agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni125Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2012, 18:19   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan7960 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,uzun zamandan beri köyüme kurulmak istenen zehirli atık tesisi ile mücadelemiz hızlı bir şekilde devam ettiği için bu sayfayı biraz boşladım kusura bakmayın.Mezarlıkta dikim yapmış olduğum ağaçlar hızlı bir şekilde büyüyor.Gözlerimle artık görebiliyorum büyüdüklerini.Buda beni mutlu ediyor.seneye inşaallah yeni dikimlere devam edeceğiz.Selamlar...
Merhaba sayın hakan7960

Sizi ilgi ile takip ediyor ve çok takdir ediyorum.

Üzerime bir görev, yardımlaşma, katkı düşerse seve seve yardım etmeye hazırım.

Mutluluklarının daim olması dileği ile....

Selamlar....

mrduran beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 10:23   #272
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın hakan7960

Sizi ilgi ile takip ediyor ve çok takdir ediyorum.

Üzerime bir görev, yardımlaşma, katkı düşerse seve seve yardım etmeye hazırım.

Mutluluklarının daim olması dileği ile....

Selamlar....
Size çok teşekkür ederim sayın Nuri Murvet,daha öncede söylemiş olduğum gibi sizlerin yardımı ve yol göstermesiyle bu başarıyı yakaladım.İlgi ve alakanıza çok teşekkürler...

Nuri Murvet beğendi.
hakan7960 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 19:58   #273
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Ilkbaharla birlikte herkese merhabalar:))

Tüm çevre,doğa ve ağaç sever dostlarımı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
geçtiğimiz mevsim kış olunca sizlerden ayrı kaldım.Ama şükürler olsun ki ilkbaharla birlikte çalışmalara başlayınca ortak payda da buluştuk.
19.03.2013 günü Eskişehir orman fidanlığına giderek 100 adet 30 cm
boyunda 4 yaşında sedir cinsi tüplü çam fidanını alarak köye getirdim.Ertesi
günü köyden 6/7 kişinin yardımı ile toprakla buluşturmak nasip oldu ALLAH'a
şükürler olsun.Mezarlıkta ki her cenazeye bir ağaç düşecek şekilde planlama
yaparak düzenli bir şekilde dikimleri yaptık.İnşaallah ağaçlar belirli bir zaman sonra boylanmaya başlayınca yapılan planlamanın doğruluğu o zaman ortaya çıkacak.Fotoları en kısa zamanda yükleyeceğim.

Eski 24-03-2013, 20:46   #274
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

2013 dikim fotoları

geçen hafta dikimden görüntüler.

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2013, 18:42   #275
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Herkese merhaba, dikim yaptığım 24 mart 2013 gününden beri her hafta mezarlık çalışmalarıma devam etmeme rağmen sizlerle bu çalışmalarımı paylaşma fırsatım olmadı.
Her hafta pazar günleri mezarlığı ziyaret ederek ağaçların diplerinin otlardan temizlenmesi,boy atmış fidanların dallarının sık olanların budanması gibi bakım işleri ile uğraşıyorum.Her sene belirli bir sayıda fidan diktiğim için çam fidelerinin büyümeleride farklı devam ediyor.Ama ilk sene dikilen ağaçlar büyümeye başladı boy atmaya devam ediyor.Böyle oluncada doğru yolda olduğuma inanıyor ve moral depoluyorum.2007 senesinden bu yana 6 sene hatta 7 sene oldu bu projeye başlıyalı.Düşüncelerim ilk başladığımda biraz kararsızdım acaba yapabilirmiyim?dikim sonrası bakımlarını becerebilirmiyim kuşkuları vardı.Ama seneler geçtikçe ağaçlar netteki siz dostlarımın teşvik ve destekleri ile şükürler olsun ki başarılı olduk hep beraber.Bundan sonrada dikimler her sene devam edecek bakımları sürecek böylece yemyeşil bir alana dönüşecek.
HERKESE SELAMLAR...

44baba beğendi.
Eski 30-08-2013, 09:33   #276
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2009
Ellerinize sağlık, Haydi Fidan Dikelim Etkinliğimiz başladı. Sizin bu çalışmanız bence herkese, özellikle yer ve bütçe hatta yardımcı bulamayan arkadaşlarımıza güzel bir örnek olabilir. Saygı ve selametle..

senem-a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 23:18   #277
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Teşekkür ederim sayın senem-a.Etkinliğinizde başarılar dilerim.Çalışmalar gönülden destekli olursa hiçbir engel kalmaz.Şükürler olsun çalışmalarım olumlu ve başarılı gidiyor.selamlar...

Eski 11-09-2013, 02:17   #278
Ağaç Dostu

gürcan_keskin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Galeri: 7
Merhaba sayın hakan7960;
Öncelikle sizi gönülden tebrik ediyorum.Gerçekten 130 dakikadır başından sonuna kadar bütün sayfaları tek tek okudum ve bir okadarda duygulandım.Ağaçlar.net ailesinin sizin önderliğinizde bu örnek dayanışmayı ve duyarlılığı göstermesi muhteşem inanın.
Ağaç dikerek doğaya katkıda bulunmak,çevreye katkı sağlamak gibi güzel birşey olamaz.Siz bunları bütün azminizle başarmışsınız ve devamda ediyorsunuz.Özellikle minik öğrencileri bu güzel davranışın içine dahil etmek,onlara bu güzel duyguları aşılayabilmek herşeyden çok önemli.Yaşlı teyzelerin ve öğrencilerin dikim esnasındaki resimlerini görünce dahada bir duygulandım.Fakat köy halkının duyarsız kalması enteresan,hiç hoş değil ve sayın mrduran arkadaşımız bir mesajında söylenmesi gereken en güzel cümleyi söylemiş ''öldüklerinde gömülecekleri tek mezarlığın köydeki olduğunu düşünemeyenlere yuhh''...
Bu örnek duyarlılığınızı gerçekten tekrar yürekten tebrik ediyorum.Umarım herşey çok daha iyi olur...
Bu arada Devlet babanın ) çalışması ne durumda henüz birşey yok mu?Yoksa eğer bence siz orayada bir el atın )
Sevgilerle...

gürcan_keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 22:20   #279
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Sayın gürcan_keskin,duygu,düşünce ve temennilerinize çok teşekkürler.Güzel insanlar güzel düşünce ve güzel fikir üretirler sizlerde olduğu gibi.Hele hele en çok sevdiğim gezmekten çok hoşlandığım İzmir'de yaşamanız beni daha çok memnun etti.
Ben bir doğa aşığıyım.Hani kimi parayı çok sever ömrü boyunca para biriktirir,kimi malı sever mal toplar kimi araba hastasıdır araba koleksiyonu yapar işte bende doğaya aşığım.Ağaç dikmek,kıraç yerleri ağaçlandırmak,yeşillendirmek arkamda ölsemde seneler boyunca dünyaya hizmet verecek eser bırakmak istiyorum.
Bizler bu sevgiyi elbette arkamızdan gelenlere aşılamak ve onlara yol göstermek için elimizden geleni yaptık.Beni insanların duyarsız veya ilgisiz olması artık ilgilendirmiyor.7/8 senedir şükürler olsun ki gerek tek başıma gerekse bulabildiğim 3/5 kişide olsa az insanlarla bu projeyi başardım.Kişi ahirete azığını bu dünyada yaptıklarının karşılığında götürür iyi veya kötü olarak.Ben senelerce her dikim zamanı gerek davet ile gerekse cami minaresinden duyuru ile çağırdım.Katılıp katılmamak onların tercihi.Ama bundan sonra herşey çok daha güzel olacak inşaallah.
Devlet babanın ağaçlandırma yaptığı yerlere dikim yapıldı.Güvenlik olarak dikenli tel çekildi.Çam fideleri çok küçük olduğu için şuan pusudalar.İnşaallah 3/5 seneye saklandıkları yerden merhaba demeye başalayacaklardır.
Tekrar tekrar teşekkür ederim köyümün mezarlığını yeşillendirme projesine destek ve temennilerinizi sunduğunuz için.Selamlar...

Eski 02-10-2013, 19:17   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2013
tebrik ederim. bende aynı niyetle bu işe başladım ve mezarlık servisi yetiştiriyorum. tavsiye ederim bu işe uygun bir agaç

mustafaakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2013, 00:15   #281
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Mustafa bey,mezarlığa ne çeşit olursa olsun dikiyorum.Mezarlık selviside diktim.İlgi ve alakanıza teşekkür ederim.

Eski 16-10-2013, 12:53   #282
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Maalesef mesajların tamamını okuyamadım; benim mezarlıkların düzenlenmesine dair düşüncelerim:

- Öncelikle -bu mezarlıkta da gördüğüm- mermer lahit tipi mezarların gerek çevre gerek ekonomik açıdan uygun bir seçim olmadığı açık.
Mezarlıklarda ilk başta belli bir plan dahilinde mezar yerleri belirlenirse, yüksek mezar yapmaya gerek kalmaz. Oradaki doğal taşlara metal bir etiket konularak(veya direkt taşa yazılabilir) başucu taşı olarak konulması yeterli olabilir. Mezarların yüksek yapılmasınaki amaç, çiğnenmemesidir.
- Mezarlıklara meyve ağacı dikilmesinin dinen ve tıbben uygun olmadığını okumuştum. Kaldı ki mezarlıklar üretim, ticaret, rant aracı olmamalı.
- Mezarlıklarda en azından kuşlar için bir barınak ve yiyecek olabilecek türden -yöreye uyum sağlayabilecek- bitkiler seçilebilir. Mezarların üzerine yöreye özgü çok yıllık, dayanıklı kır çiçekleri, soğanlı bitkiler ekilebilir.
- Kuşların ve doğadaki diğer canlıların su içebileceği su taşları da olmalı.

naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 12:08   #283
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

2014 köyümün mezarlığı ağaç dikim çalışması

Tekrar herkese merhabalar.2014 yılının ilk ayları ile birlikte her zaman olduğu gibi çam fidelerini geçen hafta pazar günü diktik.Eskişehir orman fidanlığından ücreti karşılığında almış olduğum 140 adet 3 yaşında tüplü sedir çam fidanlarını köylü arkadaşlarla birlikte toprakla buluşturduk.2007 yılından bu yana her sene yaptığım çalışmalar sonucu ALLAH'a şükür dikim çalışmalarında sona yaklaşmaya başladım.Nasip olursa belki seneye belkide bir sene sonraki dikim sonucunda boş alan kalmayacak.Şükürler olsun ki dünden bugüne çok şeyler değişti ve hayalimi gerçekleştirme fırsatım oldu.Bundan sonra ağaçların bakımı ile uğraşıp fidanların büyümesini ve gelişmesini bekleyeceğim.Bir kaç kuruyanları yenisi ile değiştiririm.Tabi ki bunları artık büyüyen fidanların gölgesinde dinlenerek yapacağım.İşte seneler öncesinden hep bu günleri hayal ederek yaşadım.Bu dilek ve temennimi ağaçlar net sayfasında yazdığımda bir hayal gibi geliyordu.Hep sizler destek oldunuz ve hep bugünlerin gerçek olacağından bahsettiniz.Teşekkürler ağaçlar net dostlarım,sevgili ağaç dostlarım iyiki varsınız.

Eklenen Resimler

Eski 07-08-2014, 20:56   #284
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

herkese merhaba,sizlerle uzun zamandır görüşemiyoruz.Mezarlık çalışmaları devam etmekte.Ağaçlar boy atmaya büyümeye başladı.Sizlerle en kısa zamanda bu farklılığı paylaşacağım.Fotoğraflarla arada değişimi hep beraber göreceğiz.

Eski 25-12-2014, 10:16   #285
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Tüm ağaç severlere selam olsun.

Eski 25-12-2014, 10:50   #286
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Geçen haftasonu memleketimdeydim ve fırsat bulmuşken mezar ziyareti yapalım dedik. Rahmetli anneannemin mezarının başındaki yaklaşık 30 yıllık ağaç kesilmişti Kimin yaptığını söylemiyorlar ama bahaneleri 'kuşların etrafı çok pisletmesiymiş' İnanamadım böyle bir mazeret ileri sürülebildiğine! Bu sefer etrafta bulduğumuz kaz ayaklarından ve buz çiçeklerinden çelikler alıp mezarlarımızın üzerine diktik. Sonradan da akrabalardan 'mezarların üzeri tamamen kapanıyor öyle olunca' şikayetiyle karşılaştık Ne kadar sinirlendim anlatamam sizlere! Rahmetli nenem çiçeklere ve hayvanlara düşkünlüğü ile tanınırdı. Buna rağmen bazı yakınları mezarının ağaç ve çiçeklerle kaplanmasına karşı. Oysa ki onun vasiyetiymiş başucunda bir ağacın olması.

Şimdi sizin bu emeklerinizi görünce, toprağı bin bereketli Çukurova insanının cehaleti ve bakış açısı daha çok sinirlerimi bozdu! Allah'tan dileğim sizin gibi insanların sayısının katlanarak artması. Elinize, yüreğinize sağlık...

hakan7960 beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 11:23   #287
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Sayın maya,insanlar günümüzde öyle bir olmuşlar ki sadece menfeat gelir peşindeler.Manevi değerler,çevreye,canlılara yardım veya hoşgörü kalkmış durumda.Avrupalıların mezarlıklarına gıpta ile bakıyorum ve bizim mezarlıklarımız böyle olması gerekirken maalesef onlarınki çok güzel.Çukurovalı olduğunuzu belirtmişsiniz.Ben askerliğimi Tarsusta yaptım.Tarsusun eski tekir tarafı torosların orada Alman mezarlığı var o yol keçi patikası gibi dolana dolana çıkar ve öylece inerdi çamalan mevkiinde.İnanın Alman mezarlığı Almanyada ki mezarlıklar gibi temiz ve bakımlı.30 sene öncesinden bahsediyorum.Hep özlemle benim köyümün mezarlığıda böyle olmasını istemişimdir.Bende çok zorluklar çektim neredeyse hiç yardım almadım insangücü olsun,manevi destek olsun ama hiç yılmadım hiç bırakmadım.Hersene bütçem kadar orman fidanlığından tüp çam olarak aldım ve diktim.10 seneye ulaştı emeklerim ve ben o ilk dikilen çam ağaçlarının altında gölgelenebiliyorum.Bu görüntüler bence ALLAH ın bir mucizesi.
İnsanların bakış açısı maddiyattan yana elbette sizi ve bizleri anlayamazlar.Siz inandığınız yolda ilerleyin herkesin bir doğrusu vardır.Elbette yaptığınız emeklerin başkaları tarafından yok edilmesi insanı üzüyor.
HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN

maya beğendi.
Eski 13-03-2015, 21:24   #288
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Tüm ağaç severlere merhaba

Arkadaşlar yeni bir dikim yılına yine ulaştık.Her seneki gibi bu sene yine Eskişehir orman fidanlığından 150 tane 3 yaşında tüplü sedir çam fidanlarını alarak toprakla buluşturdum.Köyden 5/6 gönüllü ile yine dikimi gerçekleştirdik.Her zaman ki gibi yine dikime ilgi azdı.Ama olsun o bir avuç insanla dikim yaptık.
En büyük sevincim mezarlığın tamamını bu sene ağaçlandırmış olduk.Mezarlığın sonunda ki duvara ulaştık.Bundan sonra daha önce dikilipte kurumuş olanları önümüz sene tamamlarsak eski mezarlık olarak tabir ettiğimiz yeri tamamen bitirmiş olacağız.İnşaallah önümüzdeki senelerde bu mezarlığın yarısı olan 2. mezarlığın ağaçlandırmasına başlıyacağım hayırlısı ile.Fotoğraflarıda yükledim sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Mustapha_66, maya ve Asoo beğendi.
Eski 07-01-2017, 21:25   #289
Yeni Üye

Green1326's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2017
Arkadaşlar konuyu yanlış yere soruyorsam bağışlayın, fakat; size şunu sormak istiyorum, Bursa ilinin iklim kuşağında hangi ağaç daha hızlı ve bakım gerektirmeden büyür? ekilecek yer mezarlık, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin...

Green1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2017, 21:34   #290
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Green1326 Mesajı Göster
Arkadaşlar konuyu yanlış yere soruyorsam bağışlayın, fakat; size şunu sormak istiyorum, Bursa ilinin iklim kuşağında hangi ağaç daha hızlı ve bakım gerektirmeden büyür? ekilecek yer mezarlık, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin...
Eğer bulabilirsen paulownia ile çok kısa sürede istediğine ulaşabilrisin. Bursanın İznik ilçesinde bu ağaçtan bir kaç yere dikmiştik. İnanılmaz hızlı büyüdü ve arsızlıkta sınır tanımadı

hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 04:05   #291
Yeni Üye

Green1326's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamseey Mesajı Göster
Eğer bulabilirsen paulownia ile çok kısa sürede istediğine ulaşabilrisin. Bursanın İznik ilçesinde bu ağaçtan bir kaç yere dikmiştik. İnanılmaz hızlı büyüdü ve arsızlıkta sınır tanımadı
cevap için teşekkür ederim, bir araştırayım inşallah Bursa'da bulabilirim bu ağacın fidanını.

Eski 08-01-2017, 18:31   #292
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Green1326 Mesajı Göster
cevap için teşekkür ederim, bir araştırayım inşallah Bursa'da bulabilirim bu ağacın fidanını.
Bursa - Ankara yolu kenarındaki fidanlıklarda bulabilirsin sanırım.

Green1326 beğendi.
hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 18:09   #293
Yeni Üye

Green1326's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamseey Mesajı Göster
Bursa - Ankara yolu kenarındaki fidanlıklarda bulabilirsin sanırım.
Çok teşekkür ederim, ilk fırsatta bakacağım.

Eski 10-01-2017, 09:52   #294
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Konuyla ilgili gelişme paylaşmayalı neredeyse 2 sene olmuş. Ağaçlar epey yol almıştır herhalde. Bizlerle de paylaşırsanız seviniriz.

g.c. beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2018, 15:09   #295
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safranbolu Mesajı Göster
Safranbolu aile mezarlığında fıstık ağaçları var ve belediye satarak gelir elde etmekte belki iyi bir fiikir olabiir sizin için
safranbolu
Bu ağaçlardan aşı çeliği alabilir misiniz?

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2021, 00:06   #296
Ağaç Dostu

Dadaloğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2021
Ben de Kayseri de köy mezarlığını ağaçlandırmak istiyorum ama fidan yardımı arıyorum.

Dadaloğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2022, 14:43   #297
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Mesajınızı yeni gördüm uzun süredir bu sayfaya giremedim. Benim bu KÖYÜMÜN MEZARLIĞINI AĞAÇLANDIRMAK İSTİYORUM maceramı okursanız size yol gösterecektir. Öncelikle bu kararınızdan ne olursa olsun vazgeçmeyin. Benim başıma geldiği gibi hiç kimse dahi yardım etmese siz kararlılıkla yolunuza devam edin.
Öncelikle siz bir başlayın yardımda gelir insan gücüde.
İlçene köyüne en yakın ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ FİDANLĞINA git oradan o sene maddi olarak ne kadar verebileceksen 3-4 yaşında tüp sedir veya karaçam türlerinden hangisini istersen satın al ve dikime başla. Çok pahalı değil tüp fidanlar istediğin adette alabilirsiniz başka çeşit olarak mezarlık selviside var.
Ben ufak tefek yardımlar haricinde ağaçlandırmayı böyle başardım.
Umudunu kesme başla arkası gelecek ve başaracaksın. Bende aynı korkularla
Ve duygularla başladım ama yirmi sene sonunda bazı yerlerde ağaçlar boyumu geçti.
Sende başarırsın )))

mutlu_inan beğendi.
Eski 30-11-2022, 14:56   #298
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Sizlerden çok özür diliyorum. 2017 senesinde emekli olup çocukların peşinden istanbul’a gitmek zorunda kaldım ve buraya adapte olayım çocuklara destek olayım derken aradan 5 koca yıl geçmiş. Bu arada mezarlığı ve ağaçları ihmal etmedim ama yinede uzak kaldım. Senede bir iki kere ağaç dikim zamanında veya bakım zamanında çalışmalarım oldu.
Seneye nasip olupta gittiğimde mezarlık ağaçlandırmasının güncel Fotoğraflarını sizinle paylaşacağım.

mutlu_inan ve umut.n beğendi.
Eski 30-09-2023, 12:28   #299
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra köyüme geçen hafta gittim. Ağaçlandırma çalışmaları yaptığım köy mezarlığı öyle değişmiş ki gözlerime inanamadım. Çam fideleri öyle büyümüş ki çoğu benim boyumu geçmiş. İlk ağaçlandırmaya başladığım zamanlarda çektiğim zahmetler,eziyetler ve umutsuzluklar aklıma geldi ama mezarlığın son halini gördükten sonra düşüncelerim değişti.Ağaçlandırmaya başladığım ilk yıllarda çevreden yardım ve destek görmeyince umutsuzluğa kapılmıştım.işte o zaman bana burada en büyük destekçi olan YÜCEL ÖZLEM abi bana demişti ki:Sakın umutsuzluğa kapılma tek başınada olsa devam et gün gelecek o diktiğin ağaçların gölgesinde dinlenecek ve hatıralarını yazacaksın.
Ne kadar doğruyu söylemiş 20 sene sonrasını görmüş. Yücel abi seni saygıyla anıyorum.
Tüm mezarlıkta ki ağaçlar büyümüş kuşlar ötmeye başlamış çok güzel bir görünüm oluşmuş. 15 gün tatile geldim İnanın 10 gün mezarlıkta ki ağaçlara bakım yapmaktan su deposunun ve damlama hortumların bakımı ile uğraştım.
Bana ilk başladığım günlerde ağaç büyümez bak önceden burada ağaç olmamış sen mi başaracaksın diyenler bugün beni tebrik etmekte ve emeklerin boşa gitmedi demekteler. Ben
Başardığım İçin çok mutluyum ve burayı yeşillendirip ağaçlandırdığım İçin sevinçliyim. Bu mutluluk ve sevinç burada bana destek olan tüm AĞAÇLAR NET ailesinindir.

Eski 30-09-2023, 16:10   #300
Ağaç Dostu

hakan7960's Avatar

2023 yılı KÖYÜMÜN MEZARLIĞI

Uzun bir aradan sonra geçen hafta köyümün mezarlığına ziyarette bulundum ve ve ağaçların gelişmelerini hayranlıkla izledim. O kadar hızlı bir büyüme kaydetmişler ki gözlerime inanamadım.Heryer yeşillenmiş minicik tüp fide olarak diktiklerimiz kocaman ağaç olmuşlar.Mezarlığın son halini görünce bu projeye başladığım ilk yıllar aklıma geldi.Köyden hiç kimse destek olmadı hatta bu zamana kadar burada bak hiç ağaç yetişmemiş senmiş başarılı olacaksın boşuna uğraşma diye moral bile bozdular.
Ama AĞAÇLAR NET ailesi herzaman destek oldu hatta ilk projeye başladığım anlarda YÜCEL ÖZLEM abim şöyle demişti:Moralini hiç bozma tek başınada olsan inandığın bu yolda çalışmalarına devam et gün gelecek bu diktiğin fidelerin ağaç olduğunu göreceksin ve bu ağaçların altında gölgeleneceksin ve anılarını yazacaksın.
YÜCEL ÖZLEM abi 20 sene sonrayı görmüş ve bugünleri bana o zaman anlatmıştı.mezarlık yemyeşil olmuş kuşlar ötüyor çorak toprak olmuş yemyeşil bir alan.Ağaçların gölgesinde gölgelenip oturtabiliyorsun.
Bana burada ağaç yetişmez diyenler şimdi olmaz dedik ama sen başardın emeklerin boşa gitmedi diye övgü ile tebrik ediyorlar. Ama aradan çok zaman geçti ben bu projeye rahmetli Annemle 2003 yılında başlamıştık. Bir 20 sene geçmiş.
Bu başarı,övgü ve tebrikler AĞAÇLAR NET ailesininde hakkıdır.Ben desteğide yol göstermeyi de birlekteliğide burada yaşadım.
TÜM AĞAÇ DOSTLARINA SELAM OLSUN.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hakan7960 : 06-10-2023 saat 18:25

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024