View Single Post
Eski 29-11-2012, 21:25   #901
sonerf
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilekGuven Mesajı Göster
merhaba,
sağlıklı görünüyorlar diyemeyiz, ama kaybetmiş de değilsiniz. yeniden dikmeden önce mantar ilacı ile ilaçlamanızı öneririm. sadece tarçın yeterli olmayabilir. orkide torfu dediğiniz nedir? yapı marketlerden aldığınız hazır bir karışım mı? eğer öyleyse, üzerinde yazan içeriğine bakıp, sitede önerilen oranlarla karşılaştırıp ona göre kabuk ekleyip eklememeye karar verebilirsiniz. yok eğer torftan kastınız bildiğimiz torf ve hatta eski substratı ise, bunu kullanmayın derim. ustalarımız tarafından önerilen toplama karışımlar kadar iyi olmasa da, artık yapı marketlerden orkidelerin memnun bir şekilde yaşayabileceği orkide substratları edinebilmek mümkün. bu akşam köklerinin açıkta kalmasında bir sakınca olduğunu sanmıyorum, hatta dilerseniz ilaçlamayı yapın, ondan sonra yeni substrata dikersiniz. kısa bir alışma döneminden sonra bitkiniz mutlu bir şekilde gelişmeye devam edecektir umuyorum.
Kullandığım orkide toprağını yapı marketten almıştım. Orkideler için özel olduğu yazıyor üzerinde lakin sitede tarif edilenden farklı gibi geldi bana o yüzden kabuk eklemek istiyordum. Bulunduğum yerde mantar ilacı bulamayacağımı düşünüyorum. Orkidelerimin durumunun çok kötü olmadığı öğrendiğime sevindim. Alakanız için teşekkürler

sonerf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön