agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Türkiye Florası > Türkiye Florası > Akdeniz Bölgesi
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2006, 22:15   #1
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
Isparta Gülü

ISPARTA GÜLÜ ORİJİNİ (KÖKENİ)
VE BOTANİK ÖZELLİKLERİ

Soner KAZAZ
Süleyman Demirel Üniversitesi
Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü - Isparta

İnsanın günlük yaşamında çok özel bir yeri olan gül; aşkın, güzelliğin, sevginin ve saygının ifadesini en güzel bir şekilde bünyesinde toplayan bir çiçektir. Kuzey yarım küre bitkisi olan gülün orijini Doğu Asya'dır. Kesin olmamakla birlikte gül yağı ve gül suyunun ilk olarak İran veya Hindistan'da üretildiği, buradan Anadolu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Doğu Asya'ya yayıldığı bildirilmiştir. (Widrlechner, 1981)

Yağ gülü (Rosa damascena Mill.), bitkiler aleminin Spermatophyta (tohunlu bitkiler) bölümünün Angiospermae (kapalı tohumlular) alt bölümünden Rosales takımı, Rosaceae familyası, Rosa cinsi içerisinde yer almaktadır. Dünyada yaklaşık 1350 Rosa (gül) türü tanımlanmıştır. Türkiye florasında 24 gül türü kayıtlı (Davis, 1972) olmasına rağmen gül yağı elde etmek amacıyla kullanılan tür kültürü yapılan Rosa damascena Mill'dir.

Yağ için ticari olarak yetiştirilen başlıca gül türleri Rosa damascena Mill., Rosa gallica L., Rosa alba L., Rosa centifolia L. ve Rosa moschata'dır. (Tucker ve Maciarello 1988). Günümüzde gülyağı eldesinde yaygın olarak kullanılan ve kültürü yapılan Rosa damascena Mill türünün Rosa moschata J. Herm ile Rosa gallica L.'nin melezi olduğu tahmin edilmektedir. Fakat bu türün çok eski dönemlerde Rosa gallica L. ile Rosa phoenica Boiss, türlerinden oluşmuş bir melez olduğunun kayıtlarına da rastlanmaktadır. (Baytop, 1990; Garnero, 1982). Sistematikte Rosa gallica var. damascena Voss., Rosa calendarum Borkh gibi bazı sinonimleri de bulunmaktadır. Rosa damascena türünün bir çok çeşidi olmakla birlikte özellikle "Trigintipetale" çeşidi başta Bulgaristan ve Türkiye olmak üzere Fas, Mısır, İran, Suriye, Hindistan ve Kafkaslar'da gülyağı elde etmek amacıyla yetiştirilmektedir (Widrlechner, 1981).

Rosa damascena; Isparta Gülü, Pembe Yağ Gülü, Yağ Gülü, Sakız Gülü ve Şam Gülü adlarıyla da bilinen pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu, çok yıllık, dikenli ve kışa dayanımı yüksek bir bitkidir. Rosa damascena bitkileri, 1,5 - 3 m arasında boylanmaktadır. Gövde silindir biçimli, içi dolu, esmer renkli, çok dallı ve dallar çok sayıdaki irili ufaklı sert dikenlerle çevrilidir. Yapraklar yumuşak yapılı ve ince tüylerle kaplı, alternans dizlişli, saplı ve stipulalı (kulakçık), 5-7 foliolludur.

Folioller (yaprakçık) 3-4 cm uzunluğunda oval şekilli, basit dişli kenarlı ve alt yüzleri tüylüdür. Çiçekler hafifçe sarkık, az **** çok koyu pembe renklidir. Tek renkli olan çiçeklerde içteki taç yapraklar dıştakilerden daha küçük yapılı olup, çiçeklenme çalı formundaki bir bitkide görülen biçimdedir. Kaliks (çanak yapraklar), korollodan (taç yapraklar) daha uzun, çok parçalı 5 sepalden (çanak yaprak) ibarettir. Korolla çok petalli, petaller (taç yaprak) oval şekilli, soluk pembe renkli, kaideleri beyaz lekelidir.

Stamen (erkek organ) sayısı çoktur. Dişi organlar çanak şeklinde çukurlaşmış olan reseptakulumun (çiçek tablası) içinde bulunur. Stilus (boyuncuk) uzunca, stigma (tepecik) baş şeklindedir. Reseptakulum zamanla etlenerek kırmızımtırak bir renk alır. İçinde etrafı tüylerle kaplı nukslar vardır. (Baytop, 1963; Krüsmann, 1974; Kürkçüoğlu, 1988, 1995)

http://www.ispartaya.com/isparta/gulyagi/gul1.htm

Eklenen Resimler

inci gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2006, 22:24   #2
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Isparta / uluborlu

Uluborlu: Uluborlu, tarih öncesi devirlerden beri çeşitli medeniyetlerin hüküm sürdüğü yörede yer almaktadır. Uluborlu’nun 4000 yıl öncesi Hititler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bu döneme ait kalıntılara yörede hala rastlanmaktadır. Uluborlu, Türklerin fethi öncesinde Apolonia, Sozopolis, Mardion, Mardiyon, Mardiaion adlarıylada anılmıştır. 1070 yılında Türklerin egemenliğine girmiştir. Bu devirden sonra Uluborlu, Borgulu, Burgulu, Uluğborlu isimleri de almıştır.

Uluborlu’da yaklaşık 17 türde kiraz yetiştirilmektedir. Uluborlu kirazı Avrupa ülkelerinde çok tutulmaktadır. Ürünün büyük bir kısmı ihraç edilmektedir. İlçede Temmuz ayının ilk haftasında 2 gün süreli Altın Kiraz ve Yağlı Pehlivan Güreş Şenlikleri düzenlenmektedir.

www.uluborlu.bel.tr

Gardenias beğendi.

Düzenleyen inci gül : 29-04-2006 saat 22:26 Neden: foto eklemek
Eski 30-04-2006, 19:24   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Merhaba Ispartalı herbalist
Isparta da çektiğim bir acı çiğdemin fotosu benim fotolarımın arasında var.
Ispartaya çoook selam.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2006, 22:12   #4
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

acı çiğdem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi
Isparta da çektiğim bir acı çiğdemin fotosu benim fotolarımın arasında var.
Ispartaya çoook selam.
Erguvan Muhubbi abi size çok teşekkür ederim.
orkuş (kuşgözlem) gezimizde aynı bitki benimde dikkatimi çekmişti. Sizinki kadar iyi olmasada bende fotoğrafını çektim(telefonla çektiğim için bulanık). araştırdım ama bulamamıştım. sayenizde bende öğrenmiş oldum. yeniden ilginizden dolayı teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2064

Liliaceae familyasindan
Colchicum variegatum (Acı cigdem, guz cigdemi)adlı
türe ait olup,turun Akdeniz Bolgesinde genis bir
yayılışı vardır. Bu cinse ait Akdeniz Bolgesinde
yayılış gosteren butun Colchicum turleri, benim 2004
yilinda tamamladigim Doktora tezimde mevcuttur.

Eski 30-04-2006, 22:35   #5
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

[QUOTE=Erguvan Muhibbi]Merhaba Ispartalı herbalist
ıspardada okuyorum. ama ıspartaya baya bi alıştım.
kastamonuluyum. türkiye florasına kastamonu ile ilgili baya bi ekleyeceklerim var. başarılar.

Eski 03-05-2006, 00:27   #6
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

acı çiğdem

buda benim ıspartada çekmiş olduğum acı çiğdem

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=4046

Eski 04-05-2006, 18:07   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Çok yakında bir iş görüşmesi için Isparta ya geleceğim.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2006, 18:34   #8
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

ıspartaya geldiğinizde (eğer benim okul bitmez ise) görüşe bilirsek sevinirim. okulum bittiğinde kastamonuyada yolunuz düşerse beklerim.

Eski 11-05-2007, 10:39   #9
okyanus

Giriş Tarihi: 07-05-2007
arkadaşlar çubuktan gül yetiştirmek istedim,ama çok fire verdim işin esasını bilen varsa bana yardımcı olsun msn okyanus_1881@ hotmail.com

orman adamı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 19:49   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2008
[QUOTE=inci gül;21964]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi
ıspardada okuyorum. ama ıspartaya baya bi alıştım.
kastamonuluyum. türkiye florasına kastamonu ile ilgili baya bi ekleyeceklerim var. başarılar.
*** inci gül bende ıspartada üniversitede yüksek lisans yapıyorum yağ gülü üzerine halen ıspartadaysan ve elinde yağ gülü ile ilgili dokuman varsa senden temin edebilirmiyim.
şu an araştırma aşamasındayım.
her hafta çarşamba ve perşembe günleri üniversite tarla bitkileri bölümünde olurum selamlar..

Yigit77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 16:11   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2008
ısparta gülü şöyle yetiştirilir;yetişkin gül çalıları toprağın 5 cm altından kesilir.(genellikle keskin uçlu kazmayla)50-70 cm arık açılır.bunu su arığı olarak düşünebilirsiniz.gül çalıları bu arığa yatırılır.üzeri toprakla örtülür.biz böyle yaparız.

ileydagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 16:32   #12
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Denizli, İzmir'den gelip giderken Isparta'dan çok geçtim, gül ürünlerini çok aldım ama şimdi bir İsparta gülü dikmem lazım. Çoktan beri aklımda. Çelik bulursak dileriz inşallah.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 21:30   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Benim kızım İspartada okuyor. Bir tane saksıda al gel dedim bulamamış.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 10:35   #14
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Hiç mi gül bahçesi yakınından geçmiyor. Bir dal koparıp çelik olarak köklendirin. Hiç mi budama yapmıyorlarmış.

Eski 13-01-2009, 10:59   #15
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Gerçek ismini bilmediğim, ama 7 veren ısparta gül diye adlandırdığım 3 çeşitim var. Pembe, açık kırmızı ve koyu bordo. 35 yıl öncesinde babamın köydeki tarlasında ısparta gülü vardı, biz ondan gül çayı yapar içerdik, baharda açar ve bir dahada açmazdı. Şimdi bende bulunanlar ilk baharla beraber açmaya başlıyor ve aşırı soğuklar başlayana kadar sürekli açıyor. 35 yıl önceki gül kokusu bu güllerle aynı.

Büyük çiçeklere sahip, zehir gibi gül kokan 2 cinsim daha var. Mor ve kırmızı, bunlarda 7 veren sürekli açıyorlar. Elimdeki 50 den fazla gül çeşitini ismlendirmede zorluk çekiyorum.

Şu bir gerçekki, bütün gül çeşitlerinin kendilerine özgü kokuları var, tür olarak kokuları ve çiçekleri birbirine benzemiyor.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 11:03   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.agaclar.net/forum/showthr...amber+g%FCl%FC

Sn.Mutlu

linkteki peygamber gülü elinizde var mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 11:13   #17
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Bu gül den babamın bahçesinde hala var, ankarada 35-40 yıldır hala yaşıyor, dip sürgünlerinin ilerlemesinden dolayı komşu bahçelere bile sıçramıştı, en son 3 yıl önce bakmıştım. Sadece baharda 15-30 gün arasında açık kalıyor, 7 veren değil.

Bendeki 7 verenlerde aynı kokuya sahipler.

Düzenleyen Mutlu Kutlu : 13-01-2009 saat 11:49
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 11:28   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Peygamber gülü ile ilgili yazılanları okuyorum. Bende komşumun getirdiği çeliklerden yetiştirdiğim, baharda açan ,güzel kokan , bazı güllerin içinden yeni gül tomurcukları çıkan pembe renkli, isparta gülü var. Komşular peygamber gülü diyorlar. Şu an tam olarak ne cins olduğunu soylemem mümkün değil. Baharda bir sefer açtığı için bahçeye diktiğime pişman olmuştum. Çünkü 7 veren değil. Baharın gelmesıni sabırsızlikla bekliyorum.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 11:30   #19
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bahar gelince bulunan tüm gülerimin resimlerini tanıtacağım. Bende öğrenmiş olacağım.

Eski 13-01-2009, 11:43   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bahar gelince bulunan tüm gülerimin resimlerini tanıtacağım. Bende öğrenmiş olacağım.
Forma yüklenen resimlere bakmaya doyamıyorum. Arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sizin gül resimlerinizi sabirsızlıkla bekliyoruz. Kolay gelsin.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 14:54   #21
Ağaç Dostu

Isparta gülünün kulaklarını bugünlerde çok çınlatmışken;

Bu aralar rosa damascena nın yani pembe altının tarlalarda açma vakti olduğunu belirtiyim.

Isparta dan foruma üye olan arkadaşlar varsa resimlerini isteriz.

Name:  q%20%2814%29.jpg
Views: 22152
Size:  45.6 KB

Başka hiçbir gülde bu kokuyu bulamazsınız.Bu güller Fransa'ya gidiyorsa elbet bir sebebi vardır.

Name:  FOTO_012_jpg_jpg.jpg
Views: 37001
Size:  75.8 KB

Eski 15-05-2009, 14:56   #22
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Bilmiyoruz bir sebebi var mı? Görmek nasip olmadıki

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 15:04   #23
Ağaç Dostu

Sizin çardağa ve olursa benim çardağa bir Isparta gülü yakışır...

Bu arada bir de Isparta gülü sirkesi tarifi de vereyim:

Gül sirkesi:

1lt’lik bir şişeye Gül çiçeklerinin taç yaprakları doldurulur ve üzerine kalitelisinden sirke ilave edilir ve de sirke taç yapraklarını tamamen kapatmalıdır.

Pencere önünde 4-6hafta bekletildikten sonra süzülerek Gül sirkesi elde edilir. Gül sirkesi gargara yapmak için, göze damlatmak için ve dahilen günde 3-4defa 1 tatlı kaşığı alınarak kullanılır

Eski 16-06-2009, 12:03   #24
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Bizim buralarda başka güller yok maalesef. 7 veren gülleri kıskanır dururdum. Bahçemizdeki gülün çiçekleri birkaç günde dökülüyor diye. Ama 7 verenlerin de kokusu böyle olmuyormuş. Isparta gülleri 2 gündür açmaya başladı.

Eklenen Resimler

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 14:11   #25
Yeni Üye

barisapa47's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2010
Isparta gülünü görmek de koklamak da toplamak da nasip oldu bana.

barisapa47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 14:23   #26
Yeni Üye

barisapa47's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2010
Kuşluk vakti kalkıp yola düşülür. Gün doğmadan güllüğe varılır ve toplamaya başlanır. Sabah çiyi, güllerin üzerindedir ve asılan her bir gülle birlikte çiy taneleri de dökülmeye başlar eteklerinize. Derken günün ilk ışıkları görünür. (Bu, zamanla bir mücadeledir aslında. Hava çok ısınmadan toplama işlemi bitmelidir. Yoksa güller sıcakta kilo basmaz.) Bülbüller ötmeye başlar bahçede. Bunun bir nedeni vardır: Bülbül güle yapar yuvasını. Mayıs ayında da her bir yuvada 3-4 yumurta vardır. Bu nedenle bülbül terk etmez yuvasını. Şakımaya başlar etrafınızda. Dem çeker. İçli içli öter durur. Derken arkanızdan sabah güneşi vurmaya başlar sırtınıza. Önceleri ısıtır içinizi. Sabah çiyinden ıslanmış bedeninizi kurutur. Sonraları da yakmaya başlar sizi. Bitsin istersiniz, bitsin de gideyim.

rozkan, Ozlem A ve yavuz10 beğendi.
barisapa47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 16:14   #27
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Bu da benim Isparta'lım.
İki yıl önce, Samsun-Çarşamba- Kızılot Köyü' ndeki bahçeme, İstanbuldan getirmiştim. Bugünlerde habire açıyor. Nefis kokusuyla da, mesthediyor.
Üstelik tüm mantari hastalıklara karşı, en dayanıklı gül olduğu gibi bir tesbitim var!

Name:  Resim 708.jpg
Views: 26372
Size:  72.3 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 17:24   #28
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Çok güzel görünüyor Orhan bey, içi katmer katmer muhteşem.

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 08:13   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Sayın Orhan bey gerçekten görüntüsü muhteşem, kokusununda bir okadar güzel olduğu belli. Mantar hastalığına karşı gerçekten dirençlimi, öyle ise nereden bulabilirim bilmiyorum ama araştırayım. Saygılar

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 13:37   #30
Ağaç Dostu

tamaşa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Orhan bey,çok güzel görünüyor eminim reçelide bir o kadar güzel olur, acaba nerden temin etmiştiniz?

tamaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024