View Single Post
Eski 29-09-2015, 19:51   #152
feyziuslu
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Geçen yıl ektiğim kum zambağı fidelerini şaşırtmak yani saksılarını değiştirmek gerekir mi acaba hala aynı saksıdalar ve minicikler daha...
Kum Zambağı soğanları sıkışık haldeyken çiçek açtıklarında çok daha güzel görünüyorlar.Önceki yıl bir evin önündeki bahçede genişçe bir saksı yüzeyi kadar yerde 50 civarında Kum Zambağının aynı anda çiçek açtıklarını görmüştüm.Görüntüsü muhteşemdi.O zaman fotoğrafını çekemediğime halâ hayıflanırım.Bu yaz çiçeklenme zamanında elimde fotoğraf makinası defalarca o bahçenin önünden geçtim,ama yalnızca birkaç çiçek görebildim.Sanırım zambakların başına bir iş gelmişti,muhtemelen birileri sökmüşlerdi.
Sayın eceyıldız;tercih sizin ama saksı çok küçük değilse birkaç yıl,saksı büyük ve toprağı kaliteli ise dört-beş yıl yerlerinde kalsınlar.İlla değiştirmek isterseniz Nisan ayı içinde saksınızdaki toprak bütünlüğünü bozmadan,yarım metreden derince bir saksıya ve soğanlar yüzeye yakın olacak şekilde saksı değişimi yapın.Benim kanaatim böyle.Daha öncede verdiğim bu linkteki bilgieri yeniden gözden geçirmek yararlı olabilir. Kum zambağı, deniz nergisi ‘Pancratium maritimum’ | Süs Bitkileri ve Çiçek Bakımı

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön