agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2008, 10:05   #31
Yeni Üye

edohedo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2008
boyu yaklasık 1.50 cm. bir kaç kez budandı...
Teşekkürler

Düzenleyen bonsaisever : 09-01-2008 saat 13:51 Neden: Gmail adresinin linkini vermişsiniz
edohedo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 10:20   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Birbuçuk metre oldukça uzun bir boy. Zeytin budamalara kolay adapte oluyor sanırım uygun budamalarla boyu kısaltılabilir. Bence güzel bir bonsaisi olacaktır. Tabi bir fotoğrafını yükleseniz, görüntüsü üzerinden nasıl budama uygun olur, birlikte düşünsek iyi olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 14:32   #33
Yeni Üye

edohedo's Avatar

tamam tekrar deniyorum ama dosyadan atamıyorum sanırım görsellde sorun var çünkü başka bir sayfaya yüklediğim görsel açılıyor biraz bekleteceğim o bakımdan /Users/erdem/Desktop/DSC01726.jpg

Eski 10-01-2008, 11:40   #34
Yeni Üye

edohedo's Avatar

bu türe benziyor kendi ağaçımın görselini yükleyemedim internette araştırdım biraz bunlara benziyor boyu yaklaşık 1,5 metreye yakın gövdeside biraz daha kalın yaklasık 5cm çapında...
http://www.silkplantjungle.com/olive_tree.jpg

Eski 10-01-2008, 12:47   #35
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Eğer dal yapısı da bunlara benziyorsa süpürge tarzı çalışılabilir gibi duruyor. Yalnız gövde bu kadar uzunsa budaman gerekebilir. Eğer yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsin, gövde çapının 3 katı kadar olmalı boyu süpürge tarzında. Yani 5cm genişliğinde bir gövde için 15 cm civarından budaman gerekebilir. Süpürge tarzı ile ilgili bilgileri forumda bulabilirsin.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 15:44   #36
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
''Süpürge tarzı bonsai nasıl yapılır?'' başlığında bilgi bulabilirsin.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 13:39   #37
Yeni Üye

tugrulS's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2007
Bonzaiseverler merhabaha başlayacam ha başlayacam derken aranıza katılanlardan olacam derken,, iyi olacak hastanın ayagına doktar geldi nasılmıtesadüfen dogada yol kenarında atılmış torbalı bir agaçcık buldum yalnız şöyle bir durum var ölü gibi duruyor ama dinç açıkcası pek çözemedim cinsinide bilemiyorum fotograflarınıda aşagıya ekleyecem gövdesi çok güzel kökler toprak üstüne çıkmış bilmiyorum ama tam bonzailik diye geçiriyorum aklımdan inşallah yaşıyordur,dallarda hafif yosunsulaşmalar var gerçi kurumuşlar minik miniktorpasının dıbine düşenleride ekleyecem çam türümüdür anlayamadımnapmam gerekiyor acaba büyük saksıyamı geçirsem

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg SP_A0469.jpg (44.9 KB, 554 views)
Dosya Türü: jpg SP_A0465.jpg (62.0 KB, 536 views)
Dosya Türü: jpg SP_A0466.jpg (37.7 KB, 517 views)
Dosya Türü: jpg SP_A0468.jpg (75.7 KB, 511 views)
Dosya Türü: jpg SP_A0472.jpg (54.6 KB, 512 views)
tugrulS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 13:42   #38
Yeni Üye

tugrulS's Avatar

torbaya düşenler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg SP_A0473.jpg (22.3 KB, 530 views)
Eski 25-01-2008, 15:44   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulS Mesajı Göster
Bonzaiseverler merhabaha başlayacam ha başlayacam derken aranıza katılanlardan olacam derken,, iyi olacak hastanın ayagına doktar geldi nasılmıtesadüfen dogada yol kenarında atılmış torbalı bir agaçcık buldum yalnız şöyle bir durum var ölü gibi duruyor ama dinç açıkcası pek çözemedim cinsinide bilemiyorum fotograflarınıda aşagıya ekleyecem gövdesi çok güzel kökler toprak üstüne çıkmış bilmiyorum ama tam bonzailik diye geçiriyorum aklımdan inşallah yaşıyordur,dallarda hafif yosunsulaşmalar var gerçi kurumuşlar minik miniktorpasının dıbine düşenleride ekleyecem çam türümüdür anlayamadımnapmam gerekiyor acaba büyük saksıyamı geçirsem
asla ben biliyorum dedigim dogrudur diye bir iddam yok
ama senin bu agac cam türü yani igne yapraklılardan büyük bir ihtimallede kurumus bunu anlamak icin ana gövdenin kücük bir bölümünün kabugunu kaldir yaşam belirtisi olmadıgını göreceksin yukarıda ismi belirtilen türlerden birini sec bir bonsai icin ben bugün deforme olmus bir Pittosporum bonsai hayatına baslattım sana bol sans

Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 15:51   #40
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antikressam Mesajı Göster
merhaba...

Bu ağaç veya çalı hakkında bigilerinize ihtiyacım var........

Euonymus japonica yani bizim taflanlardan biri ben daha önce bir kac kez denedim gayet şık duruyor emek harcadıgında, kesinlikle sıcak bir yerde barındırma ve susuz kalmamalı cünkü suzuz kalması ciddi zarar veriyor
hasere karsida cok dayanıksız bir bitkidir ihmalde bitlenmesi kacınılmaz sondur

not:bonsailerinizi muhakak bol hava alacakları yerlerde yasatın

Eski 25-01-2008, 15:52   #41
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sedir ya da ladin türü olabilir tekrar canlanması imkansız gibi duruyor... Ama güzel ağaçmış ,iyi ellerde güzel bir bonsai olurdu bence.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 16:05   #42
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yusufumsu Mesajı Göster
merhaba ben Oktay ,bonsai yapmak istiyorum ve daha önce hiç bununla uğraşmadım.Elimde at kestanesi,meşe,çam gibi 25 farklı bitkinin tohumu var bunlardan bonsai yapmak istiyorum.Daha önce hiç denemedim.Bu konuda yardıma ihtiyacım var....
dediklerinin içinde en idali ( bana göre ) çam onu dene

Düzenleyen Bonsibet : 26-01-2008 saat 13:26 Neden: yanlış tavsiyede bulunduğuma karar verdim eski mesajımı siliyorum saygılar
Eski 25-01-2008, 16:12   #43
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Ağacını budamak onu saksıda yaşatmanın tek yolu, ve budamak onu öldürmeyecektir
doğayla ugrasanlar iyi bilir doğada etkiye tepki olayı vardır
hangi yönde etkilerseniz doganın parcasini o yönde size tepki verir

yani kısaca arkadasima yüzde yüz katılıyorum budamak agac icin yaşam demektir ( budamaya uygunlar icin yanlıs anlasılmasın )
bonsai adayi bitkinizi sakın acele etmeden önce söyle karsınıza alın bir kac gün bakın onu hayal edin nerede yasayacagina hangi boyda olacagına öncelikle karar verin sonra ya bismillah budamaya baslayın ama kesinlikle bonsaiseverin cok keskin aletleri olmalıdır bitki hasar görmemeli budama esnasında

Eski 25-01-2008, 16:18   #44
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edohedo Mesajı Göster
Teşekkür ederim yardımlarınız için şimdiki asıl sorun kıyıp da ağacı budayabilecekmiyim ve eğer ağacı öldürürsem çok üzülürum tekrar teşekkürler yardımınız için
burada sunuda belirtmek isterim budama dönemlerini iyi zamanlanmalıdır her tür her mevsimde budanmaz
bonsai sevenler icin güzel bir dönemde oldugumuzu yeni ilgilenen arkadaslara hatirlatırım

Eski 25-01-2008, 16:29   #45
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın tugrulS

Ağaçın dibindeki iğnelere bakında sedir gibi ayrıca gövde yapısında reng ve kabukda bunu gösteriyor gibi.

Ama yinde kesin bir şey için yakında görmek isterdim.

Sedir ise benim ender olrak gördüğüm bir tesadüfdür Aydın bölgesinde tüm yapraklarını döküp baharda yeniden yapraklandığını gördüm.

Belirlediğiniz bir noktadan kabuğunu sıyıırp bakın yeşil renk hakim ise ağaç yaşıyordur.

Ama içimde çıkan ve dökülener konusnda bir şey diyemiyeçeğim.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2008, 13:07   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bonsibet Mesajı Göster
öncelikle sana tavsiyem tohumla zaman harcamaman en basta zevkin kacar muhakak tohumdan bir agaca sahip olmak daha zevkli olurdu ama tavsiye etmem dogadan **** fidanlıklardan tavsiye edilen türlerden birini alıp yapmandır
hazır yeri gelmisken yeni baslayan arkadaslara bir tavsiye daha bana göre yeri dar olan arkadaslar yaprak dökmeyen türleri secmeleridir neticede yasam alanlarımızda bulunduracagimniz icin bonsailerimizin görsel güzellikde olmalarıda gerekli en azından sizin gözleriniz parlaya parlaya ne oldugunu anlattıgınız agacinizin yapraklarida olsun ki doslarımız bizi zevksizlikle hatta gariplikle suclamasınlar
Sayin Bonsibet aramiza hos geldiniz.
Yeni basliyacak olanlara, tohumla vakit gecirmemelerini, hazir bir fidanla bonsaiye baslamalarini onermeniz cok dogru da dogadan fidan alma onerinize katilmiyorum(yamodori basligi altindaki yazilara bir goz atiniz.) Yeni basliyan biri icin en saglikli yontem fidancilardan alinacak bonsaiye uygun fidanlardir.

Dogadan agac sokme Turkiyedeki yasalara gore YASAKTIR ve cezasi vardir. Ozel arazilardan bile olsa bilincsizce sokulen bir agacin yasama sansi cok azdir.

Uzgunum ama diger onerinize de katilmiyorum. Yaprak doken agaclar da yaprak dokmiyenler kadar gorsel bir guzellige sahiptirler. Yaprak dokumunden hemen once kizila donusen bir sigla agaci ve ya bir alic agaci uzerinde sari yapraklari dokuldukten sonra goz alici renkleri ile duran alic meyvelerini goren dostlariniz sizi ne gariplikle ne de zevksizlikle suclayacagini dusunmuyorum.(Japonyada sergiye konacak bircok agaclara yaprak budamasi yapilip agaclari yapraksiz sergiye koyarlar. Nedeni bonsai ustasinin agac uzerindeki dal diziminini herkesin guzel bir sekilde gorbilmesi icin, ve yapraklari budanmis bu gibi agaclarin odul aldigi cok gorulmustur. Kisacasi yapragini doken agacin da guzel bir estetigi vardir)

Tekrar aramiza hos geldiniz, bonsai calismalarinizin fotograflarini da gormek isteriz.
Size guzel bonsai calismalari dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2008, 14:16   #47
Yeni Üye

tugrulS's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sayın tugrulS

Ağaçın dibindeki iğnelere bakında sedir gibi ayrıca gövde yapısında reng ve kabukda bunu gösteriyor gibi.

Ama yinde kesin bir şey için yakında görmek isterdim.

Sedir ise benim ender olrak gördüğüm bir tesadüfdür Aydın bölgesinde tüm yapraklarını döküp baharda yeniden yapraklandığını gördüm.

Belirlediğiniz bir noktadan kabuğunu sıyıırp bakın yeşil renk hakim ise ağaç yaşıyordur.

Ama içimde çıkan ve dökülener konusnda bir şey diyemiyeçeğim.

Saygılar
teşekkür ederim orçun bey..

Eski 27-04-2008, 14:38   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Sayin Ali H ALI sayfalarinizda bonsaileri okumaktan icimde bonsai aşki doğdu seraya gittigimde, görünce hemen aldim, ancak türü hakkinda bilgi veremedi satıcı ic mekan mı yoksa dış mı ,bir de türünün adını resme bakarak cevap verebilirseniz. Diger başliklardan bakımını inceleyebilirim. Dogrusu hiç tecrübem yok bonsai konusunda, budama gerekince zarar vermekten de korkuyorum, tesekkür ederim şimdiden.

Düzenleyen balsu : 28-04-2008 saat 18:20
balsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 18:31   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Memet bey fotograflari yeniden yükledim oldu simdi,cinkaraagacinada benziyor yoksa ilex mi,hemen ilgilendigniz icin tesekkürler,ne oldunu anlarsaniz bakiminida nerede bulabilirim onuda yazin lütfen olmazmi.Sagolun.

balsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2008, 08:24   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
at kestanesi

At kestanesinden bonsai yapmayı düşünüyorum. Bir bonsai sitesinde (adresini hatırlayamıyorum) ağacın yapraklarının ufaltılmasının oldukça zor olduğunu, bu nedenle bonsaiye pek uygun olmadığını yazmışlardı. Deneyen oldu mu acaba?

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 00:09   #51
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Forumda aradım ancak gül ile ilgili bonsai yazısına hiç rastlamadım. Acaba gülden bonsai olur mu? Gövdesi çabuk kalınlaşıyor, hele birkaç yıllık olanlar çok güzel görünüyor, çok yaşlı bir ağaç gövdesi gibi.

Çok çabuk sürgün veriyor, sürgünler çabuk uzuyor ve çabuk kalınlaşıyor.

Kolay aşı tutuyor.

Yapraklarını bilmiyorum ama budama yaptıkça çiçekleri önemli ölçüde küçülüyor.

Susuzluğa dayanıklı, hastalık çok olsa da kolay kolay yenilmiyor.

Ne dersiniz?

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 12:58   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Nariel iyi gunler, Gulden bonsai yapilabiliyor. Cicekleri minyatur olanlardan secerseniz ve ya kalin govdeli bir gulun uzerine minyatur gullerden asilarsaniz mutlaka guzel olacaktir. Buyuk cicek acanlardan bonsai yaparsaniz ciceklerini actigi zaman agacla cicekler arasinda bir denge bozuklugu olacak diye dusunuyorum.

Gul bonsai yani sira, diger yerli agaclardan da bonsai yapmiya calisiniz. Ozellikle yasadiginiz bolgede, sorunsuzca yetisen yerli agaclardan denemeler yapabilirsiniz. Daha onceleri kimsenin bonsai yapmadigi bir bitkiden de bonsai yapabilirsiniz yapacaginiz calismada guzel bir estetik ve agac forumu elde edebilirseniz kimsenin daha once o bitkiden yapmadigi bonsaiyi yapmis olursunuz.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 17:51   #53
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Elimdeki güllerden birine kıyabilirsem deneyeceğim. Menengiç sökmek istedim doğadan ancak inceleme fırsatım olmadı pek, öte yandan suç işlemek de istemedim. Çok güzel yabani zeytin ağaçları var çevrede, belki birini almaya çalışırım. Nar da iyi yetişiyor burada.. En kısa zamanda fidan alabilirsem başlayacağım işe.
Saygılar.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 06:15   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2008
Her ağaçtan bonsai olur mu?

Merhaba,

Bu forumdaki yazıları okudum ama aklımda bazı sorular var. Her ağaçtan bonzai olur mu? Mesela normalde bir elma ağacı 4-5 metre oluyor diyelim onun yarım metrelik bonzaisi nasıl yapılabiliyor? Yoksa bonzai o ağacın farklı bir türü mü? Tamamen budayarak mı yapılıyor yoksa bonzailer farklı türde ağaçlardan mı yapılıyor?

Bu arada foruma yeni katıldım. Teşekkürler.

mugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 08:57   #55
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın mugo
Aramıza hoş geldiniz.

Bonsai forumda okuyaçağınız gibi kelime anlamı olarak saksıda ağaç yetiştirme sanatı olarak geçen ama özünde doğada ki ağaçların yahut manzaraların oran ölçü küçültme metodu ile minyatürleşmiş ağaçlardır.

Bonsai fiziksel olarak yapılan bir takım işlemler sonuçunda minyatürleştime uygulamalarıdır.
Kısacası budama telleme gibi bir takım işlmler ile minyatürleşme sağlanır.
Genetik değildir.
Ufalmayan tek şey bonsai için çiçekler ve meyvelerdir.
Onun dışında yapraklar dahil ufaltılır.

Lakin en iyi bonsai sonuçlarını almak için seçilen türlerin ufak yapraklı çok yılık ve odunsu gövdeye sahip olan türlerin seçilmesidir.

Bu sayede yılarça süreçek yaprakların ufaltılama işlemi daha kısa sürede görsel olarak tataminkar olur.

Kısacası bonsai her türlü odunsu gövdeye sahip bitkiden elde edebilirsiniz.

Forumu okuyun ve daha bir kçok konuya ulaşaçaksınız.
Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 00:40   #56
Yeni Üye

Teşekkürler,
Anlamadığım birkaç konu daha var. Bazı üyeler bu ağaç bonzai için uygun mu diye sormuşlar. Mesela Kestane ya da meşe gibi çok büyük bir ağaç türünü ele alalım. Bunlardan da bonzai yapmak mümkün mü? Belli bir zaman geçtikten sonra bunlar çok büyümez mi? Yoksa aynı boyda mı kalırlar? Aynı boyda kalmalarını sağlayan üstten çıkan dalların kesilmesi midir? Gövdeleri niye çok kalınlaşmaz?

Eski 28-09-2008, 09:01   #57
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsaisan'ın size tavsiyelerini içeren mesajına dikkat etmelisiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 11:02   #58
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Gövdeleri zamanla kalınlaşacaktır, ama bodurlaşmış bir ağacın kalınlaşması çok az bir kalınlaşma olacaktır, ağaç ihtiyaca göre hareket ediyor çünkü. Zaten bonsaide gövde kalınlığı istenen bir özelliktir.

Bonsaiye uygun ağaç denirken, budamaya, yaprak küçükltmesine vs iyi cevap veren ağaçlar demektir. Buna göre ağaçların bonsaiye uygunluğu derece derece farklıdır. Ama genelde odunsu gövdeye sahip hemen hemen her bitkiden birşeyler yapmak mümkün.

Meşe ağacından çok güzel bonsailer yapıldığını gördüm. Bir ağacın topraktaki hali ile saksıdaki hali birbirinden farklıdır. Ağacın küçük kalmasını sağlayan şey de düzenli ve ihtiyaca göre yapılan, sürgün ve dal budamalarıdır.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 17:54   #59
Yeni Üye

Yanıtlar için teşekkür ederim.

Eski 28-09-2008, 20:47   #60
Yeni Üye

Çınar ağacı

Ben de bonsai yapmaya karar verdim. Çınar ağacının yaprakları akçaağaç'a (acer) benzediği için iyi olacağına karar verdim. Bu konuda deneyimi olan var mı? Çınar ağacından bonsai olur mu?

teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024