agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2008, 13:37   #1111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Sabır arkadaşlar. Bide beni düşünün ekipte öldürüyorum...
Benim halim daha vahim daha nice...
Gül menekşelerin muhteşem olmuş. Daha güzelleşip çiçeklenmesi dileğiyle.

Malbman çiçeği bence yeni bir saksıya ekin. Mevcut toprağı torf oluyor. Direkt saksıdan çıkarıp sağına soluna toprak koyun. Kökü ellemeyin hiç. Hergün menekşe sulanmaz. Yeni saksıya alınca en az yaz gününde bile 3-4 günde bir sularsınız. Ben geçen ay fazla suladım diye tam 21 gün su vermedim menekşelerime. Yeri konusunda ışıklı ortam iyi. Perde arkasından güneşte görebilir. Arada da besin verdiniz mi işlem tamam.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 14:19   #1112
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Arkadaslar oncelikle hepinize cok tesekkur ederim. Sevgili Bengi su, Koctas'dan çicek costuran almıstım. Afrika menekşesi özel besini yazıyor ustunde. Mor renkli plastik bir sise. Fiyatı 3.5 liraydı. Uzerindeki kullanma tarifine harfiyen uydum. Belki de bu ozel besin sayesinde bu kadar erken cicek almısımdır. Herkese bol cicekli gunler. Sevgiler.

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 21:27   #1113
Ağaç Dostu

Cybel bu dediğin doğru. Kimi insan çöp atsa yere yeşillenir çıkarmış derler bizdede...
Malbman şu poşette topraksa içeriğine bakınız. Ben artık poşet toprak kullanmıyorum. Açıkta satılan kestane toprağı tercihim. Tek yapmanız gereken kontrol edip menekşe su isteyince sulayın. Yoksa kök çürümesi sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

Eski 31-05-2008, 09:31   #1114
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Dün 8yaprak, menekşelerimden kırıp diktim,yalnız torfum az olduğu için kum karıştırmak zorunda kaldım.Kum bu bildiğimiz çiçekçilerin fideleri dikmek için kullandıklarından.Kum menekşelerimin yavrulamalarını engellermi acaba sadece torfamı dikmeliydim.Bilen varsa bana yardımcı olursa sevinirim.Sevgiler.

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2008, 20:14   #1115
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Syn. Müge35 eğer çicek ekilen toprağa dikerseniz oda olur ama torfta yetişmesi daha kolay olur ama ondana çıkar çıkmaz diye bişey yok sadece gelişimi yavaş olabilir hazır satılan torfların içinde bazı besinler var sanırım çabuk oluyor yavru vermeleri.

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 14:38   #1116
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Normal şartlarda, çiçekleri geçince tekrar ne zaman çiçek açar menekşeler? Belli bir zamanı var mıdır, 20 gün, bir ay gibi?

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 15:37   #1117
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

İklimsiz, bildiğim kadarıyla menekşenin çiçeğinin mevsimi yok.Halinden memnun kaldıkça çiçek açar;ee tabi besinde şart.sevgiler

Eski 01-06-2008, 15:41   #1118
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cybel Mesajı Göster
sevgili mügecim sinek problemini sinek ilacı ile çözdüm. tarifi olay9 dan almıştım.odaya çiçeklere gelmeyecek şekilde sinek ilacı sıkıyorsun ve kapalı tutuyorsun o kadar.

menekşelerim,cemo menekşeleriniz harika.
müge evini menekşe yaprağı atölyesine çevirmişsin keşke benimde öyle ışık alan ve büyük bir kısmını kendime ayırabileceğim bir bölümüm olsa evimde

hepinizi tebrik ederim arkadaşlar.elleriniz dert görmesin.harika menekşeler
cybelcim,şimdi yapraktan üretimin tam zamanı da ondan eylüle kadar diktim diktim, sonra tutma şansı düşük.Onun için fırsatı kaçırmayım dedim canım.Tabiiki onlarda yavrularsa ne ala...

Eski 02-06-2008, 17:01   #1119
Ağaç Dostu

Merhabalar hepinizin menekşeleri şahane olmuş. Güle güle sağlıkla büyütün.
Menekşe eğer yeterince büyüklüğe ulaşırsa daima çiçek açar. Ve çiçek açmasını teşvik etmek için fazla yaprak koparmamak gerek. Kopan yapraklardan dolayı menekşe çiçek açmak yerine yaprak vermeye zaman harcıyor. Yineliyorum yaprak kopararak menekşenizi fazla yormayın...

Eski 02-06-2008, 18:43   #1120
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Fakat ben tam tersini ,bir çok kez duymuştum;yapraklarından kopardığın zaman çiçeklenir diye.Demek ki şimdiye kadar yanlış biliyormuşuz.Teşekkürler olay9 bundan sonra yaprak koparmam kolay kolay.

Eski 03-06-2008, 13:39   #1121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 13
Yavrularınız çok güzeller.. Benim menekşelerim coştular coşmasına da beyazım ve morumun yaprakları solgun, 1-2 hafta öncesine kadar hergün suluyordum, artık sulamıyorum. Tabaklarındaki suyu çekmemişlerdi ben de boşalttım ve topraklarının kurumasını bekliyorum. Topraklarına torf karışımı yapmamıştım onların, ablam topraklarını değiştir diyor ben pek uygun bulmuyorum şu sıralar olmaz diye düşünüyorum. Sizce değiştirmeli miyim arkadaşlar

Reyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 14:07   #1122
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşelerim Mesajı Göster
Yavrularınız çok güzeller.. Benim menekşelerim coştular coşmasına da beyazım ve morumun yaprakları solgun, 1-2 hafta öncesine kadar hergün suluyordum, artık sulamıyorum. Tabaklarındaki suyu çekmemişlerdi ben de boşalttım ve topraklarının kurumasını bekliyorum. Topraklarına torf karışımı yapmamıştım onların, ablam topraklarını değiştir diyor ben pek uygun bulmuyorum şu sıralar olmaz diye düşünüyorum. Sizce değiştirmeli miyim arkadaşlar
Sevgili menekşelerim,menekşe hergün sulanmaz,çürütürsün sakın.Ayrıca suladıktan sonra tabakta kalan suyu 1 saatten fazla bekletme, 1 saate kadar suyu çekmezse eğer suyu dök.Menekşeler çiçekli değilse de toprak değişimi yapabilirsin.Toprağını değiştirirken de kökünle fazla oynayıp havalandırma.Sevgiler.

Eski 03-06-2008, 14:09   #1123
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.gndz42 Mesajı Göster
Bunlarda benim yavru menekşelerim...
Arkadaşım yavrularını güle güle büyüt;kaç ayda yavruladı sudamı köklendirdin yoksa direkt toprağamı diktin?

Eski 03-06-2008, 14:51   #1124
Ağaçsever

Teşekkürler Müge35, menekşelerim şu anda çiçekliler ve açmaya da devam ediyorlar.

Eski 03-06-2008, 17:26   #1125
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Sevgili cybel' cım, bende öyle yapıyorum aşırı sulamadan, toprağı sürekli nemli bırakmak lazım.Kişın toprak kurusa da olur ama yazın nemli kalması uygun.Saksı tabağında çakıl taşı varmı?

Eski 03-06-2008, 22:20   #1126
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Çakıl taşını tavsiye ederim,tabağa su koyup çakıl taşı ekleyip menekşenin nemli kalmasını sağlıyor;su saksıya deymeden.Sevgiler cybel'cim...

Eski 04-06-2008, 19:40   #1127
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Arkadaşlar size bugün yeni aldığım kızımı takdim ediyorum;yaprakları normal menekşeden daha büyük geldi gözüme.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2008, 10:06   #1128
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cybel Mesajı Göster
sevgili müge35 yeni menekşen çok güzel güle güle büyüt. Bugün banada hediye geldi bi tane. Yaprakları çok mu büyük diyorsun bana öyle gelmedi. Hem altından yeni gelen yapraklar küçük. Büyük olanlar eski yaşlı yapraklardır belki.
Cybel'cim çok ilginç ama fotoğrafta öyle çıkmış yoksa gerçekten biraz daha büyük;neden böyle oldu bende şaşırdım.Sende güle güle büyüt menekşeni ,görmek isterim doğrusu.Ne güzel hediye gelmiş sana bana hiç menekşe hediye edlmedi.

Eski 05-06-2008, 11:47   #1129
Ağaçsever

Sevgili Müge35 menekşeniz çok güzel, benim yeni menekşelerimin yaprakları da diğerlerine göre büyük. Menekşelerimde sürekli bir değişim var, ilgi ve alakama göre yapraklar küçülüp büyüyor. Büyümesi doğal da küçülmesi garip ama oluyor.Anladım ki ne fazla ilgili ne de ilgisiz davranmalı, bunun orta yolunu bulmalı. Mor ve beyaz menekşeme 8 gündür su vermiyorum, hala toprakları nemli, yapraklarında da bir değişim yok çiçek açmaya devam ediyorlar. Topraklarının kurumasını beklemeye devam mı etmeliyim yoksa toprağını değiştirmeli miyim?

Eski 05-06-2008, 12:24   #1130
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Sevgili Müge35 menekşeniz çok güzel, benim yeni menekşelerimin yaprakları da diğerlerine göre büyük. Menekşelerimde sürekli bir değişim var, ilgi ve alakama göre yapraklar küçülüp büyüyor. Büyümesi doğal da küçülmesi garip ama oluyor.Anladım ki ne fazla ilgili ne de ilgisiz davranmalı, bunun orta yolunu bulmalı. Mor ve beyaz menekşeme 8 gündür su vermiyorum, hala toprakları nemli, yapraklarında da bir değişim yok çiçek açmaya devam ediyorlar. Topraklarının kurumasını beklemeye devam mı etmeliyim yoksa toprağını değiştirmeli miyim?
Sevgili menekşelerim,çiçek açmaya devam ettiklerine göre demek ki hallerinden çok memnunlar,neden değiştirmek istiyorsun ki toprağını.Saksıyı da değiştircekmisin?

Eski 05-06-2008, 12:46   #1131
Ağaçsever

Hayır saksıyı değiştirmeyeceğim ama toprağı canımı sıkıyor, zamanında toprağına torf karışımı yapmamıştım ve kireçli su kullanmamama rağmen toprağın üst tabakasında az da olsa kireç birikmesi var. Çiçek açmaya devam ediyor ama morumun tomurcukları (küçük olanlar) 15 gündür bi değişim göstermedi. Biraz daha bekleyeyim en iyisi değil mi?

Eski 05-06-2008, 15:36   #1132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Arkadaşlar merhaba
1.resimdeki menekşelerin yaprakları önce kararıp sonra soluyor hepsigidecek gibi.Sizce kurtarmak için ne yapmalıyım?
2.resimdeki 1.5 yıldır küstürdüğüm menekşem yeniden açıyor.3 tane tomurcuğu var.
3. resimdekide beyaz menekşem bunu morlu yaprakla yetiştirmeye çalışsam ebruli olur mu ? Yoksa geç mi kaldım?

Eklenen Resimler

nuran berna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 16:04   #1133
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Hayır saksıyı değiştirmeyeceğim ama toprağı canımı sıkıyor, zamanında toprağına torf karışımı yapmamıştım ve kireçli su kullanmamama rağmen toprağın üst tabakasında az da olsa kireç birikmesi var. Çiçek açmaya devam ediyor ama morumun tomurcukları (küçük olanlar) 15 gündür bi değişim göstermedi. Biraz daha bekleyeyim en iyisi değil mi?
Menekşelerim ,çiçeği aldığında onun toprağında torf olmadığından eminmisin ,ben hep kireçli su kullanıyorum ve hallerinden memnunlar;toprağı değiştir fakat hani saksıdan çiçeği çıkarırken kalıp gibi çıkar ya işte onu fazla deşeleme bence çiçek küsebilir fazla kökünü havalandırmadan torfu eklemeye çalış.Belki diğer arkadaşlar daha iyi bilgi verir sana.Şimdiden kolay gelsin canım.

Eski 05-06-2008, 16:29   #1134
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuran berna Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba
1.resimdeki menekşelerin yaprakları önce kararıp sonra soluyor hepsigidecek gibi.Sizce kurtarmak için ne yapmalıyım?
2.resimdeki 1.5 yıldır küstürdüğüm menekşem yeniden açıyor.3 tane tomurcuğu var.
3. resimdekide beyaz menekşem bunu morlu yaprakla yetiştirmeye çalışsam ebruli olur mu ? Yoksa geç mi kaldım?
Arkadaşım sanki çok su vermişsin gibi geldi bana,yapraklarıda güneş görmüş gibi.Aşılama yöntemiyle olabilir üçüncü resim.Sevgiler.

Eski 05-06-2008, 16:43   #1135
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Benim menekşelerimde de sararma sorunu vardı, burdan arkadaşlardan öğrendiğime göre kesinlikle direkt güneş alan bir yere koymuyoruz, aşırı sulamıyoruz ve yapraklarını gece nemlendireceğiz. Tavsiyelerine uydum ve şu anda menekşelerim toparlandılar. Yeni yaprakları çok sağlıklı ve yeşil.
Bunlar da resimleri;

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 16:45   #1136
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Menekşeden anlayan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum.

Arkadaşım için yapraktan çimlendirme yapayım dedim, iki küçük saksıya iki adet menekşe yaprağı gömdüm ama iki hafta oldu hala tık yok. Ne kadar zamanda çimlenir dersiniz?

Eski 05-06-2008, 17:16   #1137
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Nemlendirmek, yapraklara su püskürtmek suretiyle ıslatmak demek Bu şekilde serinliyorlar diye biliyorum ben de. Daha detay nasıl anlatılır bilmiyorum da.

Eski 05-06-2008, 17:22   #1138
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Menekşeden anlayan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum.

Arkadaşım için yapraktan çimlendirme yapayım dedim, iki küçük saksıya iki adet menekşe yaprağı gömdüm ama iki hafta oldu hala tık yok. Ne kadar zamanda çimlenir dersiniz?
Dilara'cım iki ya da üç ayı bulur yavru vermesi belki biraz daha erken olabilir yaz olduğu için.Mesela benim 1,5 ay oldu fakat hala tık yok.

Eski 05-06-2008, 17:39   #1139
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi müge35 Mesajı Göster
Menekşelerim ,çiçeği aldığında onun toprağında torf olmadığından eminmisin ,ben hep kireçli su kullanıyorum ve hallerinden memnunlar;toprağı değiştir fakat hani saksıdan çiçeği çıkarırken kalıp gibi çıkar ya işte onu fazla deşeleme bence çiçek küsebilir fazla kökünü havalandırmadan torfu eklemeye çalış.Belki diğer arkadaşlar daha iyi bilgi verir sana.Şimdiden kolay gelsin canım.
Teşekkürler Müge tabi torf vardı, dediğin gibi kalıp şeklinde çıkarıp alta biraz, yanlara biraz toprak koyup diktim saksıya tekrar teşekkürederim.

Eski 05-06-2008, 17:43   #1140
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Şu yaprakları gece nemlendirme konusunu ben kaçırdım sanırım.Detaylı olmasa bile, en azından ben acemiye bunun ne olduğunu kavratacak kadar açıklayabilecek bir arkadaşım var mı?
Saygılarımla.
Dilara'nında dediği gibi yapraklara su püskürtmek oluyor,fakat ben tavsiye etmiyorum bu olayı ;tabiiki ginede siz bilirsiniz.ben menekşelerimi nemli ortam sağlamak için mutfağıma koyuyorum eğer böyle bir imkanınız yoksa o zaman saksı altına çakıl taşı yerleştirin ve tabağa su koyun.Sevgiler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024