agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2009, 18:21   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.Çiçeksever70

http://www.google.com.tr/search?sour...ttable+Sulphur

linkteki yazıları inceleyebilirseniz sanırım cevap olacaktır.

http://www.searles.com.au/pdf/WettableSulphur250g.pdf

Özellikle son link.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 20:00   #62
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Verdiginiz linkleri inceleyecegim tesekkür ederim sevgili Denizakvaryumu.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 13:12   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Bağcılıkta Kaolin kili ve delfin

Sn Halil Önen

Zeytin zararlıları ile doğal mücadele başlığı altında Kaolin Kili ve Delfin karışımını Bir asmada uyguladığınızı yazmışsınız. Bu konu hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?
Üzüm zararlıları ile doğal mücadele yapılamazma ?

Teşekkürler,

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 20:16   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ajanse1978 Mesajı Göster
Sn Halil Önen

Zeytin zararlıları ile doğal mücadele başlığı altında Kaolin Kili ve Delfin karışımını Bir asmada uyguladığınızı yazmışsınız. Bu konu hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?
Üzüm zararlıları ile doğal mücadele yapılamazma ?

Teşekkürler,
Sn. ajansel,
üzüm zaralıları ile doğal mücadale zararlıya göre değişiyor.

Zararlı salkım güvesi ise, delfin bunu önlüyor. Kaolin güneşin etkisini azaltıyor tane güzel oluyor. Tabii yuvarlak sarı çeşidi için.
İkisinin karıştırılarak kullanılması zamandan tasarrufun yanında, salkım güvesi için iyi ikili oluşturuyor ve denemelerde başarı sağlandı. Bu doğal mücadele, belki salkım güvesi olmuyacaktı diye düşünüp bu yıl tekrarlamayı düşünüyorum.

Ancak zararlı külleme ise ne kaolin kili ne delfin başarılı olmuyor ki zaten böyle bir şey beklemek hata olurdu.

Külleme için tam olarak doğal mücadele bulamadık. Zaten küllemenin yoğun olduğu yıllar kimyasallarda başarılı olmuyordu.

Yine de bir şey öğrendik, küllemeye ortaya çıkmadan_ çıkaçakmış gibi düşünüp_ asmalar budandığında bir defa, gözler uyanmadan ikinci defa ve çiçekten sonra bir ya da iki defa bordo bulamacı atılması, bu hastalığı önlüyor, ya da etkisini çok azaltıyor. Bunu ben ve birkaç arkadaş uyguladık başarılı olduk. Bu doğal mücadele midir, işte bordo bulamacı ve korukta atılıyor.

Bunu yanında mikrobiyaller ve kimyasal olmayan ilaç arayışımız ve denemelerimiz sürecek.

Birde ilginç bir şey öğrendik, ülkemizin bazı lokal bölgelerinde hiç külleme hastalığı olmuyordu.

Hatta bu o kadar ilginç ki, biz domatesleri küllemeye kaptırırken 20.30 km deniz tarafında hiç bir zaman külleme olmuyor.

Sizde bölgenizde böyle bir ön bilgi bulabilirsiniz.

Düzenleyen Halil Önen : 19-11-2009 saat 19:10
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 06:05   #65
Yeni Üye

oalpturk's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Sayın Halil Önen;

Salkım güvesi ile organik mücadele için delfin kullanmak istiyorum.Ancak pek fazla bilgim yok.Bilgilendirirseniz müteşekkir olurum...

oalpturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 21:28   #66
Ağaç Dostu

Sn. oalpturk,

Delfin içinde bir tür yararlı bakteri var ve salkım güvesi üzerinde tokluk hissi veriyor, güve açlıktan ölüyormuş.

15 litre suya belli oranda delfin koyup 5 tane kesme şeker
atıyorum, şeker yapıştırcı için.

Salkımlara tatlı su yürüdüğünde yani erimeye başladığında 15 gün ara ile iki defa kulanıyorum. Daha çok salkımlara atıyorum.

Zeytin fidanları uc zararlısına da ( zeytin güvesi) etkili.

Eski 01-04-2010, 22:22   #67
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Sayın Halil Önen :

Benim asma ile ilgili bir sorum olacak .

Asmaya kükürt uyguladığımızda asma yapraklarını salmura veya dolma için kullanabilirmiyiz ?

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 22:04   #68
Ağaç Dostu

Sn. bonsade, belki yüz yıldan beri asma yapraklarına toz kükürt kulanılır ve bunu hiç düşünmedik.

Kükürt yaprağın içine işleyen (sismik) bir kimyasal değil. Yıkadığında akıp giden bir şey.
Benim bildiğim zararlının üzerini ince zar gibi örten, yakıcı ve havasız bırakan bir etkiye sahip.

Su ile temizlenen bir şey diye düşünüyorum.

Salamura _su içinde_ için ise hiç bir etkisi kalmaz derim.

Saygılar.

Eski 02-04-2010, 23:10   #69
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Üzümde EM kullanımı

Halil Bey merhaba

Üzümde EM'yi herhangi bir yerde denediniz mi? Denemedinizse, aşağıdaki uygulamayı yapan arkadaşlar çok iyi sonuç aldılar. Size de öneririm. Saygılar.

-ÜZÜM için EM kullanımı (1000 m2 alanda)
Topraktan:
1. uygulama: Mart veya Nisan aylarında 2 litre EMa
2. uygulama: mayıs veya haziran aylarında 2litre EMa

Yapraktan:
1. uygulama: Yapraklanmanın başlaması ile birlikte 250 ml EM5 + 250 ml EM FPE, 250 litre suya konup, dallar, gövde ve yapraklar ıslanacak şekilde uygulanır.
2. uygulama: Sürgünler 15-20 cm. olunca 500 ml EM5 + 500 ml EM FPE, 500 litre suya konup, dallar, gövde ve yapraklar ıslanacak şekilde uygulanır.
3. uygulama: İnce koruk döneminde 2. uygulamanın aynısı uygulanır
4. uygulama: 3. uygulamadan 15-20 gün sonra aynen 2. ve 3. uygulama gibi tatbik edilir.

EM5 ve EMFPE bulamazsanız, EMA da uygulayabilirsiniz.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 20:40   #70
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Sayın Önen :
Kükürtün diğer ilaçlar gibi zehir etkisi olmadığını ögrendik .Teşekkür ederim

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 23:26   #71
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Üzümde EM'yi herhangi bir yerde denediniz mi?
Sn. doğasever, böyle bir fırsatı kaçırırmıyım.

30 kadar beyaz üzüm asmasında, 4 şaraplık siyah üzüm asmasında denemeye başladım.

Birkaç dönümde denemeye çalışıyoruz.

Daha doğrusu;
bir elimde EMA, bir elimde tulumba meydan okuyorum tüm düşmanlara.

Önüme ne çıkarsa yapıştırıyorum. Ağaça, suya, toprağa, börtü_ böceğe, meyveye,çiçeğe, ota_b..ka (gübreye) atıyorum.

İlk defa bir ilaçı bu kadar gönül rahatlığıyla kulanmaktan mutluyum.

Teşekür ederim.
Saygılar

Eski 03-04-2010, 23:30   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Halil Bey,Bionemi bu dönem uygulamayacak mısınız?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 00:13   #73
Ağaç Dostu

Armut da ateş yanıklıklığı için kullanacağım.

Eski 10-06-2010, 23:59   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2009
kaolin kili satın almak istiyorum. Tabii çuvalda , kargo ile teslim edebilecek bir kuruluştan. bilgi rica ediyorum.

dogan.ozyoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 11:42   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2010
sn.doğan bey kardeşimiz gibi ben de kaolin kili talep ediyorum

kayastop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 11:45   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2010
sa.kükürt bağlarda yılllardır mantari hastalıklar için kullanılan vaz geçilmez bir doğa dostudur.

kayastop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 20:27   #77
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Wink

Bugün dikkatimi çekti, üzüm tiyeklerinin (üsüm asmasının gövde ve dallarının oluşturduğu form) alt, güneşi direk görmeyen yaprakları sararıyor. Neden olabilir ki?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 00:06   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bugün dikkatimi çekti, üzüm tiyeklerinin (üsüm asmasının gövde ve dallarının oluşturduğu form) alt, [B]güneşi direk görmeyen [/B]yaprakları sararıyor. Neden olabilir ki?
Sn. nariçi,

asmanızı sulayın. Su ile beraber gübre de verin.
Yağmurlara aldanmayın. Kazık köklüdür; su aşağıya işlememiş olabilir.

Eski 07-07-2010, 13:49   #79
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Zaten buraya haziran yağmurları düşmedi. Ama biz bağı hiç sulamayız ki. Her yıl böyle sararma olmaz dı. yaprakları güneş yakar ama böyle erkenden sararmaz dı.

Eski 07-07-2010, 16:39   #80
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Zaten buraya haziran yağmurları düşmedi. Ama biz bağı hiç sulamayız ki. Her yıl böyle sararma olmaz dı. yaprakları güneş yakar ama böyle erkenden sararmaz dı.
Bi sulayın farkı görürsünüz.

Asma suyu sever; kazık köklü olduğundan ta aşağılardan bir yerlerden su (çok nemli ) alıyordur.

Sulama, asmada %50 den fazla verim artışı sağlar.

Hele korukta ise ve tatlı su yürüyecekse, suya daha çok ihtiyacı vardır.

Asmada susuzluk belirtisi allttan yukarı giden yaprak sararması ve dökülmesi, ardından salkımlardan suyun çekilmesi_salkımların cılız kalması_ sonunda tanelerin kuruması ve dökülmesidir.

Bütün bitkiler öyle değil midir? Önce yapraklarını terk ederler, sonra meyvelerini_ yavrularını_ ve böylece kendilerini korurlar. Bi daha ki yağmurlara ya da kesilen su kaynağına tekrar kavuşana dek...

Eski 07-07-2010, 19:48   #81
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim.

Eski 22-11-2010, 22:31   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Değerli Dostlar,

Eğer asmalarınızda külleme varsa ve evinizin bahçesinde bir ya da iki asmanız varsa,
her akşam gece de olabilir, hortumla su sıkınız. Hem yapraklara hem üzümleri iyice tazyikli su ile yıkayınız.
Hatta şebeke suyu daha iyi olur. Külleme devamlı suyu hele klorlu ise hiç sevmez.
Hatta küllemeye karşı hiç bir ilacın yapamadığını yapar ve küllemeyi tane üzerinde siler.

Küllemeniz yoksa ve arılardan kurtulmak istiyorsanız bol kükürt kullanın. Yapraklarına da atın. Hatta kükürte biraz odun külü karıştırın. Kül kükürtün iyi yayılmasını sağlar ve kül dünyanını en temiz maddesidir.

Unutmayın kuşlar da kükürtü pek sevmezler.

Saygılar
işte aradığım cevap
bahçemdeki 6 çeşit üzüm türüde bu sene bu küllemeyle perişan oldu
cevabı geç buldum ama en azından bir dahaki yazı kurtarabilirim

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 15:12   #83
Yeni Üye

secretsailor's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Merhabalar,

Her çeşit meyve ve sebzede kullanabileceğiniz, son derece sağlıklı, sıfır kanserojenik ve toksik, insan sağlığına hiçbir yan etkisi olmayan ve her türlü zararlıya karşı %100 etkili bir ürün tavsiye etmek istiyorum.
Bir arkadaşım yıllardır üzüm bağlarındaki problemlerinden bu ürün sayesinde kurtuldu.
Hatta Türkiye'den sebze-meyve ithal eden bazı Avrupa Birliği ülkeleri buradaki üreticilere bu ürünü kullanmalarını şart koşuyorlar.
Çünkü hiçbir şekilde ürün üzerinde kimyasal/ilaç kalıntısı kalmıyormuş.
Ürünün ismi DK-DOX
Türkiye'deki firma yetkilisi Ufuk bey (0532 3750898)

secretsailor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 12:25   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Üzüm Salkımlarında oluşan lekeler

Arkadaşlar,
Üzüm salkımlarım leblebi-fındık içi arası boya ulaştılar.Geçen sene de aynısı olmuştu.Salkımlarının üzerindeki bazı taneler adeta kül rengi pudra dökülmüş gibi oldular.Geçen sene bu siteden bilen arkadaşların tavsiyelerine uyarak kükürtü sulandırıp pulvarize etmiştim.Ancak benim yaptığım bir hatadan mı nedir bilemiyorum.Bütün salkımlardaki meyveler hep yandı.
Bu kez bilen arkadaşların tavsiyelerine acil ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler.

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 16:13   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Külleme ve salkımlarda yarılan taneler

Herkese güzel bir gün dileklerimle,

Çanakkale'deki evimin bahçesinde yetiştirmeye çalıştığım asma fidanları ile ilşkili sorunlarımı sizler ile paylaşım yardımınızı rica edeceğim. Yalova çekirdeksizi, Yalova incisi ve Alfons cinsi toplam 8 adet asmam var ve telli sistem ile bunları yetiştirmeye çalışıyorum.

Mart ayının ilk yarısında su yürümeden budama işlerini yaptım. Aynı dönemde bordo bulamacı ile tüm fidanlarımı ilaçladım. Güzel gelişme gösterdiler çiçeklenme ve salkım aşamasına kadar iyi geliştiler. Çiçeklenmeden sonra sürgünlerin ucunu 30 cm olduklarında kırıp salkımın güçlenmesine katkıda bulunmaya çalıştım.

Haziran ayı 20'sinden itibaren çekirdeksi üzümdeki salkımlar sünmeye taneleri düşmeye veya kurumaya başladı (resim 1). çekirdekli türlerde ise salkımlardaki tanelerde yarılma ve siyah beneklenmeler görmeye başladım (resim 2 ve 3). Çekirdeksiz türdeki sünme ve kurumayı bu senenin aşırı nemli geçmesi sonucu ortaya çıkan külleme hastalığı olarak değerlendirdim. Tüm üzümlere haziran 2nci yarısı itibari ile kükürt yaptım. Sonuçlar değişmeyince bir ziraat mühendisinin tarif üzerine önerdiği score 250 (difeconazole) ile tüm fidanları ilaçladım. Çekirdeksizlerde salkım gelişmesi tekrar başladı. Çekirdeklilerdeki yarılmada değişen bir şey yok. Bu seneyi artık kaybettik ama nedenini bilirsem gelecek sene aynı sorunu yaşamam diye düşünüyorum. Bu nedenle görüşünüze ihtiyacım var.

Diğer bir sorum ise sulama sıklığımızın ne olması gerektiği... Evdekiler diğer çiçekler ile birlikte asmaları da her gün bir kez suluyorlar. Her gün sulamanın bir zararı olur mu ? Öneriniz nedir ?

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Makif13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2011, 07:29   #86
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolac Mesajı Göster

Arkadaşlar,
Üzüm salkımlarım leblebi-fındık içi arası boya ulaştılar.Geçen sene de aynısı olmuştu.Salkımlarının üzerindeki bazı taneler adeta kül rengi pudra dökülmüş gibi oldular.Geçen sene bu siteden bilen arkadaşların tavsiyelerine uyarak kükürtü sulandırıp pulvarize etmiştim.Ancak benim yaptığım bir hatadan mı nedir bilemiyorum.Bütün salkımlardaki meyveler hep yandı.
Bu kez bilen arkadaşların tavsiyelerine acil ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler.
Sn. Yolaç,

asmanızda külleme var ve kükürt meyveleri _anlattığınız gibi_ yakmaz.

Küllemeye karşı sıvı değil kuru kükürt kullanmamanız gerekli.

Külleme bu kadar ağır ise yapacak bir şey yok.

Halbuki siz küllemeye karşı önlemleri biliyordunuz.

(Yani kış aylarında budama sonrası 2 defa _güçlü_ bordo bulamacı yapmanız, salkım taneleri saçma iriliğinde geldiğinde bir daha bordo bulamacı uygulamanız, tanelere su yürüdüğünde 2 defa toz kükürt atmanız gerektiğini...)

Bordo bulamacı yerine 'gülleci bulamacı' da uygulayabilirsiniz._ 2 defa toz kükürt yerine _ de kullanabilirsiniz.

Gülleci bulamacını kendiniz yapabilirsiniz. 4 yıldan fazla kullanabilirsiniz. 10 lt. suya 50,100, 150, 200 cc ye kadar ve 5, 6 defa kullanabilirsiniz.

Bunları yapmazsanız gelecek yıl _ çünkü külleme güçlü_ yine aynı sorunla karşılaşırsınız.

Saygılar

Eski 21-07-2011, 07:46   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makif13 Mesajı Göster

Mart ayının ilk yarısında su yürümeden budama işlerini yaptım. Aynı dönemde bordo bulamacı ile tüm fidanlarımı ilaçladım. Güzel gelişme gösterdiler çiçeklenme ve salkım aşamasına kadar iyi geliştiler.
Saygılarımla
Külleme bir yıl önce çok yoğun ise;

budama sonrası en az iki defa, tane bağladığında bir defa _güçlü_bordo bulamacı ya da gülleci bulamacı uygulaması yapmanız gerekliydi.

Siz nemli ortamda 2. küllemeye yakalanmışsınız.

Taneler saçma iriliğine geldiğinde 2 defa daha bordo bulamacı ve bir iki defa toz kürürt kullanmanız gerekti.

Kendi yapabileceğiniz ve 4 yıldan fazla kullanabileceğiniz gülleci bulamacını _ oldukca ucuzdur_
budama yapmadan önce bir defa;
budamadan sonra 2 defa;
çiçekten sonra 2 defa;

hatta daha fazla uygulayabilirsiniz. Hiç bir zararı olmaz. Aksine gülleci bulamacı ile _ kükürt+kireç karışımı_ bitkilerinize kalsiyum da vermiş olursunuz.

Eski 21-07-2011, 07:53   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çekirdeksiz türdeki sünme ve kurumayı bu senenin aşırı nemli geçmesi sonucu ortaya çıkan külleme hastalığı olarak değerlendirdim. Tüm üzümlere haziran 2nci yarısı itibari ile kükürt yaptım. Sonuçlar değişmeyince bir ziraat mühendisinin tarif üzerine önerdiği score 250 (difeconazole) ile tüm fidanları ilaçladım. Çekirdeksizlerde salkım gelişmesi tekrar başladı. Çekirdeklilerdeki yarılmada değişen bir şey yok. Bu seneyi artık kaybettik ama nedenini bilirsem gelecek sene aynı sorunu yaşamam diye düşünüyorum. Bu nedenle görüşünüze ihtiyacım var.
Külleme yoğun ise kükürt dahil hiç bir ilaç küllemeyi silemez. Ancak durdurur. O salkımları kaybedersiniz, yenileri kurtarırsınız.

Külleme havalar ısınınca kendiliğinden yok olur.

Eğer asma çevresi nemli ise 2 veya 3. külleme saldırısı olur.

Eski 21-07-2011, 08:01   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
...
Diğer bir sorum ise sulama sıklığımızın ne olması gerektiği... Evdekiler diğer çiçekler ile birlikte asmaları da her gün bir kez suluyorlar. Her gün sulamanın bir zararı olur mu ? Öneriniz nedir ?

Saygılarımla
Asma suyu sever her gün sulamanın bir zararı olmaz. Yalnız toprak su tutuyor ve dibindeki toprak balçık gibi olmamalı...

Her gün sulama nemi arttırır küllemeye sebep olur.

Her gün yani sık sık sulama topraktaki besinleri de aşağılara _ asmanın kılcal köklerinin alamayacağı_ sürükler.

Asma taneyi besleyemez. Salkımlar seyrek ve cansız olur, dökülür.
Asmanızın gübreye ihtiyacı var.

Saygılar

Eski 21-07-2011, 08:01   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim Halil Bey.

Tanelerdeki yarılmayı da külleme olarak mı değerlendirmemiz gerekiyor. Bordo bulamacını da gülleci bulamacı gibi istediğimiz kadar kullanabilir miyim yoksa yılda 2 kez yapmam yeterli olur mu ? Açıkçası sadece okuyarak birşeyler yapmaya kalkınca gördüklerimi yorumlamam oldukça zor oluyor. Bir de sulama konusunda sorum olacak . Hergün sulamak zararlı mıdır ? Haftada 1 veya 2 ye düşürmek gerekli midir ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler..

Makif13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024