agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

nicholai hel 05-03-2014 14:53

Görsellerde aratınca "citrus bonsai" olarak çıkıyor. Ama alt varyetesini bilmiyordum.

O halde turunçgillerden bonsai adayı olmak için güzel bir varyeteymiş. Tabii bulabilirsek.:)

Jezebel 20-03-2014 06:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1256125)
Benim gibi, "turunçgillerden zor bonsai olur" diye düşünenler için... :)

Eklenti 473865

Limequat olabilir. Elimde bir tane var, meyveleri bu kadar bütük, yani ufak.:)

FatihBahce 20-03-2014 13:23

Dün televizyonda kanallara bakarken bonsai ustamız Harun Parlak'ı fark ettim.

Başını kaçırdım ancak bir kısmını kaydedebildim.

https://www.youtube.com/watch?v=lGoQ...ature=youtu.be

Harun Parlak 20-03-2014 13:35

Elinize sağlık Fatih bey. Bende youtube kim yükledi diye merak ediyordum. Kaçırdığınız kısmı haber videosu yüklenmiş buraya 37. dk da başlıyor bonsai haberi.
Bir arkadaş indirip kesip ayarlamaya çalışacak. Dün çok yoğun bir günümde geldiler taşınma proplemleri ile uğraşırken bu çekim araya girdi. Ay sonuna kadar umarım yerleşmeyi başarırım.
Tekrar teşekkürler.

tourkana 20-03-2014 13:42

Böyle haberler Bonsai sanatına katkıda bulunuyor, bu konuda emeği geçen herkese en başta da Harun Bey sizi tebrik ederim.

FatihBahce 20-03-2014 14:55

Yazdığınız linkten sizin bölümü kesip tekrar yükledim.

http://www.youtube.com/watch?v=HrcGl...ature=youtu.be

leylllaaa 11-04-2014 21:09

carmona bonsai..

5 Eklenti(ler)
resimde görünen bonsaim 9 nisanda hediye olarak geldi,2 günlük. İnternette bir siteden alındı. 10-12 yaşları arasında olduğu yazıyormuş. görünüşte sağlıklı gibi duruyor. Gövde ve dal şekillendirmeleri yapılmış. Kıvrımlı gövde ve üst üste olmamak kaydıyla basamaklı bir dallandırma yapılmış. Üzerinde yeni sürgünler ve yapraklar var. Asıl dal diplerinden ve gövdeden gereksiz dal uzantıları oluşmuş ve kuru yapraksız, bomboş minik dalları da mevcut. Şuan ki görüntüsü kalabalık gibi.. Dallar karşıdan çok farkedilmiyo yapraklar nedeniyle. Direk olmayan ancak gayet aydınlık bir yerde duruyor şuan. bakımı, gübrelemesi, budaması, saksı değişimi ilke ilgili genel olarak bilgi edindim ama acemilikten şuan ne yapacağım konusunda kararsızlık yaşıyorum. Yeni sürgünlerin olması nedeniyle budama yapmalımıyım en doğru budama ne zamandır, bahardan başlayarak yaz da dahil olmak üzere 15 günde bir verilecek olan gübrenin en uygun oranı ne olmalı NPK? Saksı değişimini yapmayı düşünmedim-ne zaman yapılması lazım? saksının altında büyük bir drenaj deliği mevcut ancak saksı dibinde çakıl vs bir şey yok. Ayrıca gövde üstünde yosunlanma başlangıcı var (tabaka halini almamış ama gövde yeşil rengine bürünmüş, bu bir sorun mudur?) özellikle bu tür ile uğraşan, bana daha fazla bilgi verecek arkadaşlar yardımcı olun lütfen.. Erguvan ve karaçam tohumu ekmiştim, filizlenmediler daha.. Şimdi kocaman bir ağacım oldu, heyecanı büyük, yanlış bir şey yapmak istemiyorum.. Aynı zamanda eşimden hediye çünkü :rolleyes:

leylllaaa 12-04-2014 12:21

Yok mu cevap verecek olan.. haa birde carmona die alinmis ama turu dogrumudur..

nicholai hel 13-04-2014 00:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi leylllaaa (Mesaj 1269719)
resimde görünen bonsaim 9 nisanda hediye olarak geldi,2 günlük. İnternette bir siteden alındı. 10-12 yaşları arasında olduğu yazıyormuş. görünüşte sağlıklı gibi duruyor. Gövde ve dal şekillendirmeleri yapılmış. Kıvrımlı gövde ve üst üste olmamak kaydıyla basamaklı bir dallandırma yapılmış. Üzerinde yeni sürgünler ve yapraklar var. Asıl dal diplerinden ve gövdeden gereksiz dal uzantıları oluşmuş ve kuru yapraksız, bomboş minik dalları da mevcut. Şuan ki görüntüsü kalabalık gibi.. Dallar karşıdan çok farkedilmiyo yapraklar nedeniyle. Direk olmayan ancak gayet aydınlık bir yerde duruyor şuan. bakımı, gübrelemesi, budaması, saksı değişimi ilke ilgili genel olarak bilgi edindim ama acemilikten şuan ne yapacağım konusunda kararsızlık yaşıyorum. Yeni sürgünlerin olması nedeniyle budama yapmalımıyım en doğru budama ne zamandır, bahardan başlayarak yaz da dahil olmak üzere 15 günde bir verilecek olan gübrenin en uygun oranı ne olmalı NPK? Saksı değişimini yapmayı düşünmedim-ne zaman yapılması lazım? saksının altında büyük bir drenaj deliği mevcut ancak saksı dibinde çakıl vs bir şey yok. Ayrıca gövde üstünde yosunlanma başlangıcı var (tabaka halini almamış ama gövde yeşil rengine bürünmüş, bu bir sorun mudur?) özellikle bu tür ile uğraşan, bana daha fazla bilgi verecek arkadaşlar yardımcı olun lütfen.. Erguvan ve karaçam tohumu ekmiştim, filizlenmediler daha.. Şimdi kocaman bir ağacım oldu, heyecanı büyük, yanlış bir şey yapmak istemiyorum.. Aynı zamanda eşimden hediye çünkü :rolleyes:

Merhabalar Sn. leylllaaa,

Ağacınız Carmona değil, çin karaağacı. Bu isimle ararsanız daha doğru bilgilere ulaşırsınız. Hazır alınan market ağaçları arasında en çok rastlanan türdür.

Saksısı bu ağaçların standart satış saksılarından daha geniş görünüyor, ağacın sağlığı da yerinde gibi, şimdilik saksı değişimi yapmanızı gerektirecek bir durum yok gibi görünüyor. Bu işlemi sonbahara ya da önümüzdeki senenin baharına bırakabilirsiniz.

Budama bu tür için, gelişim döneminin herhangi bir zamanında, gerek duyuldukça yapılabilir. Şimdilik ağacınız daha çok yeni, bir süre hiçbir budama yapmadan ağacı sağlıklı şekilde yaşatıp yaşatamayacağınızı görmeniz daha önemli. Ağacınız uzayan sürgünleri sebebiyle düzensiz görünse de temelde zaten seri üretim esnasında basit bir dizilim yapılmış durumda. Kurumuş dalları çıkış noktalarından, ana gövde üzerinden çıkan çok ince yeni sürgünleri de yine çıktıkları yerlerden keserek ağacın dallarını seyreltebilirsiniz. Bu şekilde ana dalları ve dal dizilimini de daha iyi görebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra yan dallar üzerinde de fazlasıyla uzamış ikincil sürgünleri geride 2-4 yaprak bırakarak budayabilirsiniz.

Şu dönemde (ve zaten genel olarak) bu ağaca verebileceğiniz en uygun gübre dengeli bir NPK oranına sahip gübre olmalıdır. Bu dengenin 3-3-3 ya da 20-20-20 olması çok da önemli değildir, uygun dozda verdiğiniz sürece ağacınızın alacağı fayda aynı olacaktır.

Ağacınızdaki yosun oluşumu dikkate alınacak bir durum değil. Bir zararı olmaz. Zaten havalar ısındıkça bu oluşumun kaybolduğunu gözlemleyeceksiniz.

Bu arada ağacınız için en uygun bakım koşullarını balkonda, açık havada sağlayabilirsiniz. Sabah ya da akşamları günde birkaç saat direk güneş ışığı alması da ağacınıza fayda sağlayacaktır.

Çin karaağaçlarını ve genel bonsai bakımı konularını bolca okumanızı tavsiye ederim. Okuyup öğrendikçe zaten birçok sorunuzun cevabına ulaşacaksınız.

Birşeyler yapmak için acele etmeyin. Öncelikle ağaca sağlıklı bir şekilde bakabildiğinize emin olmanız lazım. Sonrasında stil ve şekillendirme ile ilgili detaylara girebiliriz.

İyi çalışmalar, keyifli hobiler dilerim.

leylllaaa 13-04-2014 01:50

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.. genel olarak edindiğim bilgileri hem doğrulamış oldunuz hem de beni yönlendirmiş oldunuz :) çok güzel bir hobi.. Senelerdir takip ediyordum, şimdi kısmet oldu.. tekrar teşekkür ederim :)

shellomen 14-04-2014 23:51

2 hafta önce bir bonsai ağaç hediye edildi bana. Hiç bu güne kadar dikkat etmemiştim bu ağaçlara nerede görsem sanırım yapay bir şeydir diye düşünür geçerdim. Bu ağaç geldikten sonra merak sardı bana ve başladım internetten araştırmaya. İnanın bana ağzım açık kaldı bu güne kadar nasılda fark etmemiş ve nasılda bilememişim böylesine güzel bir uğraşı? 2 haftadır her fırsatta okuyor okuyor ve okuyorum. Olağanüstü bir merak ve sonsuz bir istek uyandı içimde sanki içimdeki yılların yalnızlığını bulmuş gibiyim. Ama en kötüsü de ilk gelen ağacı yanılmıyorsam tahminlerime göre 3-4 yaşında bir karaağaç idi. :(( zamansız ve yanlış bir toprak değişimi sonrasında yeni açmaya başlayan yapraklarını ve mini minnacık 1 adet meyvesine zarar verdim. yani anlayacağınız ilk deneyimim fiyasko ama yılmak ve pes etmek yok :))

Sakaki 15-04-2014 01:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shellomen (Mesaj 1270885)
2 hafta önce bir bonsai ağaç hediye edildi bana. Hiç bu güne kadar dikkat etmemiştim bu ağaçlara nerede görsem sanırım yapay bir şeydir diye düşünür geçerdim. Bu ağaç geldikten sonra merak sardı bana ve başladım internetten araştırmaya. İnanın bana ağzım açık kaldı bu güne kadar nasılda fark etmemiş ve nasılda bilememişim böylesine güzel bir uğraşı? 2 haftadır her fırsatta okuyor okuyor ve okuyorum. Olağanüstü bir merak ve sonsuz bir istek uyandı içimde sanki içimdeki yılların yalnızlığını bulmuş gibiyim. Ama en kötüsü de ilk gelen ağacı yanılmıyorsam tahminlerime göre 3-4 yaşında bir karaağaç idi. :(( zamansız ve yanlış bir toprak değişimi sonrasında yeni açmaya başlayan yapraklarını ve mini minnacık 1 adet meyvesine zarar verdim. yani anlayacağınız ilk deneyimim fiyasko ama yılmak ve pes etmek yok :))

Aramıza hoş geldiniz sn shellomen :)
Güzel bir başlangıç ve giriş olmuş, tebrik ederim.
Hevesinizin hiç geçmemesini ve uzun yıllar bu sanatla uğraşmanızı dilerim.

Şimdiden başarılar!

pomodoro 24-05-2014 17:03

Ultra Small Bonsai Plants Give New Meaning to the Word Miniature | Colossal
http://www.thisiscolossal.com/wp-con...nsai-1-new.jpg
http://www.thisiscolossal.com/wp-con...5/bonsai-2.jpg
http://www.thisiscolossal.com/wp-con...5/bonsai-3.jpg
http://www.thisiscolossal.com/wp-con...5/bonsai-5.jpg

ekrembaysu 26-08-2014 23:18

müptelayım

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 42675)
Bonsai müptelası olduğunuzu nasıl anlarsınız? (Bu işte benim gibi henüz acemi olan birine göre oldukça iddalı bir başlık ve iddialı bir soru oldu ya .:D Neyse ben başlatayım devamında çok güzel noktalara dikkat çekilecektir.)
  • Her gördüğünüz bitkiye bonsai gözüyle bakıp bu bitkinin nasıl bonsai haline getirilebileceğini kafanızda planlıyorsanız, (İleri aşamalarda hastalığa dönüşüp maydanoz üzerinde bile planlar yapabilirsiniz:dilli: )
  • Her gördüğünüz sığ kabın bonsai saksısı olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini düşünüyorsanız, (Hanımın kek kalıpları da bu kaplara dahil olup evde savaş çıkmasına neden olabilir:mad: )
  • Saksı satan yerlerde gözünüz devamlı sığ kaplarda ve saksı altlıklarında oluyorsa,
  • Arabanızda artık küçük bir çapa ve kürek takımı ile bitki taşıyabilecek malzemeler bulunduruyorsanız,
  • Sağda solda gördüğünüz telleri bile toplamaya başlıyorsanız,
  • Gözünüz her yerde garip şekilde büyümüş ağaçlara takılıp onlara dalıp gidiyorsanız,
  • Yaşlı ağaçları gördüğünüz zaman sevip okşayasınız geliyorsa,
  • Evdeki bütün dergileri özellikle doğa ile ilgili olanları tekrar çıkartıp içinde yaşlı ağaç resimleri arıyorsanız,
  • Bulduğunuz her fidanı ve dal, kök gibi materyalleri eve getirmekten kendinizi alamıyorsanız,

Bonsai müptelası olmuşsunuz demektir...

1995 yılında ilk bonsaiyi bir dükkanın vitrininde görmüştüm bir kaç aya kalmamış solup gitmişti işin komik tarafı dükkanın adı BONZAİ idi .
o yıldan bu yıla çok hatalar yaptım , çok fidan kaybettim :( çok yanıldım ama ! bunun en önemli sebebi hiç bir kaynağım yokken bu işe merak salmış olmamdı . meydan louresse da bonsai ne ise benim bilgimde buydu... Yıllar içinde her kaybettiğim fidan bana bir şey öğretirken aslında en çok doğaya bitkilere olan yakınlığım güçlendi, empati kurmayı bitki gibi düşünmeyi öğrendim . Komik değil mi ? şimdi zaman zaman yamadori alıyorum doğadan (özenle 20 yıl önceki gibi köklemiyorum ) sonra her yıl bir küçük çuval meyve çekirdeği ve çeşitli tohum biriktiriyorum ve onları her ağaç toplamaya gittiğimde özenle etrafa saçıyorum kim bilir; belki zamanında yanlış aldığım ağaçların yerine yenilerinin yetişmesini sağlamışımdır... şimdi evimde 3 hafta önce bir arkadaşımın çiftliğinden sökülen acer palmatumlar var 11 kök hem çok küçük hemde hoyratça sökülmüşler ... Yapraksızlaştırıp dinlenmeye bıraktım telledim, şimdi yavaş yavaş keyifleri yerlerine geliyor... Bir minyatür incirim var sahilde kayalıklarda bitmişti kökten çıkan iki küçük dalın dışında geri kalanı kurumuştu şimdi bir kayanın etrafında tellenmiş şekil alıyor ayeste ayeste . birde erguvanım var geçen hafta aldıım fidanlıktan zavallıyı küçük bir saksıya ekip kenara atmışlar . tellendi saksısına yerleştirildi .deniz havasıyla kışı bekliyor seneye baharda çok güzel çiçekler açacak umuyorum... yıllardır bu siteye üye olmama rağmen ilk kez yazma ihtiyacı duydum meğer bende pek susmuşum. herkese sevgiler ...

badrobot 26-08-2014 23:31

Sn.ekrembaysu.
Zaman olarak çok uzun ama sizin anlatımızla kısa olan bonsai hikayeniz ilginç geldi. Ama işin içinde sabır ve deneyim olduğuda çok açık. Bu birikimle başarı olacağınıza şüphem yok. Aramıza 6 yıl sonra hoşgeldiniz.

ekrembaysu 27-08-2014 01:27

Hoşbulduk !

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1315277)
Sn.ekrembaysu.
Zaman olarak çok uzun ama sizin anlatımızla kısa olan bonsai hikayeniz ilginç geldi. Ama işin içinde sabır ve deneyim olduğuda çok açık. Bu birikimle başarı olacağınıza şüphem yok. Aramıza 6 yıl sonra hoşgeldiniz.

Aslında çok kısa değil mi hepimizin hikayeleri ? Günlerce gözümüz sağ solda kıyada köşede kalmış adayları arar sonra bulur büyük bir heves muazzam bir özgüvenle alırız fidanı ( ben hep söylerim zamanında çok kökledim diye) parayla **** yamadori olarak ... sonra eve geliriz bir heyecan önce tellesem mi ? yoksa saksıya mı yerleştirsem telaşı ... sonra dur hadi dursun yarın bakarız faslında sonra bir bakmışız ya elimizde tel **** kök kancası başındayız fidanın... Kimimiz şanslı mekan anlamında birde benim gibi daire odasını balkonunu seraya çevirenler :) velhasıl bu işe merak sarınca uzun uzun anlatılacak bir şey kalmıyor herkes aynı yollardan geçiyor bir şekilde belki 20 yıl önce **** dün , herkes gönül vermiş bir kere bu işe dönüş olmaz kolay kolay... TÜM BONSAİ dostlarına tekrar merhaba ...

lazkaz 09-09-2014 00:11

arkadaşlar bana cok acil yardım lazım ayrıldığım kız arkadaşımın 2 gun sonra dogum gunu var ve ben ona yaklasık 7 aydır sana bonzai alcam alcam dıyıp dıyıp durdum araya ayrılık gırdı vs yalan oldu sımdı dogum gunu hedıyesı olarak yetişmiş bir bonzai almak ıstıyorum koctaşa bugun gıttım ama ordaki bonzai cok sade bana cok mu cok sevimli bir bonzai lazım lutfen arkadaslar yardımcı olun hepinize sımdıden teker teker cok tesekkurler

erdem7 12-09-2014 18:14

Merhaba ... Bonsai ile 2-3 yıl önce, paludaryum bitkileri hakkında bir araştırmada tanıştım... Yaklaşık bir yıldır da bonsai ile ilgileniyorum. Şimdiye dek ölür, yazık olur çekincem vardı ama bugün ilk adayımı telledim, bir zeytin. En kısa zamanda forumda paylaşacağım.

sermet 10-06-2015 15:54

Teknikler konusunda yardım

Merhabalar. Ben de Bonsai ile uğraşmak için Acer Palmetum (4 yaş) aldım, fakat ağaca zarar veririm diye şu ana kadar hiç bir teknik işlem yapamadım. Bu konuda İzmit, Gölcük (Kocaeli) bölgesinde bana yardımcı olabilecek biri var mı? Teşekkürler.

fcnoktaa 08-12-2015 01:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi leylllaaa (Mesaj 1269895)
Yok mu cevap verecek olan.. haa birde carmona die alinmis ama turu dogrumudur..

türü zelkova

Semramurat 14-05-2019 11:22

*** bana anneler gününde zeytin bonsai hediye geldi ama nasıl bakim yapabilirim bi fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim

erbek_ 30-08-2019 02:26

Sürekli nemli tutup, hava alabildiği bir ortamda bulundur :)

erbek_ 30-08-2019 02:28

Aradan geçen zamanda herkesin bonsaleri şekillenmiştir. Hani, ses soluk çıkmıyor , fotoları görelim :)

badrobot 30-08-2019 16:38

Üzülerik söylüyorum ki forumda (Bonsai bölümü için konuşuyorum) neredeyse kimse kalmadı. Bir dönem forumda hareketlilik öyle bir hareketlilik vardı ki, anlatamam. Bugünkü hareketsizliğin en temel sebebi; sosyal medya sitelerinin herkese daha cazip gelmesi diyebilirim. Ben dahi Youtube'da kanal açarak ve facebook'ta sayfa ve grup açarak kendi platformumu oluşturdum. Ama ben yinede agaclar.net ailesini seviyorum. Tamamen vaz geçmem sözkonusu olamaz. Çünki burası benim için bir okul, bilgi deposu ve elbetteki eski anılar. Forumdan kimler geldi kimler geçti.

erbek_ 30-08-2019 22:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sermet (Mesaj 1386442)
Merhabalar. Ben de Bonsai ile uğraşmak için Acer Palmetum (4 yaş) aldım, fakat ağaca zarar veririm diye şu ana kadar hiç bir teknik işlem yapamadım. Bu konuda İzmit, Gölcük (Kocaeli) bölgesinde bana yardımcı olabilecek biri var mı? Teşekkürler.

Merhaba sermet
Aradan çok geçmiş. Ne yaptınız? Ortaya birşer çıktımı? :rolleyes:

erbek_ 30-08-2019 23:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1573988)
Üzülerik söylüyorum ki forumda (Bonsai bölümü için konuşuyorum) neredeyse kimse kalmadı. Bir dönem forumda hareketlilik öyle bir hareketlilik vardı ki, anlatamam. Bugünkü hareketsizliğin en temel sebebi; sosyal medya sitelerinin herkese daha cazip gelmesi diyebilirim. Ben dahi Youtube'da kanal açarak ve facebook'ta sayfa ve grup açarak kendi platformumu oluşturdum. Ama ben yinede agaclar.net ailesini seviyorum. Tamamen vaz geçmem sözkonusu olamaz. Çünki burası benim için bir okul, bilgi deposu ve elbetteki eski anılar. Forumdan kimler geldi kimler geçti.

Size katılıyorum. Ben de burdaki sohbetleri özlüyorum ve çok haklısın bunun nedeni malesef akıllı telefonlar

tourkana 02-11-2021 13:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 93184)
10 yil once turkiyede bonsai yok gibiydi, simdi ise bonsaiye ilgi duyanlar ve bonsai calismasi yapanlar artiyor. Peki 10 yil sonra sizce bonsai Turkiye'de hangi noktaya ulasir.

Ben Turkiye disinda yasadigim icin bu soruya cevap vermesem ve tum cevaplari Turkiyede bonsaiye gonul vermis arkadaslardan beklesem olur mu?.
Hic bir gununuz bonsaisiz gecmesin.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 93190)
en fazla 10 yıl içinde....sadece hayal ama olma ihtimali çok yüksek...
istanbul a 15 km uzaklıkta 100 dönüm üzerine kurulu ,bonsai üzerine bir fidancı olacak,burada değişik yamadoriler ve tohumlar,hazır bonsailer satılacak,ayrıca hiçbir aksesuar sıkıntısı olmayacak,bir çok Seramik firması ile anlaşıldığından saksı sorunumuz hiç olmayacak...
ayrıca istanbul'da en az 10 tane bonsai okulu ,ve çeşitli bonsai kulüpleri olacak...yılda iki kere bonsai yarışması düzenlenecek. Türkçe bonsai teknikleri kitabı Türk yazarlar tarafından satılacak ve iyi de olacak...
benim olmasını beklediğim en basit şeyler bunlar...
not:su sıkıntısı ,iklimsel sorunlar bu hayale dahil edilmemiştir..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 93244)
Bütün sanatlar gibi yavaş, ama kesin, gelişeceği belli bonsainin de.
Bir sürü gruplar klüpler, dernekler kurulacak daha. Ne sergiler ne etkinlikler olacak. Ama azimle, zamanla, yavaş yavaş.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 93487)
10 seneye kadar , tel, saksı bulma sorunlarının kalmayacağını ve internet üzerinden sipariş verilebileceğini düşünüyorum :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 93489)
10 seneye kadar, bir çok insanın bonsai tohumu diye bir şey olmadığını öğreneceğini umuyorum.

İlk mesajın yazılma tarihi 2007 , şu anda 2021 yılı sonlarındayız.Hemen hemen 15 yıl geçmiş.

Sondan başlayayayım, Bonsai Tohumu adıyla hala satışlar var, e-pazaryerlerinde o kadar çok reklamları dönüyor ki bazen bana da çok soran oluyor. Mavi yapraklı akçaaağaç tohumu isteyenler, Begonvil ile Açelya farkını bilmeden açelya bonsai tohumu isteyenler ...

Bonsai için uygun tel hala yok, satışa başlayan arkadaşların eloksallattığı teller hala uygun değil. Ben 2006 yılında toptan tel aldığım firmanın (şu anda fabrikasını kapattı) telleri ile birşeyler yapmaya çalışıyorum.Japonyadan alıp kullandığım telleri ise dallarından kesmeden çıkarıp tekrar kullanıyorum.

Türkçe'ye çevrilmiş bir bonsai kitabı yayınlandı ama çok yetersizdi , şimdi bir arkadaşımız çok kapsamlı bir bonsai kitabı hazırladı. Birkaç ay içinde kitapçılarda satışa çıkacaktır.

Bonsai kulüpleri , bonsai toplulukları kuruldu evet, ama işin içine ticaret girince insanları tanıyamıyorsunuz. Parçalanmalar ,bölünmeler ile olacağı kadar oldu. Ücretli bonsai kursu veren yine iki üç kişi var ama yeterli mi bence değil.

Pandemi döneminde , sosyal medyanın da etkisiyle Bonsai bilinci daha da gelişti. Ama heyecanlı kesim hala açık ara önde, Bonsaisini kalorifer üzerinde, ya da bürodaki masasında zeytin ve çam bonsai bakıp, hava atma peşinde.

E-pazaryerlerinde ve sosyal medya üzerinden gerçek kaliteli ürün satan iki,üç kişiyi geçmiyor.

Bonsai saksı sorunu çözüldü , evet saksı sorununu çözmek için Seramik bonsai saksıları yapacak biri ile evlendim. :) Şaka yapıyorum tabi ki , ben onunla tanıştığımda bu işi bilmiyordu. Ama şimdi yurtdışına ihracat yapıyor.
Ayrıca forumdan birkaç arkadaşımız çok güzel bonsai saksıları yapıyorlar.

Özetleyecek olursak, 2007 yılından bugüne öyle hayal kurduğumuz şeylerin çoğu gerçekleşmedi.

Mettoo 13-12-2021 12:55

Merhaba benim elimde şu an selvi limon çamı var 2 yaşında parmak kalınlığında gövdesi var sağlıklı fidancıdan aldım bonsai çalışması yapmak istiyorum uygun mudur? Nasıl bir şekil veeilebilir?tavsiyeniz nedir

badrobot 15-12-2021 21:23

İbreli bir tür. Bonsai örnekleri az da olsa var. İlk kez Bonsai çalışacaksanız biraz zorlanabilirsiniz.

Crocs 16-12-2021 12:48

merhaba,

O zaman başlığı hortlatma sorusu gelsin :) sarmaşık bitkilerin kalın gövdeli yerlerinden kesip köklendirme ile tekrar köklendirip daha sonra çıkan dalları budama ve şekillendirmeyle tekrar bonsai tarzı bitkiler yapıyorlar. Sizce bonsaiden sayılır mı bunlar :)

Örnek çalışma:
https://www.instagram.com/p/CW6jNBPjMA1/

https://www.instagram.com/p/CWqp3LujzCO/

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024