View Single Post
Eski 20-11-2016, 23:10   #3376
defender77
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Eklenti 633752

Kümesten aldım iki tane, tavaya baktım beş tane

Yumurtaların dörtte biri çift sarılı oluyor, tamam da, üç sarılısını ilk defa görüyorum.

Protein fazla mı geliyor acep?
Genç hayvanlarda yumurtaya girişin neden olduğu stres çift sarılı yumurtalara neden olur. Zamanla çift sarılı oranı azalma eğilimi gösterip hayvanlar yaşlanıp yumurta irileştikçe ve yumurta verimi düştükçe yine artma eğilimi gösterir. Bunun dışında genetik olarak çift sarılı yumurtlamaya meyilli hayvanlarda vardır. Hastalık, stres, ani rasyon değişiklikleri, rasyon enerji düzeyi gibi bir çok faktör çift sarılı veya daha fazla sarılı yumurta oranını arttırabilir. Yine aynı faktörler nedeniyle hiç sarısı olmayan yumurtada oluşabilir. Hayvanlarınızın canlı ağırlığını, yumurta ağırlığını ve en önemlisi yemleme esnasında ki davranışlarını en azından haftalık olarak takip etmeniz size bir kaç açıdan fikir verecektir. Sağlıklı bir hayvan ile sağlıksız bir hayvanın farkı en iyi yemleme esnasında gözlenir. Canlı ağırlıklarda veya yumurta ağırlıklarında ani "aşırı" artış (normali canlı ağırlıklarda da yumurta ağırlığında da hayvanın yaşı ile birlikte belli bir oranda artış olmasıdır)- hiç artış olmaması veya azalma muhtemelen yemde, yemlemede veya hayvanın sağlığında bazı olumsuzluklar olduğuna işarettir. Elinizdeki hayvanlar firmaların ürettiği ırklardan ise katalog değerleri ( haftalık canlı ağırlık artışı, yumurta verimi artışı, verilmesi gereken yem vb.) mevcuttur. Bu değerlere göre takip etmeniz kontrolü daha kolaylaştıracaktır.

defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön