agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni97Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2005, 10:52   #1
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Anıt Ağaç Bulunan Yerler

Anıt ağaçların bulundukları yerleri bir topik altında birleştirirsek, fotoğraflarını çekebilecek ve ağaç hakkında bilgi toplayabilecek kişilere yol gösterici olabilir.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2005, 11:13   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
9 ğaç daha anıt ağaç ilan edildi
Bakanlık ayrıca, 9 tarihî ağacı ‘anıt ağaç’ ilan ederek koruma altına aldı. Yüzlerce yıldır sadece tabiatın güzelliklerini değil, tarihin zengin hatıralarını da günümüze taşıyan anıt ağaçlar şöyle sıralanıyor:

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi Kayı köyündeki iki kokulu ardıç ağacı (645 ve 730 yaşlarında) ile aynı köydeki Kayı Ardıcı (520),

Eskişehir-İnönü ilçesi Kepez köyündeki Kepez Saçlı Meşe ağacı (475),

Eskişehir-Seyitgazi ilçesi Çürüttür köyündeki Piribaba Meşesi (350),

Seyitgazi ilçesi Arslanbeyli köyündeki Keramet Dutu (700),

Antalya-Kemer ilçesi Kuzdere köyündeki Gedelma Çınarı,

Antakya Dursunlu köyündeki Onat Çınarı (280) ve

İzmir’in Menemen ilçesi Çaltı köyündeki Dede Menengici (800).

http://www.agaclar.net/index.php?id=1698

İzmir, Eskişehir,Antakya ve Antalya'daki arkadaşlara duyurulur.

Gardenias beğendi.

Düzenleyen aybala : 21-05-2005 saat 13:12
Eski 21-05-2005, 11:17   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Anasayfada ilgili bölümümüz de var.

http://www.agaclar.net/index.php?id=1701&first_item=0

böylece orayı da güncellemiş oluruz.

Eski 02-06-2005, 19:49   #4
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

backyard'ın mesajını buraya da kopyaladım.

Alıntı:
adana - karaisalı ilçesi - yerköprü köyünde 250 yıllık anıt çitlenbik ağacı bulunmaktaymış.

Eski 22-06-2005, 14:22   #5
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Konya daki anıt ağaçlardan...

http://www.gezgin.net/konya-v3/haber...tun.asp?id=261

Eski 29-06-2005, 13:26   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
aybala'yı kandırmışlar... Kayı köyü Mihallıccık ilçesinin değil bi kere.. Benim bildiğim Kayı köyü, Çifteler ilçesinin Han kasabasına bağlı bir köy.. Kökeni Kayı boyu'na dayanır..
Çok daha ilginç olan bir şey daha var.. Benim yakın arkadaşlarımdan birisi Kayı köyünden.. yaaaa... Her yaz köye gider.. Muhtemeldir ki yakında gidecek... Şimdi, yapılacak iki şey var.. Ya benim slr makinalardan birine film takıp tutşturacağım eline ve hedef göstereceğim.. Ya da gitmeden önce şöyle sağlam bir gaz verip dijital makina aldıracağım..
aybala kadar olmasa da iyi gaz veririm, adam benden çok balığa gider oldu.. Eee, oltayı nasıl aldı sanıyorsunuz ?

Ben bir ilgileneyim şu işle bakalım...

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2005, 11:50   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Sitedeki anıt ağaç bölümündeki ağaçlardan bazıları tescilli bazıları tescilsiz anıt ağaç, bazıları da korunmaya değer ağaç.. Anıt ağaçların tescil edilmişlerinin özel bir biçimde işaretlenmesi iyi olurdu değil mi?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2005, 12:05   #8
Ağaç Dostu

Benim anlamadığım, tescillenmemiş bir ağacın "anıt ağaç" olduğuna kim karar veriyor ?? Ya da, bir ağacın "anıt ağaç" olması için belli kriterler varsa, bu kriterlere uyan bir ağaç neden tescillenmiyor ?

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=1313
Ben şimdi bu fotoğraftaki ağaçlarda bu levhaları görmeseydim "anıt ağaç" olduklarını bilemezdim ki !!!

Eski 30-06-2005, 12:07   #9
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

malina bu özel işaret ; eklediğimiz fotoğrafların altına "tescil edilmiştir", "korunmaya değer" veya " tescil ettirilmelidir." gibi notlar yazmak olabilir mi?

Tür:
Fotoğrak çekim Tarihi:
Tescil Durumu:
...(?)

bilgilerini, önce eklediklerinde yapabildiklerimizi düzelterek
bundan sonra eklemeye çalışalım.

Eski 30-06-2005, 12:19   #10
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Tescil edilmiş her anıt ağacın bir numarası vardır. Aybalanın yazdığı tanıtım kartına eğer biliniyorsa

Tescil No: .......

şeklinde eklenebilir

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2005, 16:06   #11
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
Amasya' da Sultan ll. Beyazıt Camisinin avlusunda bulunan çınarların da yaşının çok fazla olduğunu tahmin ediyorum.Ama anıt ağaç olduklarına dair bir yazıya rastlamadım.Özellikle avluya girişte sol tarafta olana hayran kaldım.

Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2005, 13:58   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Arkadaşlar Tekirdağ da çok eski bir rum köyü var adı Naip Köyü Kumbağya yakın.Burada asırlık çınar ağaçları var yalnız tescillimi bilmiyorum

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2005, 14:52   #13
Ağaç Dostu

Ben bu konuda bir pdf indirmiştim.. Çevre ve Orman bakanlığı verilerinden derlenmiş..Akşam bir bakayım..
Çifteler'deki ağaçları sordum arkadaşa.. Gidince bir araştıracak.. Bu arada bir olay anlattı..
İki tane çooook yaşlı ağaç varmış köylerine yakın bir yerde.. Ağaçlar kurumuş..
Köylülerden birisi bu ağaçlardan birini kesip evine getirmiş.. Amaç yakacak odun elde etmek..
Bu ağacın bir parçasını bahçesinde yakmış.. İlginç olan şu, ağaç tam bir hafta hiç sönmeden yanmış !! Sebebini bilmiyorlar ancak köyün toprak yapısıyla alakalı olabileceğini düşünüyorlar..
Bu ağaç böyle bir hafta yanınca, diğer ağacı kesmemişler..
Konu hakkında fikri olan var mı acaba ?

Eski 11-07-2005, 15:05   #14
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Anıt ağaçlar hakkında Edirne Valiliği yayınlarında kitapları mevcut.
Araştırmacı Yrd.Doç.Dr.Güler Dalgıç ve Prof.Dr.Faik Yaltırık tarafından hazırlanan ve Edirne Valiliği tarafından yayınlanan kitapta Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki anıt ağaçlar bulunuyor.
Edirne merkezde Emir Hüseyin mescidi, Atatürk Ortaokulu bahçesi, Ayşekadın Camii, Çömlek köy dere yatağı, Cumhuriyet Parkı, Saraçlar Caddesi, Atatürk Parkı yanı, Kaleiçi, Karaağaç yolu, T.Ü. Rektörlük bahçesi, Yeniimaret, 2.Beyazıt Külliyesi, Yediyolağzı, Tarımsal Araştırma Enstitüsü bahçesi ve Sarayiçi’nde ki anıt ağaçlar bulunuyor. Sanırım bu kitap halen valilikte mevcuttur.
Umarım bu bilgiler işinize yarar.....

(www.edirneden.com forum yazışması)

Eski 11-07-2005, 21:03   #15
Ağaç Dostu

2.Beyazıt Külliyesindeki anıt çınar ağacının fotoırafını çektim anıt ağaçlar albümünde var.

Eski 12-07-2005, 08:42   #16
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
Anıt ağaçlar hakkında Edirne Valiliği yayınlarında kitapları mevcut.
Araştırmacı Yrd.Doç.Dr.Güler Dalgıç ve Prof.Dr.Faik Yaltırık tarafından hazırlanan ve Edirne Valiliği tarafından yayınlanan kitapta Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki anıt ağaçlar bulunuyor.
Edirne merkezde Emir Hüseyin mescidi, Atatürk Ortaokulu bahçesi, Ayşekadın Camii, Çömlek köy dere yatağı, Cumhuriyet Parkı, Saraçlar Caddesi, Atatürk Parkı yanı, Kaleiçi, Karaağaç yolu, T.Ü. Rektörlük bahçesi, Yeniimaret, 2.Beyazıt Külliyesi, Yediyolağzı, Tarımsal Araştırma Enstitüsü bahçesi ve Sarayiçi’nde ki anıt ağaçlar bulunuyor. Sanırım bu kitap halen valilikte mevcuttur.
Umarım bu bilgiler işinize yarar.....
Oktars, yukarıda bahsi geçen diğer ağaçlara ulaşman zor olur mu?
Ya da ilgilenebilir misin onlarla

Eski 12-07-2005, 10:12   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Edirne Valiliği 'ne telefon ettim. Ellerinde kalmamış...
Kültür müdürlüğünün telefonunu verdiler, onları aradım.

Arşive bakacaklar, bulurlarsa adresime gönderecekler...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2005, 14:07   #18
Ağaç Dostu

Bir aksilik olmazsa ufak bir Trakya turu olacak.Tekirdağ, Lüleburgaz ve Babaeskiye fakat Edirneyede geçebilirim.Benim bildiğim birkaç yer var onların fotoraflarını çekeceğim. Sizlerinde güzergahımda bildiğiniz yerler varsa bana bildirin oralarada giderim...

Eski 12-07-2005, 14:43   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Oktars, yukarıda bahsi geçen diğer ağaçlara ulaşman zor olur mu?
Ya da ilgilenebilir misin onlarla
Ulaşamaya çalışacağım yalnız çektiğim fotoları e-postayla size gönderirim sizde münasip yerlere yerleştirisiniz.Az sayıda Ağaç tanıdığım için gerekli bigileri yazamıyorum.Hoşçakalın...

Eski 12-07-2005, 14:54   #20
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Tamam, anlaştık..

Eski 16-07-2005, 22:42   #21
gorkem

Giriş Tarihi: 16-07-2005
bir anit agacda ben biliyorum.agacimiz izmir ozderede goksu mevkinde ana yoldan 50-60 kadar iceride. ekim tarihi 1700lu yillarmis.koruma altinda ve isiklandiriliyor.koca cinarimizin cevresi yazliklarla cevrelenmis olsada uzerinde hala sincaplar var.keyfinin yerinde oldugunu dusunuyorum en azindan simdilik

gorkem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2005, 12:25   #22
Ağaç Dostu

Anıt ağaç demiştiniz di mi ?

http://www.endurocu.org/doga/tabiat_anitlari.htm

Eski 26-07-2005, 14:31   #23
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Şehrin yaşlı bekçileri

İstanbul'da bini aşkın anıt ağaç var. Anıt ağaç olmak kolay değil: Çok yaşlı olması yetmiyor, tarihte iz bırakması, yerel kültüre katkıda bulunması ya da estetik olması bekleniyor.
Her yaşlı ve büyük ağaç anıt ağaç değil. Örneğin, Bahçeköy civarında Pirinçli Köyü'ndeki yaşı ve boyu alışılmadık ölçülerde 2.5 metre çapında 50 metre boyunda bir kavak ağacı var. Çok görkemli ama anıt ağaç sayılmıyor. Fatih Camii'nin avlusundaki iki yaşlı çınar da anıt değil.

Orman Fakültesi Orman Amenajmanı Anabilim Dalı Profesörü Ünal Asan şunları söylüyor:

‘‘Anıt ağaç yaş, çap ve boyuyla kendi türünün alışılmış ölçütlerinin üzerinde olmalı. Yöre folklorunda, kültür ve tarihinde özel yeri bulunmalı. Çap ve boy gibi fiziksel özellikler en önemli belirleyiciler. Ama ağaca atfolunan kültürel değer de önemli.’’

Neyzen Tevfik'in sakız ağacı
Bu konuda arayışlara bir örnek Pendik'te kuru gövdesi kalmış bir sakız ağacı. 150 yaşındaki bu yaşlı ağacın altında Neyzen Tevfik ney çaldığı için anıt ağaç sayılıp sayılamayacağı araştırması halen sürüyor.

Prof. Dr. Asan, Üsküdar Meydanı'ndan Doğancılar'a giderken solda birbirine sarılmış olarak büyüyen iki sakız ağacının anıt sayılabileceklerini söylüyor. Halbuki sadece 100 yaşındalar. Ama ilginç görüntüleri, sevgili gibi birbirlerine sarılmış olmaları, onları anıt yapabiliyor.

En yaşlı ağaç hangisi?
Anıt kabul edilsin edilmesin, İstanbul'un en yaşlı ağacı hangisi?

Kocamustafapaşa'da Sümbülefendi Camii'nin avlusundaki selvi, yaklaşık 1300 yaşında ve İstanbul'un en yaşlı ağacı kabul ediliyor.

Ancak Çelik Gülersoy, ‘‘İstanbul'un Anıt Ağaçları’’ kitabında Alibeyköyü'nde Hacı Kazım Keskin Mandırası'ndaki bir çınardan bahsediliyor. Çevresi 12 metre, içi kovuk olan ağacın yaşının 1500 olduğu sanılıyor; bu da ağacı İstanbul'un en yaşlı ağacı yapıyor.
Anıt ağaçlar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları tarafından tasdikleniyor ve koruma altına alınıyor. Anıt ağaç kategorisindeki bir ağacın budanması için bile Koruma Kurulları'ndan izin alınması gerekiyor.

EN GÖRKEMLİ ANIT AĞAÇLAR

KATİL ÇINAR
(Çengelköy).
Semt sakinlerinin anlattığına göre deniz kıyısına yakın, Karakol'un hemen arka yanındaki bu çınarın en üst kuru dallarından biri kırılarak düşmüş, alttaki çay bahçesinde oturan bir insanı öldürmüş.
Şu anda kalınca bir dalı yere paralel olarak 10-15 metre boyunca uzanıyor. Üsküdar Belediyesi'nin alttan destek olarak birer metre aralıklarla koyduğu demirler de ona hayat mücadelesinde yardımcı oluyor. Yaşı 500'e yakın. Çevresi 6.6 metre, çapı 1.92 metre, boyu 15 metre.

EYÜP SULTAN ÇINARI
(Eyüp Sultan Camii'nin dış avlusu)
İstanbul kuşatma halindeyken Fatih, Emevilerin şehri kuşatması sırasında burada şehit düşmüş Halit Bin Zeyd'in mezarının bulunmasının askerlerine iyi bir moral olacağını düşünür ve hocası Akşemsettin'den yardım ister. Akşemsettin mezarı rüyasında görür, yerini padişaha bildirir. Fatih hocasına mezarın ayakucuna ve başucuna birer çınar dikmesini söyler. Sonra Fatih hocasının doğru söyleyip söylemediğini anlamak için bir plan hazırlar. Silahtar Ağa'ya elindeki yüzüğü verip çınarların tam ortasına gömmesini, sonra da ağaçları söktürüp 20 adım kıbleye diktirmesini emreder. Sonra mezarın bulunduğu açıklanır, padişah bütün devlet erkanıyla gelir.

Ama Akşemsettin, mezarın yerinin doğru olmadığını söyler. Padişah sinirlenmiş görünerek ‘‘Hocam! Mezarın iki çınar ağacının arasında olduğunu söylüyordunuz, şimdiyse burası değil diyorsunuz. Nasıl oluyor?’’ deyince Akşemsettin ‘‘Efendim görüyorum. Bir kulaç altta yüzüğü, iki kulaç altta da mezarı görüyorum’’ der. Kazı yapılır, yüzük ve mezar taşı çıkarılır... İşte bu efsaneye ilham veren çınar, Eyüp Camii'nin dış avlusunda bulunuyor. Çevresi 9 metre, boyu 20.5 metre, çapı 2.87 metre. Ağacın (sağda) yaklaşık 600 yaşında olduğu düşünülüyor.

FATİH’İN TAŞLI ÇINARI
(Gülhane Parkı kapısının karşısı).
Sirkeci'den Sultanahmet'e çıkan yolun ortasındaki bu devasa çınarın çevresi 2 metre 20 cm. Üzerinde bir taş gömülü. Günümüzde bu gömülü taş sökülmüş durumda. Civardaki esnaf bu taşı Fatih'in kıratının sıçrattığına inanıyor. Halbuki ağaç Fatih kadar yaşlı değil, 200, 300 yaşında. 1940 tarihli bir makalede zamanın belediye başkanı Cemil Topuzlu diyor ki: ‘‘Tramvay yolu genişletme çalışmalarında Sultanahmet'e çıkarken yolun sağ tarafındaki mezarlıkta yer alıyordu bu çınar. O taş tam mezarlık duvarının ortasındaydı. Duvarı yıkarken ağaç ortada kaldı. Ağaç büyüdükçe duvardan aldığı o taşı taşımış.’’

AHTAPOT ÇINAR, AĞIL VE ÇİFTE ÇINAR
(Sarıyer, Bahçeköy, Orman Fakültesi, Eğitim Araştırma Çİftliği).
Çayırbaşı'ndan Bahçeköy'e giderken Bilezikçi Çiftliği'nin girişinde hemen sağda yer alıyor, Ahtapot Çınar. Sekiz kollu. Burada bir de ‘‘Ağıl’’ adında bir çınar var. 600-700 yaşında. Şu anda sadece tek gövdesi var. Çevresi 14 metre. Geçen Temmuz ayında kolları düştü. İçi 15 metrekarelik bir oda gibi boş. Eskiden burada koyun besleniyormuş. Yaşı binden fazla. Bir başka ağacın adı da Çifte Çınar. Çayırbaşı'nda Sultansuyu'nda, bentlerin yukarısında. Sultansuyu Gazinosu'na yakın, çeşmenin yanındaki bu devasa ağaç da (solda) 600-700 yaşında.

ŞEHZADE ÇINARLARI
(Şehzadebaşı Camii'nin avlusu).
Cadde kenarındaki çınarın çevresi 3.5 metre. Cami avlusundakilerin de caminin inşa yılında 1542'de dikildiği söyleniyor. Ağaçlar 450 yaşında.

DOĞU ÇINARI
(Anadolukavağı, Midilli Ali Reis Camii'nin bahçesi)
İskeleden sola doğru yürüdüğünüzde karşınıza Midilli Ali Reis Camii çıkıyor. Bahçesinde Doğu Çınarı adı verilen devasa bir çınar var. Çevresi 6 metre, çapı 1.91 metre. Bu çınarın altında sevgililer oturur, birbirlerine şarkı söylerlermiş. Yaşı 200 civarında.

AŞIKLAR ÇINARI
(Çamlıca). Gazinonun yanında setin üzerinde. ‘‘O ağacın altını şimdi anıyor musun?’’ şarkısına ilham verdiği söyleniyor. Gerçi Yusuf Nalkesen'e ait bu hicaz şarkıya ilham verdiği söylenen başka ağaçlar da var İstanbul'da. Aşıklar Çınarı 300 yaşından fazla. Yine o civarda, Küçük Çamlıca'daki Çilehane Bahçesi'ndeki servi ağacı 450 yaşında.

BEYKOZ’DAKİ 15 ÇINAR
(Beykoz, Akbaba Köyü) Akbaba Köyü'ne giderken Ahmet Rasim'in evinin arkasında cumartesi günleri pazar kurulan yerde, 15 kadar çınar bulunuyor. İçlerinde 5-6 tanesi çok yaşlı. Yaklaşık 300 yaşındalar.

YENİÇERİLER ÇINARI
(Topkapı Sarayı birinci avlusu) Sarayın birinci avlusundaki çınar Fatih döneminden kalma. Gölgesinde yeniçeriler dinlendiğinden Yeniçeriler Çınarı adıyla da biliniyor. Ayrıca ikinci avluda solda çeşme yanındaki çınar da bin yaşlarında. Çevresi 10 metre, içi boş.

www.hurriyetim.com
11.02.2000
Tarık SİPAHİ , Özgür ÇİLEK , Deniz ERDAL

Düzenleyen aybala : 26-07-2005 saat 14:42
Eski 26-07-2005, 14:39   #24
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

AŞIKLAR ÇINARI
(Çamlıca).
Gazinonun yanında setin üzerinde. ‘‘O ağacın altını şimdi anıyor musun?’’ şarkısına ilham verdiği söyleniyor. Gerçi Yusuf Nalkesen'e ait bu hicaz şarkıya ilham verdiği söylenen başka ağaçlar da var İstanbul'da. Aşıklar Çınarı 300 yaşından fazla. Yine o civarda, Küçük Çamlıca'daki Çilehane Bahçesi'ndeki servi ağacı 450 yaşında.

Malina hatırlıyor musun,site ilk açılacağı zamanlarda, bu ağaçtan bahsedip, nerede olduğunu nasıl buluruz diye konuşmuştuk .

Bence en kısa zamanda bu ağaçları fotoğraflamalıyız.
Az buz değil 1000 tane ..

Eski 26-07-2005, 15:40   #25
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
1000 Yıllık Kestane Ağacı : Kütahya'nın 7 km. güneyinde bulunan Kumarı Köyü Boyacılar mevkiinde bulunan 3 adet kestane ağacı oldukça ilginç bir gelişim göstermişlerdir. Halen meyve vermekte olan bu ağaçtan özellikle bir tanesi 8 m. bulan çevresi ve 20 m. yaklaşan yüksekliği ile 1000 yıllık bir anıt ağaçtır. Her üç ağaçta koruma altındadır.
Kütahya da kim oturuyordu acaba..?

İnternetten fotoğrafını bulup ekledim ama siz de fotoğraflarsanız fena olmaz..

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=1529

Düzenleyen aybala : 26-07-2005 saat 16:10
Eski 26-07-2005, 15:44   #26
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
Mızık Çamı: Domaniç'in Domur Köyü'ndedir. Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin bebeklik beşiklerinin kurulduğu bu çam koruma altına alınmıştır. Zaman içinde yıkılan bu tarihi ve anıtsal çam ağacı özel bir kaide üzerine alınarak ziyarete açılmıştır.
Yılmaz ellerinden öper abisi, bu da Kütahya'da

Eski 06-08-2005, 01:19   #27
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

http://www.egeorman.gov.tr/mp-izmir/...t_anitlari.htm

Fotoğraf çeken üyelerden capacı İzmir'deymiş..

Eski 06-08-2005, 01:23   #28
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:
TABİAT ANITLARI

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı (Bolu)
Mızıkçam Tabiat Anıtı (Kütahya)
Bığbığ Orman Sarmaşığı Tabiat Anıtı (Adana)
Asarlık Tepeleri Tabiat Anıtı (Ankara)
Anadolu Kestanesi Tabiat Anıtı (İzmir)
Eskipazar Türbe Çamı Tabiat Anıtı (Bolu)
Araç Turbe Çamı Tabiat Anıtı (Kastamonu)
Fosil ardıç Tabiat Anıtı (Konya)
Titrek Kavak Tabiat Anıtı (Konya)
Koca Katran Tabiat Anıtı (Mersin)
Taşdede Pırnal Meşesi Tabiat Anıtı (İzmir)
Dokuz Kardeşler Çamı Tabiat Anıtı (Çankırı)
Barla Sedir Ağacı Tabiat Anıtı (Isparta)
Kunduracı Çınarı Tabiat Anıtı (İzmir)
Kızılcaelmaaltı Meşesi Tabiat Anıtı (Sinop)
Ana Ardıç Tabiat Anıtı (Mersin)
Çatal Sedir Tabiat Anıtı (Burdur)
Söğüt Yaylası Ulu Ardıç Tabiat Anıtı (Isparta)
Meşe Ağacı Tabiat Anıtı (Adapazarı)
Görkemli Meşe Tabiat Anıtı (Sinop
Teos Menengici Tabiat Anıtı (İzmir)
Ulu Kavak Tabiat Anıtı (Aydın)
Güney Şelalesi Tabiat Anıtı (Aydın)
Subaşı Havuzlar Çınarı Tabiat Anıtı (İstanbul)
Kızılağaç Köyü Lübnan Sediri Tabiat Anıtı (Antalya)
Koca Kaplan Lübnan Sediri Tabiat Anıtı (Antalya)
Şah Ardıç Tabiat Anıtı (Antalya)
Koca Sedir Tabiat Anıtı (Antalya)
Söğüt Köyü Çınarı Tabiat Anıtı (Muğla)
Bayır Servi Ağacı Tabiat Anıtı (Muğla)
Bayır Çınarı Tabiat Anıtı (Muğla)
Ovacık Köyü Anadolu Kestanesi Tabiat Anıtı (Muğla)
Ulu Meşe Tabiat Anıtı (İzmir)
Çatal Çam Tabiat Anıtı (Isparta)
Aslan Ardıç Tabiat Anıtı (Antalya)
Karamık Köyü Sedir Ağacı Tabiat Anıtı (Antalya)
Beldeğirmen Köyü Çınar Ağacı Tabiat Anıtı (Kastamonu)
Oniki Kardeşler Tabiat Anıtı (Kastamonu)
Erenler Çamı Tabiat Anıtı (Kastamonu)
Kıranı Evliya Ardıcı ( Gümüşhane)
Ali Ağanın Kavağı ( Gümüşhane)
Yarendere Fıstık Çamı ( İzmir)
İlk Kurşun Çınarı ( İzmir)
Yemişçi Çınarı ( İzmir)
Fıstık Çamı ( İzmir)
Örümcek Ormanı Ladini (1) (Gümüşhane)
Örümcek Ormanı Ladini (2) (Gümüşhane)
Örümcek Ormanı Ladini (3) (Gümüşhane)
Örümcek Ormanı Ladini (4) (Gümüşhane)
Örümcek Ormanı Göknarı (1) (Gümüşhane)
Örümcek Ormanı Göknarı (2) (Gümüşhane)
Örümcek Ormanı Göknarı (3) (Gümüşhane)
Örümcek Ormanı Göknarı (4) (Gümüşhane)
Kadınlar Kuyusu Koca Menegici (İzmir)

Orijinal Kaynak: http://www.cevre.gov.tr/dogal.html

Eski 08-08-2005, 09:40   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2005
Galeri: 24
en eski çınar ise antakya'da 2000 yıllık olduğu trt int de yapılan bir programda söz edildi..

Dev Sekoya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2005, 09:58   #30
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

http://www.agaclar.net/index.php?id=2088

burada böyle bir haber vardı ama..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024