agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2009, 23:02   #4051
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Güzel yakaladın sevgili Faruk, onlar hani ortası bozuldu sertleşti dediğim menekşelerim vardı ya, mite olabilir demiştik, değilmiş . Mite için herhangi bir şey yapmadım, sevgili Katmer'in söylediği gibi sabırla bekledim. Ortadan sağlıklı yapraklar vermeye başladılar , durumları iyiye gidiyor.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 23:32   #4052
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Galeri: 1
arkadaşlar hepinizin menekşeleri harikaa görünüyor... Ben kıbrıslıyım ve biliyorsunuz kıbrıs çok sıcak birkaçkez afrika menekşesi almıştım ve kurumuştu bu sıcağa dayanmak ne mümkün. bende yaklaşık 3 yıldır almadım ama okadar çok seviyorumkionları yine bundan 5 ay önce denemek için 1 tane aldım (dayanamadım) şimdilik iyi görünüyor yaprakları irileşmiyor ama canlı ve tazeler. Şimdide onları çoğaltmak istiyorum yavrularını görmek için neler vermezdim... Size sorum şu benim bahçemde bir seram var hemen hemen hertarafı kapalı güneş almıyor orada sizce daha rahat onları çoğaltabilirmiyim yoksa dışarısı diye olmazmı... Değerli yorumlarınızı dört gözle bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim. (buarada menekşelerinizi kıskanmadım dersem yalan olur)

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 23:48   #4053
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Emy 83 hiçbir sorun olmaz. Ben yavru menekşelerimin bir kısmını açık havada yani balkonda elde ettim ve çok iyi yetişiyor güneşten uzak aydınlık bir yerde...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 23:54   #4054
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Faruk bey çoook teşekkürederim değerli bilginiz için. Şuanda çelikler köklenmeyi bekliyor yarısını evde yarısınıda serada deneyeceğim bakalım ne olacak... BUarada birsorum daha olacak köklenmek için çeliklerimizikoyduğumuz bardağın rengi önemlimi??? yani koyu renkli bir bardağa koyup köklenmesini beklemek çeliğin köklenmesini etkilermi???

Eski 12-08-2009, 23:57   #4055
Ağaç Dostu

Sayın Emy su da köklendirmek için kesinlikle koyu renkli bir bardak kullanın. Daha kısa zamanda sonuç alırsınız...

Eski 12-08-2009, 23:59   #4056
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Bende ışığı görebildiği için tam tersi olduğunu düşünmüştüm teşekkürler...

Eski 13-08-2009, 09:36   #4057
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili emy83, Kıbrıs da Adana gibidir. Bence seraya alma. Haşlanır Sıcağa dayanamıyor menekşeler.

Eski 13-08-2009, 09:51   #4058
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Yaprakları sert ve sıkışık olan menekşem açtı.Name:  çiçeklerim 005.jpg
Views: 1187
Size:  47.2 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 10:22   #4059
Yeni Üye

esin2's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2009
Galeri: 4
merhaba arkadaşlar.
aranıza yeni katıldım. bunlar da benim menekşelerim.

Eklenen Resimler

esin2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 10:27   #4060
Yeni Üye

esin2's Avatar

yukarıdaki resimde ortada gördüğünüz ebruli menekşem çiçeklerini döktükten sonra böyle açtı. acaba artık böyle mi kalacak? eski haline döner mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen esin2 : 13-08-2009 saat 10:59
Eski 13-08-2009, 12:01   #4061
Ağaç Dostu

Sayın Esin 2 aramıza hoşgeldiniz. Menekşeleriniz topluca çok hoş görünüyorlar. Yakından da ayrı ayrı fotoğraflarını isteriz.
Sayın Sdurul menekşe çiçeklerinde boyca kısalma ve genel görünümlerinde deformasyon olmadıkça yaprakların sıkışık ve iç içe olması gayet normal bir duurumdur. Bu aylar menekşelerin çiçeklenme zamanları olduğu için bitki bütün enerjisini çiçeklerini geliştirmek için harcamakta olup yapraklarını büyütememektedir. Dinlenme dönemine girdikleri yani çiçeksiz sadece yapraklı oldukları sonbahar aylarında o ufacık ve sıkışık olan yapraklarının kısa zamanda büyüdüklerini göreceksiniz.

Eski 13-08-2009, 12:30   #4062
Yeni Üye

esin2's Avatar

menekşelerim

işte bunlar da tekli fotoğrafları )

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2009, 12:33   #4063
Yeni Üye

esin2's Avatar

menekşelerimm

ve de bebişlerrr )

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2009, 12:46   #4064
Yeni Üye

esin2's Avatar

sevgili emy 83 ben bunları suda tamamen köklendirip ektim. 1 ay içinde yeni yapraklar çıkmaya başladı. bugün birkaç melezleme çalışması yaptım. bakalım yeni ebruli renkler elde edebilecek miyim? sevgiler...

Eski 13-08-2009, 13:15   #4065
Yeni Üye

esin2's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lalezan Mesajı Göster
Bunlarda benim menekşelerimden iki tanesi ( anneleri ve kızları )) )
sevgili lalezan senin kızın da çiçek rengi değişmiş sanırım. böyle koyu renk mi açmaya devam etti, yoksa ebruli mi?

Eski 13-08-2009, 14:05   #4066
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Buralarda şöyle bir dolaşman bile yetti sevgili Faruk, aylardır minicik yaprak beklediğim hani 4 yıllık menekşemden arta kalan tek yaprağım var ya miniş, yeşil bir şeyle günaydın dedi bana Daha dün ağlamıştım hareket yok diye. Sesini duydu sanırım. Çok sevindim, çok minicik biraz daha toprak üzerine çıkınca fotografını eklerim

Eski 13-08-2009, 17:47   #4067
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

emy Adana'nın sıcağı Kıbrıs'ı aratmaz. Menekşelerimi mümkün olduğu kadar klimalı ortamda bulunduruyorum.
Sevgiler...

Eski 14-08-2009, 23:29   #4068
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Faruk bey işte menekşelerim. Sorun sanıyorum cok yapraklı oluşu. Gecen sene bu sebeple ayırmak istediğim menekşem kurudu. cesaret edemiyorum.

Eklenen Resimler

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 23:58   #4069
Ağaç Dostu

Sayın Cemre 77 ilk etapta menekşelerinizin yapraklarını biraz alttan seyreltmeniz de ve içinde birden fazla gövde barındıranları ayırmanızda fayda var. Galiba uzun zamandır saksı ve toprak değişimi yapmamışsınız yanılmıyorsam. Daha sonra fosfor oranı yüksek bir gübre ile menekşelerinizi çiçeklenmesini teşvik etme amaçlı gübrelemenizi tavsiye ederim...

Eski 15-08-2009, 08:51   #4070
Ağaç Dostu

KARADENİZ37's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Herkese merhaba Maşallah menekşeleriniz çok güzel güle güle büyütün.Bi sorum olacak tecrübeli arkadaşlar cevap verirse sevinirim.1ay kadar önce rica-minnet 2tane afrika menekşesi yaprağı aldım ve sahibinin dediği gibi direk küçük bi kaba diktim.Ne oldu ne öldü ben ona bakıyorum o bana.Hiç bir hareket yok henüz fotoğraf yüklemeyi öğrenemedim.Size gösteremiyorum kurcalamakta istemiyorum sağlıklı duruyo ne zaman yavrular benim menekşelerim.

KARADENİZ37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 09:18   #4071
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KARADENİZ37 Mesajı Göster
Herkese merhaba Maşallah menekşeleriniz çok güzel güle güle büyütün.Bi sorum olacak tecrübeli arkadaşlar cevap verirse sevinirim.1ay kadar önce rica-minnet 2tane afrika menekşesi yaprağı aldım ve sahibinin dediği gibi direk küçük bi kaba diktim.Ne oldu ne öldü ben ona bakıyorum o bana.Hiç bir hareket yok henüz fotoğraf yüklemeyi öğrenemedim.Size gösteremiyorum kurcalamakta istemiyorum sağlıklı duruyo ne zaman yavrular benim menekşelerim.
Sayın KARADENİZ37 yapraklarınızın yavrulaması için daha zaman var. Normal şartlarda 7-8 hafta da çelik yavruları gün yüzüne çıkar. Yapraklarınızın 1 aydır sağlam kalmaları onların köklenmiş olduğu anlamına gelir. Yaprak çeliklerinin yavrulama aşamalarında dikili olan kabı çok sulamamaya dikkat edin. Zira çoğu çelik çok sulamadan çürümektedir. Siz gene de fotoğraf ekleyebilirseniz ben ve diğer arkadaşlarımız size daha fazla yardımcı olabiliriz...

Eski 15-08-2009, 12:10   #4072
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2009
merhaba arkadaslar benım benımde 20 akın celıgım var ama ne ölüyorlar nede bı gelıme var hepsı cok saglıklı duruyor.ve tahmınım cogu 2 veya 3 aylık.onları aydıklık ana dırek gunes almayan yere koydum.toprakları kurudukca su verıyorum.bır kacını cıkartıp baktım bı gelısme varmı dıye ama yok yok yok.bende artık yavrularını görmek istıyorum.yapmam gereken bısey varmı yoksa beklemeye devammı.bırde bırsey daha 16 tane menekse saksım var.bunları sadece 3 5 tanesınde cıcek acmak uzere.dıgerlerınde hıcbır gelısme yok.sızınkılerı böyle acmıs görunce ımrenıyorum.cıceksıcen aldıklarımda gayet guzel cıcekler vardı.o cıcekler bıttı daha acmaz oldular.ne yapmam gerekıyo bılgı verırsenız cok sevınırım.

nermintekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 12:16   #4073
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Nermin Hanım diğer sayfaları okursanız sorunuzun cevabını bulacaksınız.Hatta çeliklerle ilgili bilgi bu sayfada mevcut.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 12:48   #4074
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nermintekin Mesajı Göster
merhaba arkadaslar benım benımde 20 akın celıgım var ama ne ölüyorlar nede bı gelıme var hepsı cok saglıklı duruyor.ve tahmınım cogu 2 veya 3 aylık.onları aydıklık ana dırek gunes almayan yere koydum.toprakları kurudukca su verıyorum.bır kacını cıkartıp baktım bı gelısme varmı dıye ama yok yok yok.bende artık yavrularını görmek istıyorum.yapmam gereken bısey varmı yoksa beklemeye devammı..
Sayın Nermintekin bahsettiğiniz kadar herşeyin yolunda gittiği kanısına vardım ama sormak istediğim bazı ayrıntılar var;
*Çeliklerin sapları kısa mı uzun mu?
*Çeliklerin toprağı torf mu,bahçe toprağı mı yoksa herhangi bir karışım mı?

Eski 15-08-2009, 13:00   #4075
Ağaç Dostu

Alıntı:
cıceksıcen aldıklarımda gayet guzel cıcekler vardı.o cıcekler bıttı daha acmaz oldular.ne yapmam gerekıyo bılgı verırsenız cok sevınırım.
Sayın Nermintekin çiçekçiden alınan afrika menekşeleri yoğun büyütme takviyesine maruz kaldıkları için ev ortamında neye uğradıklarını şaşırıp olduğu gibi kalıyorlar. İlk başta çiçekli olarak evimize gelen afrika menekşeleri kısa zaman sonra çiçeklerini döküp uzun zaman tomurcuk vermiyorlar. Ben bu durum için NPK nın fosfor içeriği fazla olan türevinden 1 litre suya 1 tepeleme çay kaşığı atıp bunu saksı altından bitkiye veriyorum. Kısa zaman sonra çok güzel tomurcuk çıkarıyorlar...

Eski 15-08-2009, 13:08   #4076
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Nermintekin bahsettiğiniz kadar herşeyin yolunda gittiği kanısına vardım ama sormak istediğim bazı ayrıntılar var;
*Çeliklerin sapları kısa mı uzun mu?
*Çeliklerin toprağı torf mu,bahçe toprağı mı yoksa herhangi bir karışım mı?
1 ci cevap: celıklerın sapları kısada var uzunda ama ben mumkun oldukca topraga cok az kısmını dıkıyorum.
2 ci cevap. celıklerımın topragı toft.
bırde ben butun celıklerını suda koklendırıp dıktım.ama öyle salkım sacak degıl.bundanda suda bekledıklerı ıcın olabılırmı.

Eski 15-08-2009, 13:15   #4077
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Nermintekin çiçekçiden alınan afrika menekşeleri yoğun büyütme takviyesine maruz kaldıkları için ev ortamında neye uğradıklarını şaşırıp olduğu gibi kalıyorlar. İlk başta çiçekli olarak evimize gelen afrika menekşeleri kısa zaman sonra çiçeklerini döküp uzun zaman tomurcuk vermiyorlar. Ben bu durum için NPK nın fosfor içeriği fazla olan türevinden 1 litre suya 1 tepeleme çay kaşığı atıp bunu saksı altından bitkiye veriyorum. Kısa zaman sonra çok güzel tomurcuk çıkarıyorlar...
tesekkurler sevgılı faruk.ılgılendıgınız ıcın.bende menekse costuran almıstım ama ne sıklıktan kulanıcagımı bılmedıgım ıcın cekınıyorum vermeye.her sulama suyunda versem olurmu.fazla gelırmı kı.bırde yerlerını degıstırdım.öncekı yerlerı daha aydınlıktı ama burası dahada hoslarına gıttı sanırım.yaprakları cogalmay basladı.2 3 saksımda tomurcuklanma var ama nedense buyumuyorlar.bıraz bunun ıcınde gubre vermeye korkuyorum tomurcukları varsa ve dokulmeye sebebeyet verırsem dıye.

Eski 15-08-2009, 13:16   #4078
Ağaç Dostu

Alıntı:
bırde ben butun celıklerını suda koklendırıp dıktım.ama öyle salkım sacak degıl.bundanda suda bekledıklerı ıcın olabılırmı.
Sayın Nermintekin sapların kısa olup direk torfa dikilmesi idealdir. Sapların kısalığı derken 0,5-1 cm. arası olmalıdır uzunluk. Su da kök yapan çelik torfta dikildiğinde önce ki köklerini çürütüp tekrar kök yapma girişimine başlamaktadır. Bu da zaman kaybı anlamına gelmektedir. Direk torfa dikilmesi zamandan tasarruf sağlar. Eğer çelikleriniz uzun zamandır yavru vermiyorsa bence bir kaşık yardımıyla çeliklerinizi çıkartıp tekrar dikin yani şaşırtma yapın. Şaşırtmanın en önemli yararı çeliklerin yavrulamasını hızlandırmasıdır. Aynı zamanda çeliğinizin kök yapıp yapmadığınıda şaşırtma yaparak anlamış olursunuz...

Eski 15-08-2009, 13:21   #4079
Ağaç Dostu

Alıntı:
tesekkurler sevgılı faruk.ılgılendıgınız ıcın.bende menekse costuran almıstım ama ne sıklıktan kulanıcagımı bılmedıgım ıcın cekınıyorum vermeye.her sulama suyunda versem olurmu.fazla gelırmı kı.bırde yerlerını degıstırdım.öncekı yerlerı daha aydınlıktı ama burası dahada hoslarına gıttı sanırım.yaprakları cogalmay basladı.2 3 saksımda tomurcuklanma var ama nedense buyumuyorlar.bıraz bunun ıcınde gubre vermeye korkuyorum tomurcukları varsa ve dokulmeye sebebeyet verırsem dıye.
Sayın Nermintekin tomurcuklu aşamada bitkiye gübre tarzında hiçbir kimyasal verilmez. Verirseniz bitkinin tomurcuklarını açmadan çürütürsünüz. Çiçeksiz menekşeleri açtırmak için aldığınız menekşe coşturanıda üzerinde ki tarife göre uygulamayın sakına. Tarifinde 1 L. suya 1 kapak dolusu yazar. Siz buna aldanmayın 1 L. suya kapağın 1/3'ünü ilave edin. Bu şekilde hazırlarsanız bitkiye hiçbir yan etkisi olmaz. 1 kapak dolusu ilave bitkinizi küstürüp uzun süre tomurcuklanmamasına sebep olur...

Eski 15-08-2009, 13:33   #4080
Ağaç Dostu

Alıntı:
ınsallah verırlerde bende gördugum gun fotograflarını eklerım.cok sagolun hakınızıda helal edın cok ugrastırdım sızı.
Rica ederim Sayın Nermintekin yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Vitamin hapından ziyade 1 tane aspirinin 1 L. suda eritilip verilmesinin çok büyük yararı oluyor. Ben yıllardır bu uygulamayı yaparım...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024