agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

Nail Sarı 19-03-2010 09:56

Arkadaşlar aşağıdaki linkte Bonsai ile yapılmış müziğin videosunu paylaştım. Gerçekten çok etkileyici mutlaka izleyiniz.
http://nailsari.blogspot.com/2010/03...ile-muzik.html

bonsaisever 19-03-2010 17:54

Çok güzel, sağ olun :)

bonsaisever 19-03-2010 23:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi köknar (Mesaj 600370)
Sayın bonsaisever yasak yok mu gerçekten ;)

(bu mesajın size özel olmadığını belirteyim de :) )

Burada bir çok şey biri birine girdi aslında.
Sorulması gereken; bonsai derken ne anlıyoruz?
Eğer, saksıya koyduğumuz bir fidan ise bunu herkes yapabiliyor zaten :)
Görünümüyle, kurallarıyla, formuyla bir değer oluşturacaksak, bu zor ve zahmetli bir iş.
Ve herkes uğraşamıyor.

Aslında biraz da suç bizlerde.
"Heveslendirelim, bir başlasın gerisi gelir" diyerek, yapılan çalışmalara "Güzel bonsai çalışması" dedik.
Bunun üzerine üyelerimiz de "Çok güzel bonsai" demeye başladı.
Güzel dendiği için de doğru yolda olduğunu düşündüler.
Bu sefer de bonsai anlayışımız değişti, saksıya konulan her fidan, kelime karşılığı olan bonsai oldu.
Doğru yolda ilerlemesi gerektiği için yaptığımız uyarılar da "Herkese güzel diyorlar, bana niye böyle dediler" gibi anlaşıldı.
Bazıları sonradan durumu anladı, fakat uğraşamayacağını da anlayıp bıraktı.

Bonsai; boyları, penjing'i, kısa ve uzun ömürlü bitkileri ile çok geniş bir açıya sahip.
Ancak, bizim burada göstermeye çalıştığımız, 30cm üzerinde uzun ömürlü ağaçların şekillendirmesi.
Yarışmalar ve değerlendirmeler de bunların üzerine yapılır.

Burada yaptığımız uyarılar ve bilgi aktarmaları; ne olduğunun bilinci ile bu sanatla uğraşılsın ve hep birlikte, biri birinden güzel çalışmalar yapalım diyedir.
Yoksa "Aferin!" demek çok kolay :)

yasemin 22-03-2010 09:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever (Mesaj 600546)
(bu mesajın size özel olmadığını belirteyim de :) )

Bonsai; boyları, penjing'i, kısa ve uzun ömürlü bitkileri ile çok geniş bir açıya sahip.
Ancak, bizim burada göstermeye çalıştığımız, 30cm üzerinde uzun ömürlü ağaçların şekillendirmesi.
Yarışmalar ve değerlendirmeler de bunların üzerine yapılır.

Burada yaptığımız uyarılar ve bilgi aktarmaları; ne olduğunun bilinci ile bu sanatla uğraşılsın ve hep birlikte, biri birinden güzel çalışmalar yapalım diyedir.
Yoksa "Aferin!" demek çok kolay :)

Açıkçası bu mesajdan sonra benim aklıma takılan bişey oldu. Eğer burda göstermeye çalışılan 30 cm üzerinde ve uzun ömürlü ağaçların şekillendirilmesi, yarışmalar ve değerlendirmelerin bunların üzerine yapılması ise 2008 kış yarışmasında ceviz kabuğu içindeki 4cm lik boyu ile 1. seçilen çalı türlerinden olan bonsai neye göre yapıldı!!

köknar 22-03-2010 11:42

Bu başlık altındaki tartışma ile birebir ilgili olmamakla birlikte paylaşmak istediğim bir konu var.
Gerçekten ben bonsai' yi sanat olarak değerlendiriyorum ama yaratıcılık sınırlarının bu kadar dar tutulmasını da anlayamıyorum. Düz bir zemin üzerinde rengarenk el izlerinden ibaret bir çalışma resim sanatında yer buluyorken bonsaide kurallarla bu kadar içli dışlı olunması, kurallara bu denli katı ve kat'i bağlılık, bonsainin sanat olarak değerlendirilmiyor olabileceği düşüncesini uyandırıyor bende.

Tabiatın dengesine, doğal hayata aykırı uçuk çalışmalar değil kastettiğim. Beşgen şeklini almış, tellerle asılı tutulup kökü yukarıda gövdesi aşağıda başaşağı yapılmış, kısaca doğada ( insan eli değmeksizin ) örneğini göremeyeceğimiz bir bonsai oluşturmaktan bahsetmiyorum.

bonsaisever 22-03-2010 12:30

Kuralları bozmak için öncelikle kuralları öğrenmek gerektiğine, bunları öğrenmeden karşı çıkılmasının doğru oladığına inanıyorum.
Acemilerin ilk öğrnemesi gereken kurallardır.
Kuralları öğrenmeden neye göre bu sanatı yapacaklar?
Elinize alın teli, kafanıza göre dolayın, budayın diyebilir miyiz :)
Bizim de burada acemilere öncelikle kuralları öğretmemiz gerekiyor.
Ustalaştıkça uygun görmedikleri kurallar olabilir ve kendilerine göre uygulamalar yapabilirler.
Ama onlar da çalakalem değil, mutlaka kurallıdır :)

köknar 22-03-2010 12:34

Kuralları öğrenmemiş olduğumu mu düşünüyorsunuz? Ne zaman ustalaşmış oluruz? Yanlış algılansın istemem, ben ustayım demiyorum. Ancak muhakeme yeteneğim var ve mantığım işler durumda... Böyle olunca da bu gibi sorular kafama takılıyor, Soru sormak düşünmek, yorumlamak için usta olmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Kaldı ki ben bonsaideki tüm kurallar yerle bir edilsin de demiyorum. Sadece doğaya aykırı olmamak kaydıyla bir takım kuralların esnekliği olmalı ve bu esnekliği uygulamak için de usta olarak anılmaya gerek olmamalı.

bonsaisever 22-03-2010 12:42

Alıntı:

Kuralları öğrenmemiş olduğumu mu düşünüyorsunuz? Ne zaman ustalaşmış oluruz?
Sizin kuralları öğrenip öğrenmediğinizi ben bilemem :)
Sizin yazdığınız yazıya cevaptı, yoksa her yazdığımızda "Size demiyorum" diye belirtmem mi gerekiyor?
Siz "Ben bu işi öğrendim" dedikten sonra kim, ne diyebilir?

köknar 22-03-2010 12:44

Kurallar konusunda görüş beyan eden ( başlıktaki yazışmalarda ) en son yazar ben olduğum için kendimden örnek verdim.

bonsaisever 22-03-2010 13:15

Alıntı:

Kuralları öğrenmemiş olduğumu mu düşünüyorsunuz? Ne zaman ustalaşmış oluruz? Yanlış algılansın istemem, ben ustayım demiyorum. Ancak muhakeme yeteneğim var ve mantığım işler durumda... Böyle olunca da bu gibi sorular kafama takılıyor, Soru sormak düşünmek, yorumlamak için usta olmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Kaldı ki ben bonsaideki tüm kurallar yerle bir edilsin de demiyorum. Sadece doğaya aykırı olmamak kaydıyla bir takım kuralların esnekliği olmalı ve bu esnekliği uygulamak için de usta olarak anılmaya gerek olmamalı.
Siyah bölüm haricindekileri sonradan eklemişsiniz veya ben yanıldım.
Sizin ve benim yazdığımı herkes gördüğü için, ben genele söyledim.

Benim özel görüşüm; ustalık ayrı bir şey.
"Hemen herşeyi biliyorum, benim bu işte bilgi almama gerek yok" diyebilecek kişi benim için ustadır.
Ben halen bilgi araştırıyor ve soruyorum.
Şu durumumda ustaların yanından geçebileceğime de inanmıyorum :)
Başkaları kendilerini yeterli görebilir, bu konuda da bir şey diyemem.

Fakat, kendini yetiştirmek başka bir şey.
Ben kendimi, çoğu kişi gibi yetiştiriyor ve yetiştirebildiğim kadar da paylaşmaya çalışıyorum.

Buradaki esas olan kuralların yeni başlayan acemiler tarafından öğrenilmesi, uyarılması.
Bunun dışında gören ve görülen kişilere, yanlış yapmadığı sürece, kurallarla ve yapması gerekenlerle ilgili hatırlatma yapılması gerekmediğine inanıyor ve yapmıyorum.

Formun ayrı bir bölümü olsa ve bu konuda yetişmiş kişiler sadece orayı okuyabilse, bu tür bir yazışmaya gerek bile yok.

Yazışmalarla kişinin karşı taraftakini anlaması zor oluyor.
Umarım toplantıya gelirsiniz ve bu konuyu daha detaylı konuşuruz :)

köknar 22-03-2010 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever (Mesaj 601726)
Umarım toplantıya gelirsiniz ve bu konuyu daha detaylı konuşuruz :)

Toplantıda görüşürüz o halde :)

Emre Kuzu 22-03-2010 16:58

Görmedim onu ama minik bonsai dalından güzel bir örnek olduğu için olabilir

bonsaisever 22-03-2010 18:12

Yazıyla ancak bu kadar anlatabiliyoruz :)

Bizim öyle kesin bir tavrımız olsa yarışma kurallarına koyarız.
Genelde yapılan yarışmalara ağacınızın ayrıntılı görünebilmesi için bu boyun üzerinde bir ağaçla katılmalısınız.
Bunun altında yapacağınız uygulamalar çok zorlayıcıdır.
Yoksa dışarıda yapılan yarışmalarda da boy konusunda sınırlama yoksa, böyle bir ağaçla katılabilirsiniz.

Dünyada yapılan bonsai uygulamalarına bakın, bu boyun altında doğru düzgün ağaç görmezsiniz.

memet 30-03-2010 20:12

1 Eklenti(ler)
Yapraklanmasını seyrediyordum, karıncalar yuvalandı saksıya. Mine Pakkener'in acı biber tedavisini uyguladım. Larvalarını alıp kaçtılar saksıdan.

balbay 01-04-2010 20:23

Bir şey sormak istiyorum. Yıllarca hem okuduğum hem seyahatlerimde yerinde gördüğüm hemde ülkemizde ki örneklerinden yola çıkarak benim bonsai den anladığım;

ya gerçekten doğada yaşama tutunmaya çalışırken tam gelişememiş bir ağaççık ya da özellikle terbiye edilerek bodur, minyatür kalması sağlanan ağaççık bonsai dir.

Yanlış biliyorum muhtemelen ama bu başlıklar altında gördüğüm kadarıyla bonsai olması mümkün olmayan bir çok bitki den bonsai yapılmaya çalışılmış. Hatta tek yıllık, mevsimlik bitkilerden olanlar bile var.

Acaba bonsai de benim bilmediğim ayrı başlıklarmı var?

memet 01-04-2010 20:43

Genel olarak bonsai çok yıllık bitkiler, ağaçlardan yapılır ama, kimi çalı çiçek başkaca birtkilerden de kısa ömrülü olamalarına rağmen bonsai yapılabiir. Sözgelimi patatesten bir yıllık hoş bir bonsai yapabilirsiniz.
Yani bonsai olması mümkün olmayan bitki kavramı oldukça esnek.

Mevsimlik bitkilerin hangisinden bonsai gördünüz?

yener.T 01-04-2010 20:45

bonsai fidanı

2 Eklenti(ler)
resimde görülen bitkinin adı nedir.Bonsai olarak yapılandırılabilirmi.Saygılar

balbay 01-04-2010 20:56

Bu site de bir arkadaş papatya dan bonsai yapmış ve yarışmaya katılmak için öneriyordu yanlış görmediysem.

Bu arada benim kanaatim doğuştan bonsai ye yatkın ağaç formlarının doğa da olduğu halleri ile bonsai özelliği taşıması ve bu bitkilerin terbiye edilmesinin daha doğru olduğu yönünde.

Yoksa koca çınarların, kavakların, iğde, hünnap, zeytin ağaçlarının sürekli budanarak bonsai fomuna getirilmesi bir uğraş olabilir ama gerçek bir bonsai olması bence hoş bir görüntü olmasa gerek.

memet 01-04-2010 21:20

Foroğraftaki bir ficus, fices benjamin, güzel bonsaisi olur, bende de bir tane var.

Yarışma konusu olan çeşme papatyasıdır odunsu bir gövde yapar, ben de bir tanevar, yapıyorum, biraz dallanasın başlığıma eklerim.

Genel olarak odunsu yapı oluşturnan her bitkiden bonsai yapılabilir. dediğim gibi, bir espri taşısa da, patatesten de mevsimlik bir bonsai yapabilirsiniz.

balbay 01-04-2010 21:33

Benim bonsai den anladığımdan biraz farklı bir şey papatyadan bonsai yapmak. Ozaman bende dev ayçiçeğinden bir bonsai denemek istiyorum))

Şakası bir yana Çeşme, Alaçatı, Karaburun dağlarında basmadığım yer neredeyse yok. Buralardan sizlere benim gözümle bonsai olduğuna inandığım bir kaç ağaç resmi çekip göndermek istiyorum.

Özellikle Çeşme çalı kekiği, katran ardıcı, yabani sakız türleri arasıra kaya diplerinde hırçın rüzgarlardan saklanmaya çalışarak hayata tutunuyorlar.

Bazende delice zeytinler ezik kalmış oluyor. Sanırım benim gönlüme daha yatkın olan bu ağaççıklardan hem siz bonsai sever arkadaşlara iletebilir hem de ben sizler sayesinde bonsai bilgisi sahibi olabilirim.

memet 01-04-2010 22:03

Bence önce çeşme papatyası nedir, bunu bir araştırın forumda . Örneklerini görün. Neye itiraz ettiğnzi anlamayı isterim açıkçası..

Saydığınız ağaçlardan da çok güzel bonsailer olur.
Bonsai toplantılarımız oluyor İzmir'de katılmanızı isterim. Benim eğitim verdiğim toplantılar da var. Birlikte konuşuruz.

köknar 01-04-2010 22:21

balbay, bahsettiğiniz papatya bana ait. Gerçek bonsai olmadığını düşündüğünüz denemeler ( papatya gibi ) sahte bonsai mi oluyor bu durumda?

bonsaisever 01-04-2010 22:25

Sayın balbay; yamadori yaşatmasının güçlüğü, yasak olduğu ve en önemlisi doğaya zarar verdiği için üyelerimize tavsiye etmiyor ve bu tür uygulama yapanların mesajlarını siliyoruz.
Bizim fidanlıklardan alıp yetiştirin tavsiyemizi siz beğenmiyor, bunu bazılarının değimiyle kastre etmeye benzetiyor olabilirsiniz.
Biz ise en azından doğaya zarar verilmemesine çalışıyoruz.

Alıntı:

Bu arada benim kanaatim doğuştan bonsai ye yatkın ağaç formlarının doğa da olduğu halleri ile bonsai özelliği taşıması ve bu bitkilerin terbiye edilmesinin daha doğru olduğu yönünde.

Yoksa koca çınarların, kavakların, iğde, hünnap, zeytin ağaçlarının sürekli budanarak bonsai fomuna getirilmesi bir uğraş olabilir ama gerçek bir bonsai olması bence hoş bir görüntü olmasa gerek.
Doğuştan bonsaiye yatkın olan ağaçlar hangileri?
Doğada yeterli büyüme imkanı bulamamış, iğde ve zeytin gibi ağaçlardan mı bahsediyorsunuz?

balbay 01-04-2010 22:27

Alaçatı da bahçem de çapı 2 metreyi bulan 6 öbek beyaz çeşme papatyası var zaten. Ben her bitkiden bonsai olamayacağını düşündüğümü yazdım buraya yazdığım yazılarda.

Ama siz farklı görüştesiniz ya da benim bildiğimin dışında her türlü bitkiden bonsai oluyorsa o başka. Ben sadece bu konuya görüşümü bildirdim.

Buna itiraz demeyelim de görüş farklılığı diyelim. Sizler bu konu da epey yol almış, eğitim de veren kişilersiniz. Yine de benim görüşüm bu konuda sabit)). İzmir de ki toplantıya katılmak isterdim ama seyahatteyim.

Bir daha ki sefere diyelim. Bu arada ben de forum da biraz daha fazla bilgi edinirim.

jeomeo 01-04-2010 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi balbay (Mesaj 608362)
Benim bonsai den anladığımdan biraz farklı bir şey papatyadan bonsai yapmak. Ozaman bende dev ayçiçeğinden bir bonsai denemek istiyorum))

Şakası bir yana Çeşme, Alaçatı, Karaburun dağlarında basmadığım yer neredeyse yok. Buralardan sizlere benim gözümle bonsai olduğuna inandığım bir kaç ağaç resmi çekip göndermek istiyorum.

Özellikle Çeşme çalı kekiği, katran ardıcı, yabani sakız türleri arasıra kaya diplerinde hırçın rüzgarlardan saklanmaya çalışarak hayata tutunuyorlar.

Bazende delice zeytinler ezik kalmış oluyor. Sanırım benim gönlüme daha yatkın olan bu ağaççıklardan hem siz bonsai sever arkadaşlara iletebilir hem de ben sizler sayesinde bonsai bilgisi sahibi olabilirim.

Sayın balbay,

Doğada sizin gözünüzde bonsai olan ağaçlar olabilir, lakin o ağaçlar yalnızca doğadaki ağaçlardır. Bonsai , doğadaki ağaçların belirli kurallar dahilinde, belirli oranlarda küçülterek taklit edilmesi ile yapılan bir sanattır. Doğada gelişimini tamamlayamamış, büyüyememiş çeşitli bitkiler bonsai disiplini içerisinde ilham kaynakları ve zaman zaman da materyal olurlar.

Bonsai yüzyıllardır, odunsu gövdeli ağaçlar ile çalışan ustaların elinde bugünlere gelmiş ve dünya üzerinde bilinen bir sanat halini almıştır. Patates ile veya ayçiçeği ile ya da benim de uğraştığım gibi sukkulentler ile bonsai yapmak(ya da çalışmak), boya yerine çamur, tuval yerine duvar kullanarak resim yapmaya benzetilebilir. "Yaptığınız şey resim midir?" sorusunun cevabı, bir yağlı boya tablosu için de aynı olabilir.

Saksıdaki her ağaç, fidan ya da en geneli ile bitki yalnızca kelime anlamı le "bonsai"dir.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi balbay (Mesaj 608328)

Gerçek bonsai zaten bonsai disiplininde yetiştirilmiş ve eğitilmiş bir saksı içerisindeki (veya kaya vb üzerine dikili) bodur ağaçtır. Bu ağaçlarda en önemli şey estetiktir. Bence bonsai'yi sanat yapan en önemli etken de bu estetik ve etkileyiciliktir.

köknar 01-04-2010 22:31

Odunsu gövdeli ve çok yıllık bitkilerden bonsai olur evet. Papatya kekik biberiye de bu tür bitkilerdendir dolayısıyla bonsai çalışmalarına konu olmaları için hiçbir mantıki engel yoktur önlerinde. Şayet varsa sizin denemelerinizi de görmek isteriz forumda.

balbay 01-04-2010 22:39

Arkadaşlar polemik yaratmak için buraya gelmedim. Benim görüşümce bonsai nin sınırları var. Ben bunu konuda fikrimi belirttim. Siz aksini idda ediyor, ya da bonsai sınırlarını geniş tutuyor olabilirsiniz. Tekrar ediyorum adı üzerinde bon-sai hakkında düşüncemi yazdım.

Yamadori nasıl yasak olabilir?. Yasak olan olsa olsa doğadan fidan toplanıp bunun bonsai ye çevrilmeye çalışılması olabilir. Bir ağaç bonsai ye yatkın olmaz. Doğuştan o özelliğe sahiptir zaten diye düşündüğümü anlatmaya çalıştım ama pek anlaşılmamış.

Ben fikrimi beyan ettim. Doğa da zor şartlar altında bağlı olduğu soyun özelliklerin dışına çıkarak minyatür formlarda kalmış ağaçların benim gözümde bonsai olduğu fikrini ve bura da rastladığım bazı örneklerin beni şaşırttığını yazdım. Konu hakkında da fikrinizi sordum.

Pişman olduğumu da söyleyebilirim.

memet 01-04-2010 22:58

Yamadori değil, doğdan fidan, ağaç, dal, tohum yaprak çalı hertürlü doğal ürün toplanması yasaktır.

Pişman olmanızı gerektiren bir durum yok.

Biz fidanların, ağaçların doğadan sökülerek yapılmasını değil fidanlıkalada üretilen fidanlardan bonsai yapılmasını öneriyoruz. bırakalım onlar yaşadıkları yerde hayatlarını sürdürmeye devam etsinler.

Kalambaklı'yla Urla'da, doğada bir fidanı olduğu yerde bonsai olarak biçimlendimeye başladık olduğu yerde kalmaya devam edecek.

bonsaisever 01-04-2010 23:04

Yamadori doğal ortamında ağaç sökme işlemidir.
Topladığınız ağaçları bonsai mi yapacaksınız, bahçenize mi dikeceksiniz yoksa yakacak mısınız ona bakmazlar.

Alıntı:

III. Ormanların Muhafazası:

Madde 14-Devlet Ormanlarında:

A) Yetişmiş veya yetiştirilmiş fidanları kesmek, sökmek, ekim sahalarını bozmak, yaş ağaçları boğmak, yaralamak, tepelerini veya dallarını kesmek veya koparmak veya ağaçlardan yalamuk, pedavra, hartama çıkarmak;

B) Dikili yaş ve kuru ağaçları kesmek veya bunları kökünden sökmek, veya bunlardan kabuk veya çıra veya katran veya sakız çıkarmak, yatık veya devrik ağaçları kesmek veya götürmek, kök sökmek, kömür yapmak;

C) (Değişik: 3.11.1988 - 3493/1 md.) Palamut, ıhlamur çiçeği, her çeşit orman örtüsü, mazı kozalağı, tıbbi ve sınai nebatları veya orman tohumlarını toplayıp götürmek;

D) (Değişik: 3.11.1988 - 3493/1 md.) Ormanlardaki göl, gölet, baraj, derelerde dinamit atmak veya zehir bırakmak suretiyle avlanmak;

E) (Değişik: 3.11.1988 - 3493/1 md.) Ticaret amacıyla olmaksızın kendi ihtiyacı için toprak, kum ve çakıl çıkarmak;

Yasaktır.
Alıntı

Alıntı:

Doğa da zor şartlar altında bağlı olduğu soyun özelliklerin dışına çıkarak minyatür formlarda kalmış ağaçların benim gözümde bonsai
Sizin de dediğiniz gibi uygun bakım şartlarına sahip değilse ağaç bodur kalır.
Bizler ise aldığımız fidana özenle bakarak budayıp şekillendirerek sizin dediğiniz doğal halini vermeye çalışıyoruz.

jeomeo 01-04-2010 23:09

Düşüncelerinize saygı duyuyoruz lakin yanılıyorsunuz. Kendi fikirlerimizden öte size doğru ( yüzyılları aşkın süredir doğru olarak kabul edilen) olanı söylemeye çalışıyoruz.

Doğadan fidan toplayıp bunun bonsaiye çevrilmeye çalışılmasına yamadori adı veriliyor zaten. Türkiye'de yasal yamadori'yi ancak kendi bahçenizden yapabilirsiniz (bonsai çalışmaları yapanlar zaman zaman çeşitli periyotlarla ağaçlarını zaten toprağa dikerler).

Bir ağacın doğuştan bonsai olabilecek özelliklere sahip olması gibi bir şey söz konusu değildir. Tekrar ediyorum, bonsai bir sanattır ve insan eli ile yapılır. Doğadaki ağaçlar her ne formda olurlarsa olsunlar yalnızca doğadaki ağaçlardır.

"Bonsai formu" dediğimiz tarzlar ve şekillere uygun ağaçların kendiliğinden olmasında da şöyle ince bir mantık hatası var. Bonsai kuralları, doğadaki ağaçlardan esinlenilmesi ve taklit edilmesi ile oluşmuştur. Söylediğiniz şey bir taşa bakıp "heykel" demeye benziyor.

Emin olun ne ben ne de diğer arkadaşlar, sizi pişman etmek veya polemik amaçlı bir şey yazmıyoruz. Fakat bu forum ortamı insanların bilgilenmesi ve bilgilerini paylaşması için bir kaynak. Bu yüzden her ne kadar sizin düşünceleriniz sabit olsa da, bu ortamda sizin düşüncelerinizdeki yanlışlığı, başkalarını yanıltmamak adına düzeltmek istiyoruz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024