agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2007, 16:45   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Petunya (Petunia)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan
Yıllardır petunya alır dikerim, başlarda çok güzel gelişirler, kokularına bayılırım ama derken en güzel zamanlarında bir günde ölürler. Bir sonraki sene yine dayanamam yine alırım. Forumda petunya başlığında neredeyse herkesin aynı durumda olduğunu, kimilerinin artık tümden vazgeçtiğini fark ettim. Şöyle ağız tadıyla petunya yetiştirdim diyene pek rastlamadım.

- Petunyalarda bu en güzel zamanındayken bir ya da iki gün içinde ölme durumu doğal bir durum mu? İmkansızı mı istiyoruz?

- Bozulmadan kısa önce genelde petunyalarda bir yapışkanlık başlıyor. Genelde gözle görülen bir zararlı fark edilemiyor ama forumda çeşitli yerlerde insektisit kullanmak gerektiği belirtilmiş. Bu durum tam olarak nedir?

- Genelde üyeler tam güneş yerine yarı gölgede petunyaların daha uzun süre sağlıklı kaldığını gözlemlemiş. Siz ne dersiniz?

- Ben hep "Sularken yapraklara su gelmemesine dikkat edin." şeklinde uyarılar okuyorum. Ama sarkan petunyalar gördüğümüz üzere Avrupa'da sokaklarda cıvıl cıvıl yetişiyorlar ve bir gün olmasa diğer gün üstlerine yağmur yağıyor. Acaba biz nem oranını mı tutturamıyoruz?

- Petunyanın özel bir toprak isteği var mı? Acaba o konuda mı yanılıyoruz?

Bunlar benim aklıma takılanlar. En son da genel olarak petunya yetiştirmenin inceliklerini rica ediyorum.
Petunyanın en güzel zamanında öldüğü doğru. Çünkü zaten mevsimlik bir çiçek ömrü yetişme süresi de dahil iki ay, sizde en fazla 1 ay bilemediniz 2 ay konuk olur (hava çok sıcak gitmezse ve deli gibi güneş almazsa).

Tam güneşi sever ama hava ısındıkça çok güneş rahatsız edici olur(ideal yetişme sıcaklığı 19-22 derece). Bol çiçeklenmesi için bol güneş ister, zaten uzun gün bitkisidir.

Yapraklarına su gelmesinde sorun yok ama hastalıkların artmasına sebep oluyor. Bir de yurt dışında bozulan bitkiyi yerinde tutmuyorlar, hemen değiştiriyorlar

Geçirgen, hafif kumlu, organik maddece zengin toprağı sever. Toprak hafif asidik olmalı. Bizin topraklarımız genelde kireçli olduğu için yapraklarda damar araları sararabilir. Bu yüzden gübrelemesinde amonyum sülfat kullanılabilir.

Ömrünü uzatmak istiyorsanız sık sık budayacaksınız. O çiçekli dalların fazla uzamasına izin vermeyip kıyıp keseceksiniz, hem dallanır, hem tazelenir. 1/ 3 yükseklikten budayın.

Bu ani yapışkanlaşma ve ölümler birincisi toprak mantarları ikincisi zaralılar sebebiyle oluyor. Beyaz sinek ve yaprak bitlerine karşı dikkatli olun. İki sulama arası hafifçe kurumaya izin verin. Sıcaklarda özellikle rizoktonyadan aniden ölüyorlar, birden suyu çekilmiş gibi oluyorlar.

Evde oksijenli su solüsyonunu deneyin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2007, 16:45   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Petunya (Petunia)

Arkadaşlar formunuza biraz önce üye oldum ve de çok memnun oldum.
Petunya hakkında birşey bulamadım. Eğer petunyanın nasıl çoğaltıldığını yazarsanız çok memnun olurum. Uzun süreden beri arıyorum bulamıyorum.
Saygılar.

seyyaah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 12:03   #3
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Tohumla çoğaltılıyor diye biliyorum.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 15:13   #4
Ağaçsever

Evet ama tohumları ektim küçük yapraklı değişik bitki çıkıyor. Tohumlara bir işlem yapıyorlarmış galiba .Her halde kimse bilmiyor.

Eski 05-03-2007, 16:03   #5
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Elinizdeki tohumlar küçücük ve yuvarlak mı? Bendeki tohumlar öyle. Ben henüz ekmedim bu hafta ekeceğim. Gelişmeleri paylaşırız.

Eski 05-03-2007, 17:38   #6
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyaah Mesajı Göster
Evet ama tohumları ektim küçük yapraklı değişik bitki çıkıyor. Tohumlara bir işlem yapıyorlarmış galiba .Her halde kimse bilmiyor.
Sayın seyyah,

"Küçük yapraklı değişik birşeyden" kasteddiğiniz acaba ilk filizlenmedeki yapraklar olmasın. Bu tip çiçeklerin, bildiğim kadarı ile, ilk yaprakları gelişkin bitki yapraklarından farklı oluyor...Belki profesyoneller daha iyi bilgi verebilir. Biraz sabır, belkide doğru çiçeği üretmektesiniz....

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 20:57   #7
Ağaçsever

Geçen sene defalarca ektim hep aynı çıkıyor fazla büyümüyor.tohumları çok küçük haşhaş tanesi kadar zaten çiçeğin ortasında bulunuyor kuruyunca kendiliğinden açılıp dökülüyor.bence üğrenmeden ekmeyelim mutlaka bir bilen çıkar.

Eski 05-03-2007, 21:10   #8
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bazı tohumların genleriyle oynanarak, tekrar üremesi engelleniyor, yeniden tohum satın almak gerekiyor, şeklinde bir bilgi var kafamın bir yerinde.
Belki bu da öyledir.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 21:13   #9
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Şu linki bi inceleyiniz lütfen belki yardımcı olur size kolay gelsin
http://www.goldsmithseeds.com/Variety_Results.asp

salvia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 22:18   #10
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
İlk çıkan yapraklar kotiledon yapraklardır. Gerçek yapraklar sonradan çıkar. Petunya tohumu çok incedir. Özel bir işleme tabi tutulmaz, kasalara serpme suretiyle ekilir. İnce kapak atılır veya sadece bastırılır. Fide devresinde hastalıklara karşı çok hassastır. Eğer hibrit tohumdan yetişmiş bitkiden tohum aldıysanız ve üst üste tohum almayı sürdürürseniz birkaç sene sonra bozulduklarını göreceksiniz. İlk bitkiniz gibi kocaman güzel çiçekler elde edemeyeceksiniz. Bu da çok normal. Biyoloji derslerindeki Mendel'in bezelyelerini hatırlayınız. Bu en iyi bireyler ileriki döllerde açılma gösterip anne veya babaya döneceklerdir.

sinbas ve nazanerken beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2007, 16:03   #11
Ağaçsever

Bugün gittim çiçek tohumu satan bir dükkana ,Fransız malı VİLMORİN çiçek tohumu aldım fiyatı 3,5 ytl.İçinden çok az tohum çıktı onları ekeceğim.fransaya para verdiğim için üzgünüm inşallah ilerde bir Türk ismi adı altında o tohumları ben pazarlarım.

Eski 09-03-2007, 14:57   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese selamlar, gecen hafta sonu cicek satilan bir yeri gezerken, direkler uzerine saksilar, saksilar icerisine de petunyalar, petunyalar oyle bir ciceklenmis ki, cicekler tum saksilari ortup, direk uzerinde buyuyen petunyalar gibi gorunuyordu. Sizlerle paylasmak istedim.

Name:  cicekler 001.jpg
Views: 76327
Size:  63.8 KB

Name:  cicekler 002.jpg
Views: 92705
Size:  51.3 KB
Direkler uzeride petunyalar

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 15:07   #13
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Harika güzeller. Herhalde güneyden bir yerlerden bu fotolar. Teşekkürler.

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 19:51   #14
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Teşekkürler.Yani diyecek birşey yok.AAAA oldum.Kaldım.
Ne veriyorlarda bu kadar güzel büyüyorlar.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 23:44   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Bu petunyalar harika olmuş. Ülkemizde bu örnekler yeni yeni uygulanmaya başlandı. daha doğrusu profosyenel anlamda üretimine yeni başlandı sayılır. Bu tarz bitkiler otomotik damlama yöntemiyle düzenli sulanıp ve gübrelendiği için bukadar güzeller. BAKILINCA CEVAP GELİYOR.

nazanerken beğendi.
richirich2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 19:56   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Geçen hafta sadece torfa attığım tohumların bugün çimlendiğini gördüm. Oda ısısında ve güneş gören bir pencere önünde.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 15:24   #17
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Selamlar,
Ben de bugün petunya tohumları aldım.Direk toprağa dikecektim ama Sempe'yi okuyunca torfa mı diksem diye düşünemeye başladım ?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 16:54   #18
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Resimdeki petunyaların saksıda olduğunu sanmıyorum. İki üç senedir siyah uzun torbalarda asmaya uygun şekilde yetiştiriliyorlar ve çok dekoratif duruyorlar. Ben çok rahatlıkla tohumdan petunya yetiştiriyorum. Hatta geçen sene petunya ekili saksıların dibine dökülen tohumlardan tekrar çıkıyorlar. Petunyanın iki çeşidi var diye biliyorum. Bu resimdekiler genellikle Kıbrıs ve güneyde daha çok olan sarmaşık petunya. Ömrü diğerine göre biraz daha kısa. Bir buçuk ay kadar sonra yaprakları yapış yapış oluyor ve zamanı geçiyor. Sarmaşık olmayan türü ise çok daha uzun süre (yaz sonuna kadar) çiçekli kalıyor. Tohumu çok ince olduğu için size yetişmez gibi görünse de çok kolay çimlenir. Biraz büyünce de esas yerlerine dikebilirsiniz.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 17:47   #19
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Bu sarmaşık petunyayı bulabilirmiyiz ki? Bir ay bile olsa hatta resimdekinin de dörtte biri kadar bile açsa büyük hareket getirirdi bahçeye. Petunyalar çiçekçilerde görünmeye başladığında bunlardan da satılıyor mu acaba?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 19:06   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Evet gilan,geçen yıl 4 Leventteki Ağaç aş de görmüştüm.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 19:10   #21
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Galiba birden fazla saksı var o resimde. Gerçekten muhteşem görünüyor.

Eski 28-03-2007, 21:03   #22
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Ben İstinye'den Johnsons marka petunya tohumu aldım.2 çeşit.Bir tanesi 11. mesajda fotoğrafı olan petunyalardan üstünde " Petunia Bedding Mixed" yazıyor.Diğeri ise aynı açelyaya benziyor üstünde " Petunia Duo Mixed" yazıyor.İkisinde de ekme talimatları aynı.Türkçe klavuz yok ama anlayabildiğim kadarıyla buraya yazıyorum.

Ocak'dan Mart'a kadar ekilebilir.Compost'un içine tohumlar yavaşça serilir üstü ince bir tabaka kompostla (burda toprak dememiş compost demiş) kapatılır.Ve nemli tutulur.Üstü cam veya polietilen ile örtülür.( ya da "propagator lid "demiş ama bunun ne olduğunu çözemedim) çimler görünene kadar içerde18-24 derecede tutulur. 14-25 günde çimler görünür.Daha sonra örtüyü kaldırın.Büyümeye başladıklarında 5cm. aralıklar olacak şeklide ayırın. 15 derece büyümeleri için gereklidir. Mayıs ayının başlarıda ayaz ve kırağılara dikkat ederek dışarı alabilirsiniz.23 cm aralıklarla başka bir saksıya naklederek çiçeklenene kadar nemli tutun yabancı otları uzaklaştırın.Haziran'dan Ekim ayına kadar çiçeklenir.Kuruyan çiçekleri baş kısmından tutarak kesin.

Dikkatimi çeken şu oldu.Aynı markanın karanfil tohumlarını da aldım.Onun ekimi de hemen hemen aynı sadece sıcaklıklar ve saksıya dikim aralıkları farklı.

nazanerken beğendi.
Eski 29-03-2007, 23:47   #23
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Gilan İstanbul'da olsanız bir çok yer adı verebilirim size ama gördüğüm kadarıyla Ankara'dasınız. Ankara'yı pek bilmiyorum. Sarmaşık petunyanın fiyatı diğerine göre biraz daha pahalıcaydı. Fakat şimdi sarmaşık olmayan türünü de uzun torbalarda yetiştiriyorlar ve tıpkı sarmaşık gibi görünüyor. Bir torbasını 25 ytl ye satıyorlardı geçen sene ve bence değmez o kadar para vermeye. Her halükarda alırım diyenler İstanbul'lular için Sarıyer Zekeriköy Kilyos yolunun üzerinde çok güzel seralar var. Fakat henüz yazlık çiçekler gelmedi. Bu fotoğraftakiler ya Kıbrıs ya da güneyde olmalı.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 12:16   #24
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Fotoğraflar sanırım Avusturalyadan.

Eski 30-03-2007, 22:27   #25
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Çok teşekkürler limon ve Ferda Ülkümen,
Yaz çiçekleri çıkmaya başladığında bi aramayı düşünüyorum. Ama 25 çok fazla tabi, fidesini bulabilirsem çok iyi olur. Olmazsa da artık normal petunya alıp, bakabildiğim kadar iyi bakıp serpilmesini sağlamaya çalışacağım

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 11:53   #26
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

PETUNYA (Petunia):

Bahçelerimizi ilkbahardan sonbahara kadar beyaz, pembe, eflatun, mor, kırmızı, ebruli çiçekleriyle süsleyen değerli bir çiçektir. Bodur ve boylu çeşitleri olduğu gibi, katmerli ve yalınkat çiçekleri de vardır. Çiçekleri çok hafif kokuludur. Tohum ve çelikle üretilir. Tohumları nisan-mayıs aylarında bahçedeki adi yastıklara kül veya kumla karıştırılarak serpme olarak ekilir. Çıkan fidecikler 3-4 yapraklı olunca, bir defa şaşırtılır. Kuvvetleşen fideler haziranda korbeylere (göbeklere) veyahut kordonlara (yan tarhlara) 30-40 cm. aralıklarla dikilir. Çelikle üretmede, ağustosta yeşil çelikler kesilir. Tahta kasalara kum-funda toprağı karışığı doldurulduktan sonra çelikler buraya köklendirilmek üzere dikilir. Bu kasalarda köklenen çelikler ilkbahara kadar kışın ılık bir yerde (seralarda) saklanır. İlkbaharda nisan-mayısta havalar ısınınca, fideler bahçedeki yerlerine dikilir. Petunyalar aynı zamanda balkonları süslemede de tahta sandık veya beton çiçeklikler içerisinde yetiştirilir.
http://members.fortunecity.com/bitkiler2/petunya.htm

Eski 14-04-2007, 15:17   #27
Ağaçsever

zenfree vermiş olduğun detaylı bilgiler için teşekkür ederim.Çelikten çoğaltmaya çalışacağım inşallah başarılı olurum.ayrıca compost' u nereden temin edbilirim yazarsan sevinirim.Nisanın 1 de tohumları ekmiştim bugün 14 nisan henüz çıkmadılar.saygılar

Eski 14-04-2007, 18:46   #28
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyaah Mesajı Göster
zenfree vermiş olduğun detaylı bilgiler için teşekkür ederim.Çelikten çoğaltmaya çalışacağım inşallah başarılı olurum.ayrıca compost' u nereden temin edbilirim yazarsan sevinirim.Nisanın 1 de tohumları ekmiştim bugün 14 nisan henüz çıkmadılar.saygılar
Seyyaah Selam
Ben çok acemiyim bence sen bir bile sor daha doğru cevaplar alırsın.Kompost için bence aşağıdaki başlığı oku.Kolay gelsin
http://www.agaclar.net/forum/showthr...hlight=kompost

Düzenleyen zenfree : 14-04-2007 saat 18:50 Neden: imla hatası
Eski 14-04-2007, 18:53   #29
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Ben de hersene balkonuma petunya dikerim özellikle mor olanın kokusu harika.
Fakat üzerinde hiç tohuma rastlamadım.Benim mi gözümden kaçtı yoksa bir inceliği mi var. Bu konuda bilgi rica ediyorum.
Not: Çelikle üretebilmem için ne kadar boyda kesmem uygun olur?

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 18:57   #30
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Ben tohumdan üretmeye karar vermiştim ama cesaret edip ekemedim.Onun yerine karanfil, saraypatı ve yıldız tohumu ektim çimlendiler.Yarın Yalova'ya gidiyorum petunya almak için. en garanti yol bu galiba.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024