agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

Ali H. ALI 14-10-2009 12:06

Player iyi gunler, hos geldiniz.

Ekledigin fotograflardan ilki bir kuskonmaz bitkisi su an ondan iyi bir bonsai yapamazsiniz. Ikinci agaciniz da bonsai icin uygun degildir. Onun boyunun uzamasini durdurmak istiyorsaniz zirvesini budamalisiniz.

Asagidaki linkte bonsai icin nasil agac secilir bilgileri var okuduktan sonra bir fidanciya ugrayip agaclara bakabilirsin.
http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/11217.htm

kalambaklı 14-10-2009 13:15

Değerli hocam Ali H.Ali; Bu gün eski bir bonsai ustasıyla (aynı zamanda ege süs bitkileri üreticileri ve peyzaj uygulamaları derneği başkanı) yaptığım görüşmede; Bu sanat dalının ilk çinliler tarafından mabet alanlarında insanlara sabır + huzuru göstermek amacıyla uygulandığını ve ayrıca bonsai bir ağac veya bitkinin hiçbir özelliğinle oynamadan minyatürleştirme sanatı olduğunu öğrendim.
Bu konuda bana düşüncelerinizi yazarmısınız.
Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

player 14-10-2009 14:41

Teşekkur ederim Ali bey, sitedeki tavsiyelere göre bir fidan veya hazır bonsai modellerinden seçmeyi düşünüyorum.

Ali H. ALI 15-10-2009 12:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı (Mesaj 511339)
Değerli hocam Ali H.Ali; Bu gün eski bir bonsai ustasıyla (aynı zamanda ege süs bitkileri üreticileri ve peyzaj uygulamaları derneği başkanı) yaptığım görüşmede; Bu sanat dalının ilk çinliler tarafından mabet alanlarında insanlara sabır + huzuru göstermek amacıyla uygulandığını ve ayrıca bonsai bir ağac veya bitkinin hiçbir özelliğinle oynamadan minyatürleştirme sanatı olduğunu öğrendim.
Bu konuda bana düşüncelerinizi yazarmısınız.
Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Sayin kalambakli,
Pen-jing(Japonyada bonsai kelimesi olusmadan once Cindeki ismi Pen-jing di ve bu gun de cinde pen-jing diye biliniyor, Joponlarin cinlilerden alip gelistirdigi bonsaiye bircok kati kurallar da eklediler oysa cinde yapilan pen-jing daha dogal gorunumler sergiliyor) ve bonsai Taoizim ve Budizimin inanclari ile iliskilidir. Bu iki inanc icerisindeki rahiplerin gunluk yasamlarinda pen-jing ve bonsai vardi bu calismalari yaparken doga ile ic ice olur, huzur duyar, kendini gelistirir, dusunur, dogayi anlamaya calisirdi.

Bonsai yapilan bitkiler cenetik ozelliklerinden hic birsey kaybetmiyorlar.
Onlarin yillarca kucuk boyda kalmalarini sagliyan bilincli budamadir. ogrenilen teknikleri uygulamak icin de en iyi zamani ayarlamak gerekiyor. Bu da sabirla olacagina gore arkadasinizin soyledikleri dogru demektir.

Cinde bu gunde kimi pen-jing calismalarina, yuzyillar ocesinede rahiplarin calismalari gibi hayvan goruntuleri veriliyor(Ejder, yilan, kurbaga gibi) inancalrinin etkisiyle olsa bile, zaman zaman dogada da bunlara benzer agaclar bitkiler gorebiliriz.

Evet bonsai bir sabir isidir, bilgi isidir, ogrenme isidir, sevgi isidir, agaclariniza sekil verirken kendi kandinizi sekillendirme isidir.

Hepinize keyifli bonsai calismalari dilerim.

kalambaklı 20-10-2009 21:09

Değerli hocam; Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim ve sabır biraz da cesaretle inşallah keyifli bonsai' lere sahip olma ümidiyle.
İyi akşamlar ve sevgiler,

Shibumi71 28-10-2009 19:44

sığla

2 Eklenti(ler)
Tekin hocam,

ağacın sığla olduğunu öğrendikten sonra hemen yine karıştırmaya başladım, hem bonsai için hemde normal bahçe için araştırayım dedim gittim ağacın dibine bile baktım ve

http://www.agaclar.net/forum/showthr...FD%F0la&page=2

deki sayfada bulunan resimlerdeki aynı kararmış olan meyveleri ve ağacın üstünde ki meyveleri buldum. Bunlar meyvemi yoksa tohummu hocam .

aynı zamanda sığlanın da çok güzel bonsaisi olduğunu buldum hem forumda hem web de

:)

sevgi&saygılar

Harun Parlak 28-10-2009 19:47

Evet Sığla peyzaj bakımından ve bonsai bakımından da çok değerli bir tür. Ben geçen yıl 5 adet aldım budama yaptım şimdi gelişiyorlar.

kalambaklı 30-10-2009 09:19

Sayın Tekin bey, Benim aldığım sığla boyu 2 metre boyluydu toprak boyundan yukarı 10 cm kestim ve bekliyorum. Bilgi amacıyla ağaçlarınızın fotoğraflarını yüklermisiniz.
Saygı ve sevgilerimle,

Harun Parlak 30-10-2009 09:28

Yeni fotoraflar çekmedim yakında çekip yüklerim. Eski budama lar Burda

denizkirlangici 13-11-2009 21:37

merhaba..

merhaba arkadaşlar. aranıza yeni katılanlardanım. biz eşimle 10 gündür bonsaiyi araştırıyoruz. daha öncesi bir fikrimiz yoktu bu konuyla alakalaı. bugün işe başladık. bahçemizden birkaç farklı filiz sıyırdım. biri köklü. bunlarda köklü olanı saksıya diktim diğerlerini de kök salsın diye suya ısladım. yarın ise büyük bir fidan almaya gidip işe başlamayı düşünüyoruz. umarım bu işin üstesi
nden gelenlerden oluruz. şimdilik ikimiz de çok hevesliyiz.... aklıma takılan sorular olduğunda sizlere döneceğim, bel ki de szledi bıktıracağım... şimdiden hepinize teşekkürler...

Harun Parlak 13-11-2009 22:11

Siz diğerlerini de saksıya dikin. Suda kök salmazlar salarsa toprakda salar. Bonsai için saksıda uygun fidanlar seçmelisinizki üzerinde rahat çalışma yapabilesiniz.
Doğadan sökülen fidaanlar en az bir yıl kendini toparlamalı. Bu ara Kendi bahceniz ve ya tarlanız değilse doğadan söküm yasak olduğunu da unutmayın.
Aramıza hoşgeldiniz Kolay gelsin.

denizkirlangici 13-11-2009 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 532523)
Siz diğerlerini de saksıya dikin. Suda kök salmazlar salarsa toprakda salar. Bonsai için saksıda uygun fidanlar seçmelisinizki üzerinde rahat çalışma yapabilesiniz.
Doğadan sökülen fidaanlar en az bir yıl kendini toparlamalı. Bu ara Kendi bahceniz ve ya tarlanız değilse doğadan söküm yasak olduğunu da unutmayın.
Aramıza hoşgeldiniz Kolay gelsin.

yok kendi bahçemiz.. bu konuda şanslıyım geniş bir bahçemiz var...ağaç yönünden zengin...

Kevser 14-11-2009 23:12

1 Eklenti(ler)
merhaba

bonsai gölgesi ne bereketli sohbetler açıyormuş meğer ;)

sanırım ilk kez karate kid izlerken görüp bayılmıştım bonsailere. aklımdan bile geçiremezken yetiştirmek içinse cesareti sayenizde kazandım. bonsai ile ilgili açılmış bütün başlıkları da okuyup artık anlayabildiğim kadarıyla ilk bonsaimi yetiştirmeyi denemek istiyorum. ama önce şu gölgeye bir uğramak lazım dedim. hem sizlerle tanışayım, hem de (umarım) bonsai olmak için benimle evime kadar gelen fıstık çamı fidanımı sizlere tanıtayım :D

Harun Parlak 15-11-2009 10:09

Fidanınız henüz küçük ama işlenemez de değil. Budama ve telleme işlemini yaptıkdan sonra gelişmeye bırakırsanız. İleride güzel bonsai olabilir. Güzel bonsai çabuk elde edebilmek için öncelikle uygun fidan seçip uygun sitil uygulanarak elde edebilirsiniz. Kolay gelsin.

Kevser 15-11-2009 16:30

Sayın Tekin, cesaretlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. budama ve telleme için mevsim olarak da bir problem yok değil mi?

Harun Parlak 15-11-2009 17:20

Bundan sonra nisana kadar telleme ve budama yapabilirsiniz. Uyku dönemine girmeye başladılar.

byrecoo 16-11-2009 20:11

merhaba arkadaşlar benim elime de sedir fidanı geçti ancak bendeki hep boya gitmiş kerata:) acaba cinsi mi öyle pek anlamıyorum ben.. Daha çok dallanması için neler yapabilirim aslında bi bonsai hayranyım:) resimdeki sedir gerçekten çok hoş maşallah..

bonsaisever 16-11-2009 20:20

byrecoo; Bonsaide budama ve yaprak küçültme bölümünde aradığınız bilgiye ulaşacaksınız.

byrecoo 17-11-2009 18:21

taşekkürler çok yararı olacak:)

erdemsims 21-11-2009 17:31

1 Eklenti(ler)
merhaba,
benimde bir bonsaim var.çok şeker maşallah:rolleyes: gözüm gibi bakıyorum ona.neden bilmiyorum ama içimden onu budamak ya da telleme yapmak gelmiyor. o,o kadar güzel ve özgür büyüyor ki sanıyorum yanılıyorum ama kendi haline gelişsin istiyorum.sizce minik ağacım için kötü olanı mı istiyorum:(

Harun Parlak 21-11-2009 17:38

Eğer saç modeliniz çok seviyorsanız aynı modeli korumak için sürekli traş olmalısınız.
Eğer modelde değişiklik istiyorsanız model değişir değişik şekiller denersiniz Yok ben hiç bir model istemiyorum uzasın dursun saç bıyık bir birine karışsın istiyorsanız.

Ozaman özgür bırakın büyüsün gitsin ve karma karışık olsun.
Bu durumda bukadar özgür ama bakımsız saç nekadar ömürlü olur bilemem.
Karar sizin ağaçda sizin istediğiniz gibi değerlendirmekde özgürsünüz kolay gelsin.

erdemsims 21-11-2009 21:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 535866)
Eğer saç modeliniz çok seviyorsanız aynı modeli korumak için sürekli traş olmalısınız.
Eğer modelde değişiklik istiyorsanız model değişir değişik şekiller denersiniz Yok ben hiç bir model istemiyorum uzasın dursun saç bıyık bir birine karışsın istiyorsanız.

Ozaman özgür bırakın büyüsün gitsin ve karma karışık olsun.
Bu durumda bukadar özgür ama bakımsız saç nekadar ömürlü olur bilemem.
Karar sizin ağaçda sizin istediğiniz gibi değerlendirmekde özgürsünüz kolay gelsin.

teşekkür ederim..
haklısınız sağlıklı olması için budamam gerekiyor.yalnız ben bonsaimin türünü bilmiyorum.sanırım türünü öğrenebilirsem budama,saksı değiştirme ve gerekli toprağı saksıya ekleyebilmeyi daha rahat araştıracağım.

bonsaisan 21-11-2009 23:44

Sayın erdemsims

Ağaçınızın türü carmona.Fukien tea

Güneşi sefer ama yaz aylarında kavurucu güneşi değil.

İlk bahardan itibaren beyaz ufak çiçekleri olur ama doğru bakılır ise.

Suyu sefer ama toprak drenajı iyi ise ........

Budama meselesine gelince bir bonsai bonsai yapan budamak geliştirmek tekrar budamaktır.

Budama bonsai korkulaçak bir şey değil aksine bonsai sağlıklı ve güzel olmasını sağlayan bir uygulamadır.

Budama için temel şudur.

Bir dalı özgür bırakırsınız o dal uzamaya başlar ve en üç noktasında dalın çıktığınoktaya kadar uzayan sürügn 8 ila 6 yaprak kadar uzadığında 8 yaprak ise 4 yaprak geriden 6 yaprak ise 2 yaprak geriden sürgünü budarsınız.

Bu sayede o sürügün "Y" şeklinde bir daha uzamaya başlar.

Böylece gelişim hızlanır.

Ama bunu yaparken budanan her ağacın yeniden enerjiye ihtiyaçı olur bunun içinde gübeleme yaparsınız.

Saygılar.

efekentlisari 22-11-2009 15:39

ne güzel konular,negüzel bonsailer..herkse saygı ve selamlar.

erdemsims 22-11-2009 20:41

sayın bonsaisan verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.sayenizde minik ağacım hakkında çok güzel veriler ediniyorum.saygılarımla,

Hhatice 24-11-2009 16:05

Ben de üç gün önce bir bonsai aldım .Hep bakamam korkusuyla bu tutkumdan vazgeçmiştim .Ama sonunda dayanamadım ve çok mutlu oldum .yalnız benim bonsaim saksıda onu bonsai kabına almam gerekiyor .Bu beni çok korkutuyor zarar veririm korkusuyla her gün yarın yaparım diyorum .Yazılanları dikkalice okudum ve okumaya devam ediyorum .Arkadaşlarımız çok değerli bilgiler vermişler onların doğrultusunda bonsaimi saksıdan çıkarıp kaba alacağım ama daha tüm sayfaları okumam gerekiyor sanırım .pratik bilgileriniz varsa acemiliğimde göz önüne alınarak paylaşırsanız sevinirim :)

kalambaklı 24-11-2009 18:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi efekentlisari (Mesaj 536209)
ne güzel konular,negüzel bonsailer..herkse saygı ve selamlar.

Değerli dostum, hadi bir ucundan sen de başla.
İyi akşamlar,

limoncu 01-12-2009 14:36

geçenelrde istanbul kartal koçtaşta gezerken harika bonsailer gördüm. uzun süre inceledim. oradaki görevli arkadaş da geldi uzunca sohbet ettik. çok iyi bakıyorlarmış tüm fidanlara, bitkilere. uğrayıp bakın derim.

Ali H. ALI 02-01-2010 14:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aganta7 (Mesaj 556910)
merhaba,3-4 aydır bu siteyi inceliyorum,sürekli her yazılanı bir daha bir daha okuyorum,bu işe son derece ilgiliyim, burada yazanlara,yardımcı olanlara ve değerli fikirlerini paylaşanlara sonsuz teşekkürler.

aganta7, iyi gunler aramiza hos geldin. 3-4 aydir her yazilani iki kez okumus olman teoride bircok sey ogrendiginin kaniti.

Simdi bu ogrendiklerini, mesleki bilgilerinle birlestirip pratikte uygularsan, bircok bonsai elde edebilirsin.

Bu arada ogrendiklerini, deneyimlerini, calismalarini forumda paylasirsan, senden once burada paylasanlara katilip yeni ogreneceklere sen de katkida bulunmus olursun.

Sana guzel calismalar diliyorum.

memet 27-01-2010 17:52

Bonsai yarışmasına kimler katılacak.

Daha doğrusu herkesi yarışmaya kartılmaya çağırıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024