agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2014, 15:37   #1981
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Zeytin be hayvan bir arada düşünülmemeli.

owert ve Zeyno waffle beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2014, 18:55   #1982
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Koyunlar zeytin yaprağı yemeğe bayılır diye biliyorum..
İçine koyun salamazsınız..
Ama, zeytinliğin içine fiğ, yonca ekip biçerek hem koyunlarınızı besleyebilir, hem de zeytinliğizi doğal yoldan gübreleyebilirsiniz.Fiğ ve yonca köklerinde azot biriktirir çünkü..

looktr ve Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen pria : 07-11-2014 saat 19:38
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 00:49   #1983
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Koyunlar zeytin yaprağı yemeğe bayılır diye biliyorum..
İçine koyun salamazsınız..
Ama, zeytinliğin içine fiğ, yonca ekip biçerek hem koyunlarınızı besleyebilir, hem de zeytinliğizi doğal yoldan gübreleyebilirsiniz.Fiğ ve yonca köklerinde azot biriktirir çünkü..
alacağım koyun cinsi zeytine zarar vermez o yönden bir sıkıntı yok zaten.sizin mesajlarınızın çoğunu okudum.benim arazim hem killi toprak hemde meyilli bir arazi,erezyon çok fazla hatta çok yağmur yağdığında küçük ölçekli toprak kayması bile oluyor.bu yüzden yeşil gübreleme yapacam bu seneden itibaren toprağı işlemeyi düşünmüyorum artık.Bir taşla iki kuş vurmak istiyorum açıkçası.şu anda araştırmaktayım bu konuyu olmazsa yumurta tavukçuluğu düşünüyorum.

Zeyno waffle beğendi.
taribo01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 00:25   #1984
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2014
alacağım koyun cinsi zeytine zarar vermez o yönden bir sıkıntı yok zaten.sizin mesajlarınızın çoğunu okudum.benim arazim hem killi toprak hemde meyilli bir arazi,erezyon çok fazla hatta çok yağmur yağdığında küçük ölçekli toprak kayması bile oluyor.bu yüzden yeşil gübreleme yapacam bu seneden itibaren toprağı işlemeyi düşünmüyorum artık.Bir taşla iki kuş vurmak istiyorum açıkçası.şu anda araştırmaktayım bu konuyu olmazsa yumurta tavukçuluğu düşünüyorum.

Sayın Taribo01 Zeytin bir meyve ağacıdır. Koyunculuk bir meyve bahçesinde düşünülemeyecek bir uğraştır. Zira 35 dekara 50 koyun çok fazla. Özellikle yaz aylarında koyunlar gölge bulduğu her ağaç altında toplaşacaktır. İdrarı, gübresi derken bir yıl sonra o ağaçların altında ilaç için bir kök ot bile bitmediğini göreceksiniz. Ağaçlarınızda da bariz bir yaprak sararması gözleyeceksiniz. Taze gübrenin, idrarın toprağı yakması denilen şey işte budur. Fakat yumurta tavukçuluğu için aynı şeyi söyleyemem. Çünkü salma gezinen tavuklarınız sadece yeşil otlarla beslenmez. Bunun yanında karınca, böcek, sinek, akrep, kırkayak, solucan, tarla faresi, hatta yılan bile bırakmayacaktır bahçenizde. Kanaatime göre salma tavukçuluk iyi fikir. Kolay gelsin.

pria, owert, looktr ve 1 kişi beğendi.
selezeytini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 17:26   #1985
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Selamlar Balıkesirin Erdek ilçesinden yazıyorum,yaklaşık 140 ağaç yetişkin 30-40 yaşlarında zeytin agacimiz bulunmakta fakat her sene olduğu gibi bu senede sinekten dolayı çok döküntü yaptı kaolin uygulama konusunda fikirlerinizi alabilirmiyim?
Sayın Pria yaklaşık 2-3 senede bir kez yanmış tavuk gübresi uyguluyor ve meyilli arazi olduğu için ot ilacı atıyoruz sizce bu sakincali mi fiğ ekimine mi donmeliyim ggübre olarak ne tavsiye edersiniz,saygılar..

ilkhan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 23:41   #1986
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2009
Zeytin (Olea)

Merhaba, Duayenlerin yorumlarını ve önerilerini duymak, zeytin yatırımı yapmak isteyenelere örnek vermek için zeytincilik tecrübemin son yılını detaylı paylaşmak istedim. Dikili İzmir'de 18 dönüm üzerinde 600 ağacımız var, 6 yaşında irili, ufaklı Gemlik ve yağlık karışık. 2012 de 4200 kg zeytin toplamışken 2013 te çiçekteyken yağmur yağması sebebi ile 450 kg zeytin toplayabildik. Bu sene Ekim sonu hasat yaptık. 6300 kg topladık. Dallar zor taşıyordu meyveleri. Gemlik siyah zeytini ortalama 3,90 TL den sattık. Kalan yeşil siyah kızıl karışık sıktırdık ve 5,7 oranla yağ aldık. Tübitakta yapılan analizde (alanlardan biri Çalışıyor) asit 0,5 ve diğer kimyasal sonuçları şahane çıktı. Bir kısmını kendimize ayırıp 700 kg yağı 20tl litre fiyatı ile eşimize dostumuza ve kulaktan kulağa duyanlara sattık. Senelik bakım ve toplama maliyeti herşey içinde 11000TL. Tuttu. 12 dönümlük boş bitişik tarlaya da geçen hafta 300 adet gemlik diktik, şimdi onları büyütmekle uğraşacağız. Konuya biraz katkım olduysa ne ala.

Sent from my iPad using Tapatalk

leobiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 10:15   #1987
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

[QUOTE=leobiz;1337299]Gemlik siyah zeytini ortalama 3,90 TL den sattık. Kalan yeşil siyah kızıl karışık sıktırdık ve 5,7 oranla yağ aldık. Bir kısmını kendimize ayırıp 700 kg yağı 20tl litre fiyatı ile eşimize dostumuza ve kulaktan kulağa duyanlara sattık. Senelik bakım ve toplama maliyeti herşey içinde 11000TL. Tuttu. 12 dönümlük boş bitişik tarlaya da geçen hafta 300 adet gemlik diktik, şimdi onları büyütmekle uğraşacağız. QUOTE]

5.7 yağ oranı (5.7 kg zeytinden 1 kg yağ çıktı olarak anladım.) az gibi geldi bana. Gemlik yağ oranı yüksek olması lazım, 3 kg zeytin den 1 kg yağ gibi olması lazım. Diğer çeşitleriniz de yağlık imiş.
20 tl/litre fiyatına iyi satmışsınız.
Bu masraflar ile bu işi yapmak boğaz tokluğuna çalışmak gibi bir şey. Demek oluyor ki Zeytin sizin için büyük bir sevda. Tebrik ediyorum. Yağınızı iyi günlerde ve afiyetle tüketiniz.
Zeytin çiftçisinin de sevineceği günler gelmesi dileği ile.

leobiz, polemos ve owert beğendi.
Eski 02-12-2014, 23:17   #1988
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkhan17 Mesajı Göster
Selamlar Balıkesirin Erdek ilçesinden yazıyorum,yaklaşık 140 ağaç yetişkin 30-40 yaşlarında zeytin agacimiz bulunmakta fakat her sene olduğu gibi bu senede sinekten dolayı çok döküntü yaptı kaolin uygulama konusunda fikirlerinizi alabilirmiyim?
Sayın Pria yaklaşık 2-3 senede bir kez yanmış tavuk gübresi uyguluyor ve meyilli arazi olduğu için ot ilacı atıyoruz sizce bu sakincali mi fiğ ekimine mi donmeliyim ggübre olarak ne tavsiye edersiniz,saygılar..
Kaolini 4 yıldır kullanıyorum.Doğru biçimde uygulandığında kesinlikle zeytin ve diğer meyveleri içkurdundan koruyor.

MeyveliTepe ve Zeytinci beğendi.
yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 00:22   #1989
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Zeytin (Olea)

5.7 yağ oranı (5.7 kg zeytinden 1 kg yağ çıktı olarak anladım.) az gibi geldi bana. Gemlik yağ oranı yüksek olması lazım, 3 kg zeytin den 1 kg yağ gibi olması lazım. Diğer çeşitleriniz de yağlık imiş.

20 tl/litre fiyatına iyi satmışsınız.

Bu masraflar ile bu işi yapmak boğaz tokluğuna çalışmak gibi bir şey. Demek oluyor ki Zeytin sizin için büyük bir sevda. Tebrik ediyorum. Yağınızı iyi günlerde ve afiyetle tüketiniz.

Zeytin çiftçisinin de sevineceği günler gelmesi dileği ile.[/QUOTE]

Yorumunuz için teşekkür ederim. Sıktırdığım zeytinin çoğu yağlıktı ve erken hasat olduğundan bu oran çıktı sanırım. Eet zeytin benim için sevda çünkü babam ve annem burayı aldıktan iki gün sonra rahmetli oldular ve onların anısına ağaçları büyütmeye ve zeytinyağı sayesinde isimlerini yaşatmaya çalışıyorum. Yağın aroması ve temizliği sebebi ile ve insanların güveni sayesinde fiyatı yüksek tuttum ve talebi karşılayamadım bile. Bu açıdan çok memnunum. İstanbul'da yaşadığımdan gidip gelmek daha masraflı oluyor o yüzden bakıcıya para ödemek durumundayım. Orada yaşasam kaolin kili, damla sulama ve diğer teknikleri denemek isterim ancak bakıcımız oranın yerlisi ve alıştıkları düzeni değiştirmek mümkün olmuyor. Baraj suyu ile salma sulama yapıyor.

Zeytinci beğendi.
Eski 03-12-2014, 08:29   #1990
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Bu sene yağ randımanları, diğer senelere göre baya yüksek. 20 lira yağ için çok çok iyi rakam. Biz 15 liraya razıyız.

Zeytinci, leobiz ve owert beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 00:12   #1991
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2014
1.5 ton yağım olacak 15e toptan satabilir miyim dersiniz

esasadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 13:15   #1992
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Selam,
İznik Orhaniye köyünden 4500 metrekare zeytin bahçesi aldım. Budama ve gübreleme yaptırmak istiyorum.
Tanıdığınız biri veya forumda bununla ilgili bir konu biliyorsanız yardımınızı rica ediyorum.

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 14:52   #1993
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkhan17 Mesajı Göster
Merhaba,

Erdekte tarımsal kaolin ürünümüz KAOKİL i kullanan çok kişi var. Erdek Zirai İlaç bayi Sn. Kuddusi Taner ile iletişime geçerseniz size yardımcı olacaktır.

Saygılar

Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 20:33   #1994
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Zeytin (Olea)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Bu sene yağ randımanları, diğer senelere göre baya yüksek. 20 lira yağ için çok çok iyi rakam. Biz 15 liraya razıyız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esasadam Mesajı Göster
1.5 ton yağım olacak 15e toptan satabilir miyim dersiniz

Fabrika 12den alıyor, raflarda 15 lira, bende daha olsa en az 100 litre talep var ancak kendi yağım haricinde alım yapıp satmadığım için seneye beklemelerini söyledim. Kimse de 20 lira çok demedi, kapış kapış bitti. Ama zeytini elle ve kasalara topladığımı, bekletmeden fabrikaya götürdüğümü, yem veya gübre çuvalına koymadığımı, sabah ilk temiz suyla yıkatıp dip zeytinsiz sıktırdığımı, anında tenekelere doldurup taze sıkılmış portalal suyu gibi getirdiğimi anlattım, yıkanmış asit veya kimyasal bidonlarına, plastik güğümlere doldurmadığımı fotoğrafladım dostlarıma ve çevreme. Hepsi de sağolsun güvenirler, hergün biri arayıp daha yağın var mı, muhteşem birşey bu diye soruyorlar. Seneye zeytinimin birazını bile satmadan sıktırmayı düşünüyorum erken hasat yapıp. 2 litre alan arayıp 30 litre daha istiyor. Nasıl ürettiğinize, nasıl taşıdığınıza, nasıl anlattığınıza göre ve en önemlisi dürüstlüğe göre karşılığını alıyorsunuz. Yanlış anlamayın zengin bir muhitte değilim, yağı alanlar orta gelir veya alt gelir grubu çoğunlukla. En az alan 10 litre en çok alan 35 litre aldı. Bu fiyata rağmen emeğimin karşılığını aldığıma inanmıyorum ancak keyfi de bambaşka.

Eski 05-12-2014, 07:38   #1995
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın leobiz, sizi tebrik ediyorum. Demek ki biz kendimizi anlatamıyoruz.
İnşallah seneye bereketli bir yıl geçirip, daha çok yağ elde edersiniz.

leobiz beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 19:40   #1996
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Sayın leobiz, sizi tebrik ediyorum. Demek ki biz kendimizi anlatamıyoruz.
İnşallah seneye bereketli bir yıl geçirip, daha çok yağ elde edersiniz.
Umarım beni yanlış anlamamissinizdir, istemeden kirdiysam özür dilerim, ben kendi izlediğim yolu anlattım, kimseye kendinizi anlatamamissiniz demek haddime değil, zeytine yatırım yapmaya niyeti olan dostlar için bilgi Olur umuduyla yazdım. O kadar uğraş verdim ki, çeneme vurdu

Eski 05-12-2014, 21:30   #1997
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Sayın leobiz verdiğiniz bilgiler benim gibi düşünce aşamasında olanlar için çok kıymetli.Yanlış anlamadıysam ağaçlarınız dört yaşındayken 4600 kilo zeytin almışsınız.Bizim buralarda zeytin yedi sene de ürün veriyor.Sanırım İzmir farkı olsa gerek.Ama yinede verdiğiniz bilgiler zeytin ekme konusundaki isteğimi arttırdı.

leobiz beğendi.
trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 23:50   #1998
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Hikayeyi baştan anlatayım, sizlerin de böyle maceraları olmuştur, okumak isterim. Aslen bizim agaclarimiz da 7 yaşında ancak ilk dikimi yaptıran emlakçı olcmeden bicmeden duzensizce yaptırmış, istanbullunun birine satmak için. Bakmis alan yok, Bunlar sonra sokulmuş ve duz hizali tekrar dikilmiş. Babam tezcanli biri olduğundan toprak analizi falan yaptırmadan yoldan geçerken burayi 750 ağaç ile almış. Emlakçinin tavsiyesi üzerine zeytinlige bakan bir okul hademesi ki kendisi zeytinin z'sinden anlamaz tüm yeni filizleri yakarak ağaçların büyümesine darbe vurd. Babamlarin vefati sonrası şoku atlatıp bu ise gönül verince kendisi ile yolumuzu ayırdık, şimdiki arkadaşla anlaştık. Ancak dert bitmedi, meğer bizim tarla her sene sular altında kalıyormuş, onu da gördük. Tam satayım artık derken dsi madra barajindan gelen bir hendek bizim zeytinligin 11 donumunu kamulaştırma yaptı. Buradan çıkarılacak 2 ders var, ilki alacağınız yerin ne olduğunu ve olacağını mutlaka araştırın ve kimseye güvenmeyin. 2. Si devletin biçtiği kamulastirma bedelini kesinlikle kabul etmeyin, uzlasmama tutanağı imzalayıp kıran kırana pazarlık edin. Yan komşum metrekaresi 10 liradan verirken ben 14,5 TL den yukselterek (zeytin ağacı için fark belirlemiş ler, yan taraf buğday ekiliydi) 18,5 TL'ye verdim. 100 kusur agacimizi keseceklerdi, rica minnet soktukleri ağaçları kenara düz bir şekilde taşımaya razı ettim, bakicimizin ilgisi sayesinde bu ağaçların da büyük kısmı toprağın üzerinde hayatta kaldı ve ürün veriyor. 15bin TL harcayıp yaptırdığım güzelim tel örgülü citler mahvoldu. DSİ işi bitince zeytinligi dağ gibi toprak yığınları ile bırakıp gitti. Bu sezon hasat sonrası dozer sokup duzledim. Hendek bittikten sonra toprağın fazla suyu çekilmeye ve toprak normale dönmeye başladı. Şu anda içinde yuruyebiliyoruz yağmur da yağsa. Çok emek verdim para harcadım, şimdiki aklım ve bilgim olsa analizler, tapuda ve belediyede incelemeler yapmadan, oraların yerlileri ile konuşup kimin tarlası nasıl, kim nereden almış kim kazık yemiş öğrenip ona göre karar veririm.

omar, Zeytinci ve owert beğendi.
Eski 05-12-2014, 23:54   #1999
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Bu sene gelir gider tablosu bitmek üzere, onu da paylasabilirim burada.

omar beğendi.
Eski 05-12-2014, 23:57   #2000
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Ayrıca benden doğal kurulmuş zeytin isteyen de çok oluyor. Seneye 5 lik ve 10 luk tenekelere sadece tuz ve yağ koyarak zeytin kuracağım, alanlar evlerinde kendileri çevirecek birkaç ay, onu da iyi bir fiyat ile vereceğim bir aksilik olmazsa. Herkes sabırsızlıkla bekliyor

omar beğendi.
Eski 06-12-2014, 11:24   #2001
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Leobiz,

Başlığa hareket geldi, sayenizde. Tebrik ediyor ve yeni fikirlerini merak ediyorum.

leobiz beğendi.
Eski 06-12-2014, 12:09   #2002
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Az önce, yağı Tübitak ta analiz ettiren arkadaşım 10 litre yağ almaya geldi, güzel cam ambalaja koyup 40 lira ya sat litresini diyor. Kendi kendine fiyat yükseltti Seneye sıradan tenekelerde değil de güzel bir ambalaj ve etiket ile sunarak görsel zenginlik de katmak istiyorum. Bu konuda çalışma yapan oldu mu forumda? Maliyetler , tedarikciler ile ilgili önerileriniz olabilir mi?

Eski 06-12-2014, 19:54   #2003
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leobiz Mesajı Göster
Seneye sıradan tenekelerde değil de güzel bir ambalaj ve etiket ile sunarak görsel zenginlik de katmak istiyorum.
Önceki sayfaya bakıver. Litresi 175 euro.

owert beğendi.
Eski 09-12-2014, 09:13   #2004
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Yılın sevdiğim dönemlerinden;
Zeytin hasadı zamanı

Name:  zey_hasad.jpg
Views: 1175
Size:  51.8 KB

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 06:34   #2005
Yeni Üye

owert's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2013
20 liradan zeytin yağını satmak iyi iş sayın leopiz. Burhaniye borsasında naturel sızma 10-11 Tl den satılıyor. Elinde 1,5 ton yağ olan arkadaş büyük ihtimal gidip bu borsada satacaktır.

Bizim cocuklar bir rast gelme ile 70 ağaçlık zeytinlik almışlar. Genç ve çalışmak zorunda oldukları için uğraşamayacaklarını söylediler . İş bize düştü. Tarla Burhaniye Gömeçte,meyilli bir arazi. Bu yıl işe ben koyuldum hiç kimseyi tanımadığım halde gittim zeytini toplamaya çalıştım. Toprak işinden anlasam da meyvecılıktan bilgim olsa da zeytincilikten bize uzak işler.. Buna rağmen kazıklansak ta bu bir kez olur anlayışıyla işe giriştik.

Zeytinler anladığım kadarıyla ve edindiğim bilgi ile uzun zaman bakımı yapılmamış . Yıllar önce sürülmüş ki bana göre kaba sürüm yapılmış .Ağaç diplerine kadar pulluk girmiş .Gerçi şimdi köylü de akkıllanmış ki kaba pulukla tarlayı sürmeyi bırakmışlar. Bunun yerine sekizli onlu (ona bi isimle söylüyorlar aklıma gelmedi neyse) ufak pulluklarla sürmekteler. Bu daha çok bitkinin etrafını toplayan cinsten puluğa benzettim.Ama bu bile olsa ağaçların gövedesine kadar dayanıp sürüyorlar bu bana yanlış geldi.

Bu sene sürdürürken en aşağı 1,5 metre gövdeye yaklaşma diye talımat verip sürdürmeyi düşünüyorum. Bu arada uzun zamandır gübrelenmediği için yağmurlar başlamadan gübreleme yaptım. Bu da tarla meyilli olduğu için ,ağacın 1,5 2 metre açığına kanal kazıp gübreleri 1,5 2 kilo kadar döktüm ve üzerini toprakla kapattım.

Köylü ise bunu serme yapıyor daha sonra tarlayı sürüyor. **** öyle bırakıyor. Zirratçı arkadaşla konuştuğum da gübernin hava ile temasının kesilmesi gerektiğini, söyledi ve bunu uyguladım.

Bu yıl toplam 1 tona yakın (951) kilo zeytin aldım. Bundan çıkan yağ oranı 140 kilo oldu. Tenekeler dolduruk. Asit oranı 0,6 oldu.

Asit oranın yükselmesinin nedeni de yerden toplaman zeytini de katmamda etkili oldu diye düşünüyorum. Ameller yerden zeytini de çok doğru dürüst toplamadığını gördüm tam toplansa idi sanırım iki çuval daha çıkardı. Bir çuval çıkmıştı. Ancak ben zaten bunu göze almıştım tek bir çuvalın ayrıca sıkılması zaten mümkün değil yazık.

İşçilik bu işlerde hayli para tutuyor .Zeytini ekip başı dahil 13 kişi topladı ki sabah7,30 başladılar öğlende ağaçtan toplama işi bitti. Toplam 37 ağaçla uğraştılar diğerleri zeytin yapmamıştı. Kısaca ağaç başı ister zeytin olsun ister olmasın 10 tl toplam işini yaptılar.

Yağ fabrikası kiloso 90 krş yağını çıkartı ki 85 tl tutu bu da . Tenekeleri 17 liitrelik sekiz adetini 5 tl aldım ..Bunun yanında yağ fabrikası yağlık zeytini 1.30 kruşa alıyor. bazen böyle satış yağ çıkarma yerine daha karlı da oluyor.

Sonuç 15 TL den eşe dosta sattım. Kendimize ayırdık filan ... Bir milyar yakın masraf oldu. Gübre hariç .Eh orada aşağı yukarı 10 gün kaldım ki buna sürünme denir çünkü herkes toplama sırasını bekliyor ve beklemek zorunda kaldım.

Ama bu arada bu işin nasıl olduğunu da öğrenmiş oldum. İnşalah bir daha ki sene kendim toplayacağım.

Bu arada müthiş haz duydum. Her tarlaya kendi başıma geldiğimde zeytin ağaçlarını selamladım, onlarda bu selamımı boş çevirmedi, hışırtılarıyla karşılık verdi. Muhabbet kuşu o tarlada hiç yalnız bırakamadı,geldiğimde o ağaçtan bu ağaca dolaşarak bana arkadaşlık yaptı.

Yağı büyük bir zevkle yiyoruz. Tadı, kokusu ''ben zeytin ağacından geliyorum'' diyor

owert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 14:43   #2006
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ayvalık cinsi zeytinim bir türlü tam anlamıyla siyahlaşmıyor. Bu cins zeytinde hasat bir seferde yapılmıyor mu acaba? Siyahlaşmış zeytinlerin bir kısmı yerde bir kısmı ağaçta. Ağaçtakilerin pek çoğu da resimdeki gibi alacalı. Bir sorunu mu var anlayamadım.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 23:13   #2007
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Zeytinlik

polemos beğendi.
Eski 19-12-2014, 23:40   #2008
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Ayvalık cinsi zeytinim bir türlü tam anlamıyla siyahlaşmıyor. .
Yılda 4-5 kez denizyosunu veriyorum yapraktan..
Köyde diğer zeytinliklerden en az 20-25 gün önce benim zeytinler simsiyah oluyor..3 yıldan beri hep bu sonucu görüyorum..Erkencilik sağlıyor.Bu yıl ekim ayı ortalarında benim zeytinlerin çoğu kapkaraydı..
Tavsiye ederim..

Yapraktan verdiğim denizyosunu:

Organik Gübreler | DRT TARIM

Meyve tutumu artar.
Fotosentezin artması ile maksimum seviyede meyve tutumu ve erken gelişme için gerekli bitki şekeri üretimi sağlanır. Kalite ve verim artar.
Bitkisel üretimle bağlantılı meyve iriliği ve kalitesi artar.
Hasat sonrası meyvenin depolamaya ve bekletilmeye dayanıklılığı artar.
Böylece üründen kazanç artar.

Eski 20-12-2014, 06:15   #2009
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Tavsiyeniz için teşekkürler. Alıp denemekte fayda var. Belkide besin eksikliğindendir bu durumu.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 22:34   #2010
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Zeytin fidanımın yamuk dallarını nasıl düzeltebilirim?

Name:  ImageUploadedByTapatalk1419111282.730074.jpg
Views: 2006
Size:  67.5 KB

Sent from my iPhone using Tapatalk

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024