View Single Post
Eski 17-12-2012, 13:50   #1318
dalya35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Eklenti 149539

Adamın birinin yol kenarında asmaları varmış. Her yoldan geçen yapraklarını koparır sarma yaparmış. Asmalar yapraksız kalır, salkımlara sıcak vururmuş.

Adam bıkmış. ''Yapraklara öyle bir şey atmalıyım ki; herkesin dikkatini çeksin, zehirliymiş gibi görünsün ama zehirli olmasın'' diye düşünmüş.

''Bakır eritip atsam bilirler ama kireçle karıştırısam kimse anlamaz, zehirlidir diye yapraklarımı koparamazlar'' demiş.

O yıl kimse asmaların yapraklarını koparmamış.

Ama o yıl tüm Avrupa'da asmalar, salgın olan Mildiyo hastalığına yakalanmış. Bizimkiler yakalanmamış.

Ve böylece ''Bordo Bulamacı'' bulunmuş.

1980 den beri _diğer ilaçlar terk edilip yerine yenileri bulunurken_ Mildiyö ve Küllemeye karşı günümüze kadar hiç önemini yitirmeden kullanılıyor.[ATTACH]

Mutfağa hoşgeldin.

Eklenti 149545

Ayvanın bir dalına aşıladığım bu armudun cinsini bilmiyorum. Ya çok verimli bir çeşit ya da ayvaya aşılanınca verimli oluyor.

Eklenti 149551

İlk yıl çok güçlü sürgün verdi. Birkaç tane de meyve...

2 ve 3 yıllar o kadar bol verdi ki; ''nazar deydi, göze geldi'' dedikçe Mahallenin
çocukları bayram etti.

Geçen yıl günbatımı tam akşamleyin yemek vakti, 2 gözcü 3 çocuk tarafından
48 saniyede hepsi koparıldı. İki güzel dalda gitti..Görevli komşu kadın ve benim kadın bu hıza baktı kaldı.

Ta tepede bir bir tane kalmıştı. Hergün gözümüz gibi bakıyorduk. Şöle 3 e 4 e böleçektik. Tadına bakaçaktık.

Onu da bir sabah kargaya kaptırdık. Karşı direğe kondu. Ağzında ''Son armut''.

Altına kadar vardım, sesizce...

Eklenti 149559

Açaba yerken düşürür mü diye.
...diyecektim ona'' karga ne güzel sesin var, bi gaaaak dermisim''.

Nemelazım; armudu eline alır ''ben o lafonte'nin masalını biliyorum'' derse bir de çümle aleme rezil olurum diye sesimi çıkarmadım.

Eklenti 149596

Kargayı kandırırmıyım bilinmez ama çocukları kesin kandırdım. Kaolin kilini zehir sanıyorlar.
Çocukken okuduğum bir masalda, dev meyvalar, dalları gökyüzüne kadar uzanan ağaçlar, bulutların arasına çıkan fasulyeleri anlatan bir kitap okumuştum bu resmi görünce aklıma o masal geldi )

dalya35 Çevrimdışı   Başa Dön