agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2007, 12:14   #1
Zeytin üreticisi

huseyinkizil's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2007
Tarihi zeytin ağaçlarının sökülüp başka yere dikilmesi

Merhaba arkadaşlar yaşadığım şehirde ağaçların % 95 zeytin ağaçlarından oluşmakta yerleşim alanlarının bittiği yerden itibaren zeytin bahceleri boy gösteremeye başlar, çok eski zamanlarda dikilen bu güzel ağaçlar malesaf yeterli konutların olmaması nedeniyle sökülüp yerlerine binalar dikilmekte

Portekizli bir arkadaşımla görüşmüştüm orada sökülmesi gereken zeytin ağaçları özel ekibanlı dozerlerle sökülüp büyük saksılara yerleştiriliyormuş daha sonrada istenen boş bahcelere dikiliyormuş.

Acaba ülkemizde böyle çalışmalar yapılıyor mu? Ekibanlara sahip miyiz? yardımlarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum.

huseyinkizil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 17:12   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Hüseyin Kızıl , bunu belediyenizin Park Bahçeler Müdürlüğüne ''Tree Mover'' adlı bitki söküm ve nakil aracının olup olmadığını sorarak başlayın derim.
İstanbul Büyükşehir belediyesi'nde var.
Erdek'te olduğunu sanmıyorum ama belediye ile irtibatlarınız iyi ise belki bir yardım kanalı açılarak bu makineyi getirtebilirsiniz.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 17:38   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Aşağıda makinenein bir fotoğrafını ekliyorum.

Eklenen Resimler

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 18:45   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Galeride bir ağacın taşınmasının görüntüleri var. Fotoğrafların üzerine tıklayıp, büyük hallerine ulaşabilirsiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 15:02   #5
Zeytin üreticisi

huseyinkizil's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2007
Teşekkür ediyorum işe yarıycak sanırım

huseyinkizil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 15:58   #6
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Bende bir, a h me t t o g ay da iki adet Manisa'dan sökülüp İstanbul'a getirilmiş zeytin var. üçü de kazma kürekle söküldü, benimki çok iyi durumda.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Halit Togay : 27-10-2007 saat 16:03 Neden: foto
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 12:12   #7
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
500 Yillik Ağaçlar da taşinabilirmi?

Merhaba,

Sn.Halit Togay, Hüseyin Kızıl, Malina ve Sükranayalp.

Anıt ağaç tanımına girebilecek binlerce ağaç biliyorum. Gerek yaşı gerek çapı itibariyle. Bazıları artık gövdesinin kabukları üzerinde duruyor.

Esasında zeytin ağacını koruyan bir kanun var. Hatta imara açık olsa bile zeytinliklerden sadece % 10 'u kesilebiliyor.

Evet 3573 sayılı kanunmuş 20 ve 21, maddelerini aşağıya ayapıştırıyorum.

Kanun Numarası: 3573

Kanun Kabul Tarihi: 26/01/1939

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 07/02/1939

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 4126

" Madde 20 - (Değişik madde: 28/02/1995 - 4086/5 md.)

Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmeleri yapımı ve işletilmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığının iznine bağlıdır.

(Değişik fıkra: 23/01/2008-5728 S.K./99.mad) Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması hâlinde altyapı ve sosyal tesisler dahil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10'unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığının fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu hâlde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez. İzinsiz kesenler veya sökenlere ağaç başına altmış Türk Lirası idarî para cezası verilir.

Bu Kanunun yayımından önce zeytinlik alanlarına ilişkin kesinleşmiş imar planları geçerlidir.

Madde 21- (Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./100.mad)

Bu Kanun hükümlerine göre idarî para cezasına karar vermeye mahallî mülkî amir yetkilidir. "

İşte esasında kanun var ama uygulayan yok. Hiçbir belediye verdiği imar izninde ağaçları dikkate almıyor. İmar iznini alan istediği kadar Zeytin Ağacını kesebiliyor.

Örnek:Edremit,Akçay,Zeytinli,Güre,Alyınoluk,Küçükk uyu Belediyeleri verdikleri imar izinlerinde 3573 sayılı kanunu dikkate almıyorlar.

Eğer 300 ve 500 yaşındaki ağaçlar da taşınabiliyorsa başta zeytin olmak üzere birçok zeytin ağacı kurtulmuş olacak. Çünkü Edremit Körfezi ve Kazdağının eteklerinde kurtarılmayı bekleyen birsürü zeytin ağacı var

Ben Edremit Körfezinin her tarafını gezdim, hala da geziyorum dağda bayırda o kadar çok anıt ağaç olabilecek başıboş ağaç var ki bilemezsiniz.

Edremit'e gelmeden başlayan bu ağaçlardan bazıları Assos'a, hatta Asya Kıtasının en batı ucu olan Babakale'ye kadar uzanıyor.

İsterseniz bir araştırma ekibi kurarak, anıt ağaç olabileceğini sandığımız ağaçların resmini çekip bulundukları yerleri listeyelim. Daha sonra listemizi Edremit veya Ayvacık Kaymakamlığına verip yardımcı olmalarını isteriz.

Belki çalışmalarımız işe yarar da birkaç ağacı kurtarabiliriz.Bir tane bile kurtarsak kardır.Belkide kurtaracağımız ağaç dünyada kalan son ağaç olacaktır.

Saygılar
0536 558 05 05

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 20:14   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2007
Merhabalar;

Sayın Oğuz KARSAN'ın duyarlılığını sevinçle karşiladım;kendisine içtenlikle teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz gibi, Anayasamızın 56. maddesine göre "çevreyi korumak", bu kapsamda da çevresel değerlerimizden bitkileri, özel olarak da ağaç ve ağaççıklarımızı korumak, devletin yanı sıra, yurttaş olarak bizlerin de anayasal bir görevimizdir. Ek olarak yine Anayasamızın 63. maddesine göre "...tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunması..." ve devletin "bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri" alması gerekmektedir. Bu gereğin "gerektiğince" yerine getirilebilmesi için de Sayın Oğuz KARSAN'ınkine koşut, benzer yurttaş duyarlılıkların sergilenmesi, önemli işlevler görebilmektedir.

Öte yandan, bilindiği gibi, zeytin ağacı, ilkçağlardan beri kutsal sayılmış bir doğal varlıktır. Ülkemizin ise, bu varlıkça ne denli varsıl olduğu da bilinen bir başka gerçekliktir. Ne yazık ki, Sayin KARSAN'in haklı olarak yakındıgı gibi, ülkemizde bu gerçekler yeterince göz önünde bulundurulmamakta, başta turizm olmak üzere çeşitli yapılaşmalarla en çok zarar verilen doğal varlıklarımızın başında da zeytinlikler, özel olarak da "verimi azaldığı" gerekçesiyle de anıtsal özelliklere sahip zeytin ağaçları gelmektedir. Bu gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda Sayın Karsan önerisinin yaşama geçirilmesi, en azından anılan anayasal yaptırımların yerine getirilmesine yaşamsal önemde katkılar saylayabilecektir. Ancak, belirlemeyle yetinilmemesi, belirlenen ağaçların 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 2. maddesinin "c" bendinde tanımlanan "Tabiat Anıtı" ve/veya anıtsal özelliklere sahip ağaçların oluşturduğu zeytinliklerin de 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında "tabii sit" olarak ayrılmasının sağlanmasına yönelik çabalara da girilmesi yararlı olacaktır. Sanıyorum, bu doğrultuda yerel bir orgutlenmeyle hazırlanıp yürütülecek bir proje için, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere çeşitli kuruluşlardan destek de sağlanabilecektir. Ben, gereksinme duyulduğunda, bu doğrultudaki çabalara gönüllü olarak katkıda bulunmayı görev sayacağımı da bu bağlamda belirtmek isterim.

Sayın Karsan'ı duyarlılığından dolayı kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Yücel ÇAĞLAR

Yücel Çağlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 17:08   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
belirlenen ağaçların 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 2. maddesinin "c" bendinde tanımlanan "Tabiat Anıtı" ve/veya anıtsal özelliklere sahip ağaçların oluşturduğu zeytinliklerin de 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında "tabii sit" olarak ayrılmasının sağlanmasına yönelik çabalara da girilmesi yararlı olacaktır.
Yücel Bey, bu porosedürlerin neler olduğunu yazar mısınız?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2008, 18:15   #10
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Acaba ne yapmak lazım?

Merhaba,

Elektronik posta ile gelen mektubu aynen aktarıyorum,

BİN YILLIK ZEYTİN AĞACI ORTADA KALDI
Tarih: 03.09.2008 Saat: 04:48
Konu: ZEYTİN

İstanbul'da İki İnşaat Şirketinin Sahibi Olan ve Yaz Aylarında Datça'da Yaşayan İnşaat Mühendisi 32 Yaşındaki Timur Kabaklarlı,.....

Üç Ay Önce Muğla'nın Yeşilbağcılar Beldesi'nde Kömür Çıkarmak İçin Sökülecek Bin 500 Zeytin Ağacını Satın Almış ve Özel Saksılara Yerleştirmişti.

Kabaklarlı, 600 bin YTL harcayarak, satın aldığı ağaçlardan bir bölümünü Datça Billur Kent’teki özel arazine dikti, diğer bölümünü de özel yaptırdığı çelik kafesli saksılarda koruma altına aldı. Kabaklarlı son olarak da, Datça Kaymakamlığı’na hediye etmek üzere bölgedeki 10 asırlık bir zeytin ağacını 3 bin YTL ödeyerek sahibinden satın aldı, ağacı söktürmek için de 4 bin YTL harcadı.

Ancak, kömür çıkarılmadan önce aynı alanda kazı yapan Konya Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Lagina Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan’ın talimatıyla arkeolog Adil Eker, bölgenin sit alanı olduğunu iddia ederek ağaca el koydu.

Kazı başkanı vermiyor İşadamı Kabaklarlı ve AKP’li Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Mesut Mavi, ağacın kendilerine iade edilmesi için Prof. Dr. Ahmet Tırpan’la görüşmeye gitti. Ancak Prof. Dr. Tırpan iddiaya göre, ağacı çok beğendiğini, Lagina Antik Kenti’ne dikeceğini, bu nedenle geri vermesinin söz konusu olmadığını söyledi. İşadamı Kabaklarlı, aldığı bu cevap üzerine şok yaşadığını belirterek, "Bürokrasinin altında ezildik. Madem burası sit alanı neden ağacı söktüğümüzü gördükleri halde uyarmadılar, anlamış değilim" dedi. Derhal dikilmesi lazım

Kabaklarlı’nın satın aldığı zeytin ağaçlarının sökümü ve taşınmasını üstlenen Ziraat Mühendisi Şanver Gür, "Dünyada buna benzeyen, bu yaştaki ağaç sayısı 7-8’i geçmez. Yunanistan, İtalya ve Hatay’da birer tane olduğunu biliyorum. Yaş itibariyle ilk 5 içine girmesi muhtemeldi. Bu ağacın acilen götürülüp dikilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Arkeolog Adil Eker, ağacın söküldüğü bölgenin 2003 yılında bu yana sit alanı olduğunu savunurken, Özel Çevre Koruma Kurumu yetkilileri ise Yeşilbağcılar Beldesi’nde sit alanı olmadığını savundular.

Saygılar

Eski 10-09-2008, 21:34   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Oğuz Karsan Billurkentte bahsettiğiniz bütün zeytin ağaçlarını gördüm fotograflarını çektim,birkaç tanesinide sitemize yükledim. Timur Kabaklarlının babası Nejat Kabaklarlı ile tanıştım uzun uzun sohbetlerim oldu.
İnanın müthiş bir çaba ve emek. En güzelide bütün ağaçlar hiçbir zayiat vermeden tuttular ve yeni yeni birçok dal verdiler.

Sevgili Nejat Kabaklarlı yı ve oğlu Timur Kabaklarlı yı kutluyorum tekrar.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 10:19   #12
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Anıt Ağaç isteyenler acele ediniz.

Merhaba,

Elektronik posta yolu ile gelen mektubu aynen aktarıyorum.

Murat Küçükçakır
--------------------------------------------------------------------------

Değerli dostlar

Yakın zamanda yerel basında yer alan ve ulusal basında yer alamayan bir haberi sizlerle aşağıda paylaşıyorum. Cok yakın zamanda Havran Barajı su tutmaya başlayacak fakat bu su tutmayla birlikte 2 şey sular altında kalacak. 1. si yarasalar, 2. si 10 bin adet zeytin ağacı. 1. si için cözüm bulundu. Türkiye de ilk defa bir yapay mağra oluşturularak yarasalar için yuva oluşturuldu. Fakat zeytinler için herhangi birşey yapılmadı.

Hepsi en kısa zamanda bir cözüm bulamazsak sular altında kalacak. Daha doğrusu sular gelmeden oduna dönüşecek. Hep birlikte ilgiyi buraya cekmezsek bu ağaçarı kurtaramayacağız. Hemen kurtarma projesi altında bölgedeki zeytin ağaçları sökülerek güvenli bir bölgede hendeklenerek kurtulabilir. Bunun örneklerini Ege İhracatcılar Birliğinin Davetlisi Olarak bulunduğum İspanya gezisinde yol genişletme çalışmaları sırasında sökülen tüm ağaçlar yol kenarına gövdelerinin yarılarına kadar gömülerek cit bitkisi şeklinde değerlendirilmişti.

Bu ağaçlar daha sonra hem peyzaj calışmalarında hemde dekarad ağaç sayısı düşük yerlerde sıklaştırma olarak kullanılabilir.Bu konu da Tema Vakfı, EİB, ve Balıkesir Valiliği ile Havran Kaymakamlığı DSİ bir an önce güçlerini birleştirirse cözüme daha kısa zamanda ulaşılabilir.Hemde konuya dikkat cekilmiş olur.

Değerlendirme sırasında ağaçlar uygun fiyatla satılarak yapılacak masraflarda cok kısa zamanda geri alınabilir. Bu baraj bölge acısından çok önemli bir baraj olup zaten yeterince geç kalmıştır.Yapılacak çalışmaların barajın çalışma seyrine dokunulmadan yetiştirilmesi cok önemlidir.

Konu hakkında dostlarımızın önerebilecek cözümleri ve yapabileceklerini en kısa zamanda bildirmesi ricasıyla...

Saygılarımla

--
Murat KÜÇÜKÇAKIR

Havran Kaymakamı Fatih Genel, barajın tamamlanması ile sular altında kalacak bölgede incelemelerde bulunarak zeytinliklerin odun olmaması için çalıştıklarını belirtti.

- KAYMAKAM FATİH GENEL:"TEK BİR ZEYTİN AĞACI ODUN OLMAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

- "ZEYTİN DOSTLARININ BU FIRSATI DEĞERLENDİRMELERİNİ VE YETİŞMİŞ BU ZEYTİN AĞAÇLARINI TEMİN EDEREK UYGUN ALANLARA DİKMELERİNİ BEKLİYORUM"

- "BUGÜN ASIRLIK ZEYTİNLİĞİNİZ OLABİLİR"

Sarnıç köyü muhtarı Ramazan Ağan'dan bilgiler alan Kaymakam Genel, "Bilindiği gibi Havran Barajı bitirildi. 2008 Ekim ayı itibariyle su tutulmaya başlanacağı bildirilmiştir. Ben bu büyük projede emeği geçenlere başta Sayın Valimiz Selahattin Hatioğlu'na ve DSİ yetkilileri ile emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Su tutulduğunda, daha önce istimlak edilen baraj havzasındaki alanlar su altında kalacağından, burada bulunan zeytin ağaçlarının ve dikmelerinin alınması gerekmektedir. 23.09.2008 tarihinde Sarnıç köyünde yaptığımız toplantıda köylülerimiz bir tek zeytin ağacının bile odun olmaması gerektiği konusunda birleştiler. Bu yıl zeytin hasadından hemen sonra sökülecek olan istimlak alanındaki 20-30 hatta 50 yaşlarındaki zeytin ağaçları ve zeytin dikmelerinin köyden temin edilebileceğini belirttiler.

Yaklaşık 10 bin zeytin dikmesinin tamamının değerlendirilmesini, bunların odun olarak yakılmamasını ve zeytin dikmesine ihtiyacı olanların köy muhtarlığı ile temasa geçip, satın alınabileceğini belirtmek istiyorum. 100 yaşında bile olsa zeytin ağacı başka bir yere nakledilebiliniyor ve tutma sorunu yaşamıyor. 2-3 yılda da verim vermeye başlayabiliyor.

Zeytin dostlarının bu fırsatı değerlendirmelerini ve yetişmiş bu zeytin ağaçlarını temin ederek uygun alanlara dikmelerini bekliyorum. Heyecana kapılmamızın sebebi sürecin kısıtlı olması ve bu kışın 10 bin zeytin ağacının nakledilmek zorunda olmasından kaynaklanıyor. Biz de Kaymakamlık olarak 25 dönümlük bir alanda dikmeleri Sarnıç Köyünden satın almak suretiyle örnek bir zeytinlik tesis etmeyi planladık ve çalışmaları başlattık.

Tarım Müdürlüğümüze yıllar önce tahsis edilmiş ve herhangi bir çalışma yapılmadan terk edilmiş bir alanda Sarnıç köyünden temin edeceğimiz 400 adet zeytin ağacı ile birkaç ay içinde bir zeytinlik tesis etmeyi planlıyoruz. Zeytin çok uzun yaşayan yavaş gelişen bir bitki.

Asırlık bir zeytinliğiniz yoksa telaşlanmayın ve Havran Barajı havzasındaki istimlak edilmiş alanlardan sökülecek olan Zeytin ağaçlarından temin edin. Sizin de asırlık bir zeytinliğiniz olsun. Bu konuda, tüm zeytin dostlarının ve konuyla ilgilenen üreticimizin duyarlı olacaklarına inanıyorum dedi.

Ziyaret sırasında esas Sarnıç köyünden olan ve tesadüfen köyde bulunan Havran CHP Mustafa Sıtkı Yüksel, Havran ADD Başkanı Mehmet Ali Yüksel, Çağ-tek sürücü Kursu Müdürü Mehmet Önder, Havran'ın tanınmış iş adamı Cevat Salın, Çetin Emlak sahibi Mehmet Çetin katıldı.

Yukarıda anlatılan olay Edremit Körfezinin doğu ucunun hemen kuzeyinde cereyan edecektir. İlgilenenlerin acele etmesi gerekecek.

Saygılar

Eski 08-10-2008, 13:43   #13
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
100 yaşında bile olsa zeytin ağacı başka bir yere nakledilebiliniyor ve tutma sorunu yaşamıyor.
Geçen gün bir fidanlıkta dolaşırken devasa bir Zeytin Ağacı gördüm. İtalya'dan gelmiş, 700 yıllıkmış ve fiyat biçilemiyormuş, kaça satacaklarını bilemiyorlar. Demek 700 yıllık ağaç getirilip, yaşatılabiliyor. (alan yaşama garantisiyle alacaktır herhalde) Peyzajcılar da bu fırsatı kaçırmasınlar bence.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 14:07   #14
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Edremit Körfezinde Zeytin Ağaçları Katlediliyor.

Merhaba,

Edremit Körfezinde her yıl birkaç bin Zeytin Ağacı villa inşaatı nedeniyle yok ediliyor.

Bizim ülkemizde, Zeytin Ağacının önemi ve değeri henüz anlaşılabilmiş değil. 3573 Sayılı Kanun doğrultusunda yetkililer işlerini yapmaya başladıklarında inşallah Zeytin Ağaçları kurtulmuş olacak. O gün gelene kadar Ağaçların korunması zor olacak.

Zeytin Ağaçlarının kesilmesini istemeyenlere bir önerim var. Kesilmesini istemediğiniz ağaçların resimlerini çekip, yerel yönetime ( Kaymakamlığa, Milli Emlağa, Belediyeye) gönderin. Belki yetkililerin harekete geçmesine katkı sağlar.

Saygılar

Eski 10-03-2009, 13:47   #15
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Ağaç kesilmesine göz yuman belediyelere oy vermeyiniz.

Merhaba.

Belediye seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde, Anıt ağaç olması muhtemel Zeytin Ağaçlarının katledildiği belde ve Belediyelerde oyunuzu kullanırken bir daha düşünün.

Elbette sadece Zeytin değil bütün Ağaçlar önemli ve kutsaldır. Ama Kışın yapraklarını dökmediği ve etrafına oksijen sağlayarak yaşamımızı kolaylaştırdığı, yaprağından türlü ilaçların yapıldığı, herhangi bir sebepten ötürü devrilenlerin kökünden, ısınmak amacıyla verimli bir yakacak elde edildiği, meyvesinden hem soframızda Zeytin olarak, sıkılınca içerisinden o kıymetli Zeytinyağının çıktığı artık ve kötü yağının ise pirina(sabun) olarak yine kullanıldığı ve hatta pirinası için sıkıştırılınca artık olan posasından yine çok kalorili yakacak olarak kullanıldığı ve Uzun ömründen dolayı Zeytin Ağacı benim için daha da kutsaldır.

İşte insanlığa bu denli yararlı Zeytin Ağaçlarını, villa inşa ederek rant sağlamak isteyenlere göz yuman belediyelere oy vermeyiniz.

Saygılarımla

Eski 12-03-2009, 18:39   #16
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Bende bir, a h me t t o g ay da iki adet Manisa'dan sökülüp İstanbul'a getirilmiş zeytin var. üçü de kazma kürekle söküldü, benimki çok iyi durumda.
Sn. Halit Togay,

Gövdeyi toprağa yakın kesip (kabaklama usulü) iyi bakarsanız ağacı yormadan hızlı adaptasyonunu temin edebilirsiniz. Dipten gelecek muhtemelen yabani anaç şıvgınlarını aşılayabilirsiniz.

Bende sizinkine benzer sökülüp taşınan bir ağaç koyunkeçi zararından etkilenmesin diye kabaklama yapmadığım için çok uzun yıllar aldı gelişmesi.

Kusura bakmayın konuya atladım hemen, siz bunlara aşinasınız zaten.

Selamlar.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 18:05   #17
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Ağaçların anıt Ağaç olarak tescil edilebilmeleri için gereken kararı buldum aşağıya yapıştırıyorum.

Alıntı:
(666 nolu İlke Kararı) Korunması Gerekli Tabiat ve Varlıklarından Anıt Ağaçların Tanımı ve Korunması
(Bu mevzuat sayfaları Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından derlenmekte ve güncellenmektedir.)

T.C.
KÜLTÜR BAKANLIĞI
KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA YÜKSEK KURULU

Toplantı No. ve Tarihi : 60 5.11.1999 Toplantı Yeri
Karar No. ve Tarihi : 666 5.11.1999 ANKARA

İLKE KARARI

KORUNMASI GEREKLİ TABİAT VE VARLIKLARINDAN ANIT AĞAÇLARIN TANIMI VE KORUNMASI

Danıştay 6. Dairesinin 11.11.1997 gün ve 1996 / 3313 esas, 1997 / 4875 sayılı kararı doğrultusunda "Korunması Gerekli Tabiat Varlıklarından Anıt Ağaçların Tanımı ve Korunması" na ilişkin 14.7.1998 gün ve 597 sayılı ilke kararının yeniden düzenlenmesi sonucunda;

Doğal yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıtsal nitelikler kazanmış bulunan ağaçlara "Anıt Ağaç" denilmesine,

Buna göre;
a) Tarihi olaylarla bağlantısı bulunan yerli ve yabancı ağaç türlerinden herhangi birinin,

b) Güzellik açısından plastik değerde bir görünüme sahip olan veya doğal görünümden esaslı şekilde sapma göstererek dikkat çekici biçimler (çatal, şamdan, kıvrık, yatay, vb.) kazanmış ağaçların,

c) Doğal yaşam tarzı bakımından benzerlerinden farklı gelişme nitelikleri gösteren ağaçların (aynı gövde ve kök üzerinde iki veya daha fazla türün bir arada yaşaması gibi garip kaynaşma ve birlikte yaşama örnekleri gibi),

ç) İlgili uzman kurum ve kuruluşların rapor ve görüşü alınmak koşuluyla, endemik ve nesli tükenmeye maruz yerli ağaç türlerinde; Porsuk (Taxus baccata), Halep Çamı (Pinus halepensis), Andız (Arceuthos drupacea), Finike Ardıcı (Juniperus phoenicea), Kasnak Meşesi (Quercus vulcanica), Şimşir (Buxus sempervirens), Huş (Betula verrucosa, Betula pubescens, Betula medwediewii), Kazdağı Göknarı (Abies equitrojani), Sığla (Liquidamber orientalis), Toros Göknarı alt türü (Abies cilicia ssp. isaurica), bazı akçağaç tür ve alt türleri (Acer divergens, Acer hyrcanum, ssp. Sphaerocaryum, Acer mons pessulanum ssp. aksalinum) ve benzeri ağaçların,

d) Kent dokusunu tamamlayan, kent imajına etkisi olan grup, dizi veya tek ağaçların,

2863 sayılı Yasa uyarınca "Korunması Gerekli Anıt Ağaç" olarak koruma kurulundan karar alınması gerektiğine;

Korunması gerekli anıt ağaçlardan yaşlanmış veya hastalanmış ağaçların, ilgili kuruluşlarca hazırlanacak teknik raporlar doğrultusunda Koruma Kurulu tarafından alınacak karar uyarınca kaldırılarak, yerine yenisinin dikilebileceğine,

14.7.1998 gün ve 597 sayılı ilke kararının iptal edilmesine,

karar verildi.
Saygılar.

Eski 26-05-2009, 13:07   #18
Yeni Üye

cantokuri's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Galeri: 4
merhaba arkadaşlar,

Biz bu tür anıt zeytinlerin söküm ve dikim işlerini yapmaktayız. gayet başarılı sonuçlar alıyoruz şimdiye kadar 30 civarında ağaçtan hiçbirisini kaybetmedik. Bildiğiniz gibi bu iş masraflı bir iş, dolayısıyla peyzaj çalışmalarımızda kullanabileceğimiz zamanlarda, yani hemen dikimini yapabileceğimiz anda ancak bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca çevreye en az zararla bu işi yapmak için, sökülecek ağaçların mevkileri, iş makinası ve tırların yaklaşabileceği koşullarda olmalı. bütün bu şartların bir araya gelmesi tahmin edeceğiniz gibi güç oluyor. bu sıralar manisa civarlarında bazı uygulamalarımız oldu, forumda fotoğraf paylaşımını öğrenip sizlerle paylaşacağım.

sevgiler saygılar

peyzaj mimarı
fırat can tokuri

Düzenleyen cantokuri : 31-08-2010 saat 23:23 Neden: imla
cantokuri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 14:11   #19
Yeni Üye

cantokuri's Avatar

Name:  k12.jpg
Views: 4824
Size:  74.8 KB

Name:  k10.jpg
Views: 4718
Size:  70.6 KB

Name:  k9.jpg
Views: 5075
Size:  64.1 KB

Name:  k1.jpg
Views: 4598
Size:  47.9 KB

Name:  k3.jpg
Views: 4755
Size:  51.3 KB

Eski 26-05-2009, 14:14   #20
Yeni Üye

cantokuri's Avatar

Name:  k7.jpg
Views: 4209
Size:  54.6 KB

Name:  k4.jpg
Views: 4215
Size:  43.5 KB

Eski 15-06-2009, 18:38   #21
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Cantokuri,

Fotoğraflara bakınca üzüleyim mi yoksa sevineyim mi anlamadım?

Keşke demeyi sevmem. Sökenler hayatlarında bir ağaç dikmişlermi merak ediyorum? O zeytin ağaçları en azından 15 kuşak doyurdu. Belkide fazlası.

Başlığa sanki bomba düştü. Yazınız başlığa yapışıp kaldı, kimse cevap yazmıyor. Bari ben sizi kurtarayım diye yazıyorum. Belki ilaveten yanıtlayan olabilir.

Avatarınızdaki gibi yüzünüz hep gülsün. Umarım sökenler utanır da sizde peyzaj mimarı olarak daha güzelliklere imza atarsınız.

Düzenleyen Zeytinci : 16-06-2009 saat 09:33 Neden: Peyzajcı peyzaj mimarı yapıldı.
Eski 16-06-2009, 00:08   #22
Yeni Üye

cantokuri's Avatar

Sn. Zeytinci,

Kimse tarafından kurtarılmaya ihtiyacım yok, siz içinizi ferah tutun. Başlığa bombayı düşüren sizin ağdalı kelimeleriniz oldu ama iyi de oldu belki, bana vesile oldunuz...

Yukarıda ki yazılarda anıt zeytinlerin nasıl kurtarılacağından, koruma altına alınma konusundaki sıkıntılardan, sökümün ve nakliyenin güçlüğünden bahsediliyor. Hatta adını hatırlamadığım bir kişinin, anıt zeytini alıp kendi bahçesine dikmek için bilmem ne kadar para harcaması ve çaba göstermesi kahramanlık hikayesi gibi anlatılıyor(okuyalı zaman oldu ama en azından aklımda öyle yer etmiş). Şimdi ben de size bizim yaptıklarımızı anlatayım, belki önyargılı tavrınız için de aynı ağdalı sözleri kullanırsınız.

Öncelikle ilk akla geldiği gibi, bu tip ağaçları ortada bir sorun yoksa kimse söküp götüremez. Neden mi? Çünkü herşeyden önce köylüler sahipleniyor bu ağaçları. Belki bu işle daha önce ilgilenmemiş olanlar bilmezler. Peki bizim bu ağaçlardan nasıl haberimiz oluyor dersiniz? Yine köylüler sayesinde...

"Tarla satılıyor, tam ortasında bizim koca ağaç var. Alanlar kesecek ne yapalım?"

"Ev yapmak için odun edecekler, bir yol bulalım"

"Bu ağaca ne kadar verirsiniz yoksa keseceğim gitsin"

"Taş ocağı olacakmış, bizim ağacı keseceklermiş"

Bizim verdiğimiz uğraşa gelelim; önce ağacın sahibine para ödenecek, sonra ağacın tescilli olup olmadığı öğrenilecek ve değilse orman bakanlığından izin alınacak. Ağacın bulunduğu yere etrafa zarar vermeden makina sokulacak(bakanlık denetiminde). Ağaç kök toprağı ile birlikte sökülecek ve dikileceği yere nakledilip hemen dikilecek, gerekli bakımları yapılacak. Yani Sn. Zeytinci, öyle oradan göründüğü gibi, "güzelim ağaçları bedavaya alıp bilmem kaç liralara satıyorlar, belki de boş yere öldürüyorlar" değil bahsedilen. Bu işi yapanlar da en az sizin kadar biliyorlar bu ağaçların değerini ve en az sizin kadar ağaç dikmişlerdir müsterih olun. Bütün bu ağaçların isimleri ve geçmişlerini anlatan levhaları var. Tek bir tanesi bile elimizde can vermiş değil ki siz daha iyi bilirsiniz, bu yaştaki ağaçları nakledip yaşatmak nasıl zordur.

Hoş kalın...

Düzenleyen cantokuri : 16-06-2009 saat 11:27
Eski 16-06-2009, 09:53   #23
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Cantokuri,

Sökülmeyen zeytin ağacının kurtarılması için bir isteği olmaz.

Asıl kurtarılması gereken zeytin ağacının sökülmesine karar veren kuru kafalardır.

Bunları kurtarmak için tıp doktorlarına ihtiyac vardır.

Bu ülkede cumhuriyetle yaşıt zeytincilik kanunu var. Kafalar isteseydi ülkede bir tek ağaç sökülmezdi. Köylülerimiz zincirin sadece en alt bir halkası.

Sözüm onadır. Galiba siz de böyle düşünüyorsunuz. Yanılıyor muyum?

Forumdaki yazılarımızda türkçe kurallara dikkat ediyoruz. Forum kuralı.

Sevgiyle kalın.

İsterseniz önyargılı ve ağdalı konusuna hiç girmeyelim, olur mu?

Düzenleyen Zeytinci : 16-06-2009 saat 09:57 Neden: ilave yapıldı.
Eski 16-06-2009, 11:10   #24
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Cantokuri.. herşeye rağmen bir tek zeytin ağacı dahi kurtarılabiliniyorsa ne mutlu. Dilerim tüm ağaçlar zayii olmadan kurtarılması. bunlar bilinenler. ya bilinmeyenler?
saygılar.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 11:22   #25
Yeni Üye

cantokuri's Avatar

Efendim sondan başlayalım; yazımı biraz hızlı yazdığım ve vaktim olmadığı için çok üzerinde duramadım haklısınız; ama siz üzerinde durduğunuz halde imla ve anlatım hatalarınızı görüyorum, ben de sizi uyarmış olayım öyleyse...

Diğer taraftan ağaçların neden söküldüğünü gayet açık anlattığımı düşünüyorum, "zincirin en alt (bir?) halkası" diye bahsettiğiniz köylüler, hem ağaçların öldürülmesinde, hem de yaşatılmasında önemli rol oynuyor. Ha balığın baştan koktuğunu herkes biliyor zaten. Peki başı koparıp atılamıyorsa ne yapılacak? - Kuyruk başının çaresine bakacak.

Özet olarak; tabi ki ben de hiç memnun değilim bu güzelim ağaçların yerlerinden edilip, yaşam tehlikesi alarak başka yerlere nakledilmesinden. Bu nedenle hepsine özenle isim veriyorum ve elimden geldiğince yakın tarihteki öykülerini yazarak en azından görenlerin saygı duymasını sağlamaya çalışıyorum. Ama bu işlem yapılacaksa, bu ağaçlar kesilecekse ve devlet üzerine düşeni yapmıyorsa, işte bizim yapabildiğimiz bunlarla sınırlıdır.

Saygılar

Eski 16-06-2009, 11:29   #26
Yeni Üye

cantokuri's Avatar

Aynı duyguda ve düşüncedeyim Sn. Bahtiyar.

Saygılar

Eski 16-06-2009, 13:37   #27
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cantokuri Mesajı Göster
Efendim sondan başlayalım; yazımı biraz hızlı yazdığım ve vaktim olmadığı için çok üzerinde duramadım haklısınız; ama siz üzerinde durduğunuz halde imla ve anlatım hatalarınızı görüyorum, ben de sizi uyarmış olayım öyleyse...
Yöneticilerimiz eminim bir yazılım geliştirip bizim gibi türkçeyi öğrenemeyenlerin hayatlarını kolaylaştıracaklardır
Göndermeden önce tarayıp imla hatalarını düzeltiriz.

Gayede buluşuyoruz sanıyorum. Bundan sonra kibar olalım...

Ne demiş şair; ''Hiç ölmeyecek gibi zeytin dikeceksin''

Eski 16-06-2009, 15:49   #28
Yeni Üye

cantokuri's Avatar

Ben aslında kimseye karşı saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. Ama yapacak olsam kibar cümlelerle kaba anlamlara ulaşarak değil, doğrudan kaba cümlelerle yaparım bunu(:

Bu platformda bulunupta, gayede buluşmamak zaten zor olsa gerek. Yeter ki, birbirimizi anlamak için çaba sarfedelim.

O Şair'i ve o şiirini öyle severim ki, tamamını yazıp hakkını teslim edelim derim:

Yaşamaya Dair

Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
bir sincap gibi mesala,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
yani, bütün işin gücün yaşamak olacak.

Yaşamayı ciddiye alacaksın,
yani, o derece, öylesine ki,
mesala, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,
yahut, kocaman gözlüklerin,
bembeyaz gömleğinle bir laboratuvarda
insanlar için ölebileceksin,
hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,
hem de en güzel, en gerçek şeyin
yaşamak olduğunu bildiğin halde.

Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,
yetmişinde bile, mesala, zeytin dikeceksin,
hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,
ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,
yaşamak, yani ağır bastığından.

Nazım Hikmet Ran

Eski 16-06-2010, 10:40   #29
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Wink

Merhaba.

Arkadaşlar, kişisel çekişmelere bir son vermeliyiz ve Zeytin Ağaçlarının kesilmelerini (katledilmelerini) nasıl önleriz diye düşünmeliyiz, diye düşünüyorum.

Yaz geldi. Edremit Körfezine yazlığa gidenler, her sene olduğu gibi, çevrelerini kaplayan O güzelim Zeytin Ağaçlarının kesildiklerini ve yerlerine kışın, alelacele dikilmiş villalar ile karşılaşacaklar.

Nerede mi? Ayvalıktan başlayalım, Gömeç, Ören, Burhaniye, Edremit, Kadıköy, Zeytinli, Kızılkeçili, Akçay, Güre, Altınoluk, Küçükkuyu, Ahmetli, Balabanlı, Bektaş, Koyunevi, Kocaköy ve Babakale,

Körfezi gören heryerde,
Zeytin Ağaçları kesiliyor(katlediliyor).
Ne uğruna? Villa yapma.
Peki yapanlar kim? Bizler.
Kim izin veriyor? Belediyeler (siyasiler)
Sebep? Oy uğruna, Çıkar uğruna.
Peki Zeytin Ağaçlarının kesilmesi Nasıl önlenebilir? Basit.

Zeytin Ağaçlarının kesilmesine izin verenlere (göz yumanlara)oy vermezseniz, korkudan(oy kaybedecekleri korkusuyla) Ağaçların kesilmelerine izin veremezler.

Benim şimdilik düşünebildiklerim bunlar.Tabi bölgedeki Milli Emlak Müdürlüğüne başvurulabilir. Çünkü bütün zeytinliklerden onlar sorumlu. Belediyeler şikayet edilebilir. Yasa var, uygulayan yok. Yine aynı kanunu yapıştırıyorum.

Alıntı:
Kanun Kabul Tarihi: 26/01/1939

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 07/02/1939

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 4126

" Madde 20 - (Değişik madde: 28/02/1995 - 4086/5 md.)

Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmeleri yapımı ve işletilmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığının iznine bağlıdır.

(Değişik fıkra: 23/01/2008-5728 S.K./99.mad) Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması hâlinde altyapı ve sosyal tesisler dahil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10'unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığının fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu hâlde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez. İzinsiz kesenler veya sökenlere ağaç başına altmış Türk Lirası idarî para cezası verilir.

Bu Kanunun yayımından önce zeytinlik alanlarına ilişkin kesinleşmiş imar planları geçerlidir.

Madde 21- (Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./100.mad)

Bu Kanun hükümlerine göre idarî para cezasına karar vermeye mahallî mülkî amir yetkilidir. "
Gördüğünüz gibi, eski bir kanun 26.01.1939 ama uygulanmamış olacak ki, bu kadar Zeytin Ağacının kesilmesi önlenememiş. Yetkililer belki okur diye belirtmekte fayda görüyorum.Kanunda açık bir biçimde belirtilmiş olmasına rağmen, Zeytinliklerin içinde sadece (Altınoluk-Edremit arası) onlarca fabrika ve taşocağı, beton fabrikası çalışmaya devam ediyor.

Olayın vehametini sergilemek açısından Sn. Serdar Öçten Ünsal (sounsal@gmail.com) tarafından ve elektronik posta ekinde gelen resmi yapıştırıyorum.

Name:  PELITKOY-13.06.2010 013.jpg
Views: 4972
Size:  52.2 KB

Devrilmiş Zeytin Ağaçlarının kök büyüklüklerine dikkat edecek olursanız, katledilen Ağaçların kaç yaşlarında olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Yer: Edremit, Burhaniye, Pelitköy civarı. (Zannediyorum Pelitköy beldesi)

Saygılar

Düzenleyen Oğuz Karsan : 16-06-2010 saat 10:51 Neden: Yazı ekleme
Eski 09-07-2011, 21:18   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2006
Buradaki katliam fotograflari gercekten korkunc, bu kadar yasli olmasalarda soklanip sus bitkisi olarak satılan 50-60 senelik zeytinler gordum Istanbul'da. İnsan isyan ediyor.

AYD01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024