agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

Emre Kuzu 18-08-2011 22:09

Sizin çalışmanızıda görmüştüm Sayın bonsaisan memet beyinde olması lazım. Aslında benim o siteyi keşfetmem sizin sayenizde oldu. Sizin bir yerde bu siteyi paylaşmıştığınızı hatırlıyorum, oradan görmüş olmalıyım.

memet 19-08-2011 06:52

Art of bonsai neredeyse hiç bonsai ile ilgili mesaj yok . İpod reklamları ve bunun üzerine mesajlarla dolu başlıklar.
Burası bonsai sitesi değilmi diye mesaj yazdım cevap veren bile çıkmadı.

bonsaisan 19-08-2011 10:00

Sanırım bir yanlışlık var.

http://www.artofbonsai.org/index.php

site bu site içeriği ve yapısı profesyonel klasmanda olan bu site aynı zamanda alt klasmandlarda olan bir çok bonsai forum sitesi ile bağlantısı olan bir site.

Sitede yer alan kişiler Amerika avrupa ve Asyada yer alan bonsai sanatçılarını ve bonsai ait bir takım yan dalları seramik- figür- alet ve gereçler gibi kısımlarıda yine profesyonel ve sanatsal olarak içermekte.
Site kurucusu "Will Heath"

Site sponsorlarının en büyüğü ise "Bonsai Magazine" dergisi
http://ofbonsai.org/

link yukarıda.

Bunun dışında site bir çok farklı sponsor ile çalıştığı gibi uluslar arası bağlamda yarışmalar düzenliyor ve yarışmalarda ki jürü üyeleride bonsai konusunda hatrı sayılır kişilerden oluşuyor.

Site içerik olarak Bonsai sanatı buna bağlı olarak felsefesi komposizyonu sanat akımında ki uygulamları marjinal yaklaşımları fotoğraf tekniği ve modern sanatlarda bonsai yeri gibi bir çok kapsamlı konuda bilgi veriyor.

Siteye üye olmak gezmek adına kolay ama çalışmalarınızı sergileme kalktığınızda eğer sitede yer ala bilçek yapıda bir çalışma değil ise site yönetimi size bir alt forumu önereçektir.

Ve bu alt forumda 2 sene kadar bir gelişme göstermenizi isteiyeçektir.

Bu başıma gelmişti.
Ama 2008 yılında beri aktif üyesiyim.

İçeriğini incelemek adına tavsiye edebilçeğim bir sitedir.

Saygılar.

Emre Kuzu 19-08-2011 13:08

Evet doğru adres bu benim girdiğim üyelerin bonsai çalışmalarını sergilediği bir yerdi ingilizce olduğu genelde resimlere bakmayı tercih ediyordum.
http://artofbonsai.org/forum/index.php

Harun Parlak 19-08-2011 15:14

Daha önceleri de bir kaç kez link vermiştim. Öğretici çalışmalar için burayı takip etmeninizi öneririm.

memet 19-08-2011 16:28

Kalyonun verdiği linkten başka forum yoksa, benim her hangi bir ön eleme de görmeden girdiğim forum orası. Linklere biraz bakarsanız neredeyse başlıkların ipod reklamından başka bir şey içermediğini görebilirsiniz.
Rasgele bir başlık açtım Vegas havaalanına gitmek için hangi araba kiralama şirketi uygun gibi bir başlık.

"The Problem With Bonsai Forums"

Başlığında bana cevap vermeye gerek duyan olmadı .
Bugün sadece bir mesaj yazılmış bu forumda.

"When the wedding arrives" başlık bu. Ya bu forumda bonsaici yok, ya yöneticiler ilgisiz ya da bizim anlamadığımız bir mizah anlayışları var.

Emre Kuzu 22-08-2011 17:41

National Bonsai and Penjing Museum'dan yaşlı bonsai resimleri;
http://netcentricity.typepad.com/pho...hitepine1.html

merlict 23-08-2011 01:32

Merhaba arkadaşlar

Hoş sohbetinizi balla kestim kusura bakmayın.İşyerimin bahçesinde uzun zamandır sadece benim ilgilendiğim ağaçlardan 2 tanesinde gözüm var.Ama ne ağacı olduklarını ve neye ihtiyaç duyduklarını bilmiyorum.Burayla ne alakası var derseniz.Bu ağaçların kendileri bodur, uzun yıllardır bu alanda yaşıyorlar ve boyları 1-2 mt. civarında. Dalları ve gövdesi kalın ama yapraklara doğru inceliyor.Yapraklar küçük, küçükte meyveleri oluyor, oluşmadan dökülüyor.Bazı gözüme kestirdiğim üst dallarına havai köklendirme yapmak ve köklenme gerçekleşmesi sonrası bonsai adaylarım arasında almak düşüncesindeyim.Sizce nasıl olur.Fikir verebilecek birisi varmı bu gece yarısı :D

Ağaçları öğrenmek için "bu ağacın adı nedir" forumuna alttaki mesajı yazmıştım.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=113

Mehmet

memet 23-08-2011 06:33

Taflan. Bonsaide kulanılıyor. Denemeye değer.

merlict 23-08-2011 06:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 851463)
Taflan. Bonsaide kulanılıyor. Denemeye değer.

Teşekkürler memet hocam.Bence de denemeye değer.

Bu arada her iki ağaçta Taflan ağacımı ?

Mehmet

nikılıs 25-08-2011 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon (Mesaj 851303)
National Bonsai and Penjing Museum'dan yaşlı bonsai resimleri;
http://netcentricity.typepad.com/pho...hitepine1.html

yaşlı bonsaileri çok seviyorum...küçük ama görkemliler.

memet 25-08-2011 11:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merlict (Mesaj 851464)
Teşekkürler memet hocam.Bence de denemeye değer.

Bu arada her iki ağaçta Taflan ağacımı ?

Mehmet

İkisi de taflan bence.

Emre Kuzu 25-08-2011 22:47

Bu sanat harikalarını kim sevmez ki. :) 386 yaş ne demek maşallah diyelim. :)

memet 31-08-2011 09:04

10 Eylül cumartesi günü Urla'da Çuha peyzajda toplanacağız. Yerin ayrıntıları önceki toplantı başlığında var.

Yeni başlayan arkadaşları özellikle bekliyorum. Bir tanışma sohbet, biraz kışa hazırlık çalışmaları yaparız.

Ben biraz erken gidip orada kahvaltıyla güne başlamayı planlıyorum. On buçuk gibi orada olacağım. Toplantıya 12.00 da başlarız.
Benle iletişim için:
Mehmet Tunçer 0 543 304 40 35

merlict 01-09-2011 11:47

Katılmayı çok isterim, umarım o tarihte toplantıdan daha önemli bişey çıkmaz.

Mehmet

memet 08-09-2011 18:46

O tarihte herkesin bir işi oldu. Toplantıyı erteledik.

merlict 08-09-2011 20:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 856944)
O tarihte herkesin bir işi oldu. Toplantıyı erteledik.

hımmm... aslında benimde işim çıktı erteleme banada yaradı.Eğer imkan olursa toplantı gününü pazar seçebilirseniz daha fazla fırsatım olur.

Mehmet

emrekurt05 18-09-2011 17:25

Selam iyi günler foruma bugün katıldım bonzai yetiştirmek istiyorum hiç bi bilgim yok kaç yılda yetişir iklim koşulları vs vs öncelikle gittigidiyor.com da bonzai tohumları satılıyo çokta uygun fiyatları hemde test edilmiş tohumlar deniyor çimlenme oranı yüksekmiş benim sıfırdan ne yapmam gerekli hiç bi bilgim yok çokta sevdim bonzaileri mükemmeller bana bilgi verirseniz sevinirim iyi günler ..

memet 18-09-2011 19:05

Bonsai tohumu yok. Bonsai olabilecek ağaç tohumu diye satmalılar. Alıcıları yanıltıyorlar.

Tohumdan ağaç yetiştirmeyi düşünmeyin. Uygun fidanlar alıp onlarla başlamayı deneyin.
Bonsia için alacağınız her fidan da uygun olmayabilir. En uygunu bir devlet fidanlığı varsa yakınınızda,fiyat olarak onlar daha uygun oluyor. Orayı gezin. Almayı düşündüğünüz fidanları fotoğraflayın. Burada üzerinde konuşalım.

memet 23-09-2011 19:14

Yabancı siteleri takip ettiğimi söylemiştim. Gübreler ve katkı maddeleri konusundaki bilgilerin sığlığı beni çok şaşırtıyor. Bilmiyor olamazlar diyeceğim. Diyemedim.

memet 24-09-2011 16:33

Dokuzeylül hastanesinin yanında bir yer var inşaat malzemesi satıyor sanıyordum. Pek çok ürünü parekende olarak bulmak mümkün.
Hatta acer ( İzmir'lilerin olamayacak rüyası) ve ibreliler için gereken asidik ponza bile var.

Emre Kuzu 24-09-2011 16:48

Kalyon olan kullanıcı adımı kendi adım soyadım olan Emre Kuzu olarak değiştirdim. Bilgilerinize.

memet 11-10-2011 16:44

Kış geldi geliyor. Kışa hazırlık yapıp son gübrelemeleri yaptık. Soğuğa dayanıklı olmayan ağaçlarımızı korumaya aldık, alıyoruz.
Ben işyerimin bulunduğu ortam biraz fazla soğuk olduğu için PA'ları kışın ısıtılmayan bir sera ortamına alıyorum.
Jakaranda İzmir'de yaşasa da benim olduğum yerde kışa dayanamıyor onları da koruyorum.

Bir kaç acer çeşidim, sonbahardaki nem ihtiyacını karşılayamadığım için İzmir'de, sonbahar renklerini almıyor.

Başka şehirlerde farklı ağaçlar için benzer koruma gerekebilir. Söz gelimi İstanbul'da kumkat iç mekana alınmalıdır. Kışı çıkaramaz.

memet 01-12-2011 07:58

İnsanoğlu sadece kendi çıkarını düşünür işte.
Sabah işe giderken bir minibüs hızlı gidiyordu hatalı sollamayı da yapamayınca orta refüje çıktı yirmi metre kadar dikili zamkkumları söke söke gitti ilerde durdu.
Koştum zakkumlara baktım hemen tabi.
On kadar tam bonsai kıvamında kök.
Aman yarabbi hangisini alsam. Dolmuşa atmam gerek. İmkanı yok, ancak kamyonet çare olur.

Derken minibüs aklıma geldi şöyle bir baktım birşeyi yokmuş.
Zakkumları da alamadım gitti güzelim gövdeler.

Güler 01-12-2011 08:23

Sizin yerinizde olsaydım hemen " ben orman işletmelerindenim, bu zakkumlara zarar verdiniz bari birkaç kök arabanın bagajına koyun, ben indiğim yerde onları alır çelikleme yaparım" derdim. :D
(hoş belki küfürü de işitirdim ya)

memet 01-12-2011 11:28

Sormayın bugün baktım kökler olduğu yerde. İkisini kenara çektim, birini sürükleye sürükleye eve getirdim diğerini almaya gittim. Köpeğini gezdiren biri vardı oralarda o almış zakumumu.

memet 04-12-2011 18:20

Bir kaç gün arayla kökü bugün diktim, umarım yaşar.

memet 15-12-2011 10:04

Eyvah hava böyle giderse ağaçlar uyuklamaya geçmeden yeniden canlanacak.

jeomeo 16-12-2011 01:06

Bizim burada geçen haftalarda erikler çiçek açtı, şu günlerde onları döktü.Geçen sene de aynısı olmuştu, havalar böyle giderse belki bu yıl 3. kez çiçek açabilir.

memet 16-12-2011 17:50

Bu hafta da hava soğumazsa ağaçlarda gözlerin uyanmasıne engel olmak için ilaçlamayı düşüneceğim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024