadece Ağustos'ta mı açıyor yoksa kışın içeriye almış olsak kışın da açar mı? 2 sene demişsin, demek ki mevsimlik değil. Bu arada ilk bakışta cam güzeline benzettim çiçeklerini ama yaprakları farklıymış.

YeniBON beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 14:31   #69
Ağaç Dostu

Sevgili yardımcım; mesajını geç gördüm kusura bakma.

Yetişkin rozetimi iki sene önce büyük halde bana hediye edildi , daha önceki yıllarını bilmiyorum çok yıllık desem daha doğru olur.Geçen sene kış soğuklarına kadar çiçek açtı. Aralık ayında içeri aldım ,tüm yapraklarını döktü ama ölmedi. Bahar aylarında mart sonu gibi balkona tekrar çıkardım, önce güzel yapraklar büyüttü,sonra kaldığı yerden açmaya tekrar başladı. Nisan ayından beri çiçekli ve kasıma kadar açar büyük ihtimalle.

Çok fazla tohum yapıyor. Geçen sene toplamıştım bu sene toplamıyorum .Alt kat komşumun petunya saksılarına tohumlar düşüyordur, seneye onun saksılarını da istila eder.Çimlendirdiğim fidelerin çoğunu dikecek yerim olmadığı için bir kısmı çimlendirme kabında yaşama savaşı veriyor.Bitkiler için şaşırtmanın önemi de görülüyor.

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2012, 15:27   #70
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Bunlarda benim rozetlerim, ben bu çiçeği çok seviyorum. Önümüzdeki sene değişik renklerinden almak istiyorum. Yetiştirmesi kolay, tek ihtiyaçları güneş ve bol su, çok sıcaklarda günde iki defa suladığım oldu.

Name:  v 1.jpg
Views: 8200
Size:  52.1 KB

Name:  v 2.jpg
Views: 4781
Size:  62.1 KB

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 18:17   #71
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

5-6 tane vinca- rozet tohumu temin ettim. Sabırsızlanıyorum açıkçası ancak tohumları ne zaman ekmemi önerirsiniz? Her şehre göre değişebiliyor bazı şeyler. Mart ayını mı beklemeli yoksa şimdi uygun mudur? Ayrıca torf yerine toprak kullansam sorun olur mu dersiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Rana+miraç beğendi.
Eski 05-02-2013, 18:49   #72
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
5-6 tane vinca- rozet tohumu temin ettim. Sabırsızlanıyorum açıkçası ancak tohumları ne zaman ekmemi önerirsiniz? Her şehre göre değişebiliyor bazı şeyler. Mart ayını mı beklemeli yoksa şimdi uygun mudur? Ayrıca torf yerine toprak kullansam sorun olur mu dersiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Sevgili cymbelina;

Uzaya savrulmuş sorunu cevaplamak istiyorum.(istediğim sorudan başlayabilirim sanırım ) Ben tohumları mart ayında ekmiştim. Çok kolay yetişen bir çiçek. Balkondaki saksının dibine düşen tohumlar şu anda kendiliğinden çimlenmiş büyümeye çalışıyorlar,havalar sıcak
bu günler. Ben torf kullanmamıştım,bahçe toprağına ektim, yine de büyüdüler.Ev içinde uygun ısıda çimlendirmeyi deneyebilirsin.

Sevgiler

Cymbelina beğendi.

Düzenleyen Rana+miraç : 07-02-2013 saat 08:01 Neden: imla
Eski 19-07-2013, 20:44   #73
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Bunlarda bizim balkondaki Vinca minor'ler (rozet, pervane vs..). 3 kök var.
Suyu çek seviyorlar. 2-3 gün su gelmeze hemen yapraklar salıyor kendini..

Ben bu çiçeğe rozet yerine pervane ismini daha çok yakıştırıyorum. Yaprakların üstüste gelmesi felan ayni pervane

Eklenen Resimler

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2013, 08:54   #74
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2013
benim saksıya diktiklerime bir haller oldu.yaprakları sarıya döndü kuruma vs yok ama rengi yeşilden sarıya doğru gidiyor.çiçekleri duruyor hatta tomurcuklar var herhangi bir bozulma yok.anlamadım gitti.dün akşam sıvı besin verdim.güneş gören yerdeler üstelik.fikri olan varmı?

ebrulim77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 13:38   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrulim77 Mesajı Göster
benim saksıya diktiklerime bir haller oldu.yaprakları sarıya döndü kuruma vs yok ama rengi yeşilden sarıya doğru gidiyor.çiçekleri duruyor hatta tomurcuklar var herhangi bir bozulma yok.anlamadım gitti.dün akşam sıvı besin verdim.güneş gören yerdeler üstelik.fikri olan varmı?
Sararan yapraklar yaslanan yapraklar olabilir, bazen de susuz kalinca yapraklar sarariyor. Gozlemlerime gore oldukca dayanikli bir bitki .devamli aciyor. Kuruyan dallari kopardigimda yeni filizler vermeye devam ediyor.

Cymbelina beğendi.
Eski 28-08-2013, 00:03   #76
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
benim rozet ciceklerim kuruyor nedendir acaba bilgilendirir misiniz

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 14:51   #77
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
çok sevdiğim rozetlerim

her mevsim açıyorlar..

Eklenen Resimler

YeniBON ve Cymbelina beğendi.
hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 15:23   #78
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
bu çiçeğin tohumundan alman lazım.. çok güzel en önemlisi de sicaga dayanikli olmasi.inşallah bulabiliriz buraların sicagina dayaniklimi görelim; )

hüzün beğendi.
ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 16:24   #79
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Sn Armeria tabi dayanır, biz burada bu çiçeği izmir güzeli olarak biliyoruz )
Biz de de Mekke gülü denirdi

hüzün ve SUDEM beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 16:34   #80
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngr33 Mesajı Göster
bu çiçeğin tohumundan alman lazım.. çok güzel en önemlisi de sicaga dayanikli olmasi.inşallah bulabiliriz buraların sicagina dayaniklimi görelim; )
Adresinizi yazın size göndereyim.

hüzün ve ngr33 beğendi.
Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 19:14   #81
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
ben de tohum gönderebilirim.

ngr33 beğendi.
hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 20:32   #82
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Sevgili Aysis ve hüzün çok mutlu oldum teşekkür ederim..

ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 21:02   #83
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Benim geçen yıl baharda tohumunu ektiğim rozetler şartlar sebebiyle büyümedi ama ölmediler de. Son derece yavaş büyüdüler ve şu anda çiçek açtı şaşkınlar Boyları bir karış bile değil sanırım. Daha büyük saksıya geçirmek istiyorum ama üzerinde çiçek varken de tereddütte kaldım.

Şu an çiçek açtılar diye yörüngelerini tamamen sapıtıp yazın çiçek vermemezlik etmezler inşallah. (Evet, aslında bu bir gizli sorudur, ne diyorsunuz?)

Eski 27-02-2014, 22:57   #84
Ağaç Dostu

Sevgili Cymbelina,

Fideleri şaşırtma yapmış mıydın ? Eğer çimlendikleri yerde büyüyüp açtılarsa bu yüzden küçük kalmış olabilirler ya da cinsleri nedeniyle olabilir, belediyelerin parklara diktikleri kısacık boylarıyla açmışlardı. Benim rozetim halis köy rozeti olduğu için uzun boylu, dallı budaklıydı.

Daha buyuk saksıya kökü zedelemeden geçirirsen zarar göreceklerini düşünmüyorum. Kolay büyüyen kanaatkar bir bitki bana göre. Seninkilerin açmasına şaşırdım, benim rozetlerim balkonda yapraksız , kuru çöp gibi, kışın etkisini hala atamadılar üzerlerinden.

Cymbelina beğendi.
Eski 28-02-2014, 02:37   #85
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Heh, işte şimdi yakalandım, iyot gibi açığa çıktım, iyi mi?)

Eh heh höh, şimdi şöyle Ranamiraçcığım, eee, ööö, nasıl desem? Tamam ya, söylüyorum, ben bu rozetin anacı yani annesi olan rozeti çaldım geçen yıldan önceki yaz belediyenin diktiği rozetlerden, mutlu musun ha, mutlu musun?

Sonra işte o rozet öldü, herhalde diğer arkadaşlarından ayrı olmanın hasretine dayanamadı.

Tamam, çaldım, çaldım ama bir sor niye çaldım

Neyse, o ölmeden önce tohumlardan alabilmiştim, hatta burada yukarıda bir mesajda sormuştum ya elimde 3-5 tohum var diye, onlar işte onun tohumuydu Neyse işte ben o mesajdan sonra ektim onları.

Normal salça tenekesi var ya, 830 gr'lık işte ona ektim, 2 tane yan yana, şimdi ondalar - ya da şaşırtma yapmışımdır belki hatırlamıyorum da, aylardır o salça kutusundalar. Sonra işte, biliyorsun 2 senedir burada yana yakıla çiçeklere evden temin edilecek malzemelerle gübre yerine ne kullanırız diye orada burada ağlaştım, pek bir neticeye ulaşamadım. En sonunda, birkaç ay önce ilk kez sıvı gübre aldım, biraz dandik bir şey ama - çiçeklendirici olanından aldım.

Sonra geçenlerde o sıvı gübreli sulama suyundan bu 2 rozet yavrusuna da verdim, kaç kez verdim hatırlamıyorum. Sonra bunlar birden çıldırdı, ölmek üzereydiler halbuki, bir coştular. Şimdi de çiçek açtılar ama boyları kısacık. yani belki de kötü ettim sıvı gübre vermekle bilmiyorum ama öleceklerdi.

Ne bileyim böyle bir Frankenstein mı oldular nedir?

Bu arada balkonda değiller tabi, salon camındalar.

Halis mulis köy rozeti dedin, gözlerimdeki sinsi pırıltıyı gördün mü? Bak şu an kaş göz işareti de yapıyorum sana, aldın sen mesajı

Tamam o zaman, ben bunları ayırayım, sıkış tepiş olmasın ikisi, bir salça kutusuna bir rozet olsunlar, öyle olur herhalde değil mi? Diğer seçenekler 1,5 litrelik pet şişe veya 2 kg'luk yoğurt kabı.

Gerçi 2 kg'luk yoğurt kabına tek bir rozet de az olur, yani yer kalmıyor sonra koyacak ve toprak da kalmıyor.

Eski 17-03-2014, 18:43   #86
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
merhaba arkadaşlar cezayir menekşesi diye aldığım çiçeğimin bu sitede rozet çiçeği olduğunu öğrendim. Kışı pencere kenarında geçirdi. ama yapraklar dökülüp duruyor acaba budamam mı gerekiyor eski canlı hali kalmadı.

Eklenen Resimler

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 11:13   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2011
Selam çiçekseverler...Eylül başında balkonuma 12 kök vınca ektim, çok güzel görünüyorlar,saksılarını da boyadım,kış ortasına kadar bana güzelliklerini sergilerler inşallah....sevgiyle kalın...fotolar yakında...

murvettuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 12:28   #88
Yeni Üye

--

----

Eklenen Resimler

abk, YeniBON, Milla ve 3 kişi beğendi.
Eski 29-09-2014, 20:17   #89
Yeni Üye

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederimfransız balkonundakileride yarın yükleyeceğim

Eski 14-07-2015, 13:31   #90
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Bunlar da benim vefalılarım. Aşırı yaz sıcaklarına dayanabilen ender çiçeklerden.

Name:  Catharanthus roseus.jpg
Views: 2391
Size:  50.4 KB

Bunu yeni aldım, kışın çok güzel çiçeklenen Çuhalardan boşalan yeri doldurmak için.

Name:  Catharanthus roseus-3.jpg
Views: 2302
Size:  73.5 KB

Bu da tohumdan çıkanlardan. Geçen senenin kırmızı ve beyazından melezlenip pembe açtı.

Antalya'da kışı dışarıda atlatabiliyorlar, ancak kültüre edilmiş olanları çirkinleşiyor, onları her sene satın almak ya da veriyorsa tohumlarından yetiştirmek daha iyi sonuç veriyor.

Name:  Catharanthus roseus-2.jpg
Views: 2391
Size:  48.8 KB

Bu sanırım hibrit olmayan Pervane Çiçeği (Catharanthus roseus), kışın kendini dinlenmeye alıyor, bahar veya yaz gelince tekrar sağlıklı bir şekilde çiçekleniyor.

abk, Muda, Milla ve 7 kişi beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024