agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bağcılık (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=426)
-   -   Asma (Üzüm) hastalık ve zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10499)

nariçi 02-10-2008 22:41

Asma (Üzüm) hastalık ve zararlıları

Asmalarda üzümler mevsimi itibariyle olgunlaşmaya başlayınca; eşek arıları, kızıl arılar ve kuşlar tarafından olgunlaşan taneleri yiyorlar. Korumak için DTT içerikli toz ilaç veya su bazlı sprey ilaç püskürtülmesini öneriyorlar ama Oda etkisini çabuk kaybediyor bir bakmışsınız salkımların yarısı gitmiş. (Üzümleri nasıl koruyacağız.) Bir ilaç aldım kullanımı takiben yedi gün koparılmayacak 25 günden önce ilaçlama yinelenmeyecek dediler. İlaç (Zehir) üzerinde böcek haşere mücadelesi yazıyor. ( Yan olumsuz etkileri nedir ? ) Bu konuda bilgisi veya sorunu olan arkadaşların görüşü nedir.?

limon 02-10-2008 23:51

Meyveleri ve sebzeleri kuşlardan korumak için yapı marketlerde balıkçı ağlarına benzeyen ağlar satılıyordu. Kendim kullanmadım ama işe yarar sanıyorum.

kiwici77 03-10-2008 01:55

Senin sorunun gene iyi bana göre, en azından külleme yok:rolleyes:
Arkadaşım bence sen iyisimi üzümleri topla biran ön;)ce

Filiz 03-10-2008 05:55

Torbalarla korunabilir bir diğer öneri de bağın çeşitli yerlerine tuzak koymanız. Bir eşek arısını üzümden daha çok mutlu eden ne olabilir? Et balık çeşitleri.. Bağın birkaç yerine et parçaları(sakatat daha iyi olabilir kan oranı daha fazla çünkü) koyarsanız arılar daha çok onları yemek isteyeceklerdir ve böylece üzümleriniz kurtulur. Tuzakları bağın kenarlarına koyarsanız arıları bağa girmeden önlemiş olursunuz.

Kuşlarla mücadelede biraz daha zor. Bağın büyüklüğüne göre maliyeti size ne olur bilemem ama bunu örtülerle kolayca sağlayabilirsiniz. Örtülerin ismini hatırlayamadım. Tarımada kullanılan ve ışığı geçirimi %100 olmayan plastik örtüler.

Filiz 03-10-2008 06:05

1 Eklenti(ler)
Bahsettiğim böyle birşey işte ancak örtüler bu kadar küçük değil. :D

üzüm 03-10-2008 10:37

Komşum eski tüllerden, tülbentlerden keseler dikip üzümlere geçirip bağlıyor.

Bende kuşların, arıların deldiği üzümleri atmayıp, onları saklıyorum (kendiliğinden dalda çok hızlı kuruyorlar). Kışın hoşafını yapıyorum.

nariçi 03-10-2008 12:03

Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum. Öneriler güzel, file ağı bulabilecekmiyim bilmiyorum ama eski tül olabilir. Ancak bu yıl zararın önüne geçememiş olduk, Filiz'in önerileri hakikaten güzel, uzum ise çok iyi değerlendirme yöntemi önerdi, biz bir salkımda dörtte üçünü atıyorduk. en azından solmuş üzümleri değerlendirebiliriz. İlaçlar konusunda açıklayıcı görüşleri öğrenirsem iyi olur.
Limon'un önerisini bir komşumuzda görmüştüm ama anımsama bakımından uyarıcı oldu. Kiwici77 arkadaşım o konuda kırmızı örümcek haşerat ilaçları var benim kuşlar için kullandığım ilaçlar ama havadar olması halinde küf olacağını sanmıyorum-selam.

envor 03-10-2008 18:00

Eski ince kadın çorabını tavsiye ederim, ilk gördüğümde çok garibime gitmişti, ama bizim köyde yaşlı bir teyze bu tekniği bulmuş vede çok güzel olmuş :)
İnçe çorabı salkıma yetecek kadar kesmiş ve salkıma geçirip alttan, üstten bağlamış, bende denedim, harika oluyor, kuşlar bile zarar veremiyor yani :)

nariçi 03-10-2008 19:27

teşekkür ederim, Manisa üzüm diyarı olarak bu konuda elbette tecrübelidir.

nariçi 14-07-2009 20:34

Arkadaşlar, koruklarda siyahlaşmalar vardı! güneş mi yakıyor yoksa kül mü vuruyor tam bilmiyorum. Bende kükürt atmıştım. Bugün sağanak bir yağmur her şeyi yıkadı. Kükürt atmayı yineleyeyim mi?

izzeterisen 14-07-2009 21:19

Salkım güvesi ilaçlaması yaptınız mı ? Nasıl bir siyahlaşma anlattığınız?

nariçi 15-07-2009 09:31

Sertleşen (kuruyan bir siyahlık, sanki açıkta kalan güneş yakan gibi) taneler tamaman değil bir yönü ile siyah leke oluyor. Kırmızı örümcek ilacı atmıyorum. Bu üzümlerin cinsi peygamber-Besni üzümü. Asmalar için Siyah-mor üzüm olan hunusi için topas kullanıyorum.

Halil Önen 15-07-2009 11:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kiwici77 (Mesaj 293344)
Senin sorunun gene iyi bana göre, en azından külleme yok:rolleyes:
Arkadaşım bence sen iyisimi üzümleri topla biran ön;)ce

Değerli Dostlar,

Eğer asmalarınızda külleme varsa ve evinizin bahçesinde bir ya da iki asmanız varsa,
her akşam gece de olabilir, hortumla su sıkınız. Hem yapraklara hem üzümleri iyice tazyikli su ile yıkayınız.
Hatta şebeke suyu daha iyi olur. Külleme devamlı suyu hele klorlu ise hiç sevmez.
Hatta küllemeye karşı hiç bir ilacın yapamadığını yapar ve küllemeyi tane üzerinde siler.

Küllemeniz yoksa ve arılardan kurtulmak istiyorsanız bol kükürt kullanın. Yapraklarına da atın. Hatta kükürte biraz odun külü karıştırın. Kül kükürtün iyi yayılmasını sağlar ve kül dünyanını en temiz maddesidir.

Unutmayın kuşlar da kükürtü pek sevmezler.

Saygılar

MeyveliTepe 15-07-2009 12:10

Bağlardaki problem için organik sertifikalı böyle bir ürün var. Deneyen oldu mu acaba?

Halil Önen 15-07-2009 12:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 461951)
Sertleşen (kuruyan bir siyahlık, sanki açıkta kalan güneş yakan gibi) taneler tamaman değil bir yönü ile siyah leke oluyor. Kırmızı örümcek ilacı atmıyorum. Bu üzümlerin cinsi peygamber-Besni üzümü. Asmalar için Siyah-mor üzüm olan hunusi için topas kullanıyorum.

Sn. nariçi,

Resim ekleseydiniz daha iyi anlardık.

Ancak asmalarınız küllemeye yakalanmış ve kullandığınız ilaçlar ile baskılanmış olabilir.

Kuruyan siyahlık külleme marifeti.

Külleme ve salkım güvesi aynı anda ortaya çıkar. İkisi bir saldırır.

Tanelerde küçük delik ve çürüme varsa bu salkım güvesidir.

Kükürt kullanarak baskılamaya devam edin. Eğer salkım güvesi yoksa kükürtün
etkisi ona da oluyor.

saygılar

Halil Önen 15-07-2009 12:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 462021)
Bağlardaki problem için organik sertifikalı böyle bir ürün var. Deneyen oldu mu acaba?

Evet sn. Meyveli Tepe böyle bir ilaç var ve kullanılıyor. Ben kullanmadım.

Bu ilaç karşılığı için bordo bulamacı kullanılıyor.

Ama yoğun külleme saldırısında pek etkili olmadığı söyleniyor.

Asma hariçi diğer bitki hastalıklarında oldukca etkili.

Saygılar

nariçi 15-07-2009 13:18

4 Eklenti(ler)
Yaygın olarak bütün tiyeklerin (Üzüm bitkisinin her bir ağacı) hepsinde birkaç salkımda görülüyor.

Eklenti 92942
Eklenti 92943
Eklenti 92944
Eklenti 92945

MeyveliTepe 15-07-2009 13:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 462028)
Evet sn. Meyveli Tepe böyle bir ilaç var ve kullanılıyor. Ben kullanmadım.

Bu ilaç karşılığı için bordo bulamacı kullanılıyor.

Ama yoğun külleme saldırısında pek etkili olmadığı söyleniyor.

Asma hariçi diğer bitki hastalıklarında oldukca etkili.

Saygılar

Bu ilacın bir özelliği olarak yazın da hasata kadar kullanılabilir olması, ve periodik uygulama ile koruyuculuğun sağlandığı bildiriliyor. Bulaşık bir asmanız varsa uygun bir kullanımla denemenin yararı olabilir.
Kolay gelsin

Halil Önen 16-07-2009 17:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 462021)

Sn.Meyveli tepe,

ben acele cevap verirken, Masterkop SC ilacının ismini, domateste kullanılan ismi çok benzeyen bir başka ilaç ile karıştırdım.

Bu ilacı ilçe tarıma sordum. Ellerinde olmadığını söylediler.
Ama ilaç hakkında bilgi vereçeklerini söylediler.

Ayrıca, ilaç satan (bayii) zıraat mühendisi arkadaşlarla görüştüm.

Onlar da ellerinde böyle bir ilacın olamadığını söylediler.

Ancak dediğim gibi, bakır içerikli bir ilaç olduğunu ve asma küllemesinde kullanılamayacağını bildirdiler.

Teşekür ederim

eser42 16-07-2009 18:12

merhaba
konya ilinde 1052 rakımda bağcılık yapmak ve sofralık üzüm yetiştirmek isteyen bir arkadaşım var. bağ tesisini ve yetiştiriciliğini yapacağım. arkadaşlar 2" dalgıç pompa ve 5 ton/h kapasiteli suyumuz var. arazi sıkıntımız yok. ne kadar bir alanda bağcılık yapabilirim. hangi sofralık çeşitleri konyada üretebiliriz.

Halil Önen 16-07-2009 18:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 462086)
Yaygın olarak bütün tiyeklerin (Üzüm bitkisinin her bir ağacı) hepsinde birkaç salkımda görülüyor.

Eklenti 92942
Eklenti 92943
Eklenti 92944
Eklenti 92945

Sn.nariçi,

asmalarınız (geç) küllemeye yakalanmış.

Külleme, mildiyo ve mavi küf hastalıklarına da biraz benzer ve genel de karıştırılır. Basit gibi görünse de bizde bazı aşamalarında karıştırıyoruz.

Hatta bunu kullandığımız ilaçlar güneşli havalarda atılırsa da benzer görüntüler oluşabiliyor.

Küllemeyi en iyi anlamanın yolu, parmaklarınızla taneyi sildiğinizde toz gibi bir tabaka kalkar yesil tane ortaya çıkar.

Ancak tane kabuğundaki siyahlığı silemezsiniz.

Külleme ileri aşamalarında tane üzerinde o kahverengi kurumaları yapar.

Küllemede bazı küçük taneler çatlar. Mildiyo da çatlamaz.

Mildiyo (pronos) hastalığını anlamanın en iyi yolu;

asmanın orta yerlerinden dört ya da beş yaprak koparın. Sabahtan kopardığınız bu yaprakları ıslatın ve bir poşete koyun, oda sıcaklığında- 25 derece daha uygundur- bir gece bekletin.

Eğer yaprakların altında beyazlaşma görürseniz bu mildiyo dur.

Eğer asmanız mildiyoya yakalanırsa iki yıl kendisine gelemez.

Burada dikkat edilmesi gereken, külleme, mildiyo ve mavi küf gibi hastalıklar salkım güvesine de davetiye çıkartır. Salkım güvesi bu ortamları çok sever.

Bu hastalıklarda kullandığınız ilaçlar salkım güvesini de önler.
Ancak asmanızı kendi haline bırakırsanız tam bir felaket yaşarsınız.

Asmalarınızda kırmızı örümcek yok. Mildiyo yok zira yapraklarınızda da lekenmeler olurdu. Bunlar için ilaç kullanmanız gerekmez.

Topaş ve kükürt kullanmalısınız.
Bunlar tedavi etmezler, ancak durdurur ve baskılar.

Birde dikkat edin asmanızın bazı yaprakları, altan çukurlar üsten ise kabarcıklar
şeklinde, sonra yaprağın altındaki bu çukurların önçe beyaz sonra yol yol kırmızı halkalar görürseniz,

bu yaprak kabarcığı hastalığıdır. Bulaşık değilse tehlikeli değildir.

Bazen yaprak kabarcığı ile tane üzerinde ki o kırmızı kurumalar (külleme) aynı anda asma üzerinde görülür.

Bütün bu anlattıklarımdan sonra asmanızı kazmayı düşünebilirsiniz.

Ama siz gelin annem gibi yapın, asmalarınız çiçekten çıkınca ara sıra , hortumla yıkayın. Hiç bir ilaç kullanmadan üzümleriniz pırıl pırıl olacaktır.

Saygılar

MeyveliTepe 16-07-2009 22:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 463143)
Sn.Meyveli tepe,

ben acele cevap verirken, Masterkop SC ilacının ismini, domateste kullanılan ismi çok benzeyen bir başka ilaç ile karıştırdım.

Bu ilacı ilçe tarıma sordum. Ellerinde olmadığını söylediler.
Ama ilaç hakkında bilgi vereçeklerini söylediler.

Ayrıca, ilaç satan (bayii) zıraat mühendisi arkadaşlarla görüştüm.

Onlar da ellerinde böyle bir ilacın olamadığını söylediler.

Ancak dediğim gibi, bakır içerikli bir ilaç olduğunu ve asma küllemesinde kullanılamayacağını bildirdiler.

Teşekür ederim

Linkini verdiğim Agrikem sitesine bakarsanız üzüm bağlarında küllemeye karşı ruhsatlı olduğunu görürsünüz. Ben organik sertifikalı olması sebebiyle ilgilenmiştim (şeftalilerimi kurtardı). Zirai ilaç bayileri hatta ilçe tarım, organik sertifikalı ilaçları tanımıyor. Firmadan sizin bölgedeki bayiyi öğrenip kargo ile göndertebilirsiniz. Yazılarınızdan bağların durumunun vahim olduğu çıkarsamasını yaptığım için yazıyorum. Ne kurtarsanız kardır.

Çabucak baktığımda şöyle bir makale buldum.

Halil Önen 16-07-2009 22:26

Teşekkürler Sn Meyveli tepe,

anladım, İzmir_ Bornava'da bayilikleri varmış.

Direk tel. ile görüşebilirim.

Sağolun

MeyveliTepe 16-07-2009 23:05

En azından sorup bilgi alırsınız. Hastalık hakkında anlattıklarınız ürkütücü gerçekten.

nariçi 16-07-2009 23:56

Sayın Halil Önen Bey geniş açıklamalarınız için çok teşekkür ederim, sevgiler.

Yılmaz Yalçın 07-08-2009 18:10

5 Eklenti(ler)
Sayın Meyvelitepe,
Sayın Nariçi,
ŞAUAN Samsun'da ailemin yanındayım,Babamın 4 yıl önce bahçeye güneşi iyi alan bir yere diktiği çekirdeksiz beyaz üzüm epey dallanmış ve uzamış üzümlerin yapraklarında resimlerde de görüldüğü gibi garip bir hastalık oluşmuş ve üzümlerin bir kısmı kurumuş ve buruşmuş.Bu hastalık nedir ve nasıl bir ilaç önerirsiniz?(Fotoğraflar ektedir.)

ciceksever70 07-08-2009 23:12

Herkese iyi aksamlar. Ben asmalarima uygulamak icin kükürt sormaya gittigimde seradakiler ne istedigimi anlamiyorlar. Almanca olarak kükürtü baska ne sekilde isteyebilirim, bilen var mi ?

Halil Önen 07-08-2009 23:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli (Mesaj 476330)
bahçeye güneşi iyi alan bir yere .....

garip bir hastalık oluşmuş ve üzümlerin bir kısmı kurumuş ve buruşmuş....

ve nasıl bir ilaç önerirsiniz?(Fotoğraflar ektedir.)

Sn.Kubat_izmirli,

asmalarınız külleme hastalığına yakalanmış.

Ama fazla bulaşık değil,
.
Akşamleyin kökürt atın. Asma ıslak olmasın.

Birde asmanız susuz kalmış. Bolca sulayın. Asma suyu sever.

Yapraklardaki sarı lekeler küllemenin işi.

Ama yaprak uclarındaki geniş kavrulmalar susuluktan ve güneş yanığı.

Asmanızın boyu uzun, oraya kadar su taşıması için daha çok su vermeniz gerekiyor.

(işte böyle bir sor bin işit)

Saygılar

Halil Önen 07-08-2009 23:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 (Mesaj 476606)
kükürt sormaya gittigimde seradakiler ne
istedigimi anlamiyorlar.

Sn.çiçeksever70,

serada ne işiniz var.

Seralarda pek kükürt kulanmazlar.

Saygılar

denizakvaryumu 07-08-2009 23:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 (Mesaj 476606)
Herkese iyi aksamlar. Ben asmalarima uygulamak icin kükürt sormaya gittigimde seradakiler ne istedigimi anlamiyorlar. Almanca olarak kükürtü baska ne sekilde isteyebilirim, bilen var mi ?

Wettable Sulphur diye isteyin.

Örneğin bayerin ürünü;

Wettable Sulphur Bayer WP 80

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024