agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

memet 15-07-2009 19:36

Bitkilerinizin hepsi de çok güzel bonsai olacaktır. Benim bir hanımeli denemem vardı. Bonsaisan'ın da var, hatırladığım kadarıyla.
Eğer kendi başlığınızı açar ve bitkilerinizi fotoğraflarsanız, arkadaşlar fikirlerini söylerler. Birlikte çalışırız.

selis 17-07-2009 12:43

Okuduğum kadarıyla söğüt ağacı iş görür.. Hem kolayca büyüyecektir.
Başarısız olacağımı biliyorum ama denemek istiyorum..

Hatice Tarhan 18-07-2009 18:59

2 Eklenti(ler)
Alanya tema evindeki gözbebeğim hazır aldık fakat çok yakın tarihlerde kendi yaptığım bonsai ler masaların üstünü süsleyecekler

Hatice Tarhan 18-07-2009 19:04

2 Eklenti(ler)
bunlarda tellemeden önceki bonsai aday adaylarımmine şimşir ve fil ayağı

Ali H. ALI 19-07-2009 14:28

Cennetbahcesi, aramiza hos geldin.
Guzel bir bonsai sahibi olmussun. Onun bakimi yapabilmek icin istediginiz tum bilgileri burada bulabilirsiniz.

Yapacaginiz bonsailer icin de uyelerin calismalari basligi altinda kendinize bir sayfa acip, agaclariniz uzerinde sorular sorup, bircok arkadastan bilgi ve oneri alabilirsiniz.

Boylece goz bebeginizin yanina, en az onun kadar seveceginiz bir cok agac ekliyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Hatice Tarhan 19-07-2009 18:23

ali bey çok teşekkürler beni sözleriniz çok cesaretlendiriyor resimlediğim adayların tellenmiş hallerini kimselere göstermeye cesaretim yok

Hatice Tarhan 23-07-2009 11:19

arkadaşlar bonsai lere ilgim olduğundan bu yana bütün ağaçlara bonsai gözüyle bakıyorum büyüklüğü küçüklüğü farketmiyor koca çınar ağacını [nerden baksak 50 yıllık]bonsai gibi görmeye başladım yolda yürürken ağaçların dalına bakıyorum burasından kesilse ne güzel olur diyorum herkestemi böyle oluyor yoksa ben azcık kafayımı yiyorum yanlış anlaşılmasın ağaç kesmiyorum

izzeterisen 23-07-2009 15:55

Yoo. bonsai çalışmaya başlayan kişilerin genel durumu böyle sanıyorum. ben daha şimdiden önümüzdeki yıl ilkbaharda havai köklendirme yapacağım ağaçları bulmaya çalışıyorum yollarda. Bu şekilde duygularını pek çok kimse bu sitede bildirdi :)

_kardelen_ 23-07-2009 16:23

Sn.cennetbahçesi bonsai olan ağacınız yeşim ağacı mı? Çok güzel duruyor. Bende daha mini minnacık bir yeşim var, bonsai çalışmalarını incelerken bonsai olmuş halini görünce onu bonsai yapmaya karar verdim. Ama uzun bir süre beklemem gerekecek o kıvama gelmesi için.

ömer kara 23-07-2009 18:40

merhabalar bende bonsai ağaçlarını yeni tanımaya başladım. bu türle yakından ilgilenmek istiyorum. tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

_kardelen_ 24-07-2009 08:29

Bonsai ile ilgili yazıları okuyorum bir kaç gündür. Bir şeyi tam olarak anlayamadım. Bu ağaçların köklerinin bu şekilde kalınlaşıp genişlemesi ve bu biçimi almasındaki başlıca etken nedir? Kök budaması mı, dal budaması mı, nedir? Acaba ben de başarabilir miyim? Henüz ne ile başlıyacağıma karar vermedim, inceleme aşamasındayım. Elimde bir yeşim var ama daha küçücük. Onu mu kullansam, çam fidesi mi bulsam, nar da düşünüyorum... Biraz daha konuyu inceleyip öyle başlamayı düşünüyorum, emekler boşa gitmesin.

Hatice Tarhan 24-07-2009 10:01

Sayın kardelen büyük olan ağacı soruyorsan ficus benim yeni telleme yaptığımı soruyorsan şimşir bu konuda tecrübeli sayılmam fakat buradan öğrendiğim kadarıyla bonsai ye başlamak için çok sayıda ağaç edin benjamin şimşir nar söğüt mine hatta asma bunları bonsai saksına almadan budama yap telleme yap tabi ağaçlar nette araştırıp yap bu işlemleri korkma bir yerlerden başla arkası gelir bonsai li günler

memet 24-07-2009 19:58

Kardelen çam ile başlamayın. Oldukça zorlanırsınız.
Birkaç fidanla birlikte başlayın. Fidanlar önce büyük saksılarda gelişmelerine izin verildikleri için kök, gövde ve dalları kalınlaşıyor. Daha sonra budamalarla biçim veriliyor. Görünümlerinin nedeni bu.

izzeterisen 25-07-2009 14:49

1 Eklenti(ler)
İyi günler Ali Bey.
Ben Portulacaria afra denen bitkiyi çok sevdim. Geçen yıldan beri kestiğim filizleri köklendiriyorum. Geçen yıl diktiğim ve şu an 120 cm.kadar boyunda olan bitkim :

Eklenti 94880

Bu bitkim büyümeye devam ediyor. Bu bitkiyi bu şekilde büyütmekten amacım bonsai yapacak olmamdır. 100-120 cm dolayında bir bonsai elde etmek istiyorum. Ancak ben istiyorum ki konik bir gövde oluşturarak büyüsün. Şimdilerde toprak seviyesinde gövde kalınlığı 2 cm.e yakın. Tamamen kendi haline bırakmaktansa büyüme sırasında kesimler yaparak dal şekillendirmelerine girmeden önce konik bir gövde elde etmek mümkün değil midir? Kesim yaptığımız zaman alt dallarda gelişme hızlanıyor. Kesim yerinden bir filizi dik olarak yönlendirdiğimiz zaman (gövde olarak) o filizde gelişme ilerleyinceye kadar altta dallarda ve gövdede kalınlaşma , gelişme olur. Daha sonra tekrar kesim yapsak aynı şekilde nasıl olur.
Bitkilerimi büyütme konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Bu şekilde şimdi 30 kadar bitkim var.
Şimdiden teşekkürler.

Hatice Tarhan 27-07-2009 23:36

4 Eklenti(ler)
tema evindeki ilk bonsai çalışmam tellediğim bonsai adayının ismini ve cinsini bimiyorum bilen varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim diğerleri daha sonra işlemden geçecek

Ali H. ALI 28-07-2009 12:43

Izzet bey yesim agaclariniz icin sorduklarinizi simdi gordum.

Konik bir govdeye en cabuk yesimlerinizi yere dikerek elde edebilirsiniz. Cok cabuk buyuyup gelisen bir bitki oldugu icin 2-3 yilda istediginizi elde edebileceginizi dusunuyorum.

Elinizde 30 kadar yesiminizin oldugunu soyluyorsunuz. Bir tanesi uzerinde dusndugunuz budamalar seklinde de deneme yapabilirsiniz. Dusundugunuz gibi budanan dallarda gelisme olurken govde de kalinlasiyorsa o yontemi de kullanabilirsiniz.

Yesimler uzerinden keseceginiz kalin dallari da yapacaginiz bonsai tarzina gore dikip koklendirebilirsiniz kalin dallari cok kolay koklenir.(dallari dikmeden once kesik olan yerlerinin kurumasi icin 2-3 gun beklerseniz daha basarili olursunuz.)

Dilediginiz gibi bircok yesim agaciniz olsun.

Ali H. ALI 28-07-2009 12:49

Cennetbahcesi iyi gunler. Fotografini eklediginiz agacinizin ne oldugunu bilemedim ama taniyan bir arkadas mutlaka cikacaktir.

Agacinizi ne tarzda bir bonsai yapmayi dusunuyorsunuz?
Her yeni basliyan gibi tellemede sizin de sorunler yasadiginizi goruyorum. Telleme bolumunu bir kez daha okur ve her hangi bir agactan keseceginiz bir dal uzerine tel sarip ellerinize alistirmalar yaparsaniz daha guzel tel sarip agaclarinizin dallarini daha guzel bir sekilde istediginiz yerlere bukeceginizi dusunuyorum.

Kolay gelsin.

izzeterisen 29-07-2009 10:15

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 468593)
İyi günler Ali Bey.
Ben Portulacaria afra denen bitkiyi çok sevdim. Geçen yıldan beri kestiğim filizleri köklendiriyorum. Geçen yıl diktiğim ve şu an 120 cm.kadar boyunda olan bitkim :

Eklenti 94880

Bu bitkim büyümeye devam ediyor. Bu bitkiyi bu şekilde büyütmekten amacım bonsai yapacak olmamdır. 100-120 cm dolayında bir bonsai elde etmek istiyorum. Ancak ben istiyorum ki konik bir gövde oluşturarak büyüsün. Şimdilerde toprak seviyesinde gövde kalınlığı 2 cm.e yakın. Tamamen kendi haline bırakmaktansa büyüme sırasında kesimler yaparak dal şekillendirmelerine girmeden önce konik bir gövde elde etmek mümkün değil midir? Kesim yaptığımız zaman alt dallarda gelişme hızlanıyor. Kesim yerinden bir filizi dik olarak yönlendirdiğimiz zaman (gövde olarak) o filizde gelişme ilerleyinceye kadar altta dallarda ve gövdede kalınlaşma , gelişme olur. Daha sonra tekrar kesim yapsak aynı şekilde nasıl olur.
Bitkilerimi büyütme konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Bu şekilde şimdi 30 kadar bitkim var.
Şimdiden teşekkürler.

Ali Bey,
Bu soruyu sormaktan kastım bu resimdeki gibi bitkiyi büyütmek isteseydim acaba P.afra'da başarılı olabilirmiydim diye öğrenmekti. Ben bu resmi aldığım sitedeki bilgileri tam tercüme ederek bilgi edinemiyorum. Bir de bitkilerim saksıda olduğundan benim için daha kolay olabilir diye düşünmüştüm.

Eklenti 95431

Ali H. ALI 29-07-2009 14:42

Izzet bey, yukarida eklediginiz cizimlerdeki gibi buyut ve buda yontemini yesimlerinize de uygulayabilirsiniz.

_kardelen_ 30-07-2009 08:27

Bu kesimi yaptığımızda (resimden anladığım kadarıyla) sadece gövde kısmı kalıyor değil mi? Yapraklar, dallar kalmıyor. Gövde uzadıkça yeni dallar çıkıyor, bütün kuvvetin gövdeye verilmesi, gövdenin uzayıp kalınlaşması için yeni kesim yapılıyor. Doğru anlamış mıyım? Benim de yeşimim var da, henüz daha çok küçük. Büyük saksıya aldım büyümesini bekliyorum. İki çatal dalı var bunu bire indirmelimiyim gövde güçlensin diye

memet 25-08-2009 20:40

İşyerinde yolu karşı tarafında üç kök çalı kekik vardı. Şubat ayında onları yamadori yapıp almayı planlıyordum.
Karayolları yol kenarlarını temizlemiş dün. İki kökü söküp atmışlar bir kök kurtulmuş. Umarım başka bir kaza gelmez başına.

Ali H. ALI 26-08-2009 15:16

Memet yol temizliginden kurtulan kekigin senin ellerinde onlarca yil yasar diye dusunuyorum. Onun basina baska bir kaza gelmeden belki onu sonbaharda saksiya alirsin.

memet 02-09-2009 21:00

Bonsai yarışması başlayacak yakında, kimler hazırlanıyor?,
Özellikle acemiler kategorisinde katılımın, bu yarışmada çok olmasını istiyoruz.

neconeco 02-09-2009 21:12

Selamlar. valla dükkan sevdasına düştük bir telaş gidiyor acemilerde bende varım

bir sürü fide ayırdım da yapacak adam lazım ben toptan resim çeksem olurmu acaba? yormayın bu ihtiyarı.))))

Ha kekik falan duyunca 3 saksı satamadığım kekik var bir baktımki bonsai seviyesine gelmişler 1 karış boy var parmak kadar kök

hele narlar varki al hemen tabakla

neconeco 02-09-2009 21:19

1 Eklenti(ler)
Selamlar işte nar

memet 02-09-2009 21:35

Bu sayılmaz yarışma için hazırlanmış biçimini isteriz.

memet 03-09-2009 19:49

Kış yarışması yaklaşıyor, kimler hazırlanıyor?

natureal 24-09-2009 23:31

herkese selamlar ben bir doğa ağşığı olarak bir süredir site ile tanışıp bir çok konuyu dikkatlice okuduktan sonra artık birşeyler paylaşma zamanının geldiği kanaatini vermiş olan bir arkadaşım. İlk olarak böyle özel bir imkan sunan yöneticilere çok teşekürler.

benim bonsai ile tanışmam yaklaşık 5 sene önce hediye olarak gelen ve bana geldiğinde 15 yaşında olan bir gürgen ağacı ile başladı. şu an gayet iyi durumda ve ismi buddha kendisi ile çok iyi anlaşıyoruz. Bir ara resimleri ekleyeceğim. Site ile tanışana kadar kendi halinde bonsai meraklısı biriyken şu sıralarda olaya daha profesyonel olarak bakmaya başladım ve bir çok bilgi sahibi oldum.

şimdilerde bonsai olmaya aday olan ve hazırlıklarını yaptığım söğüt, oya, zeytin, iğde, çam çeşitleri , begonvil , akçaağaç ,nar , gül ,ficus barok , ficus natasja ve adını bilmediğim iki adet bitkim var bunların 2 si hariç diğerlerini ben çelik yöntemi ile köklendirdim. Köklendirme solusyonunu kendim yaptım ve ciddi olumlu netice aldım. artık heryerde bonsai görüyorum şehrin parklarında hangi bitkinin neresinden bonsai yapılır tespit etmiş durumdayım. Yukarıda bahsettiğim bitkilerimin resimlerini yükleyerek sizden destek olmanızı isteyeceğim.

şimdilik hoşçakalın.

Nariel 25-09-2009 01:25

Merhaba bonsaiseverler. Bu kış kısmetse yarışmaya katılmak istiyorum, adaylarım bana göre birazcık şekle şemale ermeye başladılar:) Yarışma vesilesiyle de adaylarımı iyice bir elden geçirip ilgilenirim diyorum.

agozce 25-09-2009 02:32

1 Eklenti(ler)
Doğadan bir örnek, Meşe ağacı. Gökçeada Yıldız koyu.
Eklenti 104226

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024