View Single Post
Eski 07-01-2009, 13:08   #4
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sayın uzum,
Sürekli bahçe yaşamına eriştiğimde( nasipse tabii) ilk yapacağım işlerden bir tanesine değinmişsiniz. Size bir konuda bilgi aktarayım. Yaz sonu idi bir tanıdığımın mandalin bahçesinde demir çerçeveler içinde kaliteli çit örgü telleri ile iyi bir ustaya yaptırılmış kümes gördüm. İlgi ile yanına yöneldim vakit geç olmuşdu ve karanlık çöküyordu. Kümesde tavuk göremedim biraz daha yaklaşınca tüm tavukların kümes yanındaki mandalin ağaçlarında tünediklerini farkettim. Bahçenin sahibi tavukların gecelemek için kümese girmediklerini ve tüm geceyi ağaçlarda geçirdiklerini söyledi. Sebebi ise kümesin üç tarafının açık olması imiş ( bir taraf dayandığı duvar sebebi ile kapalı idi.). Yani kümesde mutlaka sadece girişi olan her tarafı kapalı bir alan yapmak gerekli imiş. Ben bu bilgiyi önemli bulup saklamış idim kendimde, size de aktarmakta yarar gördüm.

Çocukluğumun geçtiği ev bahçeli idi, uyduruk bir kümesimiz ve tavuklarımız ile bir adet horozumuz vardı. Onların bakımı ve beslenmesi için özel hiçbir şey yapılmazdı diye hatırlıyorum. Bizim artıklarımızla beslenirlerdi, arada darı alınırdı onlara.

Aman vakit kaybetmeyin ve bize de tecrübelerinizi aktarın lütfen.
Hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön