View Single Post
Eski 04-06-2010, 22:50   #62
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Armut, Kaolin kili ve çocuklar

Name:  IMAG0012 [640x480].jpg
Views: 2574
Size:  42.7 KB

Adamın birinin yol kenarında asmaları varmış. Her yoldan geçen yapraklarını koparır sarma yaparmış. Asmalar yapraksız kalır, salkımlara sıcak vururmuş.

Adam bıkmış. ''Yapraklara öyle bir şey atmalıyım ki; herkesin dikkatini çeksin, zehirliymiş gibi görünsün ama zehirli olmasın'' diye düşünmüş.

''Bakır eritip atsam bilirler ama kireçle karıştırısam kimse anlamaz, zehirlidir diye yapraklarımı koparamazlar'' demiş.

O yıl kimse asmaların yapraklarını koparmamış.

Ama o yıl tüm Avrupa'da asmalar, salgın olan Mildiyo hastalığına yakalanmış. Bizimkiler yakalanmamış.

Ve böylece ''Bordo Bulamacı'' bulunmuş.

1980 den beri _diğer ilaçlar terk edilip yerine yenileri bulunurken_ Mildiyö ve Küllemeye karşı günümüze kadar hiç önemini yitirmeden kullanılıyor.[ATTACH]

Mutfağa hoşgeldin.

Name:  IMAG0001 [640x480].jpg
Views: 2448
Size:  43.0 KB

Ayvanın bir dalına aşıladığım bu armudun cinsini bilmiyorum. Ya çok verimli bir çeşit ya da ayvaya aşılanınca verimli oluyor.

Name:  IMAG0005 [640x480].jpg
Views: 2274
Size:  56.4 KB

İlk yıl çok güçlü sürgün verdi. Birkaç tane de meyve...

2 ve 3 yıllar o kadar bol verdi ki; ''nazar deydi, göze geldi'' dedikçe Mahallenin
çocukları bayram etti.

Geçen yıl günbatımı tam akşamleyin yemek vakti, 2 gözcü 3 çocuk tarafından
48 saniyede hepsi koparıldı. İki güzel dalda gitti..Görevli komşu kadın ve benim kadın bu hıza baktı kaldı.

Ta tepede bir bir tane kalmıştı. Hergün gözümüz gibi bakıyorduk. Şöle 3 e 4 e böleçektik. Tadına bakaçaktık.

Onu da bir sabah kargaya kaptırdık. Karşı direğe kondu. Ağzında ''Son armut''.

Altına kadar vardım, sesizce...

Name:  IMAG0011 [640x480].jpg
Views: 2169
Size:  48.3 KB

Açaba yerken düşürür mü diye.
...diyecektim ona'' karga ne güzel sesin var, bi gaaaak dermisim''.

Nemelazım; armudu eline alır ''ben o lafonte'nin masalını biliyorum'' derse bir de çümle aleme rezil olurum diye sesimi çıkarmadım.

Name:  IMAG0013 [640x480].jpg
Views: 2499
Size:  56.9 KB

Kargayı kandırırmıyım bilinmez ama çocukları kesin kandırdım. Kaolin kilini zehir sanıyorlar.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön