agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2011, 08:08   #1
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Arkadaşlar, hiç tartışmanıza gerek yok Mite ise ilaçlayın. Yalnız 1 kere değil de 3-4 gün ara ila, 3-4 kez... Menekşe yetiştirmede en güvenilir yöntem yapraktan yetiştirmek. Almış olduğu yaprak(ları) her türlü dezenfekte kolayca yapabiliyorsun.
Ben olacağım veya başka birisi, hastalıklar ve böcekler her zaman var olan şeyler. Bir sene evvel ben yokken siz aynı sorunlarla uğraştınız ve kayıplar vardı, yalnız elinde olan türler belli idi Şimdi elinde çok güzel değişik türler var ve suçlu benim, söyleyecek bir şey yok. Ben de bu işten çekiliyorum Siz bundan sonra nerde alırsanız yeni türleri alın, başarılar diliyorum... Saygılarımla, Natalya.

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 17:32   #2
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Sayın Natalya,ben de diyordum ki keşke başka numaralı yaprak olsaydı da çeşit olurdu baabında.
Neyse onları demekki çöpe atmam gerekiyor. Sağlığımı riske atmayayım sonra bana kim bakar.!!
Öyle olsun bakalım.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 21:30   #3
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
Sayın Natalya,ben de diyordum ki keşke başka numaralı yaprak olsaydı da çeşit olurdu baabında.
Neyse onları demekki çöpe atmam gerekiyor. Sağlığımı riske atmayayım sonra bana kim bakar.!!
Öyle olsun bakalım.
Yapraklari cope atmak mi ??? Her biri belki birilerini sevindirecek en az bir tane yavru demek.
Hafta sonumun buyuk kismini yavru saksilamakla gecirdim. 600 saksiyi gecti. 15tane yavru aldigim yapraklarda bile kirilan en ufak yapragi atmaya kiyamadim, bir yerlere sokusturuverdim, zayif yavrulari seraya aldim, saglam anac yapraklari tekrar topraga gomdum. Eminim onlar da bana karsi vefasiz kalmayacaklar.

Eklenen Resimler

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 21:14   #4
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Afrika menekşeleri konusunda çok az tecrümem olmasına karşın diğer bitkiler konusunda, özellikle mite(yaprak biti, öz suyu emiciler vs...) mücadelesi konusunda çok deneyim sahibi olduğumu söyleyebilirim.
Kücücük balkonumda bu mitelar yüzünden neler yaşadım bir bilseniz. Her türlü yöntemi denedim. Arapsabunlu su kullandım, arapsabunu yüzünden bitkilerimin taze filizlerini yaktım ve envai çeşit doğal yöntem. Kesinlikle ve kesinlikle bunlarla kimyasal mücadele dışında baş etmenin yolu yok. Çünkü doğanın dengesi o denli bozulmuş ki, bir zararlıya anti bir yararlı canlı neredeyse hiç yok gibi. Keşke kimyasal mücadeleyi herkes bıraksa da doğa zaman içerisinde tekrar dengesini bulsa. Fakat bu durum ne yazık ki olmuyor. Şu anda kimyasalların bırakılması demek, yapılan tarımsal verimin yarısını silmek gibi bişey. Özellikle de bir yığın kimyasal mücadelenin yapıldığı şehirlerde yaşayan arkadaşlar, sizlerle aynı kaderi paylaşıyorum. Özellikle bitki özsuyu ile beslenen canlılar, kendi yarattıkları zarar yetmezmiş gibi etrafta ki bitkilerin hastalığını da sizin bitkinize taşırlar. Evinizde ki hastalıklı bitkiyi başka bir odaya taşımak sorunu çözmez. Mite lar gelir gene sağlıklı tertemiz bitki filizlerine, yapraklarına konuverirler. Etrafınızda ki bahçelerde ki bitkilerde ki hastalıkları da, sizin çok emek verdiğiniz yalıtılmış ortamda ki bitkilerinize bulaştırıverirler. Bunun için zirai ilaç satan yerlerden ilgili ilacı alırsınız. Su ile seyreltip bir pulverizatörle(fıs fıs) bitkilerinizi ilaçlarsınız. Peki sizce bitki tamamen ilaçlanmış mıdır? Yani tüm mitelara bu ilaç temas edip onları yok etmiş midir? Tabi ki hayır. Bu canlılar sizlerin de bildiği üzere bitkilerin taze sürgünleri arasına ve ulaşamayacağınız boğumlarda bolca yuvalanırlar. Yani yaprakları vs... ilaçlamak asla çözüm değil. Sadece popülasyonlarını azaltıyor o kadar. Ulaşılmaz yerlerdeki zararlı hala orada kalıp zararına devam ediyor. Benim mantığımca bir afrika menekşesinin büyüme noktasını ve bitkinin tüm bölgelerini ilaçlayabilecek kadar küçük boyutta bir püskürtme aleti yok. Tamamen kaplama şeklinde bir ilaçlama yapabilmek için bitkiyi parçalamanız gerekir. İşte tam bu noktada sistemik pestisitler devreye giriyor. Bizim bu olumsuzluğu aşabilmemiz için bitkinin özsuyunu zehirli hale getirmemiz lazım ki, emici zararlılar emgi yapar yapmaz zehirli özsudan ölsünler. Sistemik pestisitler bitkinin birkaç yaprağına püskürtünce tamamen bitkinin bünyesine geçip, bitki özsuyuna geçiyor ve o bitki her köşesiyle(kökleri dahil) ilaçlı bir bitki haline geliyor. Durum böyle olunca da amacınıza ulaşmış oluyorsunuz. Tüm bu bahsettiğim uygulamayı miteların yumurtlama, lavralarını bırakma zamanları geldiğinde bitki korumaya başlamamız gerekiyor. İlacın etkisi geçtikçe ilaçlamayı devam ettirmeliyiz. Bunu kullandığımız ilaçların etiketini okuyarak rahatça anlayabiliriz. Bizim buralarda özellikle narenciyede bitleri, yaprak galeri güvelerini vs... yok etmek için bahar gelir gelmez acetamiprid içerikli sistemik pestisitlerle ilaçlıyorlar. Geçenlerde bende bu ilacı denedim. Bahçede ki asmama ve balkonda ki kadife çiçeğine denedim. 2 gün sonra bitkiyi incelediğimde, bitkinin her köşesinde ki bitlerin resmen çakmakla yakılmış gibi yanıp öldüklerini gördüm. Oldukları yerde yok olmuşlar. Sonuç; bitkilerimi bitlerden kurtardım. 21 günde korunuyorlar. Fakat bu ilacın afrika menekşeleri üzerinde nasıl bir etkisi olacağını bilemem. Belki toksisitesi olabilir. Belki de afrika menekşelerine dadanan bu cins emgici zararlıyı yok etmeyebilir. Tek yapmamız gereken, sorunlu olan bir menekşe üzerinde deneme yapmak. Bunu içinizden biri yapar ve sonucu bizlerle paylaşırsa çok önemli ve kalıcı bir bilgi olur. Bu arada hepinize geçmiş olsun.

çivit ve blaze ash beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 21:59   #5
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Tamamında problem olunca, bende problem yaratan, paylaşım yakışık almaz.
En azından emin olmalıydım, gideceği yerde sıkıntı olursa üzülürüm.
Ben de bilirim çelikleyip paylaşmayı
Yeni menekşelere geçmiş değilim. Sonradan gelen yapraklar bana yeter. Hatta artar bile.

Keşke dedim yani, bana bu kadar aynı yaprak gelene kadar madem gönderici emin.
Bir tek bana mı gönderdi, herkeze birer adet vereymiş. Çeşit olurdu. Sanki seram var.
Demekki sizin yapraklar sağlam. Hazır yeriniz de var.
Hem Natalya Hanım, kuşkulanıyorsanız atın dedi.
demekki bildiği var.

Eski 28-06-2011, 20:14   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2010
Sevgili Natalya almış olduğun karara çok üzüldüm. Bu güne kadar senden aldığım hiçbir menekşemde sorun yaşamadım. Yeni gelen menekşelerde de bir sorun yok. Burada yapılan tartışmalarıda takip ettim. Ancak çok şey bildiğini sanan arkadaşlarıma buradan şunu söylemek istiyorum. Size hiç yakışmadı. Hakkınızda yanılmışım. Bu ne saldırganlık ya. Mite diye tutturmuşsunuz gidiyor. Mite dediğiniz şey kırmızı örümcek ve çıplak gözlede dikkatli bakıldığında görülür. Yaprak altlarına ağ örer yumurtalarını toprağa değil yaprak altına bırakır. YÜksek ziraat mühendisi söylemedi mi? Mite olduğunu düşündüğünüz menekşelerde mite yok. Bu resimden bariz belli. Eğer gerçekten menekşelerinizi çok düşünüyorsanız bir labarotuvara götürün. Özellikle Yeşilim adlı üye hastalığınız ve menekşe talebi??? Ne alaka.
Hepiniz bilgilerini hayranlıkla takip ettiğiniz teşekkürler alkışlar gönderdiğiniz Natalya'yı yerden yere vuruyorsunuz. Haksızlık ediyorsunuz. Benim buna hiç tahammülüm yok. Bu tarz saçmalıklar yüzünden bu siteden soğudum ya. Bu ne hırs, kim kimden daha fazla biliyor yarışı... yazık.

cellin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 21:28   #7
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Konu ben değilim. Mite dedim mi? ben menekşelerimin hasta olup olmadığını görselle belli olup
olmadığını sordum. Avukatlık etmenize gerek yok.Bence sakin olun bir yutkunun.

.

Eski 28-06-2011, 22:07   #8
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili cellin,

Seninle tartışmaya girmek ya da senin yaptığın gibi ağır kelimelerle seni suçlamak istemiyorum. Keşke biraz daha sakin olabilseydin. klubnika'dan çok şey öğrendik, bizler de onun için iyi birer denek olduk. Bunu inkar eden yok. Ve eminim yollarımız yine kesişecektir.

Sözünü ettiğimiz menekşeler için son derece tehlikeli ve hızla yayılan akar, Polyphagotarsonemus palildus ismiyle bilinen siklamen akarı yani cyclamen mite.

Senin söylediğin kırmızı örümcek ise Tetranychus urticae diye geçiyor ve kendi içinde bile bir sürü farklı türleri var. Bu arada bu türün de hepsi ağ örmüyor. Çıplak gözle görülebileni de var, görülemeyeni de. Lütfen konuyu biraz daha araştır .

Bugünlerde konuştuğumuz cyclamen mite ise milimetrenin yüzdebiri büyüklüğünde ve çıplak gözle görmenin mümkün olmadığı bir akar. Cyclamen mite diye araştırır ve karşına çıkan bilgileri okursan , yurmurtalarını toprağa bıraktığını da öğrenmiş olacaksın. Senin dediğin gibi ağ filan da örmüyor.

Keşke olayı kişilere indirgemek yerine, ne ile mücadele etmeye çalışıtığımızla ilgilenseydin.

Bu arada konunun kişilerle ilgisi yok, uğraştığımız şey klubnika değil cyclamen mite. Sorun , başımızdaki bela klubnika'yı çoktan aştı...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 10:20   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar menekşelerinizdeki rahatsızlıklara çok üzüldüm. 2 ay evvel bende klubnikadan menekşe temin ettim ama ne yavru nede yapraklarda sorun yasadım çok sağlıklılar...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 14:47   #10
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

O halde keyfini çıkarmanız dileğimle Özlem hanım.
Problem olmayacak diye birşey yok, önlem almak gerekiyormuş.
Teşekkürler.

Eski 29-06-2011, 15:33   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Çok sağolun yeşillim... Sadece bu illet öyle bişeyki nereden nasıl geldiğine iyi dikkat etmek gerek. Ben en çok marketten aldıklaruımda bu sorunu yaşadım. Ve ilk geldiğinde de natalya hanımınkilere baktım. Sadece ev bitkisi değil ne alırsa dışarıdan önce karantinaya alıyorum...Tekrar üzüldüm adınıza

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 08:33   #12
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Buda yeni bir zararlıymış ,
http://www.senpolia.ru/info/pests/new-ticks/

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 08:44   #13
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Linkteki bir çeşit kırmızı örümcek. Mücadelesi çok zor.

Eski 02-07-2011, 15:58   #14
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Aman menekşecibaba, mümkünse biz o çeşitten almayalım. Zaten unlu bit, trips, mite, mantar benzeri adını koyamadığımız bir problem derken kadro yoğun.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 21:48   #15
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Bence kimse menekşe almasın bu sıralar. Elindekileri ilaçlayıp muhafaza etsin. Yoksa tüm koleksiyonlarınız tehlikeye girebilir.

Eski 02-07-2011, 22:00   #16
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Bu konuda haklısın Emrecim. Aldıklarımızı da, kimden ya da nereden gelirse gelsin bir süre diğer menekşelerinizin yanına koymayın. Korumak, tedavi etmekten daha kolaydır.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2011, 12:33   #17
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
ben miteyle bu yıl tanıştım.ortadaki yaprakları kopardım,şimdiyse hepsinde var.topraklarına kokusuz sinek ilacı sıktım bu gün,faydası olurmu dersiniz.yoksa bir an önce ilaçlama yapmalıyım.

İremsıla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2011, 13:29   #18
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili İremsıla,

Sinek ilacının akarlara etkisi olmaz. Akarlara etkili biyolojik ya da kimyasal bir ilaç kullanman lazım.

Mite olduğunu düşündüğüm menekşelerimi ayrı odaya alıp 2-3 kez kimyasal kullanmıştım. İlk 4-5 kaybımın dışında mite nedeniyle yeni kaybım olmadı. Göbekteki hastalıklı yaprakları koparmıştım. Yeni yapraklar gelmeye başladı.

Name:  IMG_4967.jpg
Views: 1886
Size:  28.2 KB

USB'den çalışan bir mikroskop satın aldım. Görüntüyü 200 kata kadar büyüterek fotoğraf ya da video çekebiliyor. Henüz 2-3 tane menekşemi inceleyebildim. Mite izleri dışında canlı bir zaralıya rastlamadım. Alışık olmadığım için kullanımında zorlandım.

Name:  Snap_71.jpg
Views: 1844
Size:  24.9 KB

Name:  Snap_81.jpg
Views: 1869
Size:  38.1 KB

Name:  Snap_85.jpg
Views: 1902
Size:  75.8 KB

Menekşede göremeyince, ağınını gördüğüm için akar olduğundan emin olduğum minyatür gülümün hasta yapraklarını inceledim ve 2-3 tane mite a rastladım .
Kendi boyutlarına göre çok hızlı yürüyen ve sürekli bir şeyler yemeye çalışan yaratık bunlar Ekran görüntüsü daha net, fotoğrafta belki titrettiğim için net görüntü yakalayamadım.

Name:  Picture1.jpg
Views: 1916
Size:  43.0 KB

Eski 26-07-2011, 16:22   #19
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Dilara abla bilgilendirdiğin için teşekkürler.benim sizden bir ricam olacak acaba nemazalın bileşimindeki maddeleri yazabilirmisiniz,eşim bu gün zirataçılara gitmişti nemaazalı bulamamış,onun yerine biozal gibi bir ilaç ismi önermişler aynısı demişler.

Bahçede bitkilerimize uyguladığımız unlu bit,yeşil sinek vs.ilaçlar var bileşiminde nemaazal bileşimiyle benzer maddeler varsa kullanmamda bir sakınca varmı öğrenmek istiyorum.

Eski 26-07-2011, 22:27   #20
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Küçük ambalajda satın aldığım için içeriği üzerinde yazmıyor sevgili İremsıla, ancak netten araştırdığımda etken madde olarak azadirachtin yazıyor. Burada detay bilgi bulabilirsin.

Neem yağının mite'lara etkili olduğunu sanırım Dr.Optimara'nın sitesinde okumuştum. Ben de bugün menekşelerime ikinci kez Neemazal uyguladım.

2-3 kez kimyasal kullanmama rağmen bugün yine bir menekşemde mite a rastladım, diğerlerinde de tam olarak bitmemiş demek ki. Mikroskopla görünce çok tedirgin oluyor insan.

Name:  Snap_18.jpg
Views: 1892
Size:  24.6 KB

Eski 27-07-2011, 06:02   #21
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Teşekkür ederim hemen inceliyorum.

Eski 27-07-2011, 11:46   #22
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sevgili maki01 toprak değişimi yapmış mıydın? Benimkilerde de mite var, Neemazal kullanıyorum, yeni topraklarını değiştirmiştim, toprak değişimine üşendim .

Düzenleyen acemifüsun : 27-07-2011 saat 16:24
acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 13:59   #23
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Neem ağacı, "Azadirachta indica" adında Hindistan'da çok kolay bulunabilen bir ağaç. Tesbih ağacı ise "Melia azedarach" adında ve ülkemizde özellikle kıyı bölgelerde kolay rastlanabilen bir ağaç. Karışıklık olmasın. İşte farkları;

Neem ağacı(Azadirachta indica);
Name:  Neem1.jpeg
Views: 2543
Size:  12.2 KB

Tohumu;
Name:  Neem2.jpg
Views: 2768
Size:  43.0 KB

Name:  Neem3.jpg
Views: 2293
Size:  12.6 KB

Tesbih ağacı(Melia azedarach);
Name:  Tesbihağacı1.jpg
Views: 2363
Size:  58.0 KB

Tohumu;
Name:  Tesbihağacı2.jpg
Views: 6797
Size:  39.3 KB

Not: Adanalılar, eğer tesbih ağacı tohumlarına ihtiyacınız varsa Atatürk Parkında ki kafenin önünde yol boyunca bu ağaçlardan var. Ama şu anda üzerinde hiç meyveleri yok. Bende olmalarını bekliyorum. Biliyorsunuz Mine hanımın bu tohumlarla bir insektisit tarifi var.

çivit beğendi.
Eski 27-07-2011, 16:24   #24
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Teşşekür ederim sevgili Emre Sanıyorum Mine hanımın tarifi ile karıştırdım. Hemen düzeltiyorum

Eski 27-07-2011, 19:48   #25
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Rica ederim. Mesajımı silmeyi düşünüyordum ama vazgeçtim. Olası bir karışıklığı daha önceden önlemiş oluruz.

Eski 27-07-2011, 22:16   #26
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili acemifüsun,

Toprak değişimini tek başıma yapmak zorundayım , oğulcum yardım etmiyor. Menekşe sayısı da fazla. Temiz toprağı da enfekte ederim düşüncesi ile henüz yapamadım ama yapmak lazım.

Toprak değişimi yapamayınca, Neemazalı topraktan ve yapraktan uyguladım. Larva ve yumurtalara da etkili olduğu söyleniyor.

Yine de iki kişi ile toprak değişimi yapmak en doğrusu. Biri eski toprağı boşaltacak, diğeri temiz toprağı ekleyecek

Eski 28-07-2011, 13:38   #27
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Bana da toprak değiştirirken yardım edecek gönüllü yok maalesef sevgili maki01 Bence ilk önce tüm eski toprakları temizlesek, ellerimizi de, daha sonra yeni toprağı ilave etsek, nasıl olur? Sıcaklarda gözümde çok büyüyor

Eski 11-08-2011, 12:12   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Benim menekşelerime hastalık geldi sanırım. Göbeklerinde yaprak sıkışması var ve büyümüyorlar ve hepsine birbirinden bulaştı. Ne yapmam lazım atacak mıyım yoksa Son fotoğraftakini üst kısımdan kestim sıkışıklık olan yeri. Küçük yapraklar çıktı kenarlarından...

Eklenen Resimler

ankdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 14:30   #29
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın ankdemir,

Özellikle üstten 3 ve 4. fotoğraflardaki görüntü mite yani akarlı menekşe görüntüsü. Hastalıklı menekşelerinizi bir an önce diğerlerinden ayrı bir odaya almanızı öneririm.

Eski 11-08-2011, 23:57   #30
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sayın ankdemir; menekşeler için besin kullanıyor muydunuz? Kullanıyorsanız ne olduğunu ve hangi aralıkla verdiğinizi merak ettim.
(Benim menekşelerde ve birçok arkadaşımda bu sorun mevcut, acaba besin çok kullanınca daha çok mu rastlanıyor? merak ettim...)

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024