agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

murare 20-11-2006 12:16

Merak etme turunc makinam olduğunda göndereceğim. Makinam var ama bir yolculuğa çıktı o yüzden makina almayı düşünmüyorum :D Zaten çekip gönderdiğimde göreceksiniz ki öyle aman aman çalışmalarım yok zannettiğiniz gibi; Bir iki telleme, bir kaç budama, bir kaya üstü, bir penjing diğer ağaçlarım duruyor öyle, dallanmalarını bekliyorum. Bu hafta sonu bir çalışma yapacağımdan bahsetmiştim ama yapamadım. Dal monte edeceğim ağacı çıkardığımda yeterli kökü olmadığına kanaat getirdim. Ekleyeceğim bir kaç dalı besleyemez korkusuyla yapmadım. Yani hala fotograflama şansım var. Ama şu kadarını söyleyeyim gerçekten çok güzel ağaçlarımda var hiç bir şey yapmama gerek yok bir kaç dalını kes ve saksıya koy hepsi bu, gösterdiğimde bana hak vereceksiniz.
Kırılmak mı? Oda ne? Benim bildiğim tek kırılmak ağaç dalının kırılması onada hiç gelemem işte :mad: Onu kırmada ne kırarsan kır :D

murare 20-11-2006 12:29

Arkadaşlar ben dahil olmak üzere aramızda bir çok yeni arkadaş var. 2-12 yıllık kişilerin çok önemli bir konuda yardımına ihtiyacımız var.(en azından benim) Kış bakımı. Bu benim bonsai ve adaylarımla geçireceğim ilk kışım ve bazı şeyler çok canımı sıkıyor. Örneğin ağaçlarım uyudumu uyumadımı bunu nasıl anlayacağım. Normal şartlarda kasımda ağaç sökülür denildiği halde Ankara'da hava 10-15 derece olabiliyor bu günlerde. Bu durumda ağaçlarımın bir şeye ihtiyacı varmı bilemiyorum.
Sulama; 1 aydır ağaçlarıma su veremiyorum(söğütler hariç) Ne zaman diplerine baksam ıslaklar, köküne kadar eşeliyorum ama toprak sürekli ıslak.
Gübre; Uykuda değillerse ağaçlarıma besin vereyim mi?
Saksı değişimi; En azından yeni aldığım fidanlarda köklerde problem varmı diye saksı değişimi yapmak istiyorum ama bu durumda yine problem uyuyormu - uyumuyormu. Ve ne kadar bir sıcaklık lazımki kökler donmasın. **** bir ağaç için bu donma ne kadar bir sıcaklıktadır.
Biliyorum bu konu çevrilecek metinler arasında var ama çok geç olmasından korkuyorum. Ayrı bir başlık açacaktım ama çeviri gelsin onun hakkında detaylı konuşuruz.

turunç 20-11-2006 12:51

Kazayla kırılabilir ama bilerek asla:) Senin bir işler karıştırdığını biliyordum.

"Bir iki telleme, bir kaç budama, bir kaya üstü, bir penjing diğer ağaçlarım duruyor öyle, dallanmalarını bekliyorum"
Nitekim yukarıda itiraf etmiş bulundun:) ehehe..

turunç 20-11-2006 12:53

Resim yüklersen söyleyen birileri çıkar diyorum ben..:) Benimse bilgim yok maalesef.

bonsaireef 20-11-2006 13:00

Murare toprak ıslaksa kesinlikle su verme. Unutma; ağaç istedikçe su verilir. Sulama için ritm tutturmamalısınız.
Sıcaklık sıfırın altına düşmediği sürece korkma, bırak dışarıda kalsınlar.
Gübreleme yapmana gerek yok artık.
Saksı değişimi için şubat sonunu bekle.

turunç 21-11-2006 14:09

farklı bir bakış açısı

Acer sevenler ne der acaba:D
Eklenti 5433

murare 21-11-2006 14:50

Nasıl baktığınıza bağlı, doğal değil sonuçta ama değişik bir şey buda.

turunç 21-11-2006 15:02

O zaman daha doğal birşey

Mesela Bu;
Eklenti 5435
.........:dilli:

murare 21-11-2006 15:29

Bunda birşey yok bence. Normal ağaç değilmi?

turunç 21-11-2006 15:51

tepedeki kuru daldaki kurukafayı göremedinmi? Bence çok sanatsal ve sıradışı...

Hem sen benim bonsai çalışmama neden bir yorum getirmiyorsun bakayım:mad: :D
Hem çalışmalarını göstermiyorsun hem de yorum yapmıyorsun. Ben de orda kendi kendime debelenip duruyorum.:o Bir yorum bir yardım ne olur..:(

murare 21-11-2006 16:04

Hani ya kuru kafa. Biraz dikkatli bakınca koyun kafasına benzeyen birşey var ama dal gibi algılamıştım sadece biraz daha parlak. Ama eğer o bir kuru kafaysa çok kötü. Hiç sevmedim.Gel biz onu yine kuru dal gibi görelim. :D

turunç 21-11-2006 16:30

Aslında kuru kafa değilde bir ejdere benziyor daha çok.

İlginç gelen bir bonsai çalışması daha;
Eklenti 5437

murare 22-11-2006 07:44

Kusura bakma turunc ilginç olduğu doğru ama bence itici birşey bu. Ağaca kafamı koymuş o. Sanatçısı aynımı bunların ve kimmiş, onuda öğrenmek isterim.

bonsaireef 22-11-2006 07:47

Bunlar beni aşar. Aşma konusu yapamayacağımdan değil yapmayacağımdan. :)

hasancihad 22-11-2006 09:46

1 Eklenti(ler)
Nette dolaşırken rastladığım bir bonsai.
Ağacın yaşı 500'ün üzerinde. 1998 yılında Colorado'da doğadan alınmış.

Böyle bir çalışmayı ancak doğadan mı bulabiliriz. Bizim ardıçların böyle olması için cidden 500 yıla mı ihtiyaçları var?
:(

turunç 22-11-2006 10:45

Çok güzelmiş gerçekten.. Bence 500 yıl beklemek çok uzun olur. Bonsainin bir özelliği de ağacı olduğundan daha yaşlı gösterme sanatı olmasıdır. Böyle bir çalışmayı uygun ağaçlarla yapabiliriz. Ama çoook deneyim, sabır, ilgi ve bilgi gerekiyor. 500 yıl değilde 15-20 yılda mükemmle görünümü olan böyle bir ağacın olabilir diye düşünüyorum. Aslında diliyorum:))

murare 22-11-2006 10:52

Bu ağaçların yaşını nasıl biliyorlar arkadaşlar.

turunç 22-11-2006 11:04

Kumpasla ölçüyorlar... Hehehheh:))

murare 22-11-2006 13:12

Hıııı bende ağaca termometre saplamayı düşünüyordum.

aybala 22-11-2006 13:15

Galerideki bu ağaç kendi kendini bonsai yapıyor :)

turunç 22-11-2006 13:19

Lime sülfürrrrrr. Aklım beynim onda nasıl yaparım dayaparım.. Lime lime oluyorum ahh ahh. Ne kadar çok malzeme ve bilgi gerekiyor arkadaşlar farkındamısınız? Sürekli elim cebimde geziyorum. Onu ara bunu ara, fidan al, olmadı lime sülfür sür. İnşallah albiza tarifi verir ve bizde deneyip başarılı oluruz. Çok başalırı çalışmalar yapmış albiza ve kuru dal çok sevilen ve sık uygulanan bir teknik. Bizimde öğrenmemiz gerekir. Daha güzel bonsailer için tabii:))

murare 22-11-2006 13:25

Daha önce verilmişti o tarif. Aratsana. Ben almıştım ama hiç denemedim.

bonsaireef 22-11-2006 13:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Galerideki bu ağaç kendi kendini bonsai yapıyor :)

Çok enteresanmış. Bonsaiciler oldum olası doğayı taklit ederler. Hatta daha ileri gidip doğada zor görülecek **** görülmeyecek tarzlar denerler. Buna rağmen doğa her zaman 1-0 önde. :)

bonsaireef 22-11-2006 13:28

Ben tarifi tekrar verdim ki...
Albizanın başlığına bakın. :)

turunç 22-11-2006 13:33

Albizanın başlığını da katlettim.Kusuruma bakmasın:)) Acemiyle uğraşmak zor işte. Böyle yakanıza yapışırız biz...

Ağacın resmine baktım ve içim coştu. Doğa bizden önde olacak tabii. Onu taklit ettiğimize göre:) Resme 4 puan bile verdim. Bence bunu düşünüp çekmesi ve siteye yüklemesi tebrik edilecek bir hareket...

albiza 22-11-2006 17:09

2 Eklenti(ler)
Turunç ne demek,dükkan senin...:D
Bonsaireef seni biri ile tanıştırmak istiyorum ,bakalım tanıyabilecekmisin.:D ;)
(Etrafına koyduğum taşlar biraz büyük oldu fotoğrfata daha da belli oluyor,onları en kısa zamanda küçükleri ile değiştireceğim.)Tekrar teşekkürler kardeş..
Eklenti 5494
Eklenti 5495

bonsaireef 22-11-2006 17:15

Beğenmene çok sevindim.;)
Dediğin gibi küçük taşlar yerine kum daha iyi olacak.
Altına koyduğun büyük taş benzerlerini bende koymuştum ama kargo ile göndermek zor olacak diye büyük taşları çıkardım. Eline sağlık güzel olmuş.;)

turunç 22-11-2006 21:56

Arkadaşlar bu saksı işinin bir çözümünü bulmalıyız. Böyle güveçte bonsai olmuyor gibi..

Diğer yandan yeşil çayırlarda kendi kendine büyümüş bir mine görüyorum, çok güzel göz alıcı.:) Bende bendeeeeeeee....

turunç 22-11-2006 22:02

Arkadaşlarımızdan Hasancihad, nerelerdesin. Öğleden sonra çok iyi çizim yaparmış gibi 1,5 saat düşünüp senin için ateş dikeni budaması çizdim. Cevap gelmedi. Hala düşünüyor musun? Yoksa ilgilenmeye değer bulmadın da, nezaketten ayıp olmasın diye beğenmedim mi demedin? Bir öğrensem ona göre başka stiller düşünürdüm.

hasancihad 22-11-2006 22:16

Özür diliyorum. Kendi sayfamı gözden kaçırmışım. Zahmetin için çok teşekkür ediyorum. Şimdi cevap yazdım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024