View Single Post
Eski 28-11-2012, 09:12   #897
almanyalı
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Almanyalı;
sizi takip ediyorum son zamanlarda, yanlış sayılabilecek bilgiler veriyorsunuz ve çok genel konuşuyorsunuz! ''orkideler'' derken hangi tür orkidelerden bahsediyorsunuz buna bir açıklık getirin ve öyle konuşun lütfen... hem epifitk orkidelerin hava kökleri ''zaten açıktadır ve ışık görür'' nasıl olur da köklerinin ışık görmesinden hoşlanmaz diyebiliyorsunuz! ünlem işaretlerim dikkat çekmek içindir yanlış anlamayın. büyük ihtimalle sizde phalaenopsis türü orkide var ve tecrübeleriniz bu tür yönünde. lütfen kendi tecrübelerinizden bahsederken kendi tecrübeleriniz haricindeki bilgilere yanlış demeyin!!!
Saygılarımla.
Selam yazınızı şimdi gördüm hatta yazılarınızı.Öncelikle ben Phalaenopsis türü ile ilgileniyorum bakımı ile iilgili birçok kitap okudum 5 yıllık tecrübem var.Şu anda elimde 15 yıllık bir orkide de var.Ben sadece kendi görüşlerimi söylemiyorum kendime örnek aldığım 25 yıldır Phalaenopsis türü orkidelerle ilgilenen bir arkadaşımda var onun elinde de 20 yıllık bir orkide var.Bana elimde kaç orkide olduğunu sormuşsunuz benim elimde şu anda 5 tane var.Arkadaşımınsa 65.Kova yöntemini oda denemiş zamanında fakat burası soğuk bir yer olduğu için kökler sararıp çürüyor ve açan çiçekler uzun ömürlü olmuyor.Kova sulama tekniği Türkiye sıcak bir ülke olduğu için size faydalı gelmiş olabilir ama soğuk ve fazla güneş görmeyen iklimlerde zararlı olur.Soğuk iklimlerde az az sulanması gerekir.Normal iklimlerde 18 ila 20 derece arası hafdada bir kere toprağı kuru ise sulanmalı değilmi? Bunca hazır orkide toprağı varken yeni başlayan arkadaşların evlerinde toprak hazıralmaları bence yanlış ölçü fazla olursa orkide kaybı ile sonuçlanabilir.Ben kimseye kendi kendi tecrübelerimi vermiyorum.Kitaplardan tecrübesi olan arkadaşlardan da aldığım bilgileri paylaştım.Rahatsız olmanıza gerek yok tavsiye verirken iklimleri dikkate alırsanız sevinirim

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön